ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2020
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
DEC-2019

Din Timișoara spre Malta cu transfer aeroport Bergamo

Am mai scris nu demult cum am ajuns în Malta din Cluj (vezi impresii) si am spus atunci că din Timișoara e mai complicat să ajungi în Malta cu zbor direct și trebuie să mergi în alt aeroport ca să ai zbor direct până acolo.

Păi ce faci dacă vrei iară în Malta? mergi iară la Cluj? Mai sunt si alte destinații unde nu ai fost, lasă Malta că nu ai ce face acolo daca ai fost o dată, în trei zile vezi tot spuneau unii pe aici pe AFA. Prima dată nu demult am fost 7 nopți (vezi impresii), după aia în același an 2018 la sfârșitul anului am fost din nou 7 nopti în Malta (vezi impresii).

Am ajuns acasă din vacanța la mare de pe lângă Roma din octombrie despre care am scris recent (vezi impresii)si am zis că vreau din nou în Malta aia unde nu ai ce face după spusele unora.

Ce să fac unii au si defecte de la o anumită vârstă vor în un anumit loc, așa că vreau din nou in Malta dar de data asta voi pleca din Timișoara sau nu voi pleca deloc în Malta.

Și am ajuns în Malta plecând din Timișoara la ora 10 dimineața si seara eram în Malta.

Daca vrei poți.

Cum am procedat

Aveam mai multe variante să zbor la București și de acolo zbor în Malta, altă variantă zbor spre Italia si de acolo zbor spre Malta.

Dupa mai multe simulări am ales varianta cea mai convenabilă pentru mine cea cu plecare la ora 10 din Timisoara si sosire in Malta pe la ora 8 seara. Am ales varianta asta fiinca era timp destul intre cele doua zboruri ca să nu risc ceva fiincă mergeam cu lowcost. Data trecută am zis că ar fi riscant să merg cu transfer cu lowcost din Timisoara dar văd că a fost perfect.

Dimineața devreme aveam zbor spre Bergamo cu wizz si pe urmă spre Malta dar am ales varianta cu plecare din Timisoara cu Ryanair de la ora 10 si sosire in Bergamo la ora 11.

De la 11 pană la iesirea din aeroport mai trecea ceva timp si până seara urma să am zborul la 18 cu sosire în Malta la ora 20.

Lângă aeroportul din Bergamo este un Mall destul de mare si un supermerkato unde poți să pierzi timpul între avioane (am scris nu demult despre acest loc)

Zborul spre Malta a fost tot cu ryanair.

Diferența între zborul din Timisoara spre Bergamo si cel din Bergamo si Malta a fost lipsa controlului buletine/pasapoarte eram în schengen.

Am ajuns in aeroport si am achizitionat Tallinja card valabil 7 zile la acelaș preț ca data trecută adică 21 euro, e vorba de abonamentul pe toate autobuzele si zi si noapte, asa a fost până nu demult, de data asta a apărut si un autobuz un fel de expres unde nu era valabil acest card, asteptai urmatorul autobuz si era valabil. Fără asta nu se poate fiincă altfel vei plăti mult mai mult pe transportul în comun.

Știam cum să ajung la prima cazare, aveam lectiile invățate de data trecută.

Ce faci în Malta aia mică de tot

Stai în autobuz (asta în extrasezon) între două si patru ore pe zi si atunci reușești să vezi câte ceva, dacă nu vrei așa atunci nu achizitionezi acest card de transport si stai in zona hotelului (resortului) depinde de bugetul alocat sau călătorești cu bilet achizitionat la șofer si plătești de zece ori mai mult. Un bilet costă 1,5 euro, toată lumea urcă pe la șofer și validează cardul sau cumpară biletul de la șofer, toata lumea urcă cu bilet sau card doar pe ușa aia.

Un exemplu - la un moment dat am vrut sa coborâm în un anumit loc (apesi pe buton să oprească) și am văzut că nu acolo trebuie să coborâm, am urcat din nou în autobuz si șoferul care a văzut că doar noi am coborât a zis să luăm din nou bilet, am validat din nou cardul si abea atunci a plecat autobuzul. Soferii de pe autobuze sunt de toate natiile negri, albi, arabi, indieni, chinezi, etc, toti vorbesc engleza bine.

Poate vrei sa inchiriezi masina, trebuie să știi că se conduce pe partea cealalta, șoselele sunt foarte aglomerate, vei sta mult în trafic si greu gasesti loc de parcare, dar asta nu contează pentru mulți care vor obligatoriu cu masina, atunci trebuie să stie la ce să se aștepte.

Ai multe de văzut dar trebuie să mergi cu autobuzul destul de mult.

Ca să mergi undeva la o plajă cu nisip trebuie să iei autobuzul din zona hotelului unde esti cazat si mergi de la 15 minute pana la 4 ore depinde unde vrei sa ajungi, plajă se face si lângă hotelul unde esti cazat în general doar pe stâncă dar zona e spectaculoasă indiferent de locul unde vei sta. Gasesti si locuri unde este plajă cu nisip dar la distantă și atunci treci in zona aia si spui ca în Malta nu se face baie si nu este plajă cu nisip, Total fals este si una si alta, în sejurul ăsta am văzut turiști veniti special să vadă o anumită plajă cu nisip fin si de o culoare mai deosebită, erau veniti special unii din auzite, altii care au mai fost acolo data trecută la fel ca noi, Plaja asta renumită se numește Ramla Beach si se afla în Gozo, ca sa mergi acolo din Malta îti trebuie câteva ore dar merită.

Malta

Denumire oficiala Republica Malta, populatie aprox 450 000 locuitori, capitala Valletta, una din cele mai mici țări din lume.

E formată din trei insule care sunt locuite Malta, Gozo, Comino

Ar mai fi una mică de tot langă Comino denumita Cominito dar e mică de tot.

Trebuie sa recunosc ca până acum am fost doar în două adică în Malta si Gozo, cine stie poate voi vizita în viitor si Comino si de ce nu si Cominito.

Ca să va faceti o idee lungimea insulei Malta are aprox 27 km si lățimea aprox 15 km.

Gozo e și mai mică, Comino foarte mică.

Turiști în vizită în Malta

Peste 1,5 milioane pe an la o populatie de aprox 450 000. Limba oficială este malteza si engleza, engleza este vorbită foarte des de autohtoni majoritatea o vorbesc foarte bine. Majoritari sunt turistii britanici, sunt hoteluri unde acestia vin in vacantă an de an in acelasi loc, în hotelul unde am fost cazat sala de mese avea 500 de locuri si hotelul era plin, plin cu pensionari britanici veniti în vacanță în Malta. Proporția lor era undeva la peste 90 %.

La un moment dat am intrat în vorbă cu câțiva, te abordează în lift în engleză, altă limbă ei cred că nu există, intreb la un moment dat de unde sunteți? de la Londra? NU, suntem din Manchester, un fel de a spune... Sunteti din Bucuresti? nu noi suntem din Cluj nu suntem Mitici.

La masă dimineața, la prânz și seara mănânci fasole si la un moment dat te acomodezi, este fasole de doua feluri nu de un fel.

Acolo am inteles că Brexit există si britanicii nu pot face parte din Ue, pana nu vezi zici ca e treaba politică dar înclin să le dau dreptate.

Între Malta si Gozo este linie de ferrybot, până în Circewwa ajungi cu autobuzul si de acolo cam 25 minute cu ferry si ajungi în portul Mgarr. Din portul ăsta mergi spre Comino, din Valletta ferry spre Sliema si tot asa.

Din Sliema se fac excursii cu ferry spre Gozo si Comino, sunt autobuze hop on hop de mai multe feluri si culori care circulă indiferent de anotimp, adică și în extrasezon.

Se fac excursii cu nava în Sicilia la Catania la prețul de aprox 130 euro, se pleacă dimineata foarte devreme si seara tarziu inapoi, pe cont propriu costa mult mai putin.

Termenul de extrasezon nu prea există aici.

Hoteluri sunt de toate categoriile si stelele, plin de pensiuni, unele hoteluri pline indiferent de anotimp.

Unde să te cazezi în Malta

Zona care îmi place mie cel mai mult e zona falezei din Sliema de la locul unde se ia ferry spre Valletta sau mai bine zis din portul turistic spre St Julians, zona aia are cativa km, e plină de hoteluri de toate categoriile, am avut cazare la câteva, ca si punct de reper de la hotel Marina cel de lângă Mc Donalds până spre zona hotelului Hilton din St Julians pe faleză, e cea mai frumoasă faleză din Malta.

In zona Bugibba e plin de hoteluri de toate categoriile deschise tot anul, pline de britanici, am spus zona Bugibba dar si acolo e plin de alte denumiri in jur, cartierele din jur se numesc orașe si au denumiri de genul Qawra (se citește Aura) St Pauls, etc.

Mellieha o zonă cu multe hoteluri.

Valletta dar aici sunt hoteluri foarte scumpe, zonele din jurul orasului Valletta spre Sliema care au diverse denumiri dar e cam tot una doar denumirile difera, nu sti cand ai iesit din Valletta si ai intrat în Sliema, sunt tot felul de cazări cu bucătărie sau hoteluri, dar indicat e cazarea pe faleză.

Cumpărături

Există supermarket în Sliema în zona portului turistic, supermarket în Pacevile / St Julians zona Hilton, Lidl în Malta si Gozo, Mall in Sliema după portul turistic în sensul de mers spre St Julians, Mallul se numeste The Point Shopping Mall. etc.

Ca si o curiozitate in magazine - sticlele de vin sunt în jumate din cazuri cu șurub în loc de dop de plută, o fi de vină low costul că nu e voie cu tirbușonul în avion? sau alta e cauza.

Plin de vin maltez în magazine dar vie pe teren am văzut foarte puțină si am cam mers mult cu autobuzul. Mult vin din Italia.

De vizitat in Malta

Valletta si obligatoriu Grădinile Barrakka, dacă ajungi aici ai o priveliste de vis spre cealalta parte și spre mare, Să faci o plimbare pe faleză în Sliema din portul turistic spre St Julians, sunt cativa km, cand obosești iei autobuzul că de aia ai card pentru autobuz si te dai jos dupa o statie sau doua si tot asa până în St Julians si te oprești în zona Mc Donald la Politie și intri în zona Pacevile cartierul distractiei pentru tineret si nu numai.

Mdina cu cetatea, Marsaxlokk un sat pescaresc, Mellieha, Bugibba, Birzebbuga, Dingli Cliffs un loc deosebit, etc, etc si daca mai e timp si insula Gozo.

Peste 300 de biserici ținand cont ca Maltezii sunt catolici.

în trei zile vezi toată Malta cum spunea cineva nu demult, dacă te superi cei 27 km în lungime ai Maltei îi faci pe jos în o zi.

Nu e chiar așa, eu am fost de trei ori în Malta și toate au fost sejururi de șapte și peste șapte nopți și tot a rămas mult de vizitat.

Inchei cu plajele unde am fost

Golden Bay in Malta

Plaja Ramla din Gozo cu nisip roșiatic

Plaja Mellieha Bay

Astea sunt plaje cu nisip, in multe locuri, statiuni se face plajă direct pe stânci pe faleză sau in fața hotelurilor, multă lume face plajă asa.

Malta - după parerea mea este un muzeu în aer liber, se ajunge usor acolo din Bucuresti sau Cluj, din Timișoara puțin mai greu.

Prima dată când am scris ceva despre Malta am spus așa... Malta trebuie văzută si pe urmă comentată, așa a fost si în cazul meu, la început eram nehotărât, după văd că percepția despre ce e aia Malta s-a schimbat total.

Trimis de Nicu in 06.01.20 10:33:24
Validat / Publicat: 06.01.20 11:47:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MALTA.

VIZUALIZĂRI: 1643 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 In capitala Valletta

[06.01.20 11:45:03]

Mutat în rubrica "Cu avionul în Malta, diverse #" (nou-creată pe sait)

alinafulg
[06.01.20 18:48:24]

Foarte utile impresiile despre Malta, anul acesta in toamnă, mai exact la inceput de octombrie sper să ajungem si noi acolo, deja am biletele de avion cumparate cu plecare din Cluj.

Am mai avut o tentativă de a vizita Malta anul trecut în vara, în iulie, dar toată lumea mi-a spus că este mult prea cald si am renunțat.

Vacante frumoase!

[08.01.20 20:02:50]

[27.03.20 20:31:29]

@Nicu: O destinatie pe lista mea scurta, dar nu stiu pentru cand. Felicitari, ai vazut multe si sunt convinsa ca ai dreptate, mai sunt inca multe de vazut, pozele sunt superbe, felicitari, votat cu mare drag.

alinafulg, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂCu avionul în Malta: