ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.01.2020
ÎNSCRIS: 23.01.20
OCT-2019
TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Educatie

am vazut tot felul de critici si nemultumiri, dar am o intrebare: dta turistule, care iti lasi aruncati chilotii prin camera, care arunci la wc prezervative, pampers, mucuri de tigara si altele, de ce nu respecti acel hotel si oamenii care muncesc (cameriste)? asa faci si acasa?

spui ca miroase ingrozitor? NU mai arunca in closet tot felul de "minuni".

spui ca nu e curat in camera? de ce nu speli nisipul de pe plaja afara? de ce iti lasi copilul sa arunce cu mancare pe pereti sau pe unde nimereste?

vrei confort si curatenie? fii civilizat atunci

Trimis de sckorpion in 23.01.20 08:45:45
Validat / Publicat: 23.01.20 09:35:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 3969 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sckorpion); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [23.01.20 09:43:11] »

@sckorpion: educația se mai face și cu forța. Cel puțin așa mi-aduc eu aminte din armată: „nu știi? te-nvățăm; nu poți? te ajutăm; nu vrei? te obligăm!”

Păi poate pentru că nimeni din hotel nu-i interzice accesul dincolo de recepție cu mâncare, sau cu papucii plini de nisip etc.

Nu credeți că ați avea mai puține probleme dacă în loc să dojeniți la modul general toți turiștii, ați aplica mai sever un regulament de ordine interioară, dar și o mai mare rigoare la selectarea și îndrumarea personalului „din dotare”?!?

Nicu [23.01.20 22:13:12] »

@sckorpion

Cui vă adresați? Celor ce scriu aici sau celor ce doar citesc? Sau altei categorii de...

Cred că e FOARTE greșită forma asta de a generaliza și blama la grămadă.

Poate încercați să reformulați câte puțin sau să refaceți sub o altă formă asa zisul review de călătorie.

Nu cred că în felul ăsta se face Educație.

La Mamaia sau oriunde în România sunt și turiști care nu întra în categoria scrisa mai sus.

ovy2k5 [24.01.20 12:18:16] »

Subscriu:  un regulament de ordine interioară, dar și o mai mare rigoare la selectarea și îndrumarea personalului ar rezolva într-o oarecare măsură problemele semnalate.

Apelativul la modul general nu este tocmai bine venit!

sckorpion [25.01.20 00:29:27] »

@Dragos: stimate/a domn/doamna am vazut cu ochii mei cum doamna care se ocupa de hol a atras atentia unei familii cu copil care au intrat in hotel cu nisip (cred ca aveau si in alte parti) si i-au raspuns ceva la genul " am apa in camera"

NB sckorpion este (sau a fost) reprezentant al unității
sckorpion [25.01.20 00:32:32] »

@Nicu: intr-adevar aveti dreptate, nu toti dar in proportie de 75% dupa parerea mea. nu cred ca vreti sa stiti ce atitudine au si pe plaja. si ma refer strict la acei oameni care se cred cu studii si " educati" eu personal am atras atentia cuiva si am avut umplut frigiderul cred ca pt 1 an

NB sckorpion este (sau a fost) reprezentant al unității
Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [25.01.20 15:42:17] »

@sckorpion: apreciez că ați reușit să alocați puțin timp și pentru a răspunde unor ecouri „stârnite” de articolul Dv. foarte critic (din păcate, la modul prea general).

Am totuși senzația că nu ați prins exact ceea ce doream eu să subliniez ceva mai sus - anume aplicarea la sânge a unui regulament de ordine interioară. Și având în vedere mediul de unde provin majoritatea clienților acestui hotel, ar fi normal ca ei să fie obișnuiți să fie primii care respectă astfel de reguli și regulamente.

Faptul că nu o fac nu e decât o nouă dovadă a cât de mult le pasă lor de fapt de „restul lumii”. Și cred că a cam venit vremea ca acest „rest al lumii” să le arate că așa NU se mai poate!

Și când un alt turist va răspunde că „are apă și în cameră”, să fie rugat să urce până acolo prin exteriorul hotelului - folosirea liftului sau a scărilor fiind permisă exclusiv persoanelor care nu aduc nisip pe tălpi. Pentru a-l înlătura și a putea folosi acele facilități, sunt rugați să profite de locul special amenajat în dreptul intrării în hotel unde se pot spăla pe picioare și pe șlapi.

Nasshu [25.01.20 16:05:52] »

@sckorpion: eu comentez doar

de ce nu speli nisipul de pe plaja afara?

vreau sa vad si eu hotelul ala de pe litoralul romanesc (si nu numai) care la intrare are o cismea cu apa unde sa te speli pe picioare de nisip!

Dusurile, cel putin in Mamaia, sunt in jumatatea plajei! Pot sa ma spal de 100 ori pe picioare ca pina la asfalt am de 3 ori nisip mai mult pe picioare! Ce sa fac? sa ma duc la plaja cu adidasi si sosete si la plecare dupa ce ma spal pe picioare sa le folosesc?!

Sau alternativa, dupa ce ma spal de nisip sa mai stau 30 minute ca un cocostarc unde apuc sa nu se lipeasca iar nisipul de mine?!

A, costa apa/canalul scump?! Puneti niste perii la intrare in hotel si ne curatam acolo!

Ofera conditii si apoi cere respect!

astea-s amfostacolo.ro/poze-fotoi ... -mamaia&id=2941 camere de hotel, in 2020, in Romania?!! PFFF!

sckorpion [25.01.20 18:37:25] »

@Dragos: nu mie mi-a raspuns ci doamnei de la hol.

ar trebui sa fim cu totii mai civilizati. am scris la modul general, deoarece si eu am fost turista, si copiii mei au fost turisti si din ce mi-au povestit ei, din ce am vazut eu m-au facut sa scriu acele randuri.

am vazut acele femei cum muncesc (ma refer la Meridian), uneia chiar eu i-am luat apararea in fata unor mucosi, copiii de smecher.

NB sckorpion este (sau a fost) reprezentant al unității
sckorpion [25.01.20 18:40:56] »

@Nasshu: exista, exact in fata intrarii de pe plaja

NB sckorpion este (sau a fost) reprezentant al unității
resita2009 [26.01.20 12:29:22] »

Recunosc, am fost acum 20 de ani la Meridian, mai exact in 2000, pe bilet subventioant de MAI (nu lucrez in sistem dar am primit cadou un bilet) la 110-120 marci (nu era euro pe vremea respectiva) pt. 2 persoane cu 3 mese/zi dar din relatari observ ca, nimic nu s-a schimbat de atunci, aceleasi camere mici, aceeasi baie aceasi gandire ca si atunci.

In loc sa criticati turistii mai bine v-ati face treaba voi, ca dupa 20 de ani hotelul arata la fel si banuies ca, nu turistii sunt vinovati ca voi traiti in trecut.

Daca cineva arunca tampoane/prezervaive in wc etc ar trebui luata legatura cu cei care le-au oferit biletele, doar sunteti un hotel cu circuit inchis si cu preturi subventionate de stat.

sckorpion [26.01.20 15:44:48] »

@resita2009: educatia oare este subventionata de MAI.

Ca si dvs am fost turist si am vazut multe.

La faptul ca acele camere sunt mici nu va pot raspunde. ca sa modifici o cladire e... iar faptul ca nu respecti munca altuia denota ca nu te respecti nici pe tine insuti, eu asa cred.

atat timp cat eu am gasit o camera curata la cazare, atat timp cat acele doamne faceau menaj in fiecare zi, de sa imi bat joc?

intreb si eu

NB sckorpion este (sau a fost) reprezentant al unității
Nasshu [26.01.20 16:02:46] »

@sckorpion:

ce sa fie? un pic de spirit managerial, fonduri (daca nici voi nu aveti?!!), un pic de viziune (un arhitect) si ceva bani (investiti cum trebuie nu pe SEAP unde toata lumea cumpara " legal' ' la cele mai mici preturi! Oare?!)

M-am uitat de curiozitate pe pozele din 2019!

Pai alea sunt paturi? Da-o drac ca si un cosciug e mai mare!

Ala e televizor?! de programul rabla pentru electrice/electrocasnice ati auzit?! Dai bomba aia de televizor la schimb, iei voucher si mai pui 100 lei pentru un 66cm, ca la ce dimensiune au camerele te dor ochii daca pui mai mare!

Alea sunt camere pe care sa ceri in iulie 2020 736 lei?!!!

sckorpion [26.01.20 18:14:43] »

@Nasshu: stimate domn nu inteleg de ce va adresati persoanei mele. credeti cumva ca fac parte din echipa? va inselati amarnic. referitor la dotari faceti sesizare managerului, sectiei de logistica MAI nu mie. eu sunt exact ca si dvs.

NB sckorpion este (sau a fost) reprezentant al unității
Nasshu [26.01.20 18:21:25] »

@sckorpion:

credeti cumva ca fac parte din echipa? va inselati amarnic.

pai si atunci in ce calitate va vaitati? turist?!

in acest caz nu vad de ce apareti ca si „operator”/ purtator de cuvant al acestui hotel!

amfostacolo.ro/hotel9.php ... -mamaia&id=2941

Daca spuneti ca nu faceti parte din echipa de conducere/ angajat/ purtator de cuvant al hotelului, atunci acest articol, conform regulamentului ar trebui retras de pe site, incadrandu-se la capitolul ''localitatea de domiciliu''

sckorpion [26.01.20 21:12:04] »

@Nasshu: de ce? pentru ca acum locuiesc in Constanta? serios? asta inseamna sa pui pumn in gura! am fost turist si voi fi turist atat in tara cat si in strainatate. daca nu va convine faptul ca un alt turist, cetatean, atrage atentia asupra unui comportament este fix problema dvs. din fericire am fost martora la anumite faze pe care nu le pot trece cu vederea, am auzit niste lucruri care imi lasa un gust amar. daca credeti ca un grad pe umar da dreptul cuiva sa se poarte ca in caverna va inselati. sunt oameni care lucreaza acolo, care merita respect. indiferent de ce functie au. recunosc ca la receptie si eu am avut o intampinare ciudata dar asta nu imi da dreptul sa jignesc. cerem respect dar nu respectam. hmmm

NB sckorpion este (sau a fost) reprezentant al unității
Nasshu [26.01.20 21:21:07] »

@sckorpion: n-ai inteles, ce te-am intrebat mai sus!! In ce calitate comentezi/postezi?! Esti angajata /lucrezi/ in cadrul acestui hotel?!

Ai dreptul/voie sa il reprezinti?! Daca da, in ce calitate?!

Ca ba esti turista, ba esti detasata !

sckorpion [27.01.20 00:47:19] »

@Nasshu: am facut eu afirmatia ca sunt angajata sau detasata? interpretati cum doriti. am comentat in calitate de turist ptr ca am avut nefericirea sa le aud pe cele doua doamne care se ocupau de etaj cat de suparate erau, iar eu aveam o pata in camera pe perete. am intrebat-o pe una din doamne daca o poate sterge, si-au cerut scuze ca nu au reusit sa scoata acea pata facuta de copilul celor de dinaintea mea. era la un nivel destul de inalt, ceea ce am dedus ca acel copil statea pe unul din fotolii. apoi am fost mai atenta in jurul meu. eu nu inteleg de ce va simtiti dvs atacat. daca sunteti un turist ok, daca stiti ca sejurul dvs nu a lasat urme, ar trebui sa condamnati astfel de comportamente. si inca ceva, traiesc intr-o tara democratica asa ca am voie sa imi expun criticile/opiniile fara a mi se pune pumnul in gura. sistemul ceausist a murit in 89

adrianaglogo, Nicu, ovy2k5
Alte articole din această RUBRICĂMeridian Hotel: