ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.01.2020
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 25.04.13
DEC-2019

Austria Trend Hotel Zoo Viena

Am petrecut cateva zile in minunata Viena, la hotelul mentionat in titlu. Avand in vedere ca nu exista impresii despre acest hotel m-am decis sa scriu cateva informatii, sper eu utile, celor care vor vrea sa mearga in aceeasi locatie.

Cu cateva luni inainte, a mea consoarta a adus in discutie faptul ca ar vrea sa mearga (a se citi "a cerut") la targul de craciun din Viena. Cum nu am mai fost pana acum in Austria am zis ca este momentul sa facem acest pas si sa mai bifam o escapada frumoasa.

Am rezervat atat biletele de avion cat si cazarea individual, dupa indelungi cautari si analize.

Acest hotel m-a incantat prin pretul rezonabil si pozitionarea aproape de metrou si palatul Schoenbrunn.

Dupa ce am aterizat, in jur de ora 13.30, am luat bagajele si ne-am indreptat catre ghiseul de unde trebuia sa ne ridicam Vienna Pass-urile (platite in avans). Am intrat in posesia lor destul de repede si rapid ne indreptam catre tren. Citisem pe site-ul AFA ca exista diferente intre trenurile ce au ca destinatie centrul Vienei (trenuri standard si CAT express) asa ca, cu lectia invatata si cu harta metroului in brate, am ajuns pe peron, nu inainte de a ne cumpara bilete de la unul din cele 3 sau 4 automate de bilete (se poate achita atat cu cash cat si cu cardul). Trenurile circula cu o frecventa de 30 min, incepand cu ora 05.18.

Dupa o asteptare de 20 de min ne-am urcat in tren, in cazul nostru S7, cu directia Landstrasse/Wien Mitte. Am ramas placut surprinsi de curatenia din tren cat si faptul ca era foarte silentios, nu se auzea nici un fel de zgomot (acel zgomot specific cand trenul ruleaza pe calea ferata de la noi) de parca ar fi fost pe perna magnetica. Ce sa zic, primul contact cu Austria, prima bila alba.

Calatoria a durat 40 de min. Am coborat la Landstrasse, unde trebuie sa luam metroul pentru a ajunge la destinatia finala.

Exista indicatii clare si la metrou si practic nu ai cum sa te incurci si sa iei trenul in directia gresita. Am luat metroul pentru statia Schoenbrunn.

De la statia de metrou se iese intr-un bulevard. Se face la stanga, iar la prima intersectie semaforizata (40-50 m) se traverseaza pe partea stanga si se tine drept pe strada unde dupa numai 100m, tot pe partea stanga, se afla hotelul.

Am intrat nerabdatori si zgribuliti (am uitat sa va spun ca am ajuns pe o ploaie torentiala).

In partea dreapta se afla receptia iar in partea stanga este barul si restaurantul.

La receptie nu am intampinat nici o problema. Receptionera amabila si zambitoare, ne-a dat cardurile de acces in camera, carduri care de asemenea se folosesc si la lift si dusi am fost in camera.

Camera mare, cu un pat dublu matrimonial si inca un pat pliant aproape la fel de mare Foarte confortabile amandoua, spre surprinderea noastra. De obicei, paturile pliante nu sunt deloc comode, insa acesta avea o saltea groasa peste ceea ce a fost o mare bucurie pentru 'micuta noastra' de 16 ani :). O alta mareee bucurie a fost prezenta prizelor, in dreptul fiecarei noptiere. De tablia paturilor erau atat lampi pentru citit cat si lampa normala, un mare plus pentru cei care vor sa citeasca fara sa deranjeze somnul 'vecinului' de pat.

Televizorul este unul tip LCD diagonala mare, cred ca 101cm, insa nu am avut timp sa ne uitam la el.

Exista un fierbator si plicuri de ceai si cafea. Noi l-am folosit o singura data, dar eu zic ca este util. In schimb frigiderul este unul in miniatura care pe deasupra nici nu racea.

Baia mare, curata, cu oglinda mare si una mai mica, pe support flexibil, bucuria partii feminine din familie. Dus cu cada si paravan de sticla. Toate functionale, fara scurgeri de apa sau alte probleme. Faianta este una tip vechi insa pentru noi nu a avut mare importanta.

Un aspect de semnalat ar fi si jaluzelele de la geam care sunt actionate electric din interior.

In cele 3 zile ni s-au schimbat prosoapele de 2 ori chiar daca nu am solicitat acest lucru.

In schimb nu am vazut sa fie aspirata mocheta din camera.

Ca si concluzie, recomand acest hotel. Raport pret calitate foarte ok. Aproape de metrou. (aprox 150-200m). Aproape de palatul Schoenbrunn (cca 10 min de mers pe jos). Aproape de 2 restaurante unde se mananca foarte bine si la preturi decente.

Voi reveni cu un review si despre Viena si targurile de Craciun...

Trimis de andreiploiesti in 18.01.20 14:43:01
Validat / Publicat: 18.01.20 18:47:49

VIZUALIZĂRI: 386 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreiploiesti); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Barul de la parterul hotelului
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20100 PMA (din 16 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 59.90 EUR pe cameră

[18.01.20 18:46:41]

Excelentă, .completă recomandarea

Mutat în rubrica "Austria Trend Hotel Zoo Wien, VIENA" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 92&ridAnt=98505

[18.01.20 18:59:51]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

andreiploiestiAUTOR REVIEW
    [18.01.20 19:30:54]

@webmasterX: multumesc pentru apreciere!

Localizarea este corecta.

[18.01.20 19:38:03]

Mulțumiri și de la noi - pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

CATAAS
    [19.01.20 10:13:21]

@andreiploiesti: Bine venite toate informațiile despre Viena! Ieri am citit că din iulie va fi avion direct Suceava-Viena, așadar ideea unei ieșiri de câteva zile este tentantă. Mai ales după ce citim un articol despre o cazare bună acolo. Mulțumim și așteptăm review-ul despre oferta turistică a Vienei!

[19.01.20 11:21:03]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Austria Trend Hotel Zoo Wien (ex Courtyard Marriott Vienna) , VIENA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

andreiploiestiAUTOR REVIEW
    [19.01.20 11:38:43]

@CATAAS: Multumesc!

Este o cazare buna, mai ales daca o sa vizitati Viena in timpul verii, avand in vedere ca este in imediata apropiere a palatului Schoenbrunn si o sa va pierdeti o zi intreaga in superbele gradini si la gradina zoo.

Review-ul despre Viena este la stadiul de ' coacere' , azi sau maine o sa il incarc!

Concedii cat mai placute!

andreiploiesti, CATAAS
    Alte impresii din această RUBRICĂAustria Trend Hotel Zoo Wien (ex Courtyard Marriott Vienna) :

• pagină generată în 0.047941923141479 sec