ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.01.2020
AUG-2019
team-building

încărcat de pe telefon!

Grifid Vistamar renovat — al treilea sejur

Așa cum se înțelege din titlu, e al treilea an petrecut la acest hotel.

Anul trecut am scris impresii din primele două sejururi. Pot spune că sunt obligată moral să scriu o nouă impresie, având in vedere ca anul trecut a fost wow! Deși in 2018 am fost foarte mulțumită, in 2019 - o dată cu renovarea, a fost si mai deosebit.

Să încep cu începutul. Am vorbit din timp, prin e-mail, ca și cu un an in urmă, cu cei de la hotel. Dorisem sa mergem undeva pe la jumătatea lui august, asa ca am vorbit cu vreo doua luni inainte cu ei. Si asa cum ma așteptam, mi-au făcut o ofertă bună, deoarece dacă revii la ei, te consideră client fidel și îți fac oferte si reduceri. Cerusem o cameră cu vedere la parc, pentru 3 persoane, mi-au oferit un apartament cu vedere laterală la mare, și la un preț mai ieftin. Dacă pe site-urile de specialitate pe 5 nopți se platea 1560 de euro, nouă ne-au propus prețul de 1350 euro Ultra All inclusiv. Bineînțeles că am acceptat, deoarece văzusem poze cu acel apartament și ne-au plăcut foarte mult.

După un drum obositor, locuim in nordul țării, am ajuns la hotel. Nu mai recunosteam nimic! Aproape totul schimbat. Receptia nu mai este in față. S-a mutat in partea din spate, si acolo s-a facut si a doua intrare. Este un hol spatios cu fotolii comode, totul nou.

Restaurantul principal s-a mutat la etajul 1, este mult mai spațios, atat in interior cat si pe terasa. In locul lui, la parter, acum sunt restaurantele à la carte. Daca in anii trecuți mergeai si la alte hoteluri, acum fiecare hotel Grifid este cu restaurantele proprii à la carte.

La restaurantul principal mâncarea este foarte buna. Ca si in 2018, o largă varietate de mancare, gatita in toate modurile. Fierte, prajite, la abur, coltul vegan, colt pentru copii. Nu lipseste nimic. Carne de porc, miel, pui, vită, fructe de mare. Legume de tot felul, la gratar, fierte, prajite, etc. Mazare, pastai, broccolli cartofi, varza de bruxeles conopida, orice. Nu lipseste bufetul cu mezeluri si branzeturi. Fructe de tot felul. Dulciuri de tot felul. Supele foarte bune, ca si in urma cu doi ani. Supe cremă, de gaina, ciorba de peste, etc. Pizza foarte bună. In plus, la fiecare pranz exista 4 feluri de mâncăruri gătite, delicioase. O sa pun cateva poze, o sa las pozele sa vorbeasca. Sucuri, bere si vin la dozator, foarte bune. Asta la pranz si cina. La micul dejun, cereale, iaurturi, lapte, cornuri umplute si simple, cu ciocolată sau gemuri. Coltul cu mancaruri prajite, oua, bacon, carnati, cremvursti, gogosi, omlete simple sau umplute, oua fierte, oua ochi, etc. Fructe, sucuri de fructe naturale, cafea expreso, o faci singur, sau o iei la intrare la termos, e putin mai slaba dar foarte bună. La fel, nu lipseste coltul cu mezeluri, branzeturi, salate, masline, etc.

Piscina exterioară s-a modicat, nu mai are scaunele in apă, dar e mai mare, cu mai multe șezlonguri.

In locul receptiei acum este cofetăria, unde se pot servi prăjituri, felii de tort, macarons, cafea, capuccino, viennese, irish coffee, tot felul de frapé. Sunt extraordinar de bune, de calitate. Programul este de la 10.00 la 18.00.

McGrill și-a pastrat locația, doar mobilierul e pozitionat altfel. Apropo de mobilier, peste tot este nou, in toate locurile. La McGrill sunt îmbunătățiri. Pe lângă burger, sandwich, hot dog, acum erau si pizza si paste. Pizza foarte bună, pastele destul de bune. (nu se compară cu rețetele italiene, dar sunt gustoase). Programul e același, orele 14.00-17.00. Aici e bine de mâncat in ziua in care se ajunge la hotel, deoarece politica hotelului spune ca sejurul incepe cu ora 14.00, cand prânzul e terminat, deci până la cină se poate servi măncare de la McGrill.

Înghețata nu se mai oferă la McGrill, ci langa piscină, au separat. Foarte bună, la cornet si la bol. Program tot de la 14.00 la 17.00.

Apartamentul a fost pe măsura așteptărilor. Exact ca in poze. Totul modern, nou, cu stil. Am avut apartamentul la etajul 6, era top floor pentru cei care nu aveau concept rooms, pentru ca cei cu concept erau la ultimele 2 etaje, 7 si 8. Si chiar daca era vedere laterală la mare, era foarte frumos. O sa pun o poză. Cred ca e mai bine decat cu vedere la mare, deoarece in fața hotelului e piscina, poll bar, terasa cofetăriei si gelateriei, mc grill... cu alte cuvinte:galagie mare, nu ajuta cu nimic vederea la mare. ofetărieiIn timp ce cea laterala te ajuta sa te bucuri de liniste dar sa vezi si marea. aceasta piscina interioară funcționa, doar că apa era destul de rece.

Pool bar si Beach Bar funcționau de dimineață de la ora 09.00. Daca Beach Bar se închidea la ora 17.00, cel de la Pool Bar era deschis pana la 12 noaptea.

Pentru copii exista toata ziua program de divertisment, pana la ora 21.00, cand incepea cel pentru adulti. Am vazut ca faceau jocuri cu copiii, ii pictau pe față, etc. Programul de seară era de calitate, si echipa foarte profesionistă. In fiecare seara aveau invitați care țineau recitaluri.

Pe plajă pentru prima oara a fost cam aglomerat. E adevarat ca am fost in plin sezon, dar nu numai din acest motiv. Veneau turiști care nu erau clienți ai hotelurilor Grifid si ocupau sezlongurile. Si cum staff-ul de pe plajă lipsea cu desăvârșire, nu era nimeni care sa le spuna sa plece.

Apropo de plajă, am citit impresia unei turiste care spunea ca intrarea in apa este abrupta si nu e potrivita pentru copii, pentru ca se intra imediat in apa adâncă. Nu stiu de ce a spus acest lucru, dar in trei ani apa nu a fost adanca la mal, era plin de copii mici, si apa e mica la mal. Poate ca a prins valuri, dupa furtună.

Un singur lucru nu imi place la Vistamar renovat. Restaurantele à la carte. Erau mai bune meniurile in 2018. Se vede ca bucatarul lor nu e la fel de bun in ceea ce ptiveste mancarea europeana sau italiana. Meniul nu are nici o legatura cu tematica restaurantului. Nu e rea mancarea, dar facand comparație cu 2018, e singurul lucru ce il regret.

Concept rooms nu l-am încercat, am auzit ca erau foarte mulțumiți. Au anumite avantaje: acces la infinity pool, piscina de pe acoperis; restaurant propriu pe acoperis. In anumite seri făceau petreceri tematice. Am zis ca poate anul acesta o sa incerc, deși nu știu sigur, avand in vedere ca mergem si cu trei copii anul acesta, nu am vrea sa stam despărțiți.

Aaa, spoiler alert: da, voi merge si a patra oară! ????Doar ca anul acesta vom merge in grup mai mare????

Pot sa spun ca sunt îndrăgostită de acest hotel, de la an la an îmbunătățesc Raman la părerea ca e cel mai bun hotel din Bulgaria, merită orice bănuț.

Trimis de Daniela.t in 13.01.20 22:33:45
Validat / Publicat: 14.01.20 05:49:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Grifid Vistamar

VIZUALIZĂRI: 4856 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Daniela.t); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[21.03.20 08:24:35]

@Daniela. t: Faptul ca ai revenit la acest hotel este cea mai buna recomandare pe care o poti face unui hotel si din ceea ce ai povestit, chiar este asa (ca sa fiu cinstita mi-ar fi placut sa vad mai multe poze si din camera).

Acum insa trebuie sa te si critic putin, inca nu am luat micul dejun, iar tu m-ai chinuit cu niste poze bestiale, si cred ca si glicemia mi-a crescut putin , dar in fine, o sa supravietuiesc.

Cred ca am sa il pun pe lista mea pentru o vacanta in Bulgaria deoarece mi se pare o recomandare excelenta, asa ca l-am adaugat la favorite.

Felicitari, votat cu mare drag.

Daniela.tPHONEAUTOR REVIEW
    [21.03.20 10:18:37]

@mishu: Multumesc pt aprecieri, ești foarte drăguță ????

Uf, scuze, nu mi-am dat seama că am omis poze de la micul dejun. Am încercat sa vad daca pot sa mai adaug acum poze, dar nu cred ca mai este posibil. In camera mai am poze, dar am evitat sa pun poze cu noi in ele.

Eheee, poate ne întâlnim acolo????Din pacate, această criza cu coronavirusul s-ar putea sa ne strice planurile, era vorba sa mergem in iunie pe la sfârșit, dar nu cred ca va mai fi posibil, vom vedea cum decurg lucrurile. Dar cu prima ocazie mergem, mai ales ca deja planificasem sa mergem 3 familii, ar fi minunat. Oricum, ramane hotelul meu preferat

Daniela.t, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Vistamar Hotel (ex Astoria Beach) :