ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.01.2020
DIN: Ghimbav [BV]
ÎNSCRIS: 14.07.11
SEP-2019

De-ale mâncării... în Malgrat de Mar!

Voi începe acest articol cu un gând pe care l-am citit pe net zilele astea și mi-a plăcut foarte mult:

„Secretul vieții, pentru a trăi mult, este să mănânci pe jumătate, să mergi dublu, să râzi triplu și să iubești fără măsură”

Și totuși trebuie să mâncăm...

Imediat ce am făcut check-in-ul și am ajuns în camera de hotel la Reymar, am desfăcut așa câteva băgăjele și am ieșit, în principal pentru a mânca, mai apoi pentru a lua la pas micul orășel, Malgrat, despre care v-am povestit deja aici.

Cum hotelul are ieșire spre strada principală, acolo ne-am îndreptat și noi.

Curiozitatea era mare, pentru că doream să vedem cât mai mult din zona care ne va fi gazdă pentru următoarele zile.

Pe strada principală Passeig Maritim, sunt foarte multe terase, restaurante, baruri, aveam noi să constatăm. Ne-am plimbat nițel întâi, așa ca să ne facem o părere, apoi ne-am hotărât destul de repede pentru Stella Maris, un local drăguț, cu intrare din două părți, fiind situat la colț de stradă. Sunt și mese pe strada principală la umbra copertinelor și a copacilor bătrâni.

Stella Maris

Adresa: Passeig Marítim, 84,08380 Malgrat de Mar, Barcelona, Spania

tel +34 937 65 48 83

Era ceva lume la mesele de afară, dar am constatat că și în interior, erau clienți. Până să vină cu meniurile, noi deja studiasem afișele, așa că mă cam hotărâsem cel puțin ce vreau să beau :) și anume un cocktail Daiki-Fresa, cu rom, lime, căpșuni și multă gheață...

Soțul a optat pentru bere, a fost prima dată când a încercat berea San Miquel, foarte bună.

Cât despre mâncare, eu am ales ceva mexican, ușor iute :), iar soțul meu ceva de porc, cu garnituri de cartofi prăjiți, salată și legume.

Farfuriile sunt mari, porțiile sunt super generoase!

Pe fiecare masă găsiți un coșuleț cu pliculețe de keetchup, maioneză, muștar, sticluțe cu ulei de măsline sau oțet.

Am observat pentru prima dată, cu plăcere, că aici prețurile sunt foarte rezonabile, între 5,6-10 euro/porție, de altfel prețuri bune și pentru băuturi, răcoritoare sau înghețată.

Dar pentru alte detalii referitoare la prețuri, vă atașez poze convingătoare.

Aici puteți opta și pentru desert, am văzut niște prăjiturele ce atrăgeau serios privirile, clătite și înghețată ;) dar noi n-am mai putut...

Noi ne-am simțit bine, servirea a fost corectă, mâncarea a fost foarte bună, e adevărat că ne-a fost și foame...

Recomand!

Cu o altă ocazie, neavând alte drumuri, prin alte orașe :p am mai încercat un prânz în Malgrat la doar câțiva pași de hotelul nostru Reymar.

Restaurant Casanova

Adresa: Passeig Marítim, 58,08380 Malgrat de Mar, Barcelona, Spania

tel +34 937 65 30 42

Și aici puteți alege să stați afară, la mesele de sub copertină, pentru a vă feri de razele soarelui, deși e cald, ori puteți alege să stați în interior, unde este aer condiționat.

Am ales să stăm afară, pentru că mi se pare mai plăcut, în fond eram în vacanță la mare, nu?

De data asta eram hotărâți să luăm paella, doar că mai trebuia să vedem de care, puteam alege între cea vegetariană, cu mix de carne-vită, porc și pui, fructe de mare. Eu am ales cu legume, iar soțul pe cea cu mix de carne.

Am cerut să bem sangria, care a sosit în pahare mari, cu coji de portocale. Delicios și rece!

Cam durează prepararea paellei, mâncarea bine cunoscută în Spania, așa că și noi am stat cca 25 de minute.

Mâncarea a sosit în celebrele tigăi, cu două mânere, iar pe o măsuță auxiliară de servit, ni s-au pus în farfurii.

Pe cât de apetisant era mirosul, pe atât de bun a fost și gustul!

O porție a fost cca 11 euro, iar sangria 6 euro/persoană.

Sigur cam peste tot, ca și aici găsiți și pizza, pentru cei care doresc, friptură de pui sau porc, ori paste.

Recomand!

După ce ne-am plimbat prin Malgrat, după ce am umblat în sus și-n jos pe străduțele din cartierul vechi, imediat după ce am trecut de Playa d'Ancora, în drum spre hotel, am simțit nevoia unei cafele bune, iar pentru asta, am ales un mic bar-restaurant, ce avea și mese pe stradă (dar de fapt să știți, cam toate au ;) ) dar de data asta am fost nevoiți să stăm înăuntru deoarece se stârnise puțin vântul, ba chiar picurase nițel... trebuie să menționez că eram la doar câteva zile după o furtună urâtă ce trecuse peste Costa Brava.

Vista Mar

Adresa: Passeig Marítim, 46,08380 Malgrat de Mar, Barcelona, Spania

tel +34 678 60 42 68

Localul e foarte drăguț, am văzut că servesc mâncare ce arată apetisant, am tras cu ochiul în farfuriile vecine... :)

Noi însă am luat câte o cafea, una din cele mai bune băute aici în Spania.

Apoi pentru că ne era sete, am cerut și bere, dar acum am ales o bere artizanală, Moritz-Epidor.

Nota pe care o dau berii este 10 cu felicitări!

Cel puțin pentru ce am servit noi, recomand cu drag!

În încheiere trebuie să vă povestesc despre înghețată: o găsiți peste tot, de toate felurile, din toate fructele, am încercat multe variante, multe arome- răcoritoare, magnifice (cca 1-2 euro o cupă).

Concluzie: Malgrat a fost una din marile surprize ale vacanței mele din Spania, iar mâncarea bună a contribuit din plin la reușita sejurului! :p

Vă doresc să ajungeți acolo, dacă nu ați făcut-o până acum!

Trimis de maryka in 24.01.20 15:54:17
Validat / Publicat: 24.01.20 21:02:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 3042 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 Un local drăguț pe strada care duce la gară.

webmasterX [24.01.20 20:24:25] »

Excelente recomandările

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în Malgrat de Mar?, MALGRAT DE MAR" (nou-creată pe sait)

maryka [24.01.20 21:08:14] »

@webmasterX:

Mulțumesc frumos!

webmaster [24.01.20 21:32:51] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

maryka [24.01.20 21:40:39] »

@webmaster:

Mă bucur, mulțumesc mult!

irinad [25.01.20 07:29:56] »

Experiența voastră gastronomică poate constitui un bun punct de plecare într-ale " mâncării" pentru oricine merge în Spania, în vacanță. Eu nu pot să spun decât că iau aminte și sper să-mi folosească cândva. E atât de bine când poți învăța de la cei ce-și împărtășesc " pățaniile" lor culinare, căci da, mâncarea este importantă în vacanță, chiar dacă nu conștientizăm suficient asta.

O zi frumoasă îți doresc!

maryka [25.01.20 10:23:27] »

@irinad:

Mă bucur că ţi-a plăcut, așa că nu pot decât să-ţi doresc să ajungi acolo, în Spania, dacă vrei.

Până la urmă sunt importante și impresiile culinare, căci undeva trebuie să mâncăm! Sigur, azi nu e ca ieri, totul poate fi pe dos, oriunde, dar un " sfat" e binevenit oricând.

Te pup cu drag! Weekend frumos!

mishu [22.03.20 14:29:22] »

@maryka: Am sa incep prin a copia si modifica gandul postat de tine la inceputul articolului"

„Secretul vieții, pentru a trăi mult, este să stai in casa, să citesti articolele pe AFA, să râzi triplu și să iubești fără măsură”

Ce sa spun, sunt subiectiva, articolele despre mancare ma ataca rau de tot , si ma gandeam oare cum ar fi mai bine sa arate meniurile, doar cu enumerarea produselor oferite, sau sa fie cu poze asa cum ai prezentat tu? Fara poze e mai greu mai ales cand nu cunosti felurile, asa ca pozele te ajuta, dar te si incurca deoarece daca arata asa cum ai pus tu poza, iti vine sa iei tot meniul , dar prefer tot cu poze.

Ce pot sa spun, arata superapetisant totul si o sa retin recomandarile tale pentru o eventuala vacanta pe acolo.

Felicitari, votat cu mare drag.

marykascris / TELEFON [23.03.20 20:47:27] »

@mishu:

Mulțumesc frumos pentru aprecieri!

Multă sănătate și să ne vedem cu bine!!!

irinad, maryka, mishu