ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2020
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 16.06.15
NOV-2019

De la Genova la Singapore (1)

Dupa doua zile de navigat in care au fost tot felul de distractii si petreceri cu specific arabesc, am ajuns in India la Mombay.

Pentru a putea intra in India a trebuit sa aplicam din tara pentru viza care a costat 30 de euro de persoana. Am fost si am facut fotografii de anumite dimensiuni si am incarcat toate documentele si banii pe site-ul ambasadei si in trei zile am primit viza pe care am listat-o. Daca nu aveam viza chiar daca nu coboram pe tarm ne puteau debarca indienii.

De la Salalah s-au imbarcat pe vas vamesii indieni si toata lumea a trecut pe la ei ca sa puna stampila pe pasaport.

Pentru India am cumparat excursiile de pe nava si la Mombay si la Goa si bine am facut pentru ca India a fost pentru noi un soc, aproape toata lumea a racit si a tusit in aer era un smog permanent si un miros cu care greu te obisnuiai. Am ajuns la concluzia ca avem o tara minunata si sa fim fericiti ca traim aici.

Traficul este haotic si am petrecut foarte mult timp in trafic, este o mizerie cumplita vaca circula nestingherita pe strada si balega este pretutindeni.

Am vizitatat catedrala st Tomas, apoi am fost la gara Victoria o cladire impozanta, am fost la muzeul lui Ghandi la templul Radhagopinath la poarta indiei de unde se vede si celebrul hotel Taj. Ultima oprire a fost la locul unde in niste conditii mizere traiesc peste 300 de familii care spala rufe. Din cauza traficului multe autocare au fost blocate in trafic si vaporul a plecat foarte tarziu spre Goa.

Adoua zi vaporul a ajuns destul de tarziu la Goa. Aici am avut o alta excursie unde am vizitat un temple hindus, catedrala sf Ecaterina si basilica lui Isus si am fost in Panjim capitala veche unde am vazut cateva cladiri in stil portughez. Drumul la nava a fost un calvar, am stat in trafic ore intregi, cam asta a fost experienta cu India. Pentru mine India este o experienta care mi-a lasat un gust amar dar in acelasi timp m-a facut sa apreciez locurile in care traiesc.

Dupa India nava a navigat o zi pe mare spre Srilanka si a acostat la Colombo. Aici am luat un tuktuk si am negociat 10 dolari ora. Ne-a plimbat prin oras, am fost la temple la unul hindus si unul budist, am fost la parlament la gradinile Victoria si la piata. La inceput a fost foarte amuzant apoi a inceput ploaia si ne-a cam udat in tuk tuk dar a fost ineresant. In total au fost in jur de 5 ore si am platit 50 de euro.

Pe mal la nava au amenajat standuri cu produse locale si pana seara tarziu pasagerii au facut cumparaturi.

Urmatoarele trei zile s-a navigat pana am ajuns in Thailanda. Au fost pe nava tot felul de petreceri, petrecere in stil Indian, cu mancare Indiana si unde lumea s-a imbracat in stil Indian si in alta seara a fost ziua italiei unde dresscodul era in culorile Italiei.

Pentru Thailanda am platit 20 de dolari pentru viza doar noi si rusii. In Thailanda am acostat la Puket. Nava a acostat in larg si transferul la mal s-a facut cu tenderul, pentru care am luat bilete de ordin cu o seara innainte.

Ne-a placut mult in Puket, am facut putina plaja, am facut masaj la piciore, am luat ulei de masaj, am fost intr-un mall care avea tot felul de produse la preturi super, am baut suc de fructe foarte bun. Am fost foarte incantati de Thailanda, lumea prietenoasa si preturi bune.

De aici vaporul a plecat spre Malaiezia.

Trimis de mariana07 in 04.01.20 18:14:27
Validat / Publicat: 04.01.20 18:45:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE.

VIZUALIZĂRI: 890 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariana07); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Locul unde se spală rufe si unde trăiesc 300de familii

• Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu Costa Fortuna: