ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.01.2020

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 1 MIN

Cum sa ajungeti in Alberobello

Buna tuturor din Alberobello ☺️

Sunt Mihaela si locuiesc in Alberobello din 2006. Scriu aici pentru prima data si vreau sa va explic cum se poate ajunge in acest orasel magic din sudul Italiei. ????????‍♀️

Incep cu zborurile disponibile spre regiuna Puglia, mai exact spre aeroportul din Bari. Compania Wizzair are de cativa ani zboruri directe spre Bari din Bucuresti, Cluj si Timisoara. Anul acesta din 1 august se va deschide o noua ruta din Iasi. O alta noutate in legatura cu zborurile e ca si Ryanair a facut o ruta Timisoara-Bari.

Odata ce ati ajuns in aeroportul din Bari, pe partea stanga a iesiri aveti posibilitatea de a lua trenul sau microbuzul spre Bari Centrale (gara din Bari).

Biletul de tren costa 5€ si cursa dureaza 16 minute

Biletul de microbuz costa 4€ și cursa dureaza in jur de 30 de minute, in functie de trafic bineinteles.

Din Bari Centrale va trebui sa mergeti sub pasaj pentru a ajunge pe strada Capruzzi unde veti gasi statia de autobuz care merg sper Alberobello.

Momentan mersul trenurilor spre Alberobello sunt intrerupte de un an, de aceea va recomand sa considerati doar cursele de autobuz de 1h si 5 minure care pleaca din Bari Largo Sorrentino. Biletul costa 4,30€ si il puteti achizitiona online de pe situ-ul Trenitalia sau de la gara.

Eu va sfatuiesc totusi, daca aveti carnet si un card de credit, sa inchiriati o masina pentru a nu pierde prea mult timp din vacanta prin autobuze / trenuri si pentru a nu a avea stresul mijloacelor de transport. Daca ati ales aceasta optiune, puneti google maps sau oricare aplicatie GPS si porniti la drum spre Alberobello. Drumul pana aici dureaza cam in jur de 50/60 de minute.

Trimis de Mihaela.Dima in 17.01.20 17:48:20
    Validat / Publicat: 18.01.20 10:14:51

VIZUALIZĂRI: 7729 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihaela.Dima); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Alberobello este oraselul in care locuiesc din 2006. A fost inscris în 1996 pe lista patrimoniul cultural UNESCO, deoarece e un oraș unic si fabulos: cu albele casute numite trulli: case din pietre de calcar puse una peste alta construite fără ciment sau mortar în secolul al XVI.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 24 voturi)

webmasterX [18.01.20 10:12:40] »

Odată cu primul review, @Mihaela.Dima: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

crismis [18.01.20 10:39:00] »

@Mihaela. Dima: Bine ai venit pe site, Mihaela! Și mulțumesc pentru recomandări, vor fi foarte utile atunci când îi va veni rândul (curând, sper) acestei superbe regiuni despre care am auzit atâtea lucruri frumoase! Toate cele bune!

Rodel [18.01.20 17:23:12] »

Bun-venit pe site, Mihaela! Am vizitat Alberobello, m-a fascinat acest loc, pare rupt din povești. L-am descoperit într-o zi de duminică din octombrie 2017, cam aglomerat în acea zi, dar mi-a oferit bucuria de a descoperi căsuțele trulli. Dacă voi mai reveni, voi alege o zi de lucru, când, cred, numărul turiștilor este mai mic. Utile informațiile oferite!

Mihaela.Dima [18.01.20 20:09:00] »

Mulțumesc ????????‍♀️

Eu locuiesc aici așa că mă poți contacta pentru orice informații ai nevoie, îmi face plăcere ????

Nicu [19.01.20 20:58:15] »

@Mihaela. Dima

Am fost de două ori în zona Bari și trebuie să aduc câteva completări - de acord cu prețul biletului de 5 euro la tren și de 4 euro la microbuz dar eu de fiecare dată am plătit 1 euro transfer aeroport Bari până la Gară adică Bari Centrale cu autobuzul.

Deocamdată Ryanair are curse din Timișoara doar spre Bergamo Italia și București.

Doar o poză?

Mihaela.Dima [20.01.20 13:10:40] »

@Nicu: Bunaaa, ai platit 1 euro biletul de autobuz de la aeroport deoarece este autobuzul orasului care se opreste la toate statiile din oras. Si drumul dureaza cam 40 de minute.

Eu in postare am specificat biletul de " microbuz" .

In curand va avea curse si pentru Bari.

Poze am o gramadaaa. Nu stiam cum sa adaug mai multe dar am invatat acum

costy69 [20.01.20 14:43:05] »

Bun-venit în comunitatea AFA!

Utile informațiile tale. Am vizitat în anul 2018 Bari și Alberobello, precum și alte orașe din apropiere: Polignano a Mare, Monopoli, Matera și Locorotondo. Pentru Ostuni nu am mai avut timp.

Doresc doar să adaug doar că toate aceste orașe merită vizitate, iar Locorotondo este situat foarte aproape de Alberobello. E bine de știut că sunt pe aceeași rută feroviară, pentru zilele când aceste curse vor fi reluate.

Mihaela.Dima [20.01.20 14:53:13] »

@costy69: Exact, voi revenu cu un nou post in care voi vorbi si despre Locorotondo si Martina Franca

Ostuni e foarte frumoasa vara dupa parerea mea, asa ca te mai astept aici

mishu [21.03.20 12:34:45] »

@Mihaela. Dima: Bun venit! si succes in continuare. Ma bucur ca te-ai hotarat sa scrii pe aici si te invit sa o faci in continuare, este un loc in care ne bucuram sa avem cat mai multi prieteni.

Ne-ai intins un deget, in mod sigur iti vom lua toata mana. Daca voi ajunge pe acolo in mod sigur am sa te contactez, si mie imi plac locurile mai neumblate de turisti, ai de multe ori parte de adevarate surprize si un localnic le stie mai bine.

Frumoase si pozele, dar poza cu iarna este spectaculoasa, iar prin poza in care apari si tu ma bucur sa te si cunosc, esti o frumusete de fata.

Felicitari, votat cu mare drag, trec la urmatorul tau articol.

costy69, crismis, Mihaela.Dima, mishu, Nicu, Rodel
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Alberobello și împrejurimile: