ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.12.2019
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 03.08.12
NOV-2019

Circuit INDIA (VI) — Jaipur, Hotel K. K. Royal

Hotelul este construit intr-o zona din fata muntilor Aravalli si inconjurat de gradini frumoase si bine ingrijite. Adresa: Delhi Road, 302028, Jaipur.

Un hotel elegant, ce ofera multe facilitati turistilor, piscina exterioara, terenuri de tenis, sala fitness, sauna, spa, internet gratuit, posibilitati de a petrece timpul liber la biliard, minigolf, la biblioteca, loc de joaca pentru copii, spatiu pentru fumatori, loc de parcare, un boutique cu suveniruri, sticle cu apa imbuteliata la 1l pentru fiecare turist, AC in tot hotelul, asigura transfer la aeroport si nu accepta animalele de companie in interior. Singurul hotel care accepta animale de companie este hotelul Desert N Dunes din Mandawa.

In fata hotelului e un parc mare cu un gazon bine intretinut, fara alei si in prima seara l-am traversat pe diagonala in drum spre cladirea unde este restaurantul, ne era teama ca au dat drumul la sistemul de udare si ne vom uda, dar nu a fost cazul in acel moment. Ghizii nostri au solicitat ca micul dejun si cina sa ne fie servite in holul hotelului principal pentru a nu ne mai deplasa mai ales seara si managerul hotelului a fost de acord.

Camera mea are doua paturi twin, despartite de o noptiera cu blat de marmura, cu doua perne si una decorativa si o lenjerie impecabila, de fapt hotelul e cotat la 4 stele dar va asigur ca le depaseste in ceea ce priveste confortul din camere si partea de restaurant. Alaturi de pat, la fereastra e un coltar cu doua perne, in fata e o masuta rotunda cu blat de marmura, draperiile sunt in ton cu banda de tapet si pernele decorative si intre perdea si tavan e o linie de spoturi mici.

Mobilierul e completat cu o masuta de scris cu o mapa cu hartie, plicuri si pix din carton reciclabil ce poarta antetul hotelului. Pe masuta e un anunt ca hotelul asigura la cerere un fier de calcat. In fata patului e un TV plat cu canale putine, se cer bani pentru acces, trebuie platit la receptie dar nu merita, am defilat toata oferta si nu am gasit nici un canal cu muzica indiana. Pe suportul de langa TV sunt doua sticle de 1l cu apa imbuteliata, alaturi pe o alta masuta mai sunt alte doua sticle cu apa de 1l, sunt gratuite din partea hotelului, ce am consumat a fost adaugat a doua zi astfel ca am avut la dispozitie in permanenta 4 sticle de 1 l. Intr-un review anterior v-am explicat ca apa de la robinet nu este potabila in India asa cum suntem noi obisnuiti in Europa si nu este recomandat nici sa te speli pe dinti…

Pe masuta asta cu un blat de marmura gri cu insertii albe mai sunt: o cana fierbator, pliculete cu ness, zahar si ceai. Minifrigiderul e dotat cu doze de suc, sticle de 0,5 l apa, bere si miniciocolate cu o lista de preturi acceptabile.

Baia moderna, chiuveta cu blat de marmura, set de consumabile de calitate, prosoape albe si moi, uscator de par. Rolele de hartie igienica sunt mici pentru a limita risipa dar ceea ce se consuma, a doua zi e completat de catre personal.

Usa de la camera e solida, se deschide doar daca cartela de la camera este scanata de un cititor, aceeasi cartela se foloseste si la lift care porneste doar daca e scanata de cititorul din lift, sunt masuri de protectie luate dupa atacurile teroriste din 2011,2015…

Hotelul nu are balcoane si geamurile nu se deschid.

Cartela activeaza si curentul electric din camera. Holurile din hotel sunt decorate elegant, canapele si fotolii din piele, ferestre mari prin care se vede parcul din fata. Langa hotel e un altar inchinat zeitatii Ganesha.

Micul dejun servit de mine: omleta no spicy la cerere, cartofi, lipie, cafea si suc. Mai sunt vase cu sosuri condimentate si chestii plutitoare pe care le evit. Cina in prima seara o supa clara, o salata iar la ora 22 dupa plimbarea cu geep-ul am savurat multa inghetata si prajiturele si bucatele de mango. A doua seara am incercat si altceva dar totul are praf de curry, sa nu ma intelegeti gresit, mancare este dar foarte condimentata, nu tin cont ca europenii nu mananca asa de condimentat, eu nu mananc nici ardei iute la sarmale…

Un hotel de clasa pe care il recomand. De aici am plecat spre explorarea orasului Jaipur. A doua zi, dimineata a fost dedicata vizitarii fortului Amber, voi povesti in review-ul urmator.

Trimis de Yolanda in 22.12.19 13:50:16
Validat / Publicat: 22.12.19 15:00:49

VIZUALIZĂRI: 1200 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 vedere generala camera

webmasterX [22.12.19 15:00:20] »

Mutat în rubrica "K.K. Royal Hotel, JAIPUR" (nou-creată pe sait)

webmaster [22.12.19 15:02:17] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Yolanda [22.12.19 16:59:33] »

@webmasterX: Da, este ok. Multumesc.

Yolanda

• pagină generată în 0.039792060852051 sec