ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.12.2019
DEC-2019

la PMM* = 68 USD

Vacanta in Egipt

Salutare tuturor!

Tocmai ce ne am intors din Egipt unde mi am dorit extrem de mult sa ajung si voi impartasi punctual impresiile mele cu voi.

Cazare:Old Palace Resort un hotel foarte frumos dar nici pe departe de 5* as spune 3*, camerele cu mobilier vechi iar baia degradata, foarte frig si nu au aer conditionat sau o modalitate de a incalzi camera iar dupa o solicitare la receptie au adus un calorifer in camera in ziua 4 a sejurului. Mancarea nu foarte diversificata dar am gasit ce sa mancam de fiecare data, paharele extrem de mici ca sa bei un suc sau apa sa te saturi trebuia sa stai langa sursa sau sa iei mai multe o data sa scutesti drumurile. Nu exista halat si papuci dar le puteti achizitiona de la receptie 35e halat si 3 papucii :)) ), plaja si piscinele curate si ingrijite, apa marii mai calda decat cea din piscine, cei care se plimba pe plaja incercand sa vanda diverse tratamente faciale si masaje sau sedinte foto sunt extrem de agasanti. Preturi extrem de mari la orice in magazinele hotelului 4e un pachet de tigari cand pretul corect este 29-30 lire egiptene sau 1,60e. Iesiti din resort la plimbare si veti gasi magazine cu preturi mult mai mici.

Excursii: am ales Shahin Tours agentia lui Amir cu care am vb din RO.

Amir ne a facut o impresie buna, a venit si ne a luat de la hotel, am fost la agentia lui in Hurghada unde am stabilit ce excursii vom face si in ce zile, am ales Cairo, Luxor si Safari si am platit 320e pentru 2 pers si Amir ne a cadorisit cu 2 esarfe absolut necesare pentru Safari.

Am avut probleme cu ghidul de la Cairo un tip cu ochelari pe nume Heny care este pus pe jecmanit turistii nestiutori care vin in vacanta si nu se uita la 10-15e. Plimbarea pe Nil cu barca ptr care ne a luat 10e de pers noi fiind 12 in grup dureaza 15min, am ramas masca cand am vazut ca la barcagiu i a dat 40-50 de lire adica vreo 3e restul la el in buzunar, pe drum spre piramide ne a convins ca mersul cu camila sau sareta este absolut necesar si costa 15e de pers, noi ne facusem temele de acasa si stiam ca mersul cu camila pina pe platou sa poti face poze cu toate cele 3 piramide costa maxim 5e, a adunat banii de la tot grupul iar ajunsi la, parcarea cu camile o fata din grup se duce la stapanul camilelor si intreaba la sugestia mea cat costa iar raspunsul... ati ghicit 5e, revoltati 8 dintre cei 12 din grup si au cerut banii inapoi, stapanul camilelor se ia la cearta cu Heny cearta din care noi nu am inteles nimic, Heny da banii inapoi dar in acelasi timp spune ca de aici nu ia nimeni nici o camila iar cei 8 nu au mai mers cu camila, deci nu faceti ce spune ghidul camila costa maxim 5e sau si mai putin daca negociati, se poate ajunge sus pe platou si pe jos nu este distanta mare si am vazut turisti urcand pe jos fara probleme. Urmeaza magazinul de parfumuri unde la fel nu dati cat cer ei negociati tot la sange, si ajungem la asa zisul muzeu sau fabrica de papirus care nu este altceva decat un magazin unde ghidul are blat cu vanzatorul. Pretul afisat pe toate papirusurile in lire ex 43lire dar ghidul insista ca sunt 43e si ne face reducere la jum adica 21e ptr un papirus am inceput sa rad, repet preturile sunt in lire. Sunt o multime de magazine cu papirusuri in plus la piramide va va duce la primul comerciant de suveniruri unde la fel are blat si va va scoate ochii cu un pret de 20e pentru mai multe suveniruri de proasta calitate NU luati nimic de aici veti gasi mai in fata o multime de suveniruri care daca negociati le veti lua la mai putin de jum din pretul cerut de cel pe care vi l baga ghidul pe gat. Per total cred ca acest ghid pe nume Heny face mai multi bani decat Amir. In rest vizitarea piramidelor a meritat tot efortul, oboseala si nervii provocati de ghid care daca ar fi putut ne ar fi luat bani si ca respiram.

Luxor:Ghid Akram vb o engleza mai greu de inteles decat Heny dar mult mai relaxat si mai putin pus pe jecmanit, daca alegeti sa mergeti si la Luxor nu luati plimbarea cu barca la Cairo pentru ca la Luxor traversarea Nilului cu barca este gratuita, la sf excursiei la Luxor si Valea Regilor a incercat sa ne vanda si el o alta plimbare pe Nil cu degustare de fructe pina se strange convoiul de masini care se intorc in Hurghada, nimic mai fals... nu exista nici un convoi puteti pleca asa cum ati si venit fara nici un convoi :)) )), totul este gandit sa ni se ia cat mai multi bani, bani care pentru nivelul lor de trai sunt extrem de multi, nu ne a deranjat neaparat pretul ci incercarea de jecmanire si faptul ca la cei care munceau din greu ajungeau foarte putini bani.

SAFARI:cel mai mult ne a placut plimbarea cu buggy care a durat putin, puteti face excursie doar cu buggy pina la asa zisul sat al beduinilor adica vreo 30km dus si 30 intors doar cu buggy, parerea mea este ca acest sat al beduinilor este tot o creatie turistica nu cred ca este autentic dar asta ramane la aprecierea fiecaruia :).Atentie la CD-urile cu poze pe care cer 17e(extrem de mult) nu au cum sa selecteze pozele in acest scurt timp deci vor fi la gramada,in drum spre aeroport un cuplu ne a povestit cum au avut pe CD 3-4 poze si restul reclame.Deci daca nu vreti sa aruncati 17e verificati CD ul daca aveti cum.. sau faceti ca noi si nu luati.Imbacati va cu pantaloni lungi si purtati incaltaminte inchisa,nisipul patrunde si se aseaza peste tot,am compatimit maj fetelor din grup care erau in pantaloni scurti si tricouri,sandale si papuci iar Decembrie fiind...la apusul soarelui in desert este frig.

Concluzia:o tara plina de contraste a carei populatie in majoritate extrem de saraca traieste si azi de pe urma a cea ce au realizat stramosii lor faraonii. Piramidele, Karnak Valea Regilor m-au emotionat pina la lacrimi iar Marea Rosie la apusul soarelui este magnifica.

Amir un tip extrem de prietenos de la care am luat excursiile la un pret mai mic decat cele de la agentii si pe care il recomandam cu caldura.

Sper ca experienta noastra sa foloseasca celor care vor merge in viitor in aceasta frumoasa tara.

Trimis de miha1977 in 18.12.19 14:57:16
Validat / Publicat: 18.12.19 17:46:32
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 2439 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (miha1977); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 68.00 USD pe cameră

webmasterX [18.12.19 17:41:18] »

@miha1977: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

-------

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 31&ridAnt=98068

-----

@miha1977, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

webmaster26 [18.12.19 17:45:56] »

webmaster [18.12.19 18:47:58] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

miha1977 [18.12.19 18:49:35] »

@webmaster26:Buna seara, da este ok, referitor la structurarea mesajelor asa voi face pe viitor, multumesc!

mprofeanu [18.12.19 21:43:24] »

@miha1977: Interesant și frumos sejurul, sunt multe informații bune de știut pentru cei ce vor să meargă acolo și nu numai!

Câteva poze ar fi fost binevenite, prin ele îți faci o părere și mai bună despre obiectivele văzute...

Sunt agenți de turism ca și Amir care vor să câștige mai puțin dar au turiști și asta contează mult...

Așa am pățit și noi în Cappadocia unde am avut un agent de turism cu prețuri mai mici decât marea majoritate și a fost bine...

miha1977 [18.12.19 21:47:32] »

@mprofeanu: Voi reveni maine si cu poze, seara frumoasa!

nrs † [18.12.19 22:01:38] »

dar acest mult prea laudat Amir nu are nici o vina ca il alege pe Heny ca ghid? eu cred ca nu merita nici pe departe faima care o are pe AFA

iulianic [18.12.19 22:48:17] »

@miha1977: Bine ai venit printre noi! Impartasesc si eu ideea ca ar fi fost necesare cateva fotografii.

In alta ordine de idei, remarc faptul ca si egiptenii alearga dupa ciuguleli sau jecmaneli cum le numesti tu. Am fost in Egipt in urma cu mai multi ani, dar nu-mi amintesc sa fi fost chiar atat de ahtiati dupa castig.

In plus, tare nu-mi place cand - pe timpul turistului, in detrimentul vizitelor la obiective importante, pentru unii poate scopul principal al participarii lor la acea excursie - esti dus la magazine, ateliere si tot felul de alte destinatii, doar in scopuri comerciale.

Calatorii frumoase oriunde si oricand!

nicole33 [19.12.19 06:37:34] »

@mprofeanu:

În realitate, preţurile mici vin la pachet cu servicii mai slabe, pentru că nimic nu este gratis pe lumea asta.

Dacă adaugi la preţul iniţial al excursiei costul plimbării pe Nil şi costul plimbării cu cămila, deja te apropii mult de preţul aceleiaşi excursii cumpărate din altă parte, unde beneficiezi de un ghidaj de cu totul alt nivel. Nervii şi senzaţia permanentă de jecmăneală sunt bonus .

Din păcate, indiferent de la cine cumperi excursiile, nu vei scăpa de vizitele obligatorii la " fabrici" de diverse, cu preţuri mari, doar includ şi comisionul ghidului , timpul afectat acestora putând depăşi timpul alocat obiectivelor pentru care ai ales excursia.

nicole33 [19.12.19 06:43:09] »

@iulianic:

Problema acestor vizite obligatorii la tot felul de magazine/fabrici etc. cu preţuri bune doar de jumulit turiştii naivi este foarte frecventă, indiferent de ţară.

Nu doar în Egipt mi-au fost băgate pe gât asemenea vizite, ci şi în Grecia, Turcia, Spania sau Republica Dominicană, scopul acestora fiind, în mod evident, o rotunjire a veniturilor ghizilor.

nicole33 [19.12.19 06:53:02] »

@nrs:

dar acest mult prea laudat Amir nu are nici o vina ca il alege pe Heny ca ghid?

Evident, preţurile mici nu pot fi suportate decât făcând rabat la calitate, la nivelul serviciilor.

Mie amuzant mi se pare faptul că toţi lăudătorii deja celebrului Amir afirmă sus şi tare că excursiile oferite de acesta se desfăşoară în exact aceleaşi condiţii cu cele oferite de touroperatori, doar că la jumătate de preţ. Nimic mai fals! În realitate, nici preţul final nu este chiar la jumătate şi nici serviciile nu pot fi comparate, ştiut fiind faptul că un ghidaj de calitate face toţi banii într-o excursie.

eu cred ca nu merita nici pe departe faima care o are pe AFA

Categoric.

Eu nu am înţeles rostul acestei reclame gratuite pe care AFA i-a făcut-o acestui Amir, un egiptean suficient de şmecher şi ATÂT.

La cea mai recentă vizită în Egipt nu am rezistat curiozităţii de a-l cunoaşte personal, în încercarea de a înţelege care-i treaba cu " minunata" agenţie, care a " intoxicat" site-ul cu o avalanşă de " impresii" fără număr .

iulianic [19.12.19 09:31:58] »

@nicole33: Da, știam asta, am mai trăit-o și în alte țări, așa cum prea bine zici și tu. Eu sunt un turist care nu mă las jumulit, cumpăr ceea ce vreau eu și atunci când vreau eu. Îmi pare rău însă pentru timpul pierdut cu astfel de îndeletniciri, dar nu prea am ce face dacă am plecat în grup. Când am fost pe cont propriu nu am trecut prin așa ceva.

webmasterX [19.12.19 23:52:59] »

miha1977 [20.12.19 08:01:36] »

@webmasterX: Cu drag, nu am apucat sa le pun pe toate... le voi urca astazi sper pe restul????, zi frumoasa!

iulianic, miha1977, mprofeanu
    Alte impresii din această RUBRICĂOld Palace Resort: