ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.12.2019
DE emp
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 30.08.14
NOV-2019

Hotel bun, personal amabil, mancare deosebită

Hotelul Ibis Istanbul Zeytinburnu este situat intr-o zonă rezidențială nouă, pe malul Mării Marmara. Șantierele din zonă prezente în ultimii ani s-au restrâns lăsând locul unor clădiri frumoase de birouri, locuințe și spații comerciale mari, posibil un mall. S-au construit și trotuare care leagă hotelul de clădirile și străzile din zonă, așa încât se poate merge la plimbare pe jos în siguranță la magazinele de pielărie și blănuri din apropiere (aproximativ la 500 metri de hotel), iar de acolo se poate urca printre magazine până la stația trenului Marmaray. Tot din vecinătatea acestor magazine se poate traversa bulevardul Kennedy pe o pasarelă pentru a ajunge pe faleză într-un parc amenajat care se întinde până la zona Yedikule. În prezent era aproape finalizată și o altă pasarelă spre faleză, situată mai aproape de hotel.

Chiar în fața hotelului este bulevardul Kennedy care a fost lărgit așa încât cel puțin în prezent nu mai există faleza pentru pietoni în partea spre mare. Faleza începe la câteva sute de metri distanță, înspre Yedikule, unde sunt amenajate acele mici parcuri. Cam astea ar fi lucrurile noi și bune de spus despre Ibis Zeytinburnu și vecinul său Novotel: zona care oricum era mai ușor accesibilă cu mașina și cu posibilități de parcare, începe acum să și arate foarte bine, și cât de curând (la viteza pe care o au, foarte posibil în urmatorul sezon) se va popula și zona de shopping în imediata vecinătate a hotelului.

În rest standardele unui hotel Ibis: camere curate, saltele bune, articole de toaletă în cameră completate zilnic, curățenia în cameră de asemenea zilnic. Camerele care au vedere la mare oferă o priveliște superbă. Odată ce se va încheia cu șantierul care a mai rămas doar în spatele hotelului, se va îmbunătăți mult și priveliștea din spate, deoarece clădirile noi pe care le construiesc arată chiar bine, cu spații verzi foarte frumos amenajate. Deși bulevardul este intens circulat, eu nu am simțit zgomot deranjant.

Încă un mare plus: micul dejun de tip bufet cu de toate, fructe de sezon, sortiment variat de brânzeturi, dulcețuri, salate/condimente tradiționale, sortimente variate de pâine și patiserie, preparatele calde diferite de la o zi la alta, aș zice că micul dejun e mult peste alte hoteluri de 3 stele. În plus un personal foarte amabil, atât la recepție cât și în restaurant. Per total: o alegere bună pentru un city break.

Trimis de emp in 17.12.19 03:18:24
Validat / Publicat: 17.12.19 06:25:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 601 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (emp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Ibis Istanbul Zeintinburnu - noua zonă rezidențială și de birouri învecinată
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 41.65 EUR pe cameră

[17.12.19 06:24:16]

adrianbogdan
    [17.12.19 06:51:40]

Neata!

Frumușel, Ibisul. Am cochetat cu idea de a sta si noi aici, dar până la urmă am ales zona Bolat/Fener, un micuț butique hotel, zilele următoare vedem ce ne oferă.

Din cate vad era foarte ok hotelul si împrejurimile.

Bun si prețul excursiei tale.

Plecarea cu autocarul a fost din Cluj-Napoca.

Vacante frumoase!

[17.12.19 15:14:51]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

turkn
    [17.12.19 16:19:14]

Care este cu aproximatie distanta de la hotel pana la statia Marmaray Zeytinburnu?

Yoda
    [17.12.19 19:45:34]

@turkn: Eu cred ca este un pic peste 1 km. Probabil aprox. 15 minute de mers pe jos.

[17.12.19 20:06:31]

@webmaster45: Da, poziționarea pe hartă este corectă. Vă mulțumesc!

[17.12.19 22:13:50]

@Yoda: Da, aveți dreptate.

[17.12.19 22:58:39]

@adrianbogdan: Așa e, Ibis-ul s-a dovedit o alegere bună. Prețul pe care l-am scris include într-adevăr transportul cu autocarul din Cluj-Napoca și cazarea 3 nopți cu mic dejun de tip bufet.

Prețul afișat de către hotel " la poartă" se vede în prima poză: 374 lire turcești (la momentul respectiv 1 euro era între 6,25 și 6,33 lire turcești la casele de schimb).

adrianbogdan, emp, turkn, Yoda
    Alte impresii din această RUBRICĂibis Istanbul Zeytinburnu Hotel: