ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.01.2020
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 02.07.12
JAN-2020

La mulți ani 2020 — În Grădina Sibiu

La mulți ani tuturor. Încep anul cu un articol despre un loc de luat masa din orașul meu natal Sibiu, un loc de revenit aici. Acest loc se numește Grădina Sibiu și se află în cartierul Iosefin.Articolul este nr.350 din cele scrise pe AFA.

Localizare

Grădina Sibiu se află central la o distanță de aproximativ 15-20 minute de mers pe jos de la Piața Mare. Cel mai mare parc din oraș Sub Arini se află la doi pași mai exact 2 minute de aici. Cartierul în care se află restaurantul se numește Iosefin denumit după împăratul Joseph vizitând Sibiul în 1773

Clădirea în care s-a amenajat restaurantul în trecut a fost o clădire privată. Localul s-a deschis în 2016. Adresa exactă este Bulevardul Victoriei nr. 34

Restaurantul

Până să ajungem la clădire vom trece prin grădina amenajată. Majoritatea clienților aici stau în sezonul cald. La momentul vizitei mobilierul de sezon era adunat dar am observat încălzitoarele de terasă și alte obiecte folosite doar în sezonul cald. Încă de la intrare ne întâmpină o inscripție cu trei de b bucătărie-bere-bucurie.

Intrarea în clădire se face pe partea stângă aici ne întâmpină un motan blând prieten cu toată lumea. Localul pe interior este împărțit în 4. Prima dată vom intra în salonul cu bar cei mai grăbiți să bea ceva vor putea rămâne aici. La dreapta de bar se află salonul verde denumirea a primit-o pentru vederea spre grădină. La stânga de bar se află saloanele Crișanei sînt camere mari amenajate ca sală de mese. Denumirea au primit-o datorită amplasării în direcția străzii Crișanei (o stradă paralelă cu bulevardul Victoriei)

Decorul care se găsește în interior (amenajat destul de rustic de altfel) sau exterior se referă la bere, fabricarea și servirea ei. Astfel găsim tot felul de halbe, tablouri, inscripții care ne aduce aminte de acest lichid. Chiar și în toaletă se vede întregul proces de fabricație care se termină în schimb la încărcarea în camion. Menționarea locului final acolo unde ajunge berea (toaleta) se subînțelege.

În unitate sînt amplasate difuzoare pentru muzică astfel aceeași muzică se aude în interior, exterior și... toaletă. În sălile de mese și bar sînt amplasate televizoare cu ecran mare. WIFI este gratuit ca și parolă trebuie introdus gradinasibiu.După umplerea restaurantului accesul a devenit greu astfel am folosit internetul propriu.

Capacitatea totală la mese este pentru 48-50 persoane, pentru evenimente sau masa luată la ore de vârf este recomandabilă o rezervare ceea ce se poate face pe pagina saitului propriu https://gradinasibiu.ro/ sau la telefon 0369454500. Programul este 10.00-24.00 ultima comandă la mâncare se face la 23.00.

Meniul

Prețurile nu pot să zic că am sărit de sus în bucurie când le-am văzut dar pentru centrul sibiului este ok. O ciorbă costă între 9-12 lei. Gustările reci-calde costă între 8-32 lei, un exemplu ar fi micii cu porția de 14 lei sau platoul Grădina cu 32 lei, platoul consistent are un gramaj de 500. Preparatele care se pot servi ca fel doi costă între 17 lei (pui la grătar) și pot ajunge până la 158 lei acesta din urmă fiind un platou consistent pentru 4 persoane. Garniturile aferente (la preparatele care nu au incluse) costă 7-8 lei. O salată pentru aceste preparate costă 5-8 lei un sos extra 3-5 lei. O salată cu de toate ca și fel doi costă 22-28 lei.

Pastele costă 25-30 lei, un desert ar fi 12-14 lei. Nu s-au uitat nici copii meniul lor este 14-20 lei în funcție de sortiment. O pizza este 18-36 lei, burgerii 20-40 lei.

La băuturi o apă de 0,5 este 6 lei, răcoritoare 7, limonadă fresh 12-13lei, cafea 6-13 lei, coctailuri cu și fără alcool cca. 17 lei. O bere obișnuită costă 8-9 lei, una de import de exemplu nefiltrată 15 lei, una artizanală 13 lei. Tăria de de 4cl ne scoate din buzunare între 12-27 lei, paharul de vin 12 lei sticla între 60-90 lei. Mai în amănunte meniul se poate consulta pe siteul indicat mai sus.

Bon fiscal se va primi pentru orice consumație.

Revelionul 2020

Așa cum scrie pe sait în local se organizează evenimente astfel revelionul nu poate lipsi de pe listă. Noi cu încă 2 familii am achiziționat pentru trecerea dintre ani un pachet revelion care a constat din masă ca la nuntă, muzică bună, și un program propriu de artificii. Pe noi ne-a costat 280 lei/persoană. Băuturile în afară de șampanie nu erau incluse dar se puteau cumpăra cu o reducere. Aperitivul era bogat în preparate sofisticate nu lipsea de exemplu oul de prepeliță sau tartina cu brie, nucă și miere, caisa confiată sau brânza de capră, somunul afumat sau icerele negre. După ceva timp a urmat peștele era file de somon în crustă de nuci și parmezan. 2020 am început cu o ciorbă de curcan iar felul principal în primele ore din 2020 era antricot de vită cu creveți. Toate acestea erau cu servire individuală. În afară de asta mai era un bufet cu preparate sărate, dulci și fructe. Prăjiturile erau foarte bune. Ultimul fel de mâncare nu am putut servi integral, am cerut și primit caserole plus sacoșe, astfel restul s-a consumat acasă.

Ca și băuturi am servit tărie românească pălincă de Bran la 50 grade și 4cl. (12 lei), bere 0,5l (8 lei), apă0,5 l (6 lei), nectar 0,25 l (7 lei). Un meniu de copii era 80 lei, de și i-am propus AZE mic a ales să stea la bunici.

Muzica era bună, lipseau manelele și muzica populară mulți au apreciat asta, cel puțin așa am observat eu. Ca și ring de dans s-a amenajat sala verde pentru acesta. Programul de artifcii propriu a durat 15 minute și era destul de ok. Afară în loc de mese au fost amplasate 2 butoaie în care a ars focul toată noapte. Era foarte plăcut afară în jurul focului. Tot aici am întâmpinat și noul an. Pentru consumația de revelion am primit bon fiscal și factură. A avut loc o interacțiune cu proprietarul localului care tot timpul ajuta dar și dansa/glumea în timpul revelionului. La sfârșit a fost la fiecare masă și i-a mulțumit clienților că au ales localul lui.

Astea fiind scrise și mai ales după experiența pozitivă (a doua experiență - am mai fost în trecut) dacă doriți să luați masa într-un loc deosebit în centrul Sibiului alegeți acest local.

Trimis de AZE in 02.01.20 02:54:37
Validat / Publicat: 02.01.20 09:49:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 979 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 Salonul Crișanei

DOINITA
[02.01.20 10:01:48]

La mulți ani! Un început de an cu un articol așa cum ne-am obișnuit, adică detalii și informații bine venite și necesare celor ce vor ajunge in zona. Felicitari și la mai multe asemenea articole! Un an cu multe călătorii de suflet și multă sănătate!

micutzu
[02.01.20 10:15:54]

La multi anii! Un articol foarte util pentru cei care ajung in acest frumos oras. Sa aveti un nou an cu cat mai multe calatorii si vacante frumoase pe care sa ni le impartasiti si nou aici pe site. Toate cele bune.

[02.01.20 10:22:45]

@DOINITA:Multumesc si la multi ani in 2020

La mai multe calatorii

Am incercat sa descriu localul asa cum este in restul anului deoarece revelionul a trecut si mai avem un an pana in 2021

Cum am precizat nu este cel mai ieftin dar avand in vedere unde se afla plus calitatea pe care o ofera eu recomand

Eu in mod sigur o sa mai fac vizite pe acolo

O zi faina!!!

[02.01.20 10:25:36]

@micutzu: Multumesc si va doresc un an nou fericit asa cum va doriti!!!

crismis
[02.01.20 14:20:40]

@AZE: La mulți ani minunați, cu sănătate, spor la toate și călătorii frumoase! Și mai ales felicitări pentru cele 350 de articole, să urmeze încă multe, multe altele!

Restaurantul pare drăguț, Sibiul are multe locuri bune și foarte bune de mâncat și de dormit. Pe acesta nu-l știu, dar poate la o vizită viitoare o să-i calc pragul...

ANILU
[02.01.20 15:14:30]

@AZE: La mulți ani! Cu multe bucurii și călătorii!

Felicitări pentru 350 articole AFA... wow... ce multe mi se par... dar așa este când călătorești.

Am reținut restaurantul pentru când vom ajunge prin Sibiu.

Se vede treaba că a fost o petrecere frumoasă și gustoasă și cu foc de artificii. Ingenioasă ideea cu focul de lemne în butoaie!

Și din poze se vede că ați avut și un praf de zăpadă.

Toate cele bune.

Carmen Ion
[02.01.20 16:00:24]

@AZE: La mulți ani și la cât mai multe călătorii lungi și frumoase!

[02.01.20 17:09:29]

@crismis: Mulțumesc și la mulți ani.

Dacă ești în zonă de exemplu Parcul Sub Arini sau vii de la grădina zoologică merită vizitat locul. Dar nici de centru nu este prea departe, sînt și ceva locuri de parcare în jur.

[02.01.20 17:15:48]

@ANILU: Bună și la mulți ani!!!

350 nu sînt așa multe puteau să fie mai multe dar am fost cam leneș în 2019. Tu ai fost mai harnică mai ales la descrierea excursiei noastre din Turcia. Sper să recuperez, mai discutăm de pe la 500+

Referitor la butoaiele cu foc a fost idee faină mai ales că mulți iasa mai des pe afară (probabil și să tragă un fum) Focul a ars toată noaptea un angajat sau proprietarul au pus lemne pe foc tot timpul.

mprofeanu
[04.01.20 11:38:23]

@AZE: Citit cu întârzâiere din lipsă de timp, stat cu nepoții, sunt în vacanță!

De reținut acest restaurant, mă bucur că v-ați simțit bine acolo! Felicitări pentru articolul 350, la mai multe!

Mi-au plăcut pozele dar cea mai frumoasă este P25, vă doresc tot binele din lume, să fiți fericiți, sănătoși și excursii cât mai frumoase să aveți!

La Mulți Ani!

[05.01.20 11:18:32]

@mprofeanu: La mulți ani și Dvs, toate cele bune și la cât mai multe... călătorii!!

[27.03.20 19:31:38]

@AZE: Niciodata nu este tarziu sa spui: " La Multi Ani! " si sa sanate, ca restul le-om face noi.

Ce sa spun, la un restaurant te intereseaza, cum arata, servirea, ambianta, dar foarte mult te intereseaza produsele si preturile. E sarbatoare, deci si meniu si spectacol, dar meniul chiar mi s-a parut elegant.

Sa fiti sanatosi si sa mai petreceti pe acolo, felicitari, votat cu mare drag.

ANILU, AZE, Carmen Ion, crismis, DOINITA, micutzu, mishu, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sibiu și împrejurimi?: