ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.12.2019
SEP-2019
PREŢ: 100-150 euro

Drumul cu mașina/autocarul spre Paralia Katerini

Traseu Râmnicu Vâlcea - Paralia

De mult ne doream să ajungem în Grecia. În luna septembrie am profitat de vremea frumoasă și de câteva zile de concediu și am petrecut un sejur în Grecia. Ne-a fost destul de greu să alegem o stațiune unde să petrecem sejurul deoarece Grecia este foarte ofertantă. După ce am studiat cu atenție harta și am citit mai multe articole scrise de colegi despre Grecia, ne-am hotărât să mergem în Paralia, unul dintre motive fiind acela că se poate ajunge cu mașina într-o singură zi. În Paralia ne-am cazat la hotelul Principal New Leasure.

Aşadar chiar în prima zi a lunii septembrie, la ora 4:30 ne-am urcat în maşină şi am pornit la drum. Traseul ales de noi a fost următorul: Râmnicu Vâlcea – Craiova – Calafat – Montana – Sofia – Kulata –Salonic – Paralia.

Drumul prin România

Am pornit spre Calafat pe DN 64, Râmnicu Vâlcea - Găneasa, apoi am virat la dreapta spre Craiova pe DN 65, la acea oră drumul prin Balș a fost liber, apoi din Craiova am continuat pe DN 56 până la Calafat. Calitatea carosabilului pe această porțiune de drum este bună.

Am ajuns la Calafat pe la ora 7:30. Am plătit taxa pentru trecerea podului de peste Dunăre, în valoare de 27 lei. La punctul de trecere al frontierei, am stat vreo 5 minute, am prezentat carțile de identitate vameşilor, aceştia le-au verificat, apoi ne-au urat drum bun. Pe la ora 7:40 eram în Bulgaria.

Drumul prin Bulgaria

Imediat ce am trecut de punctul de control am oprit pentru a cumpăra vignetă pentru Bulgaria. Vigneta pentru Bulgaria se poate cumpăra și online de pe situl bgtoll.bg/ro/rovinieta-electronica. Pentru vigneta am plătit 15 leva (36 lei), valabilă o săptămână.

Am trecut podul peste Dunăre și am ajuns în Vidin. Din Vidin am pornit spre Montana pe drumul european E 79. Această porțiune de drum străbate munții Bulgariei, are multe curbe, calitatea carosabilului este destul de bună, iar peisajele sunt foarte frumoase.

Am trecut Montana pe șoșeaua de centură și am pornit pe DN 81 spre Sofia. La Sofia am intrat pe autostrada A 3 pe care am mers până la Blagoevgrad. Pe această porțiune de autostradă nu am văzut nici un spațiu pentru servicii. La Blagoevgrad am și oprit la o benzinărie OMV să alimentăm. Prețul litrului de motorină a fost de 2,21 leva (5,35 lei).

De la Blagoevgrad am pornit pe DN1 spre Kulata. Am parcurs vreo 35 de kilometri pe DN1 apoi am intrat iarăși pe autostradă până la Kulata.

La Kulata, pentru a ajunge la punctul de control am stat la coadă cam o oră și nu era în plin sezon, nu vreau să mă gândesc cât se stă la coadă în plin sezon. După prezentarea actelor de identitate la punctul de trecere al frontierei, iată-ne ajunși și în Grecia.

Calitatea carosabilului în Bulgaria a fost în general bună, pe drum sunt multe indicatoare, majoritatea scrise și în alfabetul latin.

Drumul prin Grecia

În Grecia nu este vinietă, se plătește taxa de autostradă în funcție de kilometri parcurși pe autostradă. Am pornit pe autostrada 25 spre Salonic, peisajele sunt superbe, drumul este bun. În depărtare se vede marele oraș, autostrada îl ocolește. De la Salonic intrăm pe autostrada A1 până la Katerini unde părăsim autostrada și ne îndreptăm spre Paralia. Am ajuns în Paralia la ora 16:30, în total al facut 795 km în 12 ore.

Până la ieșirea de pe autostradă, la Katerini am trecut prin trei stații de taxare unde am plătit în ordine: 2,4 euro, 1,2 euro și 2,2 euro, în total 5,8 euro. Între Serres și Salonic mai erau pregătite încă două stații de taxare, dar acestea nu erau încă date în folosință.

Drumul la întoarcere

La întoarcere am urmat același traseu, în Grecia am plătit aceleași taxe de autostradă. De data aceasta la granița greco-bulgară am stat doar 10 minute. În Grecia motorina fiind scumpă am alimentat tot în Bulgaria, la Kulata la o benzinărie Shell, prețul motorinei fiind de 2,23 leva (5,4 lei). La intrarea în România am plătit taxa de pod Vidin-Calafat care a fost în valoare de 12 leva (29 lei), taxa se poate plăti și în euro.

Drumuri bune și vacanțe plăcute.

Trimis de zlatna in 21.12.19 12:30:45
Validat / Publicat: 21.12.19 13:06:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zlatna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

Nasshu [21.12.19 13:09:20] »

@zlatna: Si eu pe Grecia, in ultimii 4-5 ani numai pe Calafat plec! E mult mai rapida trecerea, km sunt cam aceeasi, camioane mai putine si nu te trezesti ca repara ba romanii ba bulgarii podul (de la Giurgiu) ! Cand plec nu imi prea place sa stau prin vami, parca ma tine cineva pe loc!

In plus de la Craiova la Calafat zici ca esti tu si ciorile pe drum, rar masini, aproape niciodata politie, eu pe sectorul asta de drum recuperez tot ce am pierdut Pitesti- Craiova

Cine stie ce o fi fost atunci (schimb de ture, de echipamente, de software), de obicei trecerea este destul de rapida, eu niciodata nu am pierdut mai mult de 30 min!

webmaster26 [21.12.19 13:12:28] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Drumul cu mașina/autocarul spre Paralia Katerini, PARALIA KATERINI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Drumul spre/dinspre Grecia]

webmaster [21.12.19 13:39:58] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ necesar unei astfel de selecții.