ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2020
ÎNSCRIS: 27.08.12
JAN-2020

Azi, mancam la turc - restaurantul Almita

Unde mai mancam in Iasi?

Intrebare care ne–o punem mereu cand ajungem intr-un oras, iar foamea ne da ghes. Pentru ca doream sa incercam ceva nou apelam la un prieten si recomandarea vine imediat, 2-3 destinatii cunoscute, dar si o noutate tentanta.

Un turc, tocmai s-a gandit sa vina in Iasi si sa hraneasca urmasii lui Stefan cel Mare ‚cu bucate alese si gatite cu maiestrie. Restaurantul „Almita”, caci asa se numeste, este situat aproape de intrarea in Iasi dinspre Tg. Frumos, mai exact pe str. Munteniei, in apropiere de benzinaria Luk Oil.

Intrarea in restaurant se face prin partea laterala a hotelului Ildis, coborand cateva trepte. Se intra intr-un mic vestibul si de aici in restaurant.

Odata ajunsi in interior suntem intampinati de o domnisoara draguta ce ne va conduce la masa. Sala de restaurant este simpla, cu putine decoratiuni, dar cu o atmosfera placuta, tihnita. Intr-un colt al salii, langa televizor, se afla steagul Turciei alaturi de cel al Romaniei, iar pe ceilalti pereti 2-3 tablouri si cateva flori pe pervazul geamurilor. Cand am ajuns noi, pe la ora 16.30, in restaurant erau doar 2 mese ocupate, dar pana am plecat nu prea mai aveai loc, cei mai multi clienti erau cunoscatori ai bucatariei orientale.

Am fost condusi la o masa aflata in fata barului si a vitrinei frigorifice incarcata cu bunatati carnoase ce urmau sa fie pregatite pentru flamangiosi, printre care eram si noi.

Odata asezati la masa primim meniurile si din momentul acesta incepem sa salivam privind la pozele cu bunatatile apetisante, dar fara a putea sa ne hotaram ce comandam. Mai cugetam, mai analizam si decidem. Eu, comand un kebab de pui , iar sotul un „Sultan kebab”, o minunatie de mancare. Arata bine si e foarte gustos! Astea erau la felul de baza, dar pentru deschidere, caci era nevoie de ceva care sa vina mai repejor, cerem niste humus, lipie si un pahar cu ayran. Din partea casei mai primim o farfurie cu 3 feluri de iaurt, cu menta si usturoi, cu sfecla rosie, cu menta si castraveti. Gust bun sa fie! Mai cerem si cate o cafea turceasca si pana era gata kebabul noi am avut de lucru.

Humusul, era un deliciu, cred ca nu am mancat un humus mai bun! Alaturi de lipie am dat gata humusul, dar si mare parte din iuartul imbogatit, oferit din partea casei.

Acum ca nu mai era asa graba puteam sa mai privim in jur si ne dam seama ca se cam umpluse restaurantul. Pana sa vina si urmatorul fel, plec sa „inspectez”baia. Si aici totul e nou, curat si placut.

Intre timp primim kebabul, fiecare pe cel care l-a comandat. Al meu e un kebab obisnuit, cu rondele de ceapa si ceva legume alaturi, dar al sotului arata foarte bine. Pare imens, dar la cat de gustos era nu cred ca o sa lasati prea mult in farfurie. Nici el nu a facut-o!

Normal ca gustam fiecare de la fiecare, asa ca sa stim ce si cum vom lua data viitoare, caci sigur va mai fi o data viitoare.

In incheiere era nevoie de ceva dulce specific si doar eu voi alege o portie de güllaç, adica o minunatie de desert cu foietaj, lapte, apa de trandafiri, seminte de rodie si fistic. In traducere, am luat mancare cu trandafir.

Nu v-am spus nimic despre cafea, care a fost de calitate si bineinteles insotita de cateva bucatele de rahat turcesc, iar ayranul s-a potrivit foarte bine alaturi de felurile de mancare alese. Deci si cafeaua si ayranul au fost bunee!

Satisfacuti de gustul bucatelor, incantati de atmosfera, de amabilitatea si proptitudinea personalului, abia asteptam sa mai trecem pragul restaurantului „Almita”!

Daca veti avea drum in capitala Moldovei si va va cuprinde foamea, "Almita "e o optiune de luat in seama.

Trimis de DOINITA in 06.01.20 19:42:26
Validat / Publicat: 06.01.20 21:04:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IAȘI.

VIZUALIZĂRI: 4385 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Desert sau " mancare cu trandafir"

doinafil
[06.01.20 22:28:41]

Să vă fie de bine! Și nouă ne place să mâncăm „la turci”! Sunt vreo câteva restaurante în București unde am testat mâncarea lor, care ne-a plăcut! .

Când mai aveți drum în Iași poate că n-ar fi rău să încercați și restaurantul chinezesc de la parterul Mall-ului de lângă Palatul Culturii. (asta în cazul că nu ați făcut-o, deja!). Are un meniu variat și f. gustos, iar prețurile sunt de mare bun simț!)

Dacă vrei să vezi cam despre ce este vorba îți recomand să citești ce am scris eu despre acest loc aici:

Felicitări pentru articol și poze, care arată f. bine și despre care - sunt sigură - că notele pe care le-ai dat, sunt bine meritate!

Zoazore
[06.01.20 22:29:43]

@DOINITA: La multi ani!

Si mai departe se spune " turcul plateste! " La voi cum a fost? Cat ati platit?

Mai @DOINITA, dar la cate bucate ai avut voi, cunoscandu-va ma intreb: unde au intrat, bre? Ca multe si bune au fost!

Humusul nu-mi place! DELOC! Am incercat dar... Dar in Sultanul lu' sotul tau m-as infige! Si-n trandafirii tai!

Oooff, ce foame mi-e... Si doar ce-am mancat!

Sa va fie de bine si sa mai incercati! Alte bucate de pe acolo, zic!

[07.01.20 09:06:24]

@doinafil: Multumesc pentru timpul acordat, pentru vot si aprecieri si bineinteles pentru recomandari!

Ne place mancarea cu iz oriental si am tot sperat ca vom putea manca asa ceva in Turcia, dar nu a fost sa fie. Poate intr-o deplasare de capul nostru vom avea ocazia...

Despre mancarea chinezeasca... nu chiar sunt fan. Sotului ii place, dar eu ma" lipesc" mai greu de ceva de la ei.

Cu siguranta vom incerca, mai ales ca mergem la sigur! De mult timp, Vlad tot incearca sa-mi sugereze si acel loc, atunci cand ne aflam in Iasi. Poate a venit momentul! Sa ne vedem cu bine! Nu ati renuntat, nu?

[07.01.20 09:14:22]

@Zoazore: De data asta, turcul, ne-tras clapa si am platit noi, 152 de lei. Lei de ai nostri fiorosi

Sa stii ca humusul, care a fost delicios, (in ciuda ta) l-am dovedit. In rest a mai ramas, mai mult la mine, mai putin din " sultan" , dar cred ca ne-am descurtcat onorabil in fata turcilor.

Suntem urmasi ai razesilor lui Stefan! Ce crezi tu?

La multi ani sanatosi si mai buni decat cel care a trecut!

[24.03.20 16:14:27]

@DOINITA: Bun, am vazut pozele, am citit articolul si chiar si ecourile, asa ca sa le luam pe rand, norocul meu este ca tocmai am mancat, asa ca am putut inghiti mai usor , bucatele tale, altfel ma aveai pe constiinta.

Desertul pe care l-ai luat este preferatul meu, l-am descoperit in vacanta din Turcia si pot spune ca il preferam baclavalelor pe care le consideram prea dulci.

Iaurtul cu diverse arome si cu lipii, cred ca nici nu mai era nevoie de altceva, insa la fel de bine mergea si o portie de humus (natur, fara alte combinatii), chiar imi place humusul.

Despre produsele animaliere, ca " porcarii" nu le pot numi, ca doar vorbim de turci , numai de bine. Daca am sa ajung la Isi, sigur am sa trec pe acolo.

Iar in ceea ce priveste fan mancare chinezeasca, turceasca, greceasca, pot spune doar ca eu sunt fan mancare

Felicitari, votat cu mare drag.

[25.03.20 08:31:34]

@mishu: Ce imi doresc sa treaca nebunia asta si sa mai mergem hai-hui si sa ajungem in locuri cu mancare pe gustul nostru. Chinezeasca, nu e chiar pe gustul meu, dar celelalte imi merge la suflet si de obicei, cand ajungem intr-un loc nou cautam sa mancam bucate de ale locului.

Multumesc frumos ca te-ai aplecat si asupra randurilor mele " aruncate" pe un " petic" de PC.

Sa ne revedem cu bine si daca o fi sa fie o licitatie si daca o fi sa scoti tu un tablou sa fie sa-l pot eu cumpara!

doinafil, DOINITA, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Iași?: