ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.01.2020
ÎNSCRIS: 13.09.13
DEC-2019

la PMM* = 5649 THB

Paradisul din Phi Phi - Holiday Inn Resort

In sejurul nostru din luna de miere, am poposit 3 nopti la acest minunat hotel, Holiday Inn resort din Phi Phi Island. Cu alegerea camerei, de la agentie ne-a fost recomandat un bungalow pe plaja, insa dupa analiza hotelului pe alte site uri, am vazut ca exista varianta Ocean Sunset Private pool vila. Scumpa, recunosc, insa fiind luna de miere, am zis hai sa ne facem de cap (la insistentele sotului). Ca idee, 3 nopti aici au costat dublu fata de 4 nopti in Patong.

Dupa aprox 3 ore cu feribotul din Phucket, am ajuns in mini portul hotelului. Deja de aici am fost super impresionati: din port, ne astepta un tractoras (asa cum avem noi in Ro) care ne-a transportat efectiv pe plaja pana in fata hotelului, si nu oricum, ci fix la scara hotelului. Intrati in receptie, ne-au poftit sa luam loc pe niste canapele confortabile, am fost serviti cu cate un suc, dupa care au venit receptionerii la noi, nu cumva sa ne ridicam noi :)) Deja era... woooowww, this is paradise. La check in, ne au solicitat sa ne instalam pe telefon aplicatia hotelului, iar eram??? . Mda, hotelul avea o aplicatie prin care, din camera, puteai sa ceri: apa extra, taxi la camera (in interiorul resortului), scrumiera, extra cafea, probleme tehnice, probleme cu internetul, probleme cu presiunea la dus, etc. Tot pe aplicatie primeai si info: concert la restaurantul X, reduceri de 10% la cina, etc. Bunnn pana aici. Aaa, si ne-au informat ca mini barul e gratuit si se reumple o data la 2 zile, insa noua ne-a fost reumplut zilnic cu: 4 ape de 0.5, 4 sucuri si 2 beri, cafea si ceai la plic.

Minunat pana aici, sa vedem camera mult asteptata.

Am fost transportati in camera cu masinuta de minigolf (in ultima zi am descoperit ca faceam 4 min pe jos pana la receptie). Drumul spre camera e minunat, plin de palmieri, tot felul de vegetatii necunoscute, scari, intradevar in unele zone se construia de zor la alte bungalowri. Intram in camera: fix ca in poza, ne-a taiat respiratia. Camera maaare, baia imensa, aveam si un cos de fructe si niste prajiturele de Bine ati venit, numa bine dupa drum. Lucrul pe care l-am remarcat si nu mi-a placut ft mult este ca exista doar un dulapior mic, undeva in holul de la baie. baia, avea un hol unde la intrare exista acest dulapior, cu halate de baie si umbrela pregatite, vizavi spatiul unde era toaleta, mai in fata partea de chuveta si vizavi de chiuveta era cabina de dus.

Camera ca si camera, dar am iesit direct afara pe terasa amenajata cu 2 sezlonguri, 2 scaune, 1 masuta si piscina privata, dupa care se vedea direct marea. Minunat, extraordinar. Asa cum eram de pe drum, nu ne-am putut abtine sa facem direct o baie. Intimitatea era la maxim, in partea cu piscina era un gard din lemn care separa curtea, iar mai jos era gard viu, frumos curatat si aranjat.

Seara, am vrut sa iesim pe "promenada" sa gasim un restaurant, magazine de suveniruri, etc. Surpriza: ajungi pe plaja, mergem mergem, mergeeeem vreo 20 min dupa care ne dam seama: atat este tot! Nu magazine, doar 2 mini abc, 5-6 restaurante si atat. Direct pe plaja. Nimic altceva, izolati de tot. Apoi am aflat, ca sa mergi in partea de party-uri a insulei, puteai sa iei taxi de apa direct din fata hotelului, 1 drum costa cam 150 lei. Am vrut sa facem si alte excursii de pe Phi Phi, insa cand am vazut ce frumuseti sunt acolo, ne-am razgandit. Am folosit cele 3 zile pt a ne plimba pe plaja, a te arunca dintr-o piscina in alta si in mare si iar.

Ce e grozav la hotelul acesta, insula fiind ingusta unde e el, este ca receptie si plaja sunt pe partea de rasarit, iar pe partea cu apusul are bungalowrile acestea cu piscina privata. Practic, are si rasarit si apus.

Hotelul are 4 piscine: 1 jos, aproape de receptie, langa plaja, nu e mare, dar nici nu era aglomerata (3-4 pers erau), din care se vede direct plaja, un fel de Infinity pool mai mic, mai are 1 piscina pt copii (dupa receptie era o zona dedicata special copiilor, recunosc ca nu am fost acolo) si inca 2 sus, pe care le am observat abia in penultima zi, aproape de bungalowl nostru, cel mai minunat Infinity Pool vazut vreodata. La piscina asta era si un Sunset bar, cu scaunele indreptate frumos spre apus, si un Sunset Restaurant. Pretuirle la mancare ft mari, nu am mancat acolo deloc, doar ne-am rasfatat cu un cocktail servit direct in piscina, de unde la fel, se vedea marea (partea opusa a plajei, practic acel mini port al hotelului).

Micul dejun era super copios, in 3 zile nu am apucat sa gust din toate cele, de la burgeri la mezeluri, la mancare gatita, fructe, oua de toate felurile. Ce mi-a mai placut, a fost ca in fiecare zi la micul dejun era un angajat care venea sa te intrebe daca totul e ok, daca te poate ajuta cu ceva, Intro zi chiar i-am spus ca usa de la baie scartaie ft tare si se inchide greu, dupa masa cand am ajuns in camera usa era rezolvata.

Locul dedicat micului dejun era super spatios, dar cel mai minunat era cand te retrageai sa bei cafeaua, la masutele din lateral, direct pe plaja, cu picioarele in nisip, fix pe malul marii.

Personalul super amabil, inclusiv femeile de la curatenie cand treceai pe langa ele, se opreau din lucru sa te salute cu plecaciunile lor. Fix ca niste lovetari ne-am simtit acolo :)) )

Plaja curata, mare, lata, nisip super fin, tot felul de palmieri la umbra carora sa te retragi, hamace, leagane, erau si sezlonguri, nu multe, iar ce mi-a placut era faptul ca plaja fiind ft lata, oamenii stateau la distante mari, parca era o plaja pustie, fix ca in pozele alea de pe net la care ne uitam si spunem "astea sunt trucate".

Curatenie se facea zilnic, se schimbau prosoapele cat si prosoapele de piscina ce le aveam in camera, iar pe plaja si la fiecare piscina comuna era ghiseu pt prosoape de plaja.

Fiind in luna de miere, m-am gandit eu asa ca ar fi frumos sa imi car rochia de mireasa cu mine :D In penuntima seara, a descoperit un restaurat cochet, mic, intr-un copac, unde proprietara s-a oferit sa ne faca o poza la masa. Bineninteles noi, ca romanii, i-am luat toata mana, rugand-o sa ne ajuta in urmatoarea zi, sa ne faca niste poze imbracati in miri, Doamna a acceptat, sugerandu-ne sa ne vedem la rasarit, la 5.30 dimineata. Dimineata, cand am sunat la receptie sa ne trimita masina la camera inspre plaja, raspunsul receptionerei a fost "NOW??? " :)) mare i-a fost surprinderea sa ma vada in rochie de mireasa. A fost un rasarit wooow ca si incarcatura, pacat ca umiditatea fiind ft mare, mi-am aranjat parul degeaba :)

In zona sunt restaurante cu preturi rezonabile (90 lei o cina in 2), in schimb alcoolul e scump, aprox 20 lei o bere, 30 lei un cocktail. Noi ca romanii din nou, stiam ca alcoolul e mai scump acolo, asa ca ne-am carat cu dozele de bere din Phucket, nestiind ca minibarul e gratuit. Normal, le-am carat inapoi, in urmatoarea destinatie - Patong.

Pe scurt, recomand din suflet acest hotel desi scump, pt o deconectare totala, peisaje de vis, relaxare.

Trimis de aalliinnaa in 09.01.20 15:16:24
Validat / Publicat: 09.01.20 20:00:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 1228 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aalliinnaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20700 PMA (din 17 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 5649.60 THB pe cameră

[09.01.20 20:00:34]

Mutat în rubrica "Holiday Inn Resort [Phi Phi Island], [ALTE INSULE]" (nou-creată pe sait)

[09.01.20 20:42:58]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

aalliinnaaAUTOR REVIEW
    [09.01.20 20:44:48]

@webmaster26: da, este punctul 1 pe harta, acolo unde insula e mai " stramta" . Multumesc frumos

[09.01.20 21:04:40]

@aalliinnaa: Draga mea, îți mulțumesc pentru ca te-ai ținut de cuvânt și ne-ai scris despre acesta destinație, am savurat cu plăcere pozele și povestea ta.

Ce idee inedită ai avut cu rochia de mireasă Bravo!

Nu contează coafura, esti tânăra și frumoasă.

Super hotel, mi-a plăcut tare mult.

Eu am fost in luna de miere in oribilitatea numita Mamaia, a plouat non-stop, e drept ca sunt mai mult de 30 de ani de atunci...

aalliinnaaAUTOR REVIEW
    [09.01.20 21:11:58]

@krisstinna: MUltumesc frumos, calatoriile sunt pasiunea mea, si acesta intradevar a fost cel mai minunat hotel, in cea mai minunata locatie la care am fost.

[09.01.20 21:15:53]

Revin cu un ecou pentru dragii mei colegi cu FB care ajung pe acestă pagina: mă poate ajuta cineva cu FB? Poate careva dintre voi să o promiveze pe colega noastră distribuind acest review pe FB AFA?

Așa ar fi frumos, să promovam o tânără afaistă

Mulțumesc!

[09.01.20 21:19:46]

@aalliinnaa: Ooo, deci călătorești mult și bine

Când timpul îți permite, te rog sa ne mai povestești.

Dar, îți spun de acum, sa nu te superi: eu nu citesc și nici nu votez biserici și mănăstiri, pe-astea le văd, admir, pozez, mă rog in ele și atât.

Poți povesti despre absolut tot ce dorești tu, ai libertate deplină!

[22.03.20 21:43:50]

@aalliinnaa: Cand ai spus ca a fost scump m-am uitat si asa era, insa o data in viata (cel putin asa speram) este luna de miere, asa ca trebuia sa fie ceva de care sa va aduceti aminte toata viata si sunt convinsa ca asa va fi.

Pretul se vede si din servicii, am intalnit astfel de hotel unde la preturile practicate nu mai exista receptie ci locuri placute, o canapea, fotolii si o masuta, cu servirea de diverse si asa se faceau formalitatile de cazare.

Ca si @kristinna spun ca ideea cu rochia de mireasa a fost inspirata, ti-ai facut amintirile si mai frumoase.

Felicitari, votat cu mare drag.

[22.03.20 21:48:47]

@krisstinna: Eu am fost in luna de miere la Paltinis (undeva in urma cu vro 26 de ani dar a fost minunat si asta prin locul de cazare (avut in grija de doi tineri minunati care isi doreau sa faca nu numai afacere, dar lumea sa se si simta bine. Mergeam in Sibiu si imprejurimi, dar ne doream sa ne intoarcem la timp pentru a mai prinde masa de pranz pentru ca faceau niste ciorbe deosebite (condimentele erau aduse din afara).

Pana la urma cred ca oriunde ai face luna de miere atata timp cat esti alaturi de persoana draga tie totul este perfect. Te imbatisez cu drag.

aalliinnaa, mishu

• pagină generată în 0.040201902389526 sec