ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.01.2020
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 05.06.17
NOV-2019

Blue Waters Inn, 4 nopți în Coron

Pentru cele 4 nopți petrecute în Coron am ales Blue Waters Inn, rezervare făcută prin intermediul site-ului Agoda. Nefiind o localitate mare, și cu o industrie turistică încă în dezvoltare, Coron-ul, spre deosebire de celelalte insule în care am fost, nu are foarte multe variante de cazare.

Așa că după o cercetare pe celebrele site-uri de travel: Booking, Tripadvisor și Agoda am decis să alegem Blue Waters Inn. Principalul criteriu pentru care am ales acest hotel a fost acela că se află într-o zona centrală, aproape de port, obiectivul nostru principal fiind tururile ghidate cu pornire din port-ul Coron.

Rezervarea am făcut-o cu aproximativ o lună jumătate înainte, și singura variantă a fost ca două zile să avem o cameră cu pat dublu, și două zile o cameră cu două paturi. Nu am considerat că acesta ar fi un inconvenient, așa că nu am stat pe gânduri.

Înainte de a ajunge, am văzut pe pagina lor de Facebook că au serviciu de preluare de la aeroport, așa că i-am contactat și am rezervat această variantă de transport în schimbul sumei de 5$/persoană, optând și la întoarcerea pe aeroport să apelăm la ei.

Hotelul se află pe una din străzile principale și înghesuite ale micului orășel, clădirea este nou construită, acesta fiind dat în folosință în 2019. Am fost întâmpinați la recepție de o filipineză care ne-a condus spre camera aflată la etajul 2. Hotelul are 3 etaje, și este fără lift. Camera curată, se vede că hotelul este abia dat în folosință cu mobilier nou, dar simplă, cu basic-ul necesar: pat comod, 2 noptiere, un televizor. Baie simplă și curată, cu cabină de duș. Un prim aspect negativ a fost că nu are geam spre un perete exterior, clădirea este destul de ciudată, îngustă, prinsă între alte două clădiri, iar acest lucru face ca geamurile camerelor să fie îndreptate spre hol, astfel că ești cam privat de lumină naturală. Există un singur geam micuț spre exterior, cel de la baie. De asemenea lipsa unui dulap în cameră a fost destul de incomodă.

Aerul condiționat și-a făcut treaba ireproșabil, în 10-15 minute se făcea răcoare în cameră. Prizele sunt specifice Asiei de SE, deci trebuie luat adaptor. Noi am găsit adaptoare la tarabele din jurul hotelului la prețul de 1$.

Pe hol există standuri pentru a-ți lăsa hainele ude la uscat; în cameră, fără balcon și lumină naturală cam greu se uscă. Tot pe hol se găseau și automate pentru apă filtrată, apa de la robinet nefiind potabilă. De la recepție se puteau închiria și prosoape de plajă, în schimbul sumei de 2$/zi. Wi-Fi-ul, ca peste tot în Filipine, a avut semnal foarte slab, dar asta nu ne-a deranjat foarte tare.

Un mare aspect pozitiv este faptul că locația dispune de generatoare de curent. Coron este cunoscut pentru penele dese și lungi de curent, și cred că poate fi super neplăcut să nu îți funcționeze aerul condiționat în condițiile de temperatură și umiditate de pe insulă. Noi am prins o singură pană de curent de 1-2 ore în timpul șederii noastre, așa că acest lucru nu ne-a afectat, dar e bine de știut.

Hotelul nu are un restaurant propriu, din ce am discutat cu cei de la recepție acesta urmează să se deschidă la ultimul etaj. Deja erau mese cu scaune, precum și veselă, puteai să mănanci acolo sau să bei o cafea daca îți cumpărai mâncare din oraș. Personalul amabil, nu prea am avut cerințe de la ei, dar sunt singur că ne ajutau cu orice.

Partea pozitivă e că hotelul e chiar în centrul orașului, lângă hotel se află cafenele, restaurante și o mică patiserie de la care mâncam în fiecare dimineață, cu 1$ îți cumpărai 5-6 produse super bune de panificație.

Pentru noi, a fost alegerea bună acest hotel, mai ales datorită locației și datorită curățeniei. Prețul a fost unul mediu, pentru 4 nopți, am plătit 150$, ceea ce ni s-a părut un deal bun.

Recomand acest hotel persoanelor care doresc să exploreze insula, și să aibă un loc curat și confortabil de înnoptat la un preț bun, fără prea multe pretenții.

Trimis de cata2106 in 15.01.20 19:25:12
Validat / Publicat: 15.01.20 19:57:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI.

VIZUALIZĂRI: 771 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cata2106); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Strada pe care se afla hotelul

[15.01.20 19:56:10]

Mutat în rubrica "Blue Waters Inn [Coron], PALAWAN" (nou-creată pe sait)

mprofeanu
[15.01.20 21:16:26]

@cata2106: Arată bine cazarea și are și un preț destul de bun așa cum precizezi și tu!

[15.01.20 23:51:18]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

cata2106AUTOR REVIEW
[16.01.20 09:29:09]

@webmasterX: Da, este ok.

cata2106AUTOR REVIEW
[16.01.20 09:33:22]

@mprofeanu: Da, raportul calitate pret a fost foarte bun, tiinand cont si de posibilitatile reduse de cazare de pe insula.

[23.03.20 19:55:41]

@cata2106: Imi place ca nu te arunci din prima in alegera cazarii si ca ai studiat inainte sa alegi si uite ca ai tras lozul norocos.

Imi aduc aminte de o cazare in China, cand cei ce ne-au luat de la aeroport (seara) ne-au dus la hotel la un moment dat pe scurtatura si treceam priin niste zone ciudate rau de tot de ne gandeam oare cum o fi hotelul, am avut insa un hotel minunat, exact ca o oaza de verdeata in desert.

O cazare frumoasa, culoarea albastru este o culoare relaxanta se spune (dar nu e termen lung) asa ca pozele au emanat acea relaxare.

Cel mai mult m-a amuzat insa cheia de la camera, in felul acesta clar lasi cheia la receptie, ca nu ai chef sa cari ceva dupa tine, insa foarte frumos decorata.

Felicitari, votat cu mare drag.

alexsiatat
[21.01.23 19:06:02]

Servus, intentionez sa vizitez Palawan inclusis Coron in luna martie, pt activitatile pe care le poti face acolo se gasesc ghizi locali sau ai cautat pe tripadvisor sau alte site-uri de genul asta?

cata2106PHONEAUTOR REVIEW
[21.01.23 19:16:50]

@alexsiatat: Salut. Am folosit aplicația Klook, era foarte populara si avea preturi bune, plus ca plăteai direct din aplicație cu cardul. In principal sunt 4 tururi de făcut i Coron, noi am facut 2 din ele. Am scris aici despre ele. Dar se găsesc si agenții in oras, toate au preturi asemănătoare si merg in aceleași locuri. Poate ai ceva discount dacă iei mai multe.

alexsiatat, cata2106, mishu, mprofeanu

• pagină generată în 0.052748203277588 sec