ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.12.2019
ÎNSCRIS: 06.12.18
SEP-2019

Vulcanul Santorini: cu barca pe caldera

Video principal: https://www.youtube.com/watch?v=4NeguLmv2bo

După o zi de plajă, am luat de la o agenție locală o "croazieră" pe caldera vulcanului cu barca.

Am petrecut ziua vizitând vulcanul și insula Thirasia pentru ca apoi să ne bucurăm de asfințitul soarelui pe barcă.

Am fost luați cu autocarul din Kamari până la portul Thirei unde ne aștepta o barcă simplă. Kitty n-a fost impresionată, cum era de așteptat. Încă mai are probleme cu bărcile mici.

Ne-au dus la zona termală, acolo unde apa este sulfuroasă. Ideea era să facem baie, apa fiind termală: foarte frumos, dacă știam să înotăm.

Trebuie să nu porți haine albe pentru că vor fi pătate.

Noi am stat pe barcă împreună cu alții care nu știau să înoate.

Oh, well...

După pauza de înot, fuga la vulcan pentru o vizită.

Foarte cald, teren foarte accidentat, eu fiind în "adidași de înot". Văzusem pe youtube că bărcile intră adânc în munte unde apa este mică și te poți băga până la umeri.

Numai că, acele bărci erau mai mici, probabil închiriate cu ora. De aceea îmi luasem bașcheți ptr. înot anticipând terenul accidentat de sub apă.

A noastră barcă nu putea intra pe unde văzusem eu.

După ceva informații oferite de ghid, am fost lăsați liberi să explorăm zona. Nu ai cum să te pierzi fiind o singură potecă care, pe alocuri este formată din pietre mai mici sau mai mari. O adevărată plăcere pentru tălpi.

Bine, poți pierde plecarea vasului. Mai bine zis, poți să-i enervezi pe toți care așteaptă plecarea din port pe un soare dogoritor.

Câțiva italieni au venit așa de târziu încât se discuta dacă-i oportun să se ducă cineva din echipaj sa-i aducă.

Despre acest vulcan există foarte multe informații pe internet așa că mă voi limita doar la a spune că erupția cea mai mare a avut loc în 1613 î. C. având efecte catastrofale la scară planetară.

Este cea mai mare erupție vulcanică "documentată", având scara 7 din 8 posibile. Erupția Vezuviului din era romană a fost catalogată având scara 5.

Eruptia vulcanului Thera, Santorini a fost de minim patru ori mai mare decât cea a vulcanului Krakatoa, fiind simțită pe o distanță de aprox. 5 000 de kilometri, generând valuri tsunami care au atins până la 12 metri înălțime.

Deși nu a dus la extincția civilizației minoice, erupția a contribuit la declinul rapid al acestei civilizații, afectând serios capacitatea de comerț naval, valurile tsunami stârnite de erupție distrugând flota.

Acum, deși vulcanul este activ, nu se vede nimic spectaculos exceptând aburi cu miros de sulf și căldură emanată dacă te apropii prea mult.

Cu siguranță va erupe din nou.

După ce-am vizitat vulcanul, ne-am oprit ptr o oră pe insula Thirasia, unde locuiesc mai multe pisici decât oameni. Am stat să mâncăm și să bem ceva, costurile acestea nefiind incluse în prețul "croazierei".

Aș fi vrut să urc până sus, dar mi s-a părut prea departe și era posibil să nu ajung la timp pentru plecare.

Nu s-a stat mult, timpul a trecut foarte repede și iată-ne îmbarcați, pregătiți pentru apusul de soare pe apă.

Trimis de webSorin in 27.12.19 12:31:04
Validat / Publicat: 27.12.19 13:29:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1451 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (webSorin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere port din autocar
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

[27.12.19 13:28:58]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii opționale din Santorini, #EXCURSII și CĂLĂTORII - SANTORINI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Santorini]

DOINITA
[27.12.19 16:34:59]

Frumos si interesant, dar nu am simtit ca ar trebui sa mergem sa-i facem o vizita. Ne-am multumit doar sa privim spre Thirasia de la distanta si sa ne bucuram mai mult de partea ce nu fumega.

webSorinAUTOR REVIEW
[27.12.19 17:14:44]

@DOINITA: Am vrut sa-l vad cu ochii mei, desi nu-i acelasi vulcan. Cel care a erupt atunci, a fost distrus complet de eruptie.

Eu zic ca merita " croaziera" o data in viata...

DOINITA
[27.12.19 18:05:31]

@webSorin: Poate alta data!

DOINITA, webSorin
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opționale din Santorini: