ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.12.2019
ÎNSCRIS: 02.07.12
NOV-2019
colegi

Un hotel de calitate

Se intampla ca vine ziua in care Bill Gates moare... si ajunge el al sf Petru. Stiind ca Bill le furnizeaza soft-ul pt reteaua raiului, sf Petre il intreaba:
- Mai Bill unde vrei tu sa ajungi? In rai sau iad?
- Pai nu ai putea sa-mi arati cum e in fiecare parte?
- Ba pot. Uite hai sa-ti arat raiul: in rai... oameni imbracati in alb, verdeata, liniste...
- Frumos dar sa vedem si iadul...
Merg cei doi in iad si acolo petreceri... muzica buna, bauturi fine, femei frumoase si multa voie buna.
- Deci Bill te-ai hotarat?
- Stiu ca raiul ar fi o alegere mai buna... dar cred ca o sa aleg iadul ca aici e de mine.
- Bine, zice sf Petru si ii da drumu in iad...
Ajuns acolo Bill cade intr-o oala cu smoala in jurul careia se invarteau o gramada de draci... Vazut in siuatia asta... Bill striga:
- Sf Petru!!! dar parca era altfel in iad!!
- Pai ala era un DEMO

Așa era și cu hotelul despre care voi scrie, una e reclama, alta realitatea deci a fost un... demo. Per total a fost totuși bine cu bancul de mai sus am vrut doar să specific că nu tot ce zboară se și mănâncă. mai exact există unele diferențe între reclamă și realitate.

A venit și rândul meu să dau cu părerea. Este vorba de hotelul mult-descris în ultima perioadă de către colegii mei dragi și AFA-iști. Și dacă erau 50 articole eu probabil scriam al 51. lea. O părere în plus contează totuși. Și așa am luat exemplu de la alți colegi care de ziua națională a României au folosit o parte a timpului liber... pentru scris.

În următoarele voi descrie hotelul Port River așa cum l-am văzut eu.

Cam pe unde îl găsim?

Să zicem că venim cu mașina personală sau am închiriat una în Antalya. Circulăm pe D400 un drum super ok la care mă uit cu invidie, noi de ce nu avem așa ceva pe litoralul românesc?

În dreptul localității Manavgat se va vira la dreapta pe bulevardul Sorgun în direcția Titreyengöl un loc de pe litoralul turcesc unde resorturile și hotelurile apar precum ciupercile în pădure. Drumul folosit în contiunare se numește asemenea Titreyengöl. Lăsăm în urmă un imens lac la stânga. Urmează alt drum secundar, virăm din nou la stânga iar hotelul îl găsim la adresa Sorgun/Titreyengol Mevkii D33. Distanța din Antalya este de aproximativ 80 km.

Accesul se poate face și cu ajutorul transportului în comun (autobuz linia 11)

Cum arată?

Se vede că terenul în trecutul nu prea îndepărtat a fost folosit pentru agricultură. Astfel vecinul din stânga încă mai plantează cucuruz sau nu știu ce plante iar cei doi din dreapta (RioLaVitas și J, Adore) fac tot ce pot mai bun să atragă clientul european sau asiatic doar să le treacă pragul. Terenul pe care s-a construit resortul (30000 mp mai exact) s-a construit pe o parcelă lungă dar îngustă, iar proprietarul a transformat așa cum a putut mai bine locul. Așa se explică distanța mare între corpurile de cazare, forma piscinei care la fel este mai mult lungă decât lată.

Dacă de la partea frontală se poate ajunge la mare în aproximativ 10 minute, din fundul curții ajungi în 2 minute la râul Manavgat. Să asta navigabilă pentru tot felul de vase stilizate sau nestilizate.

Cum am ajuns eu pe acolo?

Păi datorită AFA am ajuns acolo. Pentru excursia organizată în două regiuni din Turcia a fost nevoie de o cazare și pe litoral. Tema principală a excursiei a fost Cappadoccia. Ca să începi excursia este nevoie de odihnă, mai ales după acel orar de zbor din noiembrie. Această primă noapte am petrecut acolo la Port River. Plus ultimele trei care au fost ca o vacanță pe litoral. În total patru nopți timp în care îți faci o părere. O părere care îi povestești și la alții.

Despre hotel

Hotelul construit în 2015 și care face parte din lanțul hotelier LRS este clasificat oficial la 5 stele oferă cazare pentru 230 familii, mai exact atâtea camere strandard are construite. Pentru familii mai numeroase sau pentru unii cu dare de mână are încă 47 să zicem apartamente dar ei zic familiy room în orice caz acestea dispun de 2 dormitoare și mult mai mulți metri pătrați.

Camerele sînt mari, în afară de restaurantul principal care dispune de zonă interioară și exterioară mai există 2 restaurante a la carte turcesc și italienesc, există 5 baruri, magazine, sală de conferințe, club de noapte, sală de sport, piscină interioară, zonă spa, cabinet medical, parc acvatic cu topogane, zonă de joacă pentru copii, scenă pentru spectacole interior sau exterior, sală fitness, saună, baie turcească, coafor, WIFI, minibar în camere, etc, etc, mă rog un demo pentru noi cei muritori... În următoarele voi descrie ce am primit eu mai exact la acest hotel.

Camera

Am primit o cameră la parter și ultimul corp din acest hotel. Avantajul a fost că nu trebuia să folosesc liftul, dezavantajul că trebuia să circul kilometri până acolo. Un bagajist a fost inexistent atât la primul checkin cât și la al doilea. Nu m- a deranjat acest lucru (am economisit un bacșiș) am fost doar uimit că la un hot de 5*aceștia nu se vedau pe acolo. În loc de cheie am primit un card care servește atât pentru deschiderea ușii cât și asigurarea electricității în cameră.

Așa cum am precizat camera ca și mărime era super ok pentru mine care eram și single. Mobilierul este de o nuanță deschisă și este compusă din pat matrimonial, noptierele aferente, birou, minifrigider, televizor 80 cm, suport pentru bagaj/troller, dulap imens, seif, oglinzi, fotoliu, măsuță, la intrare pe hol gresie în cameră parchet laminat, climatizare centralizată cu panou comandă, prize suficiente atât la pat cât și la birou și baie, lenjerie de pat, perne suficiente, telefon. Minibarul era gol se putea folosi ca frigider iar produsele de comandat prin room-service.

Baia a fost încăpătoare, și compusă din două zone. O zonă este compusă din lavoar amplasat pe un blat negru, oglindă mare, oglindă mică extensibilă, uscător de păr. Cealaltă zonă este cea de duș delimitată cu uși de sticlă. Suprafața dușului era de cca 2x1 m foarte mare. Vasul WC suspendat trona în mijloc cu un telefon la îndemână. Consumabilele puse la dipoziție cât 2 buc din fiecare sortiment au fost: șampon, gel de duș, săpun solid, cremă de corp și gel de păr. Aceste consumabile nu s-au completat deloc în tmpul sejurului spre deosebire de hotelul din Alanya unde am stat în acest an. Peretele băii a fost placată cu o faianță albă retro tip cărămidă. Prosoapele au fost destule.

Balconul a fost o surpriză plăcută adică foarte mare. Scaunele au fost imitație ratan, pe măsuța aferentă se afla o scrumieră. Am mai găsit un uscător de rufe.

În cameră am mai găsit un pliant cu oferta de room-service. Astfel se poate comanda mâncare în cameră, se pot comanda sandvișuri cu 5 euro, mic dejun cu 10 euro, pizza/pasta cu 10-17 euro, apă, suc cu 3 euro, bere 7 euro, spirtuoase de orice fel 12 euro /40 ml.

Servicii în cameră

Curățenia era impecabilă cel puțin la mine în cameră. Consumabilele în afară de hârtia igienică nu s-au mai completat. A fost nevoie de o interveție în timpul sejurului. Documentele personale, cheile mașinii doream să le țin în seif, dar acesta nu funcționa, bateriile erau moarte. Am anunțat la recepție dar nu s-a întâmplat nimic. La repetarea cererii a venit însfârșit un băiat de la întreținere și a schimbat bateriile.

Restaurantul

Restaurantul principal deoarece acesta l-am folosit se află la nivelul minus 1 adică subsol/nivelul piscinelor. Programul afișat era mic dejun 6.30-9.00 prânz 12.30-14.30 cină 18.30-20.30. La nevoie și în cazul unor grupuri de turiști numeroase se fac modificări de exemplu la plecarea noastră (5.45) restaurantul se deschidea la 5.00.

Restaurantul principal dispune de mai multe zone compartimentate de luat masa. Mesele de regulă sînt pentru 4 persoane. La intrare la stânga găsim zona de supe (de ciorbe nici vorba turcii nu prea le au cu zeama) și zona de pâine. La supe găsim diferite condimente, la pâine găsim prăjitor.

Circulând mai departe urmează o vitrină de salate (mai mult de 25 feluri) o vitrină de aperitive gen ciuperci, salată de boeuf, etc, etc cu 44 feluri, o zonă de grătar unde se prăjea orice mai puțin porc, o zonă de paste, unde mai găseam și un fel de pizza, mai multe zone de feluri principale cu acel sistem de tăvi interschimbabile și încălzibile, garniturile aferente pentru aceste feluri principale, o vitrină imensă de prăjituri și o vitrină de fructe. Fiind oarecum gurmand am tot gustat din fiecare câte ceva am nimerit și feluri de mâncare necunoscute mie. Unele preparate erau inscripționate, altele nu.

La micul dejun vitrinele erau oarecum rearanjate. Noi am avut demipensiune asta însemnând mic dejun cu băuturile aferente (ceai, cafea, suc, apă) incluse și cină cu băuturile neincluse. O simplă apă sau suc începea de la 2 euro. Seara băuturile erau servite de câtre chelneri. În hotel se poate opta pentru sejur AI iar clienții se pot deosebi prin brățara purtată.

Ca să dau un exemplu despre ce am mâncat pot specifica că într- seară am mâncat supă de linte, lasagna, pizza, friptură de curcan, legume asortate, prăjitură cu cremă, fructe diferite.

În restaurant există niște vedete, zic vedete că au voie peste tot. Pisicile au invadat hotelul și gurmande fiind se pot vedea mai ales în restaurant. Există 3 posibilități: managerul hotelului este iuitor de pisici, sau au fost aduse pentru a scăpa de șoareci sau au scăpat de sub control și se înmulțesc. Personal îmi plac pisicile, nu m-au deranjat deloc, nu m-am supărat când s-au urcat pe masa și mi-au luat din farfurie, dar... probabil că alți turiști nu sînt atât de indulgenți...

Piscinele și terasele exterioare

Piscina având în vedere amplasarea este lungă, este ca un râu iar pentru a ajunge pe cealaltă parte există și un pod. Oaspeții se pot relaxa pe șezlongurile puse la dispoziție sau la terasă. În capătul spre râul Manavgat există acvaparcul cu topogane. Acestea funcționează după un program stabilit și afișat. În celălalt capăt al piscinelor se află piscina interioară cu acces atât din interior cât și din exterior. Tot aici se află și zona spa. În spate în dreptul topoganelor se află o scenă acoperită pentru diferite evenimente organizate.

Plaja hotelului

Așa cum am precizat la plajă se ajunge în aproximativ 10 minute pe o alee amenajată. Din fața hotelului fie se va trece strada fie se va trece printr-un tunel. Plaja dispune de terasă acoperită, cabine de schimb, dușuri, toalete, șezlong și măsuțe pentru fiecare. În noiembrie fiind aproape extrasezon terasa acoperită era pustie. Totuși lângă terasa principală am găsit o terasă mai mică unde se putea cumpăra bere, sucuri sau alte produse ce se pot consuma pe plajă. M-am gândit din nou la litoralul nostru care pe lângă faptul că funcționează 2 luni / an timp în care se dorește a trage și ultima piele de pe turist, în extrasezon nu găsești nici măcar o apă...

Pe plajă pe șezlonguri am găsit saltele, am înțeles că se pot cere și prosoape. Intrarea este lină dar după câțiva metri se adâncește brusc și apa mării ajunge până la gât. Plaja este cu nisip și nu am văzut bolovani în mare. Apa la sfârșit de noiembrie era neașteptat de caldă aproximativ 22-24 grade precum și apa piscinelor (24 gr) Pe lângă mine câțiva mai făceau baie și alții inclusiv colegii mei AFA. Două seri plăcute am petrecut pe plajă plus că am reușit să asist și la apusul de soare.

În sezon cei care nu doresc să meargă pe jos pot opta pentru transport gratuit hotel – plajă retur.

Alte zone comune

Magazinele aflate la subsol dispun în mare parte de produse nealimentare. Dacă se dorește un souvenir o bijuterie, un ceas, un obiect de îmbrăcăminte se poate cumpăra. Totuși am văzut și ceva alimentare cum sînt dulciurile, apa și sucurile. Frizerul tot aici lucrează la subsol.

Recepția este impunătoare. Zona de lobby este înaltă cât casa adică hotelul și este acoperită de o cupolă de sticlă. Primele două lifturi cu pereți de sticlă aici funcționează. În zona de recepție sînt multe fotolii și măsuțe, se poate petrece timpul aici.

WIFI

Am înțeles că în sezon și mai ales pentru beneficiarii unui sejur AI este gratuit. În momentul vizitei noastre costa 5 euro /zi dar se putea cumpăra doar pentru tot sejurul, în cazul nostru 5x3 euro. După achiziție semnalul era bun atât în cameră cât și în celelalte zone.

Micile minusuri descoperite în sejurul meu

- lipsă bagajist

- service defectuos (am insistat de 2 ori pentru a schimba bateriile de la seif)

- probleme soft acces camere (am pățit o dată pe sejur)

- pisicile din restaurant

- amplasarea izolată a hotelului departe de magazine

Per total a fost foarte bine, m-am bucurat de camera mare, de diversitatea preparatelor din restaurant, de plajă și mare.

În concluzie recomand acest hotel pentru petrecerea unui sejur. Rog WM să atașeze la începutul articolului mulțumesc - youtube

Trimis de AZE in 02.12.19 00:16:27
Validat / Publicat: 02.12.19 09:10:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2411 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Piscina

[02.12.19 09:09:04]

roth
[13.01.20 21:05:13]

Aze, ma bucur ca a fost pe placul tau si mai ales ca ai punctat cu mult realism atat plusurile cat si ce e mai slab/de corectat.

Poze faine mai ales ultima, noi te cautam si tu , glumesc desigur.

A fost o placere sa fim gasca si sper ca ne vom revedea cat mai multi in martie.

roth
Alte impresii din această RUBRICĂPort River Hotel & Spa [Titreyengol]: