ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.01.2020
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 03.02.17
JAN-2020

Revelion 2020, surpriza foarte placuta!

Anul acesta am hotarat ca de Revelion sa fugim de aglomeratia de pe Valea Prahovei, motiv pentru care am inceput sa caut locatii undeva unde traficul auto si aglomeratia nu imi strica vacanta si programul. Daca ma gandesc bine, nici acum nu stiu cum am ajuns sa iau contact (sotia zice ca ea a fost ”tartorul”) cu o pensiune cu o denumire draguta, ”Campia Soarelui” din satul Apa Neagra, comuna Pades, jud. Gorj. Apropo, eu care credeam ca stiu ceva istorie ma tot gandeam si imi tot spuneam in gand ca in localitatea Pades a fost ceva... candva, dar memoria imi juca feste (a fost Proclamatia din 1821 semnata de Tudor Vladimirescu). Astfel, am gasit un numar de telefon de la aceasta pensiune si am sunat cu ceva emotii, care au disparut imediat dupa ce o ”voce blonda” mi-a raspuns si mi-a spus ca pensiunea are inca locuri libere pentru Revelionul 2020, aducandu-mi ceva argumente justificative legate de suma ce urma sa o achit, avans, etc. Am batut ”palma” telefonic, am primit pe mail proformele pentru grupul nostru format din 6 familii cu 6 copii in varsta de aprox 10 ani si am asteptat sa vina ziua cea mare a plecarii spre mini vacanta noastra.

Sa revenim si sa continuam drumul spre aceasta pensiune, trecand prin Targoviste, Pitesti, Rm. Valcea si Targu Jiu si inca vreo 40 de km spre judetul Mehedinti, unde GPS imi spune ca am ajuns la destinatie. Toti din grup s-au uitat la mine ca si organizator si parca intelegeam o singura intrebare de genul ”unde naiba ne-ai adus aici, ca este un sat de tara? ”. Eu am lasat pentru moment capul in jos cu ceva emotii, chiar daca ce am observat la prima vedere era ceva foarte frumos, incepand de la o parcare eleganta, curata si o pensiune recent construita cu finisaje de maxima calitate. Am fost intampinati de o doamna de aproximativ 30 de ani, blonda si zambitoare care s-a prezentat ca fiind Olguta, patroana locatiei, care ne-a poftit sa ne preluam camerele. PRIMA SURPRIZA!! Camerele diferite una de cealalta sunt SUPERBE, cu finisaje, mobilier si asternuturi de calitate plus o curatenie de exceptie. Coborand in restaurantul pensiunii am fost primiti cu ”de-ale gurii” toate ”de casa ”, fetele cu o murata (o bautura din mure) iar noi baietii cu palinca f buna, toate ”fara numar”. De aici pana cand am plecat totul a fost la superlativ, cu 3 zile de plimbari cu cele 4 jeep-uri ale pensiunii, prin locuri despre care nu stiam nimic pana atunci, incepand cu locul de unde izvoraste Cerna, Podul lui Dumnezeu, Manastirea Tismana, Monumentul de la Pades, Cheile Sohodolului, Cheile Porcoaiei, etc.

Noaptea de Revelion a fost superba cu distractie pana la 5 dimi, cu mancare si bautura de calitate, datorita bucatarului ”Billy”, un tip rafinat si cu o educatie aparte, parvenit de prin Constanta in aceasta zona (zicea ca a baut apa din Jiu si nu a mai plecat). Totul a culminat cu surpriza din seara zile 01.01.2020 cand VICTORAS si OLGUTA, proprietarii pensiunii ne-au scos in curtea din spate a acesteia la un mic picnic, finalizat cu ”oaie la leasa de alun” (leasa de alun este un ”grilaj” din nuiele de alun pe care este legata si intinsa perfect o oaie dezosata complet) care ulterior este asezata deasupra unui jar din lemn de fag. In grupul nostru au fost persoane care nu au pus gura pana la apropae 50 de ani pe oaie dar care nu au rezistat tentatiei si au mancat ceva bucatele... fara sa pateasca nimic.

Ziua de 2 ianuarie ne-a gasit pe toti nerabdatori sa plecam acasa dar in acelasi timp dezamagiti ca ceea ce fusese foarte frumos a trecut atat de repede. Cat despre preturi, departe de ceea ce inseamna Valea Prahovei sau Maramures...

In incheiere tin sa multumesc in numele grupului nostru, familiei B., Victor, Olguta si Sara, lui Billy, Dan, Loredana, Toma si Cashu, toti oameni veseli si cu bun simt, calitate umana pe care in ziua de azi rar o mai gasesti, dar in mod sigur noi am gasit-o acolo in Campia Soarelui.

Trimis de CezarG in 05.01.20 17:33:24
Validat / Publicat: 05.01.20 18:10:18

VIZUALIZĂRI: 3774 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CezarG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.01.20 18:09:48]

@grivas: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Pensiunea Câmpia Soarelui [Apa Neagră], BAIA de ARAMĂ" (nou-creată pe sait)

[05.01.20 18:25:01]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Aurici
[06.01.20 23:05:45]

@CezarG: Cheile cred că sunt ale Corcoaiei, pentru că am fost și eu pe acolo, dar nu asta este de importanță capitală, cu altele voiam să mă lămuresc.

Bine ai venit printre noi, mi-a plăcut cum ne-ai prezentat pensiunea și sejurul vostru și pentru că sunt într-o căutare permanentă de locuri pentru revelion aș avea câteva întrebări.

3600 de lei a fost pretul pentru 5 nopți, pentru 2 persoane si un copil? Apropo de copii, cred că în caseta tehnică s-a strecurat o greșeală și e vorba de 6 copii, nu de 61. Sper.

Poți să-mi spui cumva ce capacitate de cazare are pensiunea?

Au fost turiști care au avut și pachet de 3 nopți?

Îți înțeleg emoțiile de organizator pentru că și eu fac același lucru de mulți, mulți ani. Greu să mulțumești pe toată lumea, nu? Dar este o activitate foarte frumoasă până la urmă.

Mulțumim pentru impresii și încă o dată bine ai venit printre noi. Și te mai așteptăm cu alte impresii din vacanțele tale.

[07.01.20 08:08:06]

Bună dimineața!

Da, sigur s-au strecurat ceva greseli, ptr care îmi este putin jenă dar scopul meu era clar de a împărtăși ceva impresii despre aceasta pensiune. Crede-mă ca " bântui" prin multe locuri cu familia și prietenii dragi mie dar oameni ca la aceasta pensiune nu prea am găsit. Mai corect spus nu am găsit nicăieri.

Da, prețul a fost cel mentionat, iar din discuția cu doamna Olguta a reieșit clar prețul care include adulții iar pustii la pachet... toti cei sase de 10 ani... Te sfătuiesc sa iei legătura cu doamna Olguta și sa stabiliți telefonic toate detaliile spunându-i ca te-ai sfătuit cu Cezar de la Revelion, bla, bla. Sunt oameni foarte deschiși, darnici, deloc zgârciți. Ce au promis la telefon, s-au ținut de cuvânt, poate chiar peste.

Ei au în prezent 6 camere frumoase, urmând ca în vara aceasta sa mai termine încă 4, plus un jacuzzi, sauna, etc. Am spus sa pronunți numele meu ptr ca noi, am lăsat de asemenea o impresie foarte bună gazdelor ceea ce va sfătuiesc și pe voi. În rest doar calitate începând de la cafea, doar Julius Meinl, pana la excursiile cu picnic. Mi-aș dori pentru acei oameni doar clienți de calitate și bun simt care sa le asigure curajul sa meargă mai departe cu aceasta afacere.

Sper ca poveștile mele sa fie suficiente ptr a te convinge sa ajungi în acel sătuc care este tot în România...

[07.01.20 08:11:41]

@CezarG:... și încă ceva! Grupul nostru este unul de oameni nebunatic care am băut în limita sportivitatii (zi de zi), am dansat, chiuit și ne-am distrat la maxim 4 seri la rand... ???? Concluzia este ca nu am fost foarte " pașnici" dar am știut unde se afla limita maximă!!

[07.01.20 09:57:21]

[07.01.20 11:42:19]

@webmaster26: Mulțumesc și eu pentru aprecieri!! Tot ce am scris a fost din suflet!! Nu visam la astfel de oameni! O zi bună!!

Aurici
[07.01.20 20:46:51]

@CezarG: Nu este cazul să-ți fie jenă, suntem cu toții la fel. Și nouă ni se întâmplă, stai liniștit! Tot ce contează este că am reținut din articolul tău exact ce trebuia și mă interesa pe mine. Mulțumesc și pentru completări.

Poveștile tale m-au convins să ajung în acel sătuc, mai ales că nouă ne place foarte mult viața rurală. Sper doar să termine și celelalte camere pentru că noi suntem mai mulți. Și ca grup, recunosc grupul meu în al tău. Nu există gazde care să nu ne fi plăcut (câtă modestie!) de-a lungul anilor.

Un an bun, cu multe călătorii și te mai așteptăm să ne povestești.

Aurici, CezarG
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Câmpia Soarelui [Apa Neagră]: