ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.12.2019
ÎNSCRIS: 17.06.09
STATUS: CONSUL
NOV-2019

Pește și vin? Viiin!

Prietenii din Bucuresti m-au invatat cu iesirile „la o bere”. Cum in Braila n-am asa multi prieteni ca in Bucuresti si ma cam plictisesc (da, imi lipsiti grav! TOTI!), mi-am sunat doua foste colege din liceu, de care eram mai apropiata si cu care acum sunt prietena, si le-am expus „problema”.

Au fost foarte incantate si chiar au spus ca-mi vor face o surpriza!

Braila, duminica, 3 noiembrie 2019, zi calda, de primavara! Au venit sa ma ia de acasa cu masina si abia pe drum mi-au spus c-au rezervat masa la Peste si vin, pe dig. Am fost asa de incantata! De cand a scris @crismis vezi impresii, si @mariana 07 vezi impresii, mi-am tot dorit sa ajung! Fetele mi-au facut o surpriza superba!

Localul e relativ usor de gasit. Este situat pe digul care leaga Braila de Galati, de cum se iese din Braila pe stanga. Datele oficiale de contact sunt DN22B KM 4, Brăila 810550. Tel: 0749 149 041; pestesivin.ro.

Am ajuns cam in jurul pranzului si am fost asa de incantata de ce-am gasit...

Citind aricolele anterioare, stiam la ce sa ma astept. Dar nu! Am avut surpriza sa constat ca sala de mese s-a marit, e luminoasa, au pus maslini natural in ghivece prin sala. Acvariul e tot acolo, toaletele foarte curate. Sala e aerisita, mesele nu sunt inghesuite, oferind o minima intimitate, culorile sunt marine: alb, albastru, turquaz, fara a fi obositoare, frumos imbinate Masa noastra a fost langa fereastra.

Foarte repede a venit un tinerel elegant si foarte manierat si ne-a adus meniurile care, initial, am crezut ca-s reviste, asa fain aratau! Pe masa era setul complet cu sare, piper, otet, ulei, scobitori ambalate individual, servetele si servetele umede. O bila alba pentru ele!

Am venit pentru peste, deci peste sa fie!

Am luat doua platouri pentru doua persoane: Platoul Pescarului cu crap prajit, somn prajit, salau prajit, mamailga si mujdei si Mix de fructe de mare pane: creveti, midii si calamari pane, cartofi copti si cu niste sosuri si dulceata de ardei iute. Sosurile nu ne-au dat pe spate, dar mujdeiul cu sos de rosii... Mancand midiile pane, m-am gandit la @maria 55, care era fan. Tare bune au fost! Painea e facuta de ei acolo si vine calda, nu fierbinte. Eu nu mananc paine de felul meu! Ei bine, am mancat o felie! Goala! Foarte-foarte buna! Dar ne-am cam lacomit! Am crezut ca portiile-s mici! Neah! Drept pedeapsa, eu si una dintre prietene am luat si o felie de tort Krantz! Numele n-are legatura cu prajitura, si bine face! A fost mai mult decat superb! A fost divin!

Pentru hidratare, soferita a luat apa plata, eu, da, ati ghicit, limonada de zmeura, care continea fresh de lamaie, fresh de portocale si doua zmeurici, dar super-buna si racoritoare, o irish cafee si-un Aperol Spritz

Nu am asteptat foarte mult, s-au miscat foarte repede si bucatele au fost calde. Pana sa vina comanda noastra, totusi, am tras cu ochiul prin blidele vecinilor si tare mi-a placut ce-am vazut!

Preturile nu-s taman mici, dar nici „de targa”. Rezonabile spre mari, as putea spune, dar totul merita!

Nota de plata a venit intr-o mini-ladita impletita. Pe noi trei, toata distractia ne-a costat 238 lei si am lasat 250 lei. Se poate plati si cu cardul.

Apoi am iesit si-am mai stat de vorba si pe terasa, la soare, am facut poze, am sporovait, asa, ca fetele. Privelistea spre Dunare e mirobolanta, mai ales ca natura e inca verde! Si terasa e frumos decorata, becurile de deasupra meselori sunt ascunse in galeti, era si un decor pentru Haloween (sau de toamna). Minimalist si cu bun-gust!

Locuri de parcare se gasesc gratuit si din belsug. Prietena mea a parcat chiar langa ancora de la intrare.

Dupa trei ore minunate, am revenit acasa. A doua zi plecam spre spital!

Desi vinul nu l-am testat, pestele e bun si merita sa-l testati! Dunare, peste, aer curat, priveliste... Va recomand sa-l vizitati cand veti avea drum pe meleagurile mele! Eu mi-am promis sa „ma pun pe roti” anul viitor si sa mai dau o tura pe-acolo!

Trimis de Zoazore in 10.12.19 11:32:05
Validat / Publicat: 10.12.19 12:01:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRĂILA.

VIZUALIZĂRI: 2812 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zoazore); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Decor de toamna pe terasa.

doinafil
[10.12.19 12:14:32]

Să vă fie de bine! Și eu - ca și @Maria55 - sunt fan midii pane cu mujdei de usturoi și sos de roșii! Dar vreau ca midiile să nu conțină „ușoare urme de nisip”, cum mi s-a întâmplat la vreo două restaurante din „2 Mai”. De fapt sunt „fan” orice fel de pește, prăjit sau pe grătar, dar să fie - musai - însoțit de mămăliguță cu mujdei „ca lumea”, nu o zeamă chioară, cum am mai întâlnit pe ici, pe colo!

Mă bucur pentru tine că ai avut o zi așa de plăcută!

[10.12.19 13:05:12]

@doinafil: Pai haideti pe la Braila sa va duc si pe voi la Peste si vin! Merita din plin! Ar mai fi si Peskano... Ei? Va astept!

Mitica49
[10.12.19 16:10:48]

@Zoazore: Să vă fie de bine! Produsele arată tare bine pe platou, merită încercat, mai ales că n-am trecut pe acolo.

[10.12.19 18:40:18]

@Mitica49: Dar chiar merita! Si nu doar arata bine, sunt si bune! Iar preturile nu-s grozav de mari. O medie de 80 lei / persoana cu mancare, bautura si desert nu mi se pare enorm!

Si merita un review si de la tine! Daca nu laudam noi, apai cine?

doinafil
[10.12.19 18:45:33]

@Zoazore:

De ajuns la Brăila nu știu când vom ajunge, sper că se va întâmpla, totuși!

Văd că ai mai adăugat niște poze, și bine ai făcut! Poza cu tortul arată într-un mare fel, numai că eu știam că, virgulă, krantz-ul arată altfel. Ăsta arată mai colorat, este mai fițos și, dacă a fost și gustos („o nebunie, o bucurie”), înseamnă că ați ales bine!

[10.12.19 18:50:08]

@doinafil:

am zis si eu aici ca n-are legatura si bine face! Nu foarte dulce, mai mult acrisor de la fructe. Dar... trebuia sa poarte un nume!

La vara va urcati coi in microbuz (microb.) de la IDM Basarab si-n 3 ore sunteti la mine! Avem timp sa bantuim! Ei, cum suna? Nu zic de tren, ca s-ar putea sa nu fie! Asta vara le-au mutat pe Constanta!

krisstinna
[10.12.19 20:22:03]

@Zoazore: Eu zic așa: sa va fie de bine! Și nu pot sa nu te cert, trebuia sa nu faci efort, nu te joci cu sănătatea

Azi iar a fost zi de jumări și pomana porculuideci pestele nu intră in discuție zilele astea.

Măi, preparatele din peste nu sunt ieftine niciodată, la fel ca cele vânătorești

Sunt prețuri normale, eu așa zic.

Să fii cuminte, nu te mai prosti cu mersul fără cadru sau cârjă, este importantă recuperarea.

[10.12.19 21:09:49]

@krisstinna:

Fix a doua zi, luni, plecam la Bucuresti la operatie. Operatia a fost pe 5 noiembrie.

Da, stiu ca pestele, vita si vanatul nu-s ieftine, dar midiile alea pane... Am mancat cu @Maria55 in gand. Stiu ca ei ii placeau!

Jumere... mmm... Vreau si eu, dar... n-am!

Nu ma prostesc, nu merg deloc! Abia maine, pe 11.12 merg la control si voi afla ce si cum si, mai ales, cand voi putea merge fara cadru sau carje. Pana atunci sunt cuminte si am basici in palme!

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[11.12.19 13:45:26]

Dacă veni vorba de peşte şi vin, aici eşti pe terenul meu, Zână Zbanghie! Doar ştii că sunt cel mai mare consumator de peşte din zona Balcanilor, ai postat articolul ăsta doar să-mi faci în ciudă, să mă oftici! Păcat că nu ai încercat vinul, o combinaţie peşte - vin alb nu poate fi decât binevenită, se completează de minune unul pe celălalt.

Dacă vom avea vreodată ocazia de a veni în Brăila, la acest restaurant vreau să ne duci, să ne bucurăm de Dunăre, peşte, aer curat, privelişte...

Să te faci bine, unei Zâne nu-i stă bine bolnavă, la pat, menirea ei este să cutreiere lumea în lung şi-n lat, să aducă bucurie în sufletele oamenilor.

Toate cele bune!

[11.12.19 20:35:35]

@Safta Radu:

ocaziile se mai si fac! Tare mi-ar fi drag sa veniti, ca v-as duce si aici, si la Peskano, care e chiar pe Dunare!

Mi-ar fi placut sa beau vin, dar, fizic, nu pot! Freshul de zmeura a fost perfect!

Si asa cum spui, bolnava nu-mi sta bine, asa ca de azi am pasit in viata cu ambele picioare. Azi mai timid, maine mai cu curaj, apoi cu zvac puternic! Pana-n martie vreau sa fiu bine bazata pe ambele picioare! Si, sincer, mi-ar placea sa stiu ca aduc bucurie oamenilor! Multumesc mult, uriasul meu minunat!

nicole33
[15.12.19 12:11:14]

@Zoazore:

Să vă fie de bine!

Am citit şi votat articolul încă de când a fost publicat, dar abia azi, văzându-l pe prima pagină , mi-am amintit că am uitat să comentez. Mai bine mai târziu însă.

Exact genul de articol care îmi place. Îl pot citi la orice oră, pot privi fotografiile absolut liniştită, fără pofte, fără chinuri, fără tendinţe masochiste, eu nefiind fan peşte .

Brăila fiind un oraş dunărean, probabil şi următoarele articole despre cârciumi din urbea ta natală vor fi la fel de " inofensive" pentru mine, ceea ce nu poate decât să mă bucure, însă mă şi îngrijorează puţin riscul de a nu găsi unde să mănânc o ciorbă bună de burtă cu ocazia vizitării Brăilei, mai la vară, cum am promis. Ai temă de cercetare până atunci . Ups! Cred că era vorba de vara care tocmai a trecut, dar nu mai contează.

Eu mi-am promis sa „ma pun pe roti” anul viitor si sa mai dau o tura pe-acolo!

Abia aştept să aud cum ai speriat Brăila la volanul bolidului roşu .

Ai promis şi public acum, aşa că nu vei mai avea nicio scuză.

[15.12.19 19:27:50]

@nicole33:

bucuria ta va fi scurta! Desi e oras la Dunare, in afara de "Peste si vin" si "Peskano" , ar mai fi doar unul (dac-o mai fi).

Asta nu e un motiv de ingrijorare! Deja am un pont! Daaarr... si tu ai promis public, asa ca astept articole din urbea mea, semnate @nicole33. Si daca vii mai la vara, poate voi fi " pe roti" si vom speria Braila! Eu asa sper! Multumesc pentru aprecieri, vizita si vot!

doinafil, Mitica49, Safta Radu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Brăila și împrejurimi: