ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.01.2020

Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Sub orice critică

Cazare

Dupa 3 nopti petrecute la Disney am ales acest hotel pentru a fi aproape de centrul Parisului pentru a ne fi mai usor sa vizitam tot ce ne-am propus. Vreau sa va spun ca l-am cautat vreo 2 luni; tot ce gaseam avea recenzii proaste, ba gandaci, ba soareci, ba mizerabil. Avand un copil de 9 ani cu noi, am decis ca mai bine platim 200 Euro in plus la cazare (fata de alte cazari), numai sa fim multumiti.

Ajunsi acolo, ne-am parcat masina intr-o parcare publica si ne-am dus la hotel. Drumul scurt pina la hotel aproximativ 3 minute pe jos; in stanga si dreapta terase, buticuri, aprozare... si negrii foarte multi.

Hotelul este inghesuit intre 2 cladiri. Receptia cred, ca, cu indulgenta avea 2m/4m, curatica cu 2 fotolii si o masuta. Receptionerul amabil ne inmaneaza cartela la camera. Eu, indraznesc si ii spun ca am prefera camera cu vedere la strada. Imi raspunde politicos ca nu se poate, nu mai are liber nimic. Multumim si mergem spre lift si urcam in el. Liftul nou, micut maxim 3 persoane.

Ajungem la etajul nostru, intram in camera:camera mica, inghesuita cu un pat dublu (de fier) si unul simplu (de fier) pentru fetita. Lenjeria curata, calcata.

Restul groaznic: un fotoliu verde din 1800 imbacsit, draperia de la geam albastra, geamul dadea intr-o curte interioara iar la capul patului un panou gri, peretele din stanga a avut ceva probleme la partea electrica candva si au tras o mana de ceva material peste asa de mantuiala. Dulapul cu 2 usi culisante cu oglinda. Rama de la oglinda galbena de veche ce era, seiful era deschis nu statea inchis sau cred ca nu a functionat niciodata, in partea de sus a dulapului era o gaura in dulap, iar placa de sus statea sa cada.

Baia plina de mucegai si rugina, foenul obosit dintr-un plastic galbui, din cauza trecerii anilor, toaleta si ghiuveta mizerabile, prosoapele albe candva si ele. Pe blatul din baie 3 pahare de plastic infoliate.

M-am apucat de curatenie si de dezinfectat. Cand mergem in concediu iau la noi o solutie dezinfectanta. Nu am despachetat nimic, toate au ramas in valize, doar periutele si pasta de dinti in baie intr-un pahar de plastic.

Wi-fi era parolat, dar iti dadea receptionerul o parola (pe interiorul usii de la camera era trecuta alta parola), si o zi mergea netul o zi nu.

N-am indraznit sa ridic cearsafurile sa verific saltelele ca sunt sigura ca nu mai dormeam toata noaptea.

Numai gandul ca trebuie sa-i fac un dus fetei in baia aia mizerabila m-a dat peste cap. M-am trezit a-II-a zi si imi venea sa plang de neputinta. Asta nu e hotel de 3 stele sub nici o forma.

Nu stiu dupa ce criterii se atribuie stelele in Franta, dar eu mai mult de o stea nu-i acordam.

La plecare am facut un video cu camera si baia.

Cam asta a fost sejurul nostru la Opera Garden.

NU RECOMAND NIMANUI, NICIODATA!

Trimis de S MAYA in 21.01.20 15:08:28
Validat / Publicat: 21.01.20 17:53:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Disney, Hotel Cheyenne.

VIZUALIZĂRI: 661 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (S MAYA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19500 PMA (din 15 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 76.00 EUR pe cameră

[21.01.20 18:00:09]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[21.01.20 18:15:02]

@S MAYA:

ajunsi acolo, ne-am parcat masina...

o intrebare, din cite vad cazarea e in ' ' buricul' ' Parisului. in asa numita zona ZCR (green zone).

Ati fost cu masina personala sau inchiriata acolo?!

In cazul in care ati fost cu masina personala (de acasa) ce imi poti spune de stickerul CRIT' Air (certifica norma de poluare a masinii). Ati avut asa ceva?! Daca da, cum l-ati obtinut varianta online e destul de greoaie si dureaza 1 luna.

In caz ca nu l-ati avut, s-a legat cineva de lipsa lui?! teoretic amenzile sunt intre 69-300 euro.

Daca a fost masina inchiriata, banuiesc ca s-au ocupat cei cu firma de inchiriere, si atunci intrebarea mea e fara raspuns.

[21.01.20 21:21:13]

@Nasshu: Am fost cu mașina personală. Nu am avut nici un Sticker CRTI (sincer, pina azi n-am știut de așa ceva).

Masina am parcat-o intr-o parcare cu plata și ne-am plimbat la punctele de interes din oraș cu metroul (50€ / 3 zile / 2 adulti și un copil).

Oricum sa mergi cu mașina in Paris e jale. E un trafic in stil indian. Trece cine poate Am avut nevoie de 2 ore sa ieșim din Paris după ce am vizitat Versailles.

[21.01.20 21:30:26]

@S MAYA: Asta e si intentia mea, sa o proptesc undeva apoi cu ' ' comunul"

cu autocolantul ala inca mai sap, e vorba de certificat-air.gouv.fr

e valabil pentru Paris, Lyon, Strasbourg, Grenoble...

Ma interesa strict pentru Paris. Am aplicat azi, le-am dat 4 euro vedem ce raspuns primesc, ca e un site cam alambicat!

Culmea e ca am vorbit cu ceva amici, plecati prin Franta, Germania (se aplica si in Berlin) dar niciunul nu stia nimic, cica sunt prea ocupati pe acolo ca sa se mai si plimbe!

[21.01.20 21:39:00]

Spune soțul meu ca el știe de sticker-ul CRIT, dar ca ai nevoie de el doar dacă depășești 14 zile, dacă ești in trecere sau vizita nu e nevoie. E valabil și pentru Germania intr-adevăr.

[21.01.20 22:18:38]

@S MAYA: multam de rapsuns!

alinafulg
    [22.01.20 12:49:46]

@S MAYA: Daca la 550 Eur trei nopti a fost așa, înseamnă că eu care caut la 300 Eur să mă astept să fie rău de tot? Nu mi-a placut ce am vazut in poze.

Dan&Ema
    [22.01.20 18:05:39]

@S MAYA:

Felicitari ca ai scris. Este bine sa stie si altii. E neplacut ca ai suportat o cazare nereusita, dar altii pot evita.

Inspiratie si noroc data viitoare. Numai bine!

[22.01.20 21:05:51]

@Dan&Ema: Mulțumesc. Am scris ca, cei care vor sa meargă pe viitor sa evite. Am și eu prieteni care au vizitat Parisul dar nu s-au plâns, pina când, nu le-am povestit ce am pățit noi. Stii cum e, cei care merg in concediu undeva, chiar dacă întâmpina neplăceri nu spun, de rusine sau mai știu eu din ce motive.

In Paris când mergi, având atâtea de văzut nu te prea interesează sa ai o camera luxoasa, doar un pat curat și o baie modesta. Asa am vrut și noi. A-II-a zi când m-am trezit acolo, primul meu gând a fost: pe ăștia ii dau in judecată când merg acasă, dar din Paris noi am plecat in Luxemburg la o nunta și acolo ne-am cazat la o pensiune, micuța, curată, luxoasa, cu o baie mare cât camera din Paris și mi-am ,,uitat” de cele ,,pătimite’’ la hotel.

[22.01.20 21:10:27]

@S MAYA:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

alinafulg, Dan&Ema, S MAYA
    Alte impresii din această RUBRICĂGarden Opera Hotel: