ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.01.2020
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 20.08.19
DEC-2019

Descoperă Dubai

Un turn Babel al zilelor noastre

TIPĂREȘTE URM de aici

Marturisesc ca aveam ceva emotii inainte de a pasi in mirificul Dubai, citind multe chiar aici pe forum... de aceea ma simt dator sa vin cu ceva update-uri!

In primul rand accesul in Emirate e parca mai facil pe zi ce trece : Dupa o coada lunga (am nimerit si dupa avionul de... New Delhi) un functionar plictisit ne-a pus viza de intrare... in plus doamnele s-au ales si cu o cartela locala de telefon-gratis!

La iesire nu te controleaza nimeni de nici o bautura :poti lua la bagaj de cala sau din duty-free de la aeroport (de la noi si de la ei, doar ca este ceva mai scump!). Acest demers este necesar deoarece in rest in Dubai nu mai gasesti bautura decat la baruri si restaurante cu preturile de rigoare (o bere de la 30 AED dar am luat si cu 40-50 AED); in magazine (nu mai zic pe strada) nu este bautura deloc; mai mult consumul de bautura in locuri publice este interzis (poti lua amenda sau chiar mai rau!).

Aceasta plus lipsa carnii de porc raman cam singurele restrictii sa le zicem religioase din Dubai, care este cel mai deschis emirat catre turisti:tinutul de mana desi teoretic interzis in continuare nu mai este bagat de nimeni in seama (poate doar sarutul in public).

In ceea ce priveste tinuta... rusoaicele si asiaticele se intreceau la mall in scurtimea fustelor si pantalonilor; in metrou ramane in continuare interdictia barbatilor de a calatori in vagoanele special destinate femeilor si copiilor (marcate cu o bulina...roz), dar nu prea are cine pune in aplicare masura, avand in vedere ca metroul este complet automatizat si nu are nici macar pilot! Chiar si la plaja, desi 90% din barbati poarta recomandatii boxeri sunt destul de multi si in slip si nimeni nu le poarta grija; in schimb top-less-ul este cu desavarsire interzis!

In continuare voi prezenta un scurt tur de oras organizat de agentie cu ghid roman si care a punctat in jumatate de zi principalele atractii! Am inceput turul cu Dubai Marina cu o oprire in portul de yachturi, apoi pe palmier pana in varf, in fata la Atlantis. O scurta oprire si la plaja publica de langa Burj Al Arab cu pozele de rigoare!

A urmat moscheea Jumeirah si apoi Dubai Museum (cam dezamagitor, cu niste figurine de pescari si camile... impaiate) ! A urmat zona veche a orasului, Deira (la care metroul suspendat coboara... sub pamant), la care se ajunge strabatand creek-ul cu abra (o barca de lemn traditionala). Aici obiectivele majore sunt bazarul de mirodenii (unde ne-au prostit niste indieni de 100 AED) si mai ales piata de aur (cu al sau celebru cel mai mare inel din lume, cu peste 50 kg de aur plus pietre pretioase) !

In rest sunt desigur mall-urile :Dubai Mall care are si Burj Khalifa-cea mai inalta cladire din lume; Mall of Emirates (cu celebra partie de ski) sau Batutta Mall (mai modest dar interesant din punct de vedere arhitectonic) !

La trecerea dintre ani am hotarat sa mergem sa vedem live cel mai spectaculos foc de artificii, cel de la Burj Khalifa. Desi am ajuns cu 4 ore inante de eveniment cu greu am putut patrunde din statia de metrou in mall; ajunsi la ground level am aflat ca pentru a asista la artificii din zona fantanilor trebuia sa platesti un bilet de... 1000 AED / persoana!

Pana la urma ne-am dus in spatele turnului, unde am patruns trecand prin mai multe cordoane de securitate (au fost foarte amabili cu noi fiind europeni). Emigrantii indieni, negri sau asiatici stateau undeva in spate, separati de noi de garduri metalice.

Cu vreo ora inainte de ora 12 a venit si emirul cu o suita impresionanta; cand sa plece cei din spatele gardului au huiduit... nu au durat cateva minute ca au aparut mai multe dube cu trupe de securitate precum si o divizie de biciclisti... fosforescenti... au intrat in imigranti si i-au aruncat mult in spate!

Spectacolul propriu-zis a fost de o calitate deosebita dar cam scurt - sub 7 minute! Multimea dezamagita a luat cu asalt statiile de metrou (cea de la mall era inchisa), asa ca de abia pe la ora 2 (adica cand era 12 la noi) am ajuns la hotel si am reusit sa ciocnim sampania!

In concluzie Dubaiul este un taram minunat al tehnologiei dar si un taram al contrastelor intre cei care se lafaie in aur la propriu si armatele de asiatici si africani care muncesc din greu in conditii greu de descris in cuvinte!

Trimis de Luci1970 in 07.01.20 19:12:50
Validat / Publicat: 07.01.20 23:33:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ŢĂRILE GOLFULUI PERSIC

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Luci1970); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P13 Mall of Emirates

webmasterX [07.01.20 19:28:51] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 99&ridAnt=98350

webmasterX [08.01.20 15:27:46] »

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

Mapetz [09.01.20 21:28:31] »

@Luci1970: Salutare, am o singura obiecție la cele scrise în sensul în care bautură se găsește și la diferite magazine în tot Dubai-ul.

Aceste magazine au denumirea de MMI și le găsești foarte ușor pe Google, doar ca nu au afișate reclame sa specifice ca acolo este vreun magazin de obicei sunt niște uși metalice duble.

Luci1970 [09.01.20 21:54:37] »

@Mapetz: ma tem ca e vorba de magazine la care vânzarea de alcool se face pe baza unei licențe accesibile doar rezidenților non-musulmani... pt. turiști tot duty-free din aeroport rămâne

Mapetz [09.01.20 22:53:56] »

@Luci1970: Anul trecut am cumpărat din spatele Mall of the emirates doar cu pașaportul si o declarație scrisa cu datele mele și hotelul unde stai pentru a te lua în evidente politia.

Luci1970 [10.01.20 08:46:35] »

@Mapetz: interesant... poate incerc si eu data viitoare

Luci1970, Mapetz