ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2020
DIN: Rugby
ÎNSCRIS: 12.05.11
NOV-2019

Ohrid din pură întâmplare

Pentru luna Noiembrie a anului trecut am programat o ieşire de 4 nopţi la Veneţia, Italia.

Am plătit totul în rate cu easyjet, apoi asteptam doar ziua plecării, 25 Noiembrie.

Pe 23 Noiembrie primesc un email de la easyjet, că din cauză că nush ce grevă a operatorilor de trafic italieni, zborul meu a fost anulat.

Că dacă vreau totuşi, variante, chestii.

Am ales opţiunea de a lua banul înapoi dar, deja cheful de vacanţă era acolo, zilele libere luate, ce mai, undeva trebuia să mergem.

Am deschis deci aplicaţia wizzair unde plătesc chesta aia anuală de-s membru, şi am început a căuta.

Zboruri ieftine, oriunde.

Nu auzisem deci veci de Ohrid, iar despre Macedonia ştiam că... există.

Am luat cazare la Izgrev din simplul motiv că avea numărul de stele cerut plus sauna.

În Noiembrie, desigur, aquaparcul pentru care înţeleg că este căutat vara, este închis.

Dacă nu ştiam de Ohrid, cu atât mai puţin ştiam de Struga, localitatea unde de fapt se află hotelul, pe malul lacului Ohrid.

Am folosit deci hotelul ca şi cap de plecare spre a explora Ohrid ul, două zile.

Revenit acum acasă din Lituania, şi dorind ca finalmente să mai scriu ceva pe AFA căci mi se cam luase cheful de ceva timp, am dat şi peste review urile de acum 5 ani deja despre hotel, înţeleg că mai toate sunt din aceeaşi perioadă de vară.

Nouă hotelul ne-a plăcut enorm, era gol în primul rând, prima seară cred că eram doar noi şi încă un cuplu.

Aş fi pariat că, fiind gol, voi avea celebra "sunaţi mai întâi dacă vreţi la saună".

Nu a fost aşa, sauna funcţiona ca şi cum hotelul era full, am petrecut excelent acolo.

Bomboana însă, pentru noi, a reprezentat-o restaurantul.

Am servit micul dejun pe terasă afară, un soare frumos, rece dar suportabil.

Noi suntem genul care servim masa de seară destul de târziu şi, conştient că ei ţin deschis până la o anumită oră, am întrebat exact până la ce oră primesc ultima comandă la masă.

Fiind prim zi de weekend mi se spune că ora 23.

Foarte foarte sceptici ne-am deplasat pe la 21 30 din cameră, la restaurant.

Gol goluţ, pustiu, doar noi doi şi chelnerul.

Muzică în surdină, ne-am simţit cam ca Robert de Niro în "Once upon a time in America", scena din restaurant pentru cine cunoaşte.

Dpmdv preţurile au fost decente spre ieftine, adică o sticlă de vin de la bar cam 9 Euro, iar la mas de seară am servit un muşchi de vită în sos făcut de bucătar, cam 15 Euro, pentru similar în Bucureşti săream liniştit peste 20 sau mai bine.

Taxiul de la hotel spre Ohrid costă cam 6/7 Euro.

În Ohrid ne-am plimbat pe străzi, am vizitat desigur celebra biserică Sfântul Jovan Kaneo, aceasta fiind una din cele o mie din ce ni s-a spus din zonă.

O plimbare cu barca pe lac ne-a costat 10 Euro de om, nu am fi urcat poate pe barcă, nefiind în plan, dar căpitanul a venit cu un argument de nerefuzat,

"în preţ intră şi un păhărel de răchie".

Un guraliv s-a dovedit a fi căpitanul, dar ne-a oferit o grămadă de informaţii şi amănunte istorice.

Cel mai mult însă în Ohrid ne-a plăcut mâncarea, făcută practic în geam, în faţa ochilor tăi.

Am stat afară la terasă, la masă ce avea şi încălzitor dacă era nevoie, şi am dat pe mâncare acolo, ceva la pachet şi bere, cca 15 Euro. Din nou, foarte ieftin dpmdv.

Patru baclavale, patru bucăţi, 1 Euro.

Bineînţeles, am cumpărat şi ceva din perle pentru fata noastră, studentă la Londra.

O dupăamiază am petrecut-o sus la castel/ruine de unde ai nişte vederi superbe, plus ceva câini care te însoţesc, mai ales dacă le dai de papa.

Singurul aspect neplăcut a fost încercarea de a-i trage telefonul din geantă soţiei, făcută de o tanti la vreo 70 de ani, mână în mână cu tipul de la security de la intrarea într-o alimentară.

Dar astea sunt peste tot pe unde sunt turişti.

Ultimle două nopţi ne-am mutat cu vazarea chiar în Ohrid în oraş, spre a fi mai aproape, la o mică pensiune.

Foarte fain şi acolo.

Trimis de icata24 in 11.01.20 16:42:40
Validat / Publicat: 11.01.20 17:18:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MACEDONIA de NORD

VIZUALIZĂRI: 1768 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (icata24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 60.00 EUR pe cameră

[11.01.20 17:48:57]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Nasshu
    [11.01.20 17:51:11]

Pufai asa repede au trecut aproape 5 ani?! Am fost si eu atunci (2015) pe acolo!

diana2015
    [16.01.20 17:35:53]

@icata24: Cătălin cum nu ai auzit de Izgrev??? În 2015 AFA a organizat o ședere în luna August și au fost câteva impresii scrise despre hotel și împrejurimi. Rușinică. Înseamnă că nu te-ai documentat suficient

Glumesc desigur, sper ca nu te superi.

Într-adevăr vara este un deliciu la Aqua parkul hotelului, eu am și o experiență oarecum neplăcută dar per total a fost super. Nu ne mai dădeam duși de la topogane și piscină.

Oricum felicitări pentru review, votat cu drag.

[21.03.20 23:15:05]

@icata24: Si cum tot raul spre bine uite asa ai ajuns sa ai aceasă experienta minunata. Felicitari, votat cu mare drag.

diana2015, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂIzgrev Hotel Spa & Aquapark [Kalishta, Struga]: