ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.12.2019
ÎNSCRIS: 26.03.14
SEP-2019

O altă „dulce casă” în Veria

După ce, în urmă cu un an, în drum spre Corfu, ne-am oprit pentru o noapte în Veria la Home Sweet Home Studio vezi impresii, pentru prima escală din circuitul de două săptămâni în Grecia din septembrie 2019 vezi impresii am ales drept cazare intermediară același oraș și tot o „dulce casă”, însă de data aceasta chipurile mai mare: Home Sweet Home Apartment***.

Câtă lipsă de imaginație, veți zice! =))

Și zău că veți avea dreptate. Deși numai parțial.

Să mă explic.

În primul rând, persist în a considera Veria o excelentă soluție de tranzit spre stațiunile și insulele de la Marea Ionică, atât în ceea ce privește distanța față de București, cât și facilitățile de ordin general ale oricărei urbe (magazine, taverne). În plus, orașul în sine merită cu prisosință cercetat pe îndelete, fiind foarte ofertant ca obiective și totodată (încă) autentic grecesc în spirit. Câteva repere de pe harta sa turistică am prezentat anul trecut într-un review vezi impresii.

Nu știu dacă v-am convins să poposiți aici, dar dacă da, aflați că hotelurile din Veria, și așa destul de puține la număr, sunt surprinzător de scumpe, ajungând pe la 70 de euro camera dublă în lunile de vară, în timp ce micul nostru apartament n-a costat decât 30,50 euro. Iar acest argument a fost decisiv.

Nu vă ascund că atenția mea s-a îndreptat inițial tot către Home Sweet Home Studio, și am văzut că menținuseră prețul de 35 euro afișat și plătit de noi anul trecut. Dar imediat pe lista de pe booking.com apărea o „altă dulce casă” la un preț mai mic. Hopa (sau Opa! :) ), mi-am zis, ia să văd eu ce și cum.

Descrierea era OK, idem pozele, iar scorul de 9,1 promițător (între timp a urcat la 9,2), dar calculat din prea puține comentarii. De ce? Pentru că pe booking proprietatea nu era înregistrată decât din august 2018. Nu eram foarte convinsă, dar după ce am cercetat harta și, cunoscând cât de cât orașul am înțeles poziționarea, m-am hotărât.

Și spre sfârșitul lui februarie am rezervat acest apartament, banii urmând a-mi fi retrași de pe card cu trei săptămâni înaintea sejurului, până atunci putând anula gratuit rezervarea.

M-am mirat și nu prea atunci când, la o zi de la confirmarea rezervării, am primit pe mail un mesaj standard cu urări de bine care era semnat Stella. Nu putea fi o coincidență, cea care ne întâmpinase anul trecut și ne condusese la garsonieră cu mașina ei se numea tot Stella. Mi s-au confirmat astfel „suspiciunile”, derivate din atitudinea profesionistă a Stellei, cum că ambele proprietăți sunt administrate de una și aceeași firmă.

Da, ea era, și din nou ne-am întâlnit și ne-a servit drept antemergător, însă de data aceasta era îmbrăcată nu în „uniformă office”, ci într-un trening. Și părea mult mai destinsă și mai surâzătoare față de anul trecut. Am schimbat câteva amabilități, ne-a arătat cum funcționează diverse aparate și ne-a dat cheile. La plecare le-am lăsat pe masă și n-a fost nevoie să o așteptăm ca să i le predăm; probabil că se convinsese de anul trecut că nu suntem genul care distruge sau își însușește bunuri... =))

Vă spuneam că poziționarea apartamentului a fost unul din elementele hotărâtoare pentru efectuarea rezervării. Adresa exactă este Strada Dios nr. 4, la o aruncătură de băț de Bena Sfântului Pavel și de Piața Raktivan, de unde pornește micul cartier evreiesc și principala arteră a orașului, strada Mitropoleos. Iar bulevardul Mark. Mpotsari, care dă în piață, te scoate direct din oraș în șosea, așa că la plecare n-am întâmpinat nicio dificultate.

Pe strada 16bis Oktovriou, perpendiculară pe Dios, în capătul dinspre Piața Raktivan, deci la mai puțin de 100 m de apartament, se află un supermarket Masoutis, de unde ne-am aprovizionat, la întoarcerea din scurta plimbare de seară, cu câteva mărunțișuri. Iar în zona pieței sunt tot felul de cafenele și magazine cu diverse, inclusiv o pescărie și o plăcintărie... ah, Doamne! :P

Strada Dios e foarte scurtă, are doar câteva bloculețe de două etaje, la fel ca al nostru, și un teren viran peste care stăpâneau doi cățeluși, care s-au luat la harță cu un al treilea, scos în lesă la plimbare de stăpână. Nu există parcare (rezidenții au garaje la subsol), dar ne-am putut lăsa Loganul pe stradă.

Clădirea nu are lift și apartamentul nostru se afla la primul etaj. A sosit momentul să vi-l descriu.

Spuneam că este „chipurile” mai mare decât studioul cu același nume. Și asta fiindcă, deși are două camere, suprafața (45 mp) nu cred că o depășește pe cea a garsonierei. Și încă ceva: garsoniera era mobilată mai elegant, avea mai mult stil.

Cum amănuntele acestea nu sunt, după părerea mea, prea importante atunci când este vorba de o cazare pentru o singură noapte, voi trece mai departe.

Deci, când intri, dai de un vestibul dotat cu cuier, o măsuță și niște oglinjoare cu rol decorativ. În față sunt cele două camere iar în dreapta, baia și debaraua.

Camera care servește drept living-bucătărie este echipată cu o canapea neextensibilă, o masă cam mică și două scaune și cu mobilier de bucătărie: plită și cană electrice, frigider și dulapuri în care am găsit minimum de ustensile necesare - o tigaie, o oală, un ibric, farfurii, tacâmuri, plus un burete și detergent de vase. Pe pereți stăteau atârnate două tablouașe și un carton cu îndemnuri de genul acela - „Mănâncă, roagă-te, iubește” -, tot mai populare, din câte am observat, și de care am ajuns să mă cam plictisesc. :)

Dar fiecare cu gusturile lui...

Dormitorul cuprindea un pat matrimonial cu o saltea cam moale, după gusturile noastre, lenjerie de bună calitate și o singură noptieră cu veioză, o comodă pe care era așezat televizorul, pe care nu am apucat să-l deschidem, precum și un șifonier mărișor. Nici pe acesta nu l-am deschis: nu luaserăm la noi decât o valijoară cu strictul necesar pentru o noapte. Pe pereți, aceleași oglinjoare ca cele din vestibul: se pare că ele reprezintă laitmotivul decorativ al apartamentului.

Baia, de dimensiuni convenabile, avea chiuvetă, vas WC și cadă înălțată cu perdea de duș. Înăuntru am găsit două seturi de prosoape, suluri de hârtie igienică, săpunele, șamponele și gel de duș. În debara erau depozitate o mătură, o găleată cu mop, un fier și o masă de călcat. N-am folosit niciuna din aceste dotări.

Aparatul de aer condiționat era instalat în dormitor, dar n-am avut nevoie să-l testăm. Mai precizez că internetul parolat a funcționat bine și că am apreciat curățenia din interior, dar și de pe scări.

Apartamentul e cu vedere în spate, nu spre stradă, așa că ne-am odihnit bine în liniștea nocturnă. Priveliștea, constând din... blocuri, nu este prea interesantă, dar ce să-i faci, nu le poți avea pe toate... :(

Terasa, întinsă de-a lungul celor două camere dar cam îngustă, cuprindea o masă rotundă cu blat de sticlă și două scaune. Aici ne-am băut dimineața cafeaua, admirând gospodinele care întindeau deja rufele proaspăt spălate, dar mai ales un brad care depășea în înălțime clădirile din jur.

Și cam atâta cred că ar fi de spus despre Home Sweet Home Apartment. Pentru noi a fost o soluție foarte bună atât ca localizare, cât și ca dotări și preț.

Recomand.

Trimis de Carmen Ion in 16.12.19 18:55:32
Validat / Publicat: 16.12.19 19:43:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 781 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Micuța stradă Dios.

[16.12.19 19:42:46]

@Carmen Ion:

Câtă lipsă de imaginație, veți zice!

Cam asa ceva, mi-ai dat un pic de bataie de cap, sper ca le-am nimerit/personlizat!

Mutat în rubrica "Home Sweet Home Apartment (Dios 4) [Veira], VERIA & VERGINA" (nou-creată pe sait)

[16.12.19 19:47:41]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Carmen IonAUTOR REVIEW
[16.12.19 19:56:43]

@webmaster26: Îmi pare rău de bătaia de cap, n-a fost cu intenție...

Strada Dios e acolo, nr. 4 e într-adevăr pe partea dreaptă, dar aproape de intersecția cu Posidonos Ionos.

Mulțumesc.

Carmen IonAUTOR REVIEW