ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.01.2020
ÎNSCRIS: 03.06.16
JAN-2020
4 AD. + 3 COPII -- v: 8, 10, 16

Cazare pensiunea „Bucovina Mea” - Breaza de Sus [SV]

Încep prin a spune că genul de comentarii simple cum ar fi "foarte bine, tare, excelent"sunt absolut inutile. Deși am căutat detalii înainte de a pleca, înafara de astfel de comentarii și de unul în care este specificat că un popă competent a vizitat turiștii de acolo, nu am găsit mare lucru. Consider că, odata ce scrii un comentariu, oferi informații obiective și utile pentru cei care iși doresc să petreacă timpul liber în locația respectivă.

Traseul este ok, de la drumul național Câmpulung Moldovenesc - Vatra Dornei până la destinație. Nu există nici un indicator din drumul principal spre pensiune, dar dacă aveți memorie vizuală bună și Waze, o vedeți în timp util. De la drumul principal se face la stânga și se mai parcurg cca. 150 metri până la locul de parcare. Din acest loc până la poarta locației sunt cam 200 de metri și pe zapadă cred că puteți urca doar cu un SUV competent. În aceste condiții, este un vecin/ rudă, cu o sanie care facilitează transportul bagajelor, dar are “scorul” un pic cam piperat (noi am negociat la 30 de lei, de la 40 cat ceruse inițial pentru un transport doar dus). În alte anotimpuri cred că este posibil accesul chiar până la pensiune.

Proprietarul este un tip foarte ok, exagerat de amabil uneori. Ne-a ajutat cu bagajele atât la sosire cât și la plecare, ne-a procurat sănii și a fost foarte receptiv la tot ce a ținut de confortul nostru. Locuiește într-o cameră la parterul pensiunii, cu acces separat, este foarte discret și nu deranjează în nici un fel.

Pensiunea în sine este frumoasă, plasată într-o zona pitorească, cu un singur vecin în apropiere, la aproximativ 50 de metri. Singurul neajuns, dacă pot sa-l numesc astfel, este faptul că nu este pădure în imediata apropiere. Am văzut în fotografii și am sperat ca vom avea parte de un foc de tabără, dar pădurea este destul de departe pentru a merge după lemne. Interiorul este frumos decorat, faptul că am ajuns dupa sărbători fiind un avantaj pentru că am prins bradul de Crăciun și alte decorațiuni specifice sărbătorilor.

Livingul are o masă mare cu scaune foarte comode, așezate lânga o canapea extensibilă. Mai are o canapea poziționată înspre bucătărie și un șemineu (nu știu dacă funcțional) cu fotolii și o masă mai mică. Are o baie de serviciu cu cabină de duș al cărei neajuns este faptul că nu are ventilție.

Bucătăria este dotată și utilată cu tot ceea ce este necesar pentru un grup de 8-10 persoane: pahare, farfurii, tacâmuri, diverse vase pentru gătit, plită pe gaz și cuptor electric de generație nouă. Toate sunt curate și de bună calitate. Apa curentă provine de la un izvor propriu și este bună pentru consum.

Pe jos este gresie ușor de întreținut. Un TV led cu diagonala mare cu grilă de programe de la Orange vă poate ține de urât la nevoie.

NU EXISTĂ INTERNET WIRELESS iar datele mobile sunt foarte slabe, atât Orange cât și Vodafone.

La etaj sunt 4 camere și două băi separate pentru femei și bărbați, ceea ce mi s-a parut foarte bine. Cea pentru bărbați are o cabină de duș destul de mare iar cea pentru femei o cadă cu duș. Amândouă foarte curate, cu ventilație si încălzire. Camerele sunt simple și curate, cu câte 2 paturi destul de mari de o persoană, cu saltele confortabile și lenjerii curate. Accesul la etaj se face pe o scara din lemn ușor zgomotoasă. Un neajuns este faptul că în cameră nu sunt spații de depozitare gen șifonier sau cuier și ferestrele sunt prevazute doar cu perdele, fără storuri.

Afară este un foișor cu grătar și plită separată, unde puteți face în același timp carnea și un ceaun cu diverse garnituri. Apropo de ceaun… nu luați de acasă ceaune, oale, pahare și alte vase. Deși nu se precizează pe nicăieri în descriere, găsiți tot ceea ce aveți nevoie la fața locului.

Centrala termică are oarece deficiențe, căldura nefiind constantă. Din ce mi-a spus proprietarul, este de generație mai veche și intenționează să o înlocuiască în curând.

Cel puțin pentru perioada de iarnă, aveți la dispoziție pârtii de sanie cât cuprinde, pensiunea fiind inconjurată de dealuri. Nu sunt condiții pentru amatorii de schi, dar pentru sanie, bob, saci din plastic, capace de WC, sunt excelente.

Pentru cei care se gândesc să-și petreacă timpul în acest loc, vă doresc un sejur plăcut!

Trimis de adrian2802 in 25.01.20 15:56:27
Validat / Publicat: 25.01.20 17:17:52

VIZUALIZĂRI: 364 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrian2802); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.01.20 17:16:06]

Mutat în rubrica "Pensiunea Bucovina Mea [Breaza de Sus], MOLDOVA-SULIȚA" (nou-creată pe sait)

[25.01.20 17:31:57]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;