ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.12.2019
DE fra
DIN: Paşcani [IS], Hannover (începând cu aug2020)
ÎNSCRIS: 18.08.10
SEP-2019

încărcat de pe telefon!

Super cazare în drum spre Skiathos

Aceasta a fost cred prima cazare pe care am ales-o fix de pe amfostacolo. Evident că atunci când aleg orice cazare, de oriunde, caut impresii aici. Dar acum nu am căutat nicăieri altundeva, pentru că știam sigur că sunt mulți useri care au nopți intermediare în concediul lor în Grecia continentală sau insulă.

Despre drumul nostru cu mașina spre Skiathos sper să reușesc să scriu tot zilele astea un articol.

Deci ne-a prins seara și ne-au prins și socotelile pe la această cazare. Evident că am ajuns noaptea (22.00 cam, dar era întuneric). Asta înseamnă că mergi cam orbește; ai mereu impresia că ești în câmp, totul pare părăsit etc. Fără rezervare de niciun fel. Cazarea am căutat-o când deja eram pe drum, cu ceva ore înainte. Un motiv pentru care ne-am riscat un pic e faptul că era trecut de jumătatea lunii septembrie și știam că nu mai e așa aglomerat...

Culmea că fix când am ajuns noi ajunseseră un alt cuplu de români, care aveau rezervare (ei se întorceau din concediu din Lefkada).

Am găsit și noi o cameră liberă, ultima disponibilă.

Am spus că vrem să plecăm devreme dimineața următoare, să prindem ferry și deci nu am stat la mic dejun. Am plătit 30 euro. Proprietara e drăguță, dar cam greuț cu engleza. Încearcă, face tot posibilul, dar greuț.

Camera arăta foarte bine, dar micuță. Nederanjant pentru o noapte. E amenajată un pic rustic, montan cumva. Dulapuri din lemn-lemn, care chiar scârțâie, nu din pal sau ceva prefabricat. Faianța frumoasă, de calitate, cu detalii foarte discrete și delicate. Unele chestii sunt cumva depășite de trecerea timpului, dar se vede că totul e bine îngrijit; se vede interesul personal legat de locație al gazdelor.

Deci de văzut ne-am văzut foarte scurt seara cu gazda și aia a fost.

La întoarcere, având deja o experiență pozitivă la această cazare, am aranjat în așa fel să înnoptăm tot aici (nu că ar fi fost mare efort, că până la urmă e foarte aproape de granița bulgărească și e foarte convenabil să pleci odihnit la drum să nu trebuiască să faci opriri prea multe prin Bulgaria).

La fel am mers, fără rezervare. Am găsit cameră liberă și acum, una normală, mai mare.

De data aceasta am stat la micul dejun și numai bine am văzut și noi pe lumină cum arată zona. M-a mirat faptul că nu a fost diferență de preț la cameră. Am plătit 40 euro (10 în plus față de data trecută) pentru faptul că am avut micul dejun.

Acum nu părea să fie deloc aglomerată "pensiunea". Nu m-am lămurit câte camere are în total. Poate vreo 6?! Chiar nu știu.

Cert e că are o cămăruță cam mică pentru mic dejun. Nu e bufet. Dar e cumva fix. Aceeași proprietară drăguță se ocupă și de servit și cred și gătit. Unt pachețele mici, marmeladă de casă aș zice, cafea (întreabă ea de mai multe ori dacă se mai dorește și aduce) și prea multe nu cred. Ce mi-a plăcut și a prins chiar bine e un sandviș cald la toaster cu șuncă și cașcaval.

Zona în care e amplasată cazarea e turistică, frumoasă. Este un lac în apropiere. Dimineață la mic dejun discuta pe baza unei hărți cu alți turiști despre traseul pe care urmau să-l facă în ziua respectivă (dădea indicații despre ce e de făcut; respectivii făcuseră zilele trecute un alt traseu tot în zonă). Deci nu e doar o cazare de tranzit.

Recomand cu drag. Absolut niciun reproș nu am. Iar dacă vom mai merge cu mașina pe insule, sigur vom reveni la această cazare.

Mulțumesc celor care au scris review înaintea mea aici pentru această cazare!

Trimis de fra in 10.12.19 10:22:16
Validat / Publicat: 10.12.19 11:54:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 482 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 De pe balcon. Vedere spre lac. De fapt, cazarea fiind pe un deal, priveliștea e una foarte cuprinzătoare, după cum se va vedea mai departe
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 20 voturi)

• Alte impresii din această RUBRICĂKerkinitis Guesthouse [Lithotopos]: