ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.01.2020
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 27.11.10
NOV-2019

Fort Canning Hill / Forbiten Hill

Singapore, orasul stat insular, a carui imagine emblematica este uluitoare Marina Sand Bay ascunde printre zgarie norii si tehnologie, inceputul simplu, al istoriei sale.

Daca vrei sa arunci un ochi, spre un potential viitor, cateva zile petrecute pentru a descoperi acest oras, iti vor oferi, un bun punct de plecare.

Daca te intrebi de unde a inceput totul, indreapta-te spre Forbiten Hill colina din centru, cunoscuta astazi drept Fort Canning Hill. Deloc intamplator ales ca sediu al manifestarilor ce au avut loc cu ocazia sarbatoriri in 2019 a bicentenarului orasului stat.

Trecutul, sta, bine ascuns, chiar, pe acest mic deal, in mijlocul unui intr-un imens parc istoric. Am ajuns la el, in cautare fiind de putina verdeata, garantia unui aer respirabil, altul decat cel ingrozitor de cald si umed de pe strazile principale, ce pare insuficient uneori! In special in noiembrie, luna in care umiditatea este maxima.

“Pata verde”, care ne-a atras atentia, la inceput, pe o harta procurata de la receptie, am gasit-o, cu usurinta, chiar in vecinatatea hotelului, Ne-am indreptat spre ea, imbatati de promisiunea, unui colt de natura, a unui strop de racoare si a unui iz de mister.

Fort Canning Park deschis pe dealul cu aceelasi nume, este locul perfect pentru o plimbare de 2-3 ore, atunci cand doresti sa uiti de tehnologie si sa te intorci, pentru o scurta pauza, inapoi la natura. Dealul, considerat a fi bantuit de fantomele vechilor regi si numit din aceasta cauza de localnici Forbiten Hill este ales de Sir Stamford Raffles primul guvernator al orasului, ca locatie a garnizoanei britanice si a propriei locuinte, este “rebotezat” la un moment dat si Governament Hill

Din cele cateva porti de acces, am ales-o pe cea mai apropiata de hotel. Pe langa Muzeul National din Singapore (aflat in renovare), mergand spre nord, de-a lungul Fort Canning Road pana la Underground Crosing numita si [Fort Cunning Park Tree Tunel loc preferat al tinerilor amatori de self-iuri inedite. Dupa cateva fotografi facute, prea putin reusite, am luat pieptis, scarile ce urca dealul, intersecteaza Canning Walk si Percival Rd si se opresc in dreptul intrarii in parc, in apropierea luxosului Fort Cunning Hotel unul din numeroasele hoteluri de 5 stele ale orasului.

Spre sud, dealul se intinde pana in apropiere de Singapore River pe care se organizeaza cautatele croaziere si Clarke Quay renumit pentru multitudinea de baruri si restaurante, de pe terasele carora poti admira faimosii zgarie-nori ai Centrului Financiar.

Rezervorul de apa dulce, din varful colinei, sau Fort Canning Rezervoir, unul din cele mai vechi ale orasului, este protejat ca un veritabil obiectiv militar, cu un gard foarte inalt si sarma ghimpata, orice fotografie fiind strict interzisa si aspru pedepsita.

Explorarea noastra, de la nord spre sud, nu a inclus decat jumatatea estica a Fort Canning Park din fericire insa, aici gasindu-se si majoritatea punctelor de interes.

Viziterea este gratuita, bilet de intrare nu este necesar decat pentru muzeul aflat imediata apropiere a intrari, BattleBox vechiul buncar, un complex cu peste 20 de camere si tuneluri subterane, fost Centrul de Comanda Subteran al Orientului Indepartat de unde, Sir Arthur Percival a luat decizia de predare a orasului japonezilor, in batalia pentru Singapore, din timpul celui de-al doilea Razboi Mondial.

Plimbarea o realizam usor, panourile de orientare sunt foarte clare, arata directia si numarul de metrii pana la locatia de care esti interesat. Urmarindu-le esti permanent informat, cat mai ai de strabatut pana la locul dorit si ce alte atractii poti gasi in apropiere. Vom merge spre sud, punctul terminus fiind Raffles House

Trecem de Sally Port intrarea secreta, ingusta si camuflata de verdeata, iar drumul se opreste in fata cladiriiFort Canning Center, in care, cel mai mare muzeu privat, de arta, Pinaquotek du Paris, isi deschide prima locatie in Asia. Urmam indicatoarele spre Fort Gate batrana si originala, poarta principala a Fortului, langa care, un grup de tineri se intrec untr-un joc asemanator sotronului.

Dar eu caut Spicy Garden unde visez sa imi umplu plamanii cu aerul incarcat de arome si sa ma bucur de culorile florilor. In drum spre ea, de pe Cox Terace salutam 9 Pound Cannon tunul ale carui bile de 9 kg au rol decorativ. Privirea aluneca spre Fort Canning Greenpajistea larga din spatele cladirii centrale. Aleea coboara, pe langa Monumentul funerar Keramat Sultan Iskandar Syah considerat un loc sacru si ajunge la Artisan Garden locatia unor sapaturi arheologice, ce sunt inca in desfasurare.

A mea Gradina cu mirodenii se impleteste practic, cu locatiile mai sus amintite. Asa ca reluam traseul, acordand mai multa atentie plantelor intalnite... si iata, printre cele (mai) cunoscute de mine: ylang-ylang-ul, copacul de scortisoara si padanul ale carui frunze le-am intalnit si in checul verde la micul dejun. Marea majoritate a plantelor apartinind florei locale fac parte din prima Gradina Botanica experimentala, fondata de Sir Raffles.

Bond Terace este ultimul stop inainte de a ajunge la Raffles House cel mai sudic punct al parcului. Actuala cladire are o singura camera si este amplasata pe locul unde altadata era un simplu bungalow de lemn. Pozitia este insa privilegiata... in fata noastra, printre copaci, uimitoarea Marina Sands Bay apare asemeni unei dive, carismatica si seducatoare. Cei 200 de ani de istorie ai orasului, ii strabati cu privirea in acest nesteptat duel vizual, din trecut la prezent.

Treptele din fata casei coboara spre Raffles Terrace. Deasupra lor Fort Canning Flagstaff intr-o multitudine de culori, se bucura de o pala de vant, iar alaturi Fort Canning Lighthouse amiteste de trecutul maritim al locului.

Prin Sang Nila Utama Garden ce poarta numele primului rege care a intemeiatRegatul Singapura, ne-am intors inapoi spre nord. Parcursul acesteia, este strajuit de numeroase porti ornate cu statui, bazine cu apa si banci pentru popas. La intrare un patio circular adaposteste o imensa orhidee alba, floare devenita simbolul national al tarii.

Ultima gradina prin care trecem dupa iesire, este ASEAN Sculpture Garden unde sculpturile moderne din metal, piatra sau lemn, dau noi intelesuri cuvintelor, “Impreuna”, sau “Concentrare”...

Daca, ar putea parea, mai putin interesant, acest Fort Canning Hill / Park, in comparetie cu celelalte obiective turistice ale orasului, va asigur, aveti toate sansele, sa va reconsiderati opinia, o data ajunsi acolo!

Pe Emerald Hill, se ajunge chiar din Orchand Road si care este locul vechilor plantatii de nucsoara, unde astazi pot fi admirate case chinezesti, construite la inceputul secolului XX.

Trimis de mecut in 21.01.20 21:43:01
Validat / Publicat: 22.01.20 07:47:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI.

VIZUALIZĂRI: 1251 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mecut); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Singapore, vazut de pe Deck-ul Marina Sands Bay - Fort Canning Hill ascuns de umiditatea din aer, se zareste in spatele " farfuriei zburatoare" simbolul noii cladiri a Supreme Court.

mprofeanu [22.01.20 11:24:27] »

@mecut: Foarte bun reviewul tău despre un loc deosebit din orașul - stat Singapore! Frumoase și cu multe explicații și pozele atașate!

Am vizitat Singapore în decembrie 2014, mi se pare că a trecut mult timp de atunci și în cele trei zile și jumătate nu am avut timp să ajung acolo... Mi-am prioritizat obiectivele, am vrut să văd insula Sentosa, mi-a luat o zi întreagă...

Nu am ratat Grădina Botanică, Grădina Zoologică, Cartierul Chinezesc și cel Indian dar și zona centrală...

Sper să te citesc cu drag acum pe tine!!

Dan&Ema [22.01.20 15:21:02] »

@mecut:

Un “superbonus” din tara vecina, Malaysia! ????

mihaelavoicu [22.01.20 16:39:03] »

O escală de o jumătate de zi a avut soțul meu la Singapore, în drumul spre Sydney, pe vremea când nici nu miroseam la Kapitalisticesky Lagăr, asta prin 1985. Total bulversat, deși nu era la prima deplasare în acea lume, avusese sarcina să nu cumpere absolut nimic (urma să mergem cu diurna ce-o avea, apoi prin Europa) și tot a venit cu un șirag de boabe de fildeș sculptat și o umbrelă. Să-i dau în cap cu umbrela, nu alta! Costase cât un bilet de autobuz. Ani de zile am purtat umbrela. Colierul l-am purtat până s-a îngălbenit.

Mecut, mecut, ești din Ploiești și nu ne-am văzut decât atunci la Da Vinci, noroc cu Traian leuca și Mihai 18.

Cu bine!

MCM [22.01.20 21:02:31] »

Minunat, uite cum îmi faci pofta de plecat ????

Iar pozele... cel mai frumos verde. Ador mirosul de ylang-ylang

mecut [22.01.20 22:29:20] »

@mprofeanu:

Multumesc pentru lectura, ecou si vot! Si noi, cam tot atat am stat, dar cred ca timpul optim ar fi de o saptamana. Cel mai rau imi pare ca am ratat Wave Brige. Sincer, Sentosa mi-a placut, dar as fi preferat sa petrec mai mult timp in Garden by the Bay.

In fine, ma bucur oricum ca Am Fost Acolo!!!

Fort Canning, un fel de Alba Iulia pentru ei, este mai putin mentionat. Poate si pentru ca nu este asa tehnologizat, sau poate pentru ca este gratis?

L-am descoperit intamplator asa cum am spus, dar cred ca este foarte important daca vrei sa intelegi de unde au plecat si unde au ajuns. Lee Kuan Yew, a fost scolit la Cambridge si asta spune foarte mult…. despre foarte multe.

Am recitit cu placere, de curand, rw-ul despre Gradina Botanica, pe care l-ati scris asa frumos si care isi merita locul in UNESCO.

Sper sa ne cunoastem in martie!

mecut [22.01.20 22:32:47] »

@Dan&Ema:

Un Multumesc frumos din orasul vecin, Ploiesti!

mecut [22.01.20 22:48:41] »

@mihaelavoicu:

Multumesc pentru lectura ecou si vot! Singapore este special si foarte modern. Cu siguranta la fel de impresionant a fost si in 1985, comparativ cu noi. Doar apropierea de ecuator, il face greu suportabil din cauza umiditatii. Un cuvant de spus cred ca il au si zgarie-nori Centrului Financiar, pentru ca pe malul raului, la ora 12 la pranz, iti vine sa lesini de la lipsa de aer. A fost prima data ca am avut un asa discomfort.

Sotul dumneavoastra a cantarit corect, mica abatere de la program, a fost apreciata in timp!

M-as bucura sa va revad, oricand decideti dumneavoastra! . Sau domni!!!

mecut [22.01.20 22:54:03] »

@MCM:

Draga mea, ...

Sa ne indemnam la calatorii!

De unde sa ne intoarcem cu ylang-ylang, natural sau in sticluta!

webmasterX [23.01.20 21:53:07] »

MCM [24.01.20 11:20:10] »

@mecut: ????????????

mishu [22.03.20 10:41:18] »

@mecut: Singapore este o destinatie pusa pe lisa mea, insa cum lista mea este foarte lunga, la acest moment nu imi ramane decat sa sper si sa citesc tot ce se scrie despe aceasta destinatie.

Articolul tau mi-a mers direct la suflet, m-am plimbat alaturi de tine pe alei si pot spune ca am simtit si eu mirosul de scortisoara.

M-am uitat si in zare si am admirat orasul si ceea ce inseamna tehnologia, insa m-am bucurat ca pentru cateva ore macar sunt in natura.

Felicitari, votat cu mare drag.

Dan&Ema, MCM, mecut, mihaelavoicu, mishu, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Singapore: