ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2010

In Romania:

-programat plecarea la 4 dimineata

-trezit greu copilul

-plecat la 4, 40 – stabilit record, de obicei plecam dupa 1 – 2 ore

-copil adormit in masina in reprize

-ajuns foarte repede la Giurgiu – platit taxa pod 25 RON, trecut vama in 1 min.

-traversat Podul Prietenia – plin de gropi-cratere

In Bulgaria

-trecut vama Ruse in 2 min. – cumparat vigneta pt. 7 zile chiar din vama - 5 euro

-ales varianta spre Thassos prin Veliko Tirnovo - Stara Zagora – Haskovo

-drum OK, dar cu asfalt plin de pietre – este rezistent dar nu face bine la anvelope

-respectat limitarile de viteza, bagat talpa unde se putea, fara radare

-ajuns pe serpentinele de la Shipka – facut rau copilului, oprit, vomat, luat aer, revenit, plecat

-continuat drum, mers mai incet, sotia verde la fata, facut rau, luat aer, revenit, mers şi mai încet cu maşina

-ieşit din zona Shipka, Slava Domnului, adormit copil, adormit sotie – ramas eu cu covrigu', GPS-ul si gandurile mele

-GPS inceput sa ma enerveze: Ati depasit limita de viteza! Ati depasit limita de viteza! Ati depasit limita de viteza!...

-foarte multe limitari de viteza si foarte enervante – cred ca am inceput sa le prind sistemul: limitare la 60 km/h pt curbe, iesiri in drumul national de pe drumuri de carute sau din curtile firmelor; limitare la 50 km/h pt zone cu parcari si Peco; limitare la 40 km/h pt intersectii cu drumuri importante sau la giratorii; limitare la 30 km/h prin centrul localitatilor.

-bulgarii nu au indicatoare de sfarsit de limitare de viteza, dar cred ca limitarea se incheie automat dupa ce ai trecut de zona vizata (parcare, intersectie, giratoriu, curba etc)

-trezit copil, trezit sotie – buna dispozitie, rontait sandwich-uri si uscaturi, apa, sucuri

-trecut prin puzderie de radare in a doua jumatate a Bulgariei – avut noroc, scapat cu bine

-aflat pe undeva pe amfostacolo. ro ca ar fi un punct vamal nou intre Bulgaria si Grecia

-surpriza, noi mergem inainte iar GPS-ul spune ca acest drum nu exista. Prevazator, luat harta cu Bulgaria de acasa – pe harta drumul exista

-noi continuat drumul, el suparat si tacut din propie initiativa

-continuat drumul conform hartii, mers vreo 10 km si terminat drumul intr-o padure pe un drum forestier

-intors, aparut granicer suparat, el zis ceva de fortare de frontiera, explicat situatia, inteles, aratat pe harta unde ar fi frontiera cea noua, de la Zlatograd, desi nu apare nici aici

-avut dubii cu noile informatii, plecat cam cu morcovu' cu tot cu frunze si cu iepuras

-GPS-ul tace in continuare si nici nu vrea sa arate vreun drum pe aici prin sudul Bulgariei – cred ca suntem in zona crepusculara

-intors in localitatea Podkova si facut stanga catre Zlatograd

-oprit din proprie initiativa la un radar si intrebat politistul – confirmat si el – disparut frunzele si iepurasul

-copil devenit nerabdator: Dar cand ajungem? ... dar cand intram in Grecia? ... cand coboram din masina?

-ajuns in localitatea Zlatograd, vazut indicator la stanga cu vama Grecia, disparut si morcov, dansat samba

-oprit la Peco pt alimentare, eu spus benzina, ei spus leva, eu spus nema leva, ei spus nema benzina, eu spus card sau euro, ei spus nema benzina, eu plecat „fericit”, spus ceva de ceafa lor groasa. Si tot asa la alte 2 Peco. Pe aici n-au auzit de card. Spus cate ceva si despre tara lor! Plecat spre vama cu rezervor cam gol.

-dupa 4 km de urcat pieptis ajuns la punctul vamal, doua casute pe varful unui munte

In Grecia:

-ajuns la vama, nicio masina, graniceri uimiti, cred ca n-au mai vazut romani pe aici, uitat lung la pasapoartele noastre

-granicerii atentionat ca urmeaza un drum foarte greu

-eu ingamfat. Ce ar putea fi asa de speriat?

-plecat in 10 min. Urmat 3, 5 km de drum teribil. Transfagarasanul nostru drum de incepatori pe langa asta. Pante de 10-15% inclinare (noroc ca noi suntem pe coborare), latimea drumului doar de vreo 3-4 metri (bine ca nu este un drum circulat), curbe in ac de par la care le-am pierdut numarul, numai pereti de stanca si prapastii, fara loc de oprire, peisaje superbe daca mai ai curajul sa-ti dezlipesti ochii de pe parbiz

-dupa primul km facut rau la copil, vomat in punga, mers mai incet

-dupa inca 2 km facut rau si la sotie, mers si mai incet

-la intoarcere sigur nu mai venim pe drumul asta!

-urmat alti 10-15 km de serpentine mai usoare, dar drumuri cam proaste pt Grecia (probabil ca locuiesc doar turci pe aici si de aia)

-strabatut prin munti multe sate locuite de etnici turci - circulat incet si cu mare-mare atentie – facut slalom deoarece stau la mese si se plimba exact in mijlocul drumului

-in sfarsit, GPS prins glascior si revenit la sentimente mai bune – la fix, ca mi-am dat seama ca nu am luat harta cu Grecia

-drum intortortocheat, ajuns cu greu in Xanthi

-alimentat in Xanthi – venit rau, benzina 1, 5 euro/litru. In Bulgaria era 1, 1 euro/litru. Repetat iar urari de bine despre bulgari si tara lor.

-evitat indicatoare si indicatii GPS, intrat pe autostrada, facut dreapta si ajuns foarte repede in Keramoti la ferryboat – imbarcat foarte repede, platit 22 euro (masina + 2 pers). Ferry pleaca la intervale de 30-60 min, in functie de momentul zilei, si circula pana pe la ora 22, 00 parca.

-traversat in 35-40 min. – foarte frumos, dupa cate am patimit prin munti – dat biscuiti la pescarusi, chiar in zbor, facut poze

-debarcat in Thassos (Limenas), traversat usor centrul, urmat indicatoare, dupa 3 km ajuns la Makryammos Bungallows la ora 17, 30

-Total 620 km in 13 ore (minus 20 km drumul gresit)

Drumul de intoarcere

In Grecia

-trezit tarziu, mancat, predat camera, plecat la 10, 30

-traversat cu ferry, platit 22 euro, pescarusi, soare, la fel de frumos, dar cu multe pareri de rau

-debarcat in Keramoti, alimentat cativa litri ca sa ajungem pana in Bulgaria

-mers 18 km pana la autostrada, autostrada fara plata, mers tare pana la Kavala, iesit in dreapta spre Drama, Serres si ajuns la vama Kulata.

-Sfat: alimentare cu carburant inainte de ora 12, 00 sau dupa ora 17, 00 ca pe urma dai cu tunu pana gasesti un Peco deschis. De abia am vazut unul deschis in 50 de km, chiar daca erau foarte multe. Si cica mai e criza la ei! Sunt foarte linistiti. Cred ca de ceea au si pierdut primul meci la CM, ca s-a jucat la o ora la care, de regula, isi fac somnul de frumusete.

In Bulgaria

- oprit la free shop dintre vami – cam scump. Cumparat cate ceva ca sa mai scap de monezi din buzunare

- facut plinul de benzina cu 2, 17 leva/litru (aproape 1, 1 euro/litru) si cumparat vigneta de 10 leva (5 euro) cu cardul, de la Peco Shell

- plecat spre Sofia, sosea mai buna decat pe Stara Zagora dar mai aglomerata, mai multe indicatoare, multe tiruri, bagat talpa, multe radare, atentionat cu farurile, scapat de toate

- intrat in Sofia, coada kilometrica la primul semafor, la fel ca in Bucuresti, facut dreapta pe centura, drum foarte bun cativa km, dar cu multe semafoare, apoi cativa km de drum cu doar o banda, apoi alti cativa km cu cate 3 benzi, dar cu asfalt ciuruit

- intrat pe autostrada de 70 de km prin munti spre Pleven si Ruse, fara plata, foarte buna, peisaje, multe tuneluri, limitari de viteza la viaducte si tuneluri, bagat talpa, radare la iesirea din 2 tuneluri, avut iar noroc, scapat de radar

- iesit de pe autostrada, continuat pe drum cu doar o banda, bunicel, destul de liber, bagat in continuare talpa, vreo 2 radare, scapat, deja sunt prieten cu ei

- pe inserat, intrat in depasire Tir, vazut la timp masina bulgar cu ceafa groasa care venea spre mine cu farurile stinse, repliat urgent pe banda mea. Destul de multi merg cu farurile stinse, chiar si cand incepe inserarea.

- apropiat de Ruse, vazut multe fetite vesele, masina de politie oprita la ele, probabil sa le intrebe unde le sunt parintii la ora asta

- ajuns la ora 22, 30 la vama Ruse, platit pod 6 euro, trecut in 2 minute.

In Romania

-revenit la gropile noastre (cat mi-a fost de dor! ), balamuc mare de Tir-uri in vama Giurgiu, blocat accesul de un Tir turcesc care a intrat aiurea, multe masini sarit borduri si mers prin balarii, reusit sa ma bag la mustata printre 2 Tir-uri, ajuns la vamesii nostri, prezentat pasapoarte, trecut imediat

-plecat spre Bucuresti, zapacit de reducerea vitezei la atatea giratorii, neobisnuit de multe masini si de oameni fata de Bugaria, mai ales pt ora 23, 00

-ajuns acasa cu bine la ora 23, 30

-Total 820 km in 13 ore

Concluzii:

-drum mai lung pe Sofia, mult mai bun si mai usor, ceva mai aglomerat, bun pt viteza, mai ales ca are si o bucata de autostrada

-drum mai scurt pe Stara Zagora, neaglomerat, chiar pustiu pe alocuri, dar cu multe serpentine si foarte multe limitari de viteza, mai putine statii Peco si foarte putine unde sa poti plati cu cardul

-optiunea cu traversarea granitei pe la Zlatograd – desi cea mai scurta varianta, nerecomandabila

-pe langa GPS sunt foarte indicate si hartile tiparite

-radare multe pe ambele parti

Trimis de vini in 22.06.10 15:25:59
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 6478 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vini); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Doar ce am urcat pe ferryboat in Keramoti

Dragoș_MD
[22.06.10 16:05:31]

ar trebui Cornel sa instituie 2 note cum era pe vremuri la patinaj artistic: pentru impresia tehnica si pentru cea artisitica!!! oricum, luai 10 la ambele!!! de mult n-am ras asa cu pofta!

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[22.06.10 16:32:32]

Pe langa ca sunt o gramada de informatii utile felul in care ne-au fost livrate ma face sa cer niste puncte imprumut . 400 sunt mult prea putine .

andutu
[22.06.10 16:46:47]

Salut,

Spune-mi te rog cita benzina ai bagat - ce masina ai, eu merg cu o Zafira 1, 9 - eventual si cit te-a costat

De asemenea, cit te-a costat cazarea la Makryamos - banuiesc ca suficient, e scump rau, dar totusi, spune-mi.

In rest, super povestioara, era si mai ok daca aveai si foto - deja m-ai stirnit cu noul punct de trecere, zici ca totul era salbatic.

Te mai rog sa ne spui care erau preturile la haleala pe la taverne.

Merci!

andutu
[22.06.10 16:48:47]

sa stii ca am sa-l sharuiesc si pe facebook pentru ca mi-a placut foarte mult stilul.

sbacau
[22.06.10 16:53:45]

mai frate... de la alexmacedo incoa n-am mai ras cu asa pofta, de-am bagat toata casa-n panica! "A -nebunit al batran, rade ca rama la sudura, se uita pe net si rade"- zice al mare-. Venise si ala micu' sa citeasca, binenteles ca n-a priceput o buche... : "tati, da cu cine se certa nenea asta? " "cu gps-ul"... "adica vorbea cu aparatu'? "... "da"... "pfff... si tu de asta razi? nenea are probleme la mansarda si tu razi? saracu' nenea... ! "

Iti dai seama ca e greu sa explici la copil... de morcov, iepuras si o ultima cetina aparuta... dat puncte si setat "potrivirea" la 100%.

... super, inca o data... si la mai multe rw...

MirunaTeodora
[22.06.10 21:26:30]

Va rugam daca aveti amabilitatea sa ne dati mai multe date despre Makryammos Bungallows, avand in vedere ca maine (23.06.2010) ar trebui sa ne cumparam sejurul din luna iulie. Ne-ar interesa conditiile de cazare, distanta intre locurile de cazare si plaja, impresiile despre masa, plaja si temperatura apei. Va multumim foarte mult

creivean
[22.06.10 22:12:55]

@vini

pe langa GPS sunt foarte indicate si hartile tiparite

Având în vedere că, cu harta tipărită ai ajuns pe un drum înfundat în pădure şi păstrând tonul reconfortant al review-ului, iau sfatul drept o glumă (nu de alta, dar eu sunt un mare fan în ale GPS-ului).

Pe de altă parte, excelent review-ul.

Plus că, şi tu datorită comunităţii AmFostAcolo ai trăit o experienţă memorabilă

[22.06.10 22:34:57]

Prima data, pt Miruna ca e urgenta:

am fost pt prima data in Grecia dar am ales f. bine-aproape totul e superb chiar daca e un pic mai scump, merita pe deplin. Voi posta in functie de timpul liber si despre Makryammos. Despre cazare: in bungalowuri-noi am avut o camera standard- o camera destul de mare in care a incaput si patul suplimentar pentru copil (pat gratuit), cu terasa cu vedere la mare, minifrigider (racea f bine), aer conditionat (individual), baie cam mica, prosoape schimbate zilnic, asternuturi schimbate cam la 3 zile, curatenie (dar nu ca la turci), TV mic.

Plaja-superba, blue flag pt claritatea apei-intrare f lina, numai nisip f fin in apa, ideala pt copii mici, apa cu temperatura potrivita, din pacate se platesc umbrela si sezlongurile (1 umbrela+2 sezlonguri=7 eur/zi). Sunt gratuite doar daca faceti rezervarea sejurului direct la receptie, dar e mult mai scump. De la bungalowuri se face un pic de sport pana la plaja, mai ales la urcare, noi urcam pana la camera 3-5 min.

Mancare f buna, desi micul dejun se cam repeta. Bauturile se platesc si sunt scumpe (1st. vin grecesc de 350ml de la 5 euro in sus si de 750ml. de la 11 euro, berea de la 2, 5 euro in sus). Liniste totala, numai buna pt odihna si relaxare, daca nu sunteti cu copii.

Mergeti cu incredere!

MirunaTeodora
[23.06.10 00:00:04]

Multumim foarte mult pentru promptitudinea cu care ne-ati raspuns si pentru informatiile oferite. Opinia dumneavoastra a contat foarte mult in decizia pe care am luat-o, de a duce fetita noastra in varsta de 6 ani la o plaja atat de frumoasa. O ultima intrebare (care nu este urgenta): ne lasa cu umbrela noastra de plaja?

antonica
[23.06.10 06:59:28]

Buna Vini.

Ti-ai schimbat stilul? Ca de obicei informatii utile si complete.

Bravo

[23.06.10 08:10:09]

Nici o problema, au si o portiune unde poti veni cu ustensilele personale gen umbrela, sezlong, prosop, cort de plaja etc - si nu costa nimic. Pe plaja nu se face control.

[23.06.10 09:31:58]

Pt. andutu

- am un Logan pe benzina cu motor de 1,6 l

- cu ce am mai facut prin insula, cam 150 km (total excursie 1600 km), am consumat 2 plinuri, adica 100 l. In mod normal ar insemna cam 110 euro, dar fiindca am alimentat si la greci a facut 120 euro. Banuiesc ca Zafira ta e Diesel, deci o sa iesi mai ieftin din consum si din diferenta de pret. Oricum, e bine sa alimentezi in Bulgaria ca in Grecia e al dracu' de scump.

2 vignete = 10 euro

2 treceri pod = 12 euro

2 traversari cu ferry = 44 euro

Total pt transport = 186 euro

Nu am luat in considerare asigurarile de persoane si pt auto pe teritoriul extern, doarece difera de la o companie de asigurari la alta. Ale noastre au fost gratuite.

Cazare 9 nopti cu demipensiune = aproape 900 euro

Avand demipensiune, am mancat doar intr-o seara in Thassos la o taverna din port - 3 portii generoase din care a mai si ramas + 2 carafe cu vin + 1 juice = 30 de euro cu tot cu bacsis

Sunt o gramada de taverne unde cred ca se poate manca si mai ieftin, mai ales in port, si pe unde lucreaza multi romani. Preturile mi s-au parut rezonabile. Exista si in ccomplexul Makrryammos o taverana pt masa de pranz, unde nu am fost deloc, si nici altii nu prea se inghesuiau, probabil ca era mai scump. Oricum, e f pitoresc.

Atentie la tantari!

Am mai mancat la o taverna din bazarul din Potos cand am fost prin insula si ne-a dus pe la 27 euro

[23.06.10 09:40:05]

Pt creivean

Ai dreptate, dar eu tin sa am si harti, doarece imi este mai usor sa-mi fac o impresie de ansamblu asupra posibilelor rute de utilizat spre o destinatie. Nu mai spun de cazurile cand gasesti zone neacoperite de GPS, cum am patit noi. In afara de zona extinsa din sudul Bulgariei de pe frontiera, chiar si pe Shipka GPS-ul a luat pauza vreo 10 min.

[23.06.10 09:41:32]

Multumesc tuturor pt aprecieri si in special user-ului antonica.

antonica
[23.06.10 09:42:31]

Ce dragut si amabil sunteti.

Va apreciez munca si elanul cu care scrieti de fiecare data

[23.06.10 09:43:19]

Sper ca destul de curand o sa postez si despre Makryammos Bungalows si o sa postez si foto.

mirelab
[23.06.10 09:44:55]

Banuiesc ca Zafira ta e Diesel

Pentru cei care aveti masini diesel sa nu va mire daca la benzinarie, cand va va vedea pe ce pompa ati pus mana, grecul va striga la voi: DIESEL, DIESEL!!!

Nu au masini "casnice" pe motorina, doar taxiuri (in Atena chiar sunt sunt interzise).

Noi am patit asta prin Peloponez si nu stiam ce vrea saracu om de la noi de alerga intr-un suflet:

Diesel??

Da, dne, diesel!?!?

Ok....dar nu era prea convins

[24.06.10 20:24:16]

mutat la "Drumul spre Grecia", cred ca se incadreaza perfect la aceasta sectiune deja existenta pe site.

adapascu
[20.07.10 10:52:42]

10 si din partea mea. De obicei nu adaug comentarii, dar am ras cu lacrimi si a trebuit sa le explic si colegilor de ce asa ca i-am delectat cu cateva fragmente din ce ai postat aici. Pe mine ma interesa tocmai trecerea prin punctul de vama de la Zlatograd si concluzia este ca mai bine pe drumul clasic decat prin noua locatie. Multumesc.

irinuca*
[28.07.10 08:31:52]

Esti tare de tot! In unele parti ale reviewului parca vorbea barbatul meu. Am ras cu lacrimi, un vot si de la mine!

[29.10.10 11:52:55]

Pt. WM

Propun mutarea review-ului meu la Drumul spre Thassos, ca am vazut ca exista si asa ceva.

Multumesc.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[29.10.10 17:40:05]

@Vini: deh, varsta e de vina probabil. Sigur am citit review-ul tau, dar mos cum sunt, am uitat.

[10.04.11 16:42:31]

Mutat la rubrica "Drumul spre Thassos" -- ma mir ca ne-a scapat pana acum solicitarea si binevenita propunere de mai sus

stefoctav
[22.05.11 12:56:04]

ora 12.15 gasit review

ora 12.20 plecat baie sa iau servetele; lesinat ras

ora 12.35 citit review a doua oara

adapascu, andutu, antonica, chelie_d, creivean, irinuca*, MirunaTeodora, sbacau, stefoctav, vini
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Thassos: