ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.01.2020
    ÎNSCRIS: 03.01.20
    DEC-2019

încărcat de pe telefon!

Excursii optionale

Noi am fost cazati la MERAKI RESORT, unde a fost minunat!! Resortul este destinat doar adultilor, dar media de varsta este dupa parerea mea 18-50 ani. Resortul este foarte mare și spectaculos, curat, foarte bine organizati, activitati diferite în fiecare zi, foarte prietenosi, camerele sunt diferite, cu diferite stiluri boho și minimaliste, dar cu bun gust! Excelent!

Cat despre excursiile optionale, noi am optat pentru Amir Gemy pe care l-am contactat pe facebook și despre care avem doar cuvinte de laudă!! Pe langa faptul ca e un om foarte bun si prietenos, a fost și foarte profi! Ne-a luat a doua zi cu masina de la resort și am mers impreuna la el la agentie, acolo ne-a prezentat ofertele lui care erau LA JUMATATE DE PRET fata de cele de la hotel!!

ATENTIE!! Cei de la hoteluri o să va puna să alegeti excursiile optionale pe repede inainte, ca să nu aveti timp să va razganditi sau să mergeti cu altcineva. Noi nu am facut greseala să semnam pentru nimic în dimineata cand am ajuns și l-am asteptat pe Amir.

Am ales 3 excursii de la Amir: ORANGE BAY care a fost absolut minunat si recomandam! CAIRO unde este destul de obositor pentru ca se pleaca noaptea și se face totul pe repede inainte pentru ca nu este suficient timp și am mai optat pentru CALARIE PE PLAJA undeva tot în Hurghada unde ne-a dus Amir personal. Deci recomandam cu toata increderea Amir Gemy și agentia lui de turism!!!

Trimis de IoanaBbc* in 03.01.20 16:00:01
    Validat / Publicat: 03.01.20 17:53:14
    • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 1639 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IoanaBbc*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.01.20 17:53:03]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 29&ridAnt=98267

Razvan.C
    [03.01.20 21:09:01]

Salutare, pentru cei ce vor sa mearga in excursii din Hurghada il recomand cu incredere pe Amir Gemy de la Shahin Tours, are preturi foarte bune in comparatie cu agentiile din Romania.

[04.01.20 20:28:07]

De câteva zile citesc articolele ce apar despre Hurgada. Nimic informativ in afara de minunile lui Amir. ????

nicole33
    [04.01.20 20:42:21]

@adri-nico:

Nu-ţi mai pierde timpul degeaba. Mai rişti şi să faci indigestie de la atâta reclamă de prost gust.

Eşti în Egipt, profită şi du-te şi vizitează adevăratele minuni ale Egiptului.

Dacă ratezi minunile lui Amir şi ale mirobolantei lui agenţii nu-i nicio pagubă

[04.01.20 23:51:07]

Draga mea, in doua săptămîni am vizitat tot ce se putea. Aproape ca sint la saturație... Am făcut toate opționale pe posibile. Sint cu inca vreo 30 de Români dar de Amir si minunile lui nu am auzit. Pe ghidul nostru il cheamă Samir! ???????? l-am oprit acum sa il intreb si zice ca nu il cunoaste!

[05.01.20 08:28:54]

te chinui de pomana, Amir a gasit o turma de oi si a reusit sa o mane cum vrea el. toti spun ca are cele mai bune conditii dar nici unul nu a verificat si la alte agentii il contacteaza direct pe zeu!

[05.01.20 21:31:11]

@nrs: Eiii, nu-i chiar așa. Și eu tot de Amir am dat pentru că am plecat destul de spontan în Egipt și nu am avut timp să-mi fac temele.

Inițial, am zis că rezolvăm toate la fața locului, dar voiam să facem excursiile într-o anume ordine și era important să știu din țară dacă este posibil.

Cum pe AFA numai de el dădeam, l-am contactat și eu cu o zi înainte de plecare, după ce un alt ghid nu îmi răspunsese, dar nu înseamnă că ne-a mânat cum a vrut el.

După părerea mea este o agenție locală, ca oricare alta, cu prețuri și servicii asemănătoare, care greșește fatal cerând atât de agresiv, tuturor, să-l recomande.

Însă, mai grav decât ce face el este ceea ce fac românii care se întorc de acolo și care în loc să ne povestească despre experiențele trăite îi ridică gratuit osanale.

Și mai grav decât atât mi se pare atitudinea colegilor noștri care votează astfel de articole.

[05.01.20 21:37:12]

@Aurici: am votat ecoul in deplina cunostinta de cauza!

[05.01.20 21:52:50]

@adri-nico: Amir nu este mai breaz decât alții de pe acolo. Mai toți sunt focusați pe câștiguri și fac tot ce pot pentru asta. Eu nu sunt oripilată atât de mult de ce face el ci de ce facem noi când ne întoarcem de acolo.

Vacanță plăcută în continuare! Și poate ne povestești.

[05.01.20 21:55:08]

@Aurici: Am ajuns azi acasa dupa vreo doua saptamini pline. Peste mai putin de o luna plec din nou in Africa, in a treia misiune umanitara. Timpul nu imi mai ajunge si pentru placerile scrisului.

[05.01.20 21:57:26]

@adri-nico: Wow... invidie curată! Felicitări pentru misiunile umanitare și succes mai departe!

[06.01.20 09:03:48]

@Aurici:

ai mare dreptate, poate m-am exprimat gresit cu turma, dar deja mi-e scarba de atatea osanale ridicate lui Amir

in general in zonele turistice sunt multe agentii care ofera acelasi lucru la acelasi pret. pentru cata reclama i s-a facut Amir putea sa caute ceva ghizi de limba romana atunci si-ar fi meritat reclama, normal ca acest lucru scadea profitul.

cat despre cei ce scriu e trist daca dintr-o excursie in Egipt singurul lucru care il pot povesti este despre Amir

IoanaBbc*AUTOR REVIEW
    [06.01.20 23:10:46]

@nrs: mai trist este ceea ce scrieti dvs aici și faptul ca stiti sa criticati în necunostinta de cauza orice și oricand!

Noi am povestit strict experianta noastra legata de cazare și excursii, ceea ce în general cauta lumea aici. Nu înțeleg comentariile dvs aiurea și de prost gust. Dar probabil alta treaba nu aveti și trebuie să existe și cineva care să facă și asta. Maj bine ati pleca intr-o vacanta!

nicole33
    [06.01.20 23:39:40]

@Aurici:

Articole??? Care articole? Review-urile astea se pot numi oricum numai articole NU!

Nu greşeşte deloc, tocmai aici este şmecheria lui, tocmai datorită acestei reclame agresive a câştigat ENORM şi va mai câştiga în continuare.

Disperată şi dezgustată de avalanşa de " pseudoarticole" în scop EXCLUSIV de reclamă făcută gratuit " minunatei" agenţii, în septembrie m-am dus să-l văd şi eu pe " faraon" Nu l-am contactat pe FB pentru că îmi place să cred că sunt mai selectivă în alegerea prietenilor , chiar şi a celor virtuali.

Nu, nu aveam nici cea mai mică intenţie de a cumpăra ceva de la el, făcusem deja cu un an înainte toate excursiile care mă interesau, iar ce mai voiam eu oricum nu se organiza din Hurghada, dar muream de curiozitate să-l cunosc în încercarea de a înţelege efectul pe care îl are asupra turiştilor, indiferent de vârstă, sex etc.

I-am cerut o listă de preţuri şi am fost surprinsă să constat că a trecut pe euro, deşi lăudătorii lui de pe AFA vorbeau de preţuri în dolari. L-am întrebat de ce a scumpit excursiile şi a început să râdă. Am oferta lui scrisă, dar şi oferte de la alte agenţii locale cu preţuri similare, uneori chiar cu puţin mai mici ca ale lui.

A ştiut din prima că sunt româncă, deşi conversaţia a fost exclusiv în engleză şi nimic de pe mine nu era din România, a fost convins că am aflat de el de pe AFA şi a început să-mi laude saitul.

Impresia mea: politicos, dar şmecher şi alunecos ca majoritatea egiptenilor cu care am interacţionat în cele patru săptămâni petrecute până acum în Egipt.

Poate mă voi apuca să scriu şi eu un articol despre opţionalele din Hurghada, la care să ataşez poze cu chitanţele cu care am plătit eu excursiile de la touroperator, la preţuri care nu au fost nicidecum duble cum se tot insinuează pe aici, ci extraordinar de apropiate de ale lui Amir, în USD, având incluse chestii pentru care el cere bani în plus separat, gen plimbare pe Nil la Cairo. Dar aş pierde timpul degeaba să scriu un articol care s-ar pierde imediat printre zecile de reclame, iar turiştii români tot pe individul ăsta l-ar alege fără să clipească, din motive care încă îmi scapă.

[07.01.20 00:43:55]

Persoana asta, autoare a a acestei mirobolante compuneri despre cit de frumos e Egiptul cu Amir cel far' de pereche, nu isi da seama cu cine sta de vorba? Ca unii dintre membrii site-ului au colindat lumea in lungi si in lat si chiar au cunoștință de cauză?

Cum de webii permit publicarea a doua articole cu acelasi text? Sau vad eu dublu la ora asta...

Afa noastra, unde esti?! Ce vremuri am apucat sa traiesc pe aici! Ma calcă nostalgia...

[07.01.20 01:19:29]

@nicole33: Eu cred că cei mai mulți îl aleg din comoditate. Atâta informație am găsit aici, pe AFA, n-am avut timp să căutăm mai mult și dintr-un motiv sau altul ne-am făcut treaba cu el.

Dincolo de asta, care nu mi se pare un păcat, mie îmi scapă și nu înțeleg de ce oamenii îl ridică așa în slăvi. Zici că i-a plătit dar știu că nu-i adevărat. Și atunci? Pentru o poză pusă pe FB? Sau pentru ce naiba? La începutul unui sejur suntem entuziasmați și nu facem multe conexiuni, dar nici la sfârșitul sejurului nu s-or fi clarificat lucrurile?

În fine... dă-l încolo. Aș vrea să mai scriu și eu ceva pentru bătrânețile mele nu să-mi pierd timpul așa.

La mulți ani! Mii de km în 2020!

[07.01.20 08:30:30]

@IoanaBbc:

trist este ca cele 5 cuvinte insirate mai sus le consideri o prezentare a experientei avute in Egipt! recitind nu am retinut decat ca exista un zeu al " optionalelor" care nu trebuie ocolit, nu am vazut o poza, nu am vazut o descriere a hotelului sau a unei excursii

PS sunt in vacanta!

LauraS20
    [09.01.20 21:52:54]

Am decis sa ne petrecem anul nou in Egipt. ????????????????????Sejurul nostru in Hurghada a fost unul reusit. ????????Am avut conditii bune de cazare si mâncarea a fost destul de ok si bautura la fel. Resortul in care am stat a fost foarte mare si îngrijit.

Am ales sa facem excursiile opționale cu Bon Voyage Tours Hurghada - Medo. Am fost in Cairo, in Safari si la snorkeling, totul a fost perfect organizat de Medo. Acesta are niste preturi foarte bune si poate fi contactat direct sau pe whatsapp. Medo este un om extraordinar. Va recomand cu incredere agentia BON VOYAGE!!! ???????? ???????? ????????????????????

adri-nico, Aurici, IoanaBbc*
    Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: