ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.12.2019
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 19.06.11
APR-2019

Hotel Impero, o cazare bună în Oradea

Ultimul popas din plimbarea făcută prin Ardeal în primăvara acestui an, vezi impresii, a fost la Hotelul Impero din Oradea, hotel de 3 stele, unde am stat trei nopți. Hotelul este afiliat la Booking din septembrie 2010, de unde l-am ales și eu, are un punctaj bun, 8,4 din peste 1.900 de evaluari, pe TripAdvisor este clasat în Oradea pe locul 12 din 25 de hoteluri, mai apreciată fiind locația în apropierea centrului.

Din Carei la Hotel Impero în Oradea

Am plecat de la Hotelul Central din Carei în jurul orei 8:30 parcurgând cei circa 100 de kilometri până la Oradea cam în 4 – 5 ore, o viteză medie puțin peste 20 de kilometri pe oră, “performanță” pentru șoferul meu, nu și pentru mine, nu-mi place viteza, îmi place ca pe traseu să văd cât mai multe și, pe acest traseu, am văzut multe, am și scris depre unele, vezi impresii. S-a mers lejer pe DN19 / E671 și ajutați de Google Maps și indicatoarele rutiere am ajuns bine în Oradea, la Hotel Impero, destinația noastră auto din acea zi.

Formalitățile de cazare s-au derulat rapid, eram singurii călători sosiți la acea oră, și puțin după ora 13 făceam primele poze în cameră, apoi am plecat în oraș. Nu mai fusesem în Oradea de ani buni...

Oradea, localitate veche, cunoscută încă din timpul ocupației romane când era oraș liber, are o primă atestare consemnată în anul 1113 când este menţionată pentru prima dată denumirea Oradea.

În centru, are o arhitectură diversă reprezentată de stilurile, baroc, clasic, eclectic, secession, iar la începutul secolului 20 se impune curentul Art Nouveau, cunoscute fiind Primăria Orașului, Teatrul de Stat, Biserica Ortodoxă cu Lună, …. Orașul este cunoscut și prin Cetatea Oradea ridicată în secolul 11, cu clădiri funcționale și azi….

Când Am Fost Acolo am văzut multe clădiri refăcute în ultimii ani, pentru cum au fost ele refăcute vezi impresii, articolul lui @Carmen Ion.

Este cunoscută și pentru renumitele stațiuni balneare Băile Felix și Băile 1 Mai aflate la doar câțiva kilometri depărtare, dar mai multe informații turistice, se găsesc pe site-ul oficial al orașului, oradea.ro, pe alte site-uri de turism și în impresiile scrise de colegii mei AFAiști.

Am mers în Oradea atât pentru oraș cât și pentru împrejurimile lui, am scris despre trei peşteri văzute în Munţii Pădurea Craiului, Peştera Vadu Crişului, Peştera Unguru Mare şi Peştera cu Cristale, vezi impresii, despre alte locuri văzute și despre oraș nu am reușit să scriu, nu știu, poate mai târziu!...

Amplasarea hotelului

Hotelul este amplasat într-o clădire nouă, cu două etaje și mansardă, în Bulevardul Decebal, la numărul 69, vizavi de Grădina Zoologică, 1 minut de mers pe jos, la 500 metri de Biblioteca Județeană „Gheorghe Șincai” și de Parcul Bălcescu, la 1 kilometru de Primărie și 1,5 kilometri de Centrul vechi. Pentru contact are site-ul hotelimpero.eu.

Facilitățile oferite

Hotelul are parcare proprie pentru 100 de locuri, gratuită, păzită și facilităţi pentru persoane cu mobilitate redusă, iar recepția și room service sunt deschise permanent.

Sunt acceptate toate tipurile de card, hotelul putând bloca o sumă anterior sosirii turiștilor.

Sunt interzise în hotel fumatul și animalele de companie, dar se poate fuma pe terasă, în grădină. Terasa și grădina nu le-am văzut, nu am stat prea mult în hotel, nu suntem fumători să ieșim acolo la o țigară, sunt amenajate și zone pentru fumat…

Am avut căldură și internet wireless și prin cablu în cameră și în tot hotelul, fără costuri suplimentare, au funcționat bine. Contra cost funcționează room service și se asigură transferuri la și de la aeroport, se asigură fax / copiator, servicii de spălătorie, călcătorie, curăţătorie chimică, iar pentru pantofi există, self service, un aparat de lustruit.

Există în hotel o Sală de conferințe și Săli de Petreceri care se pot rezerva cu costuri suplimentare, tot contra cost se efectuează servicii de masaj, dar accesul la Sala de fitness este liber.

La solicitare se închiriază automobile, iar cursul de schimb valutar era atunci bun pentru un hotel.

Personalul vorbește engleza, maghiara și italiana, este amabil, politicos, profesionist, …

Check-in se face începând cu orele 15:00, check-out până la orele 11:00, dar există o sală de bagaje deschisă permanent. Deși am venit mai devreme am fost cazați imediat. Fiind sezon mai liber hotelul avea deschis doar al treilea etaj, mai precis mansarda. Camerele de la mansardă arătau bine, toate sunt destul de mari, luminoase.

Camera

Hotelul cu 80 camere amenajate într-un stil original oferă turiștilor cazare în cinci tipuri de camere. ”Am Fost Acolo” în aprilie, pentru trei nopți, cost total 540 lei, rezervare făcută printr-o agenție din Pitești, folosind vouchere de vacanță.

Am primit inițial o Cameră Dublă de 22 metri pătrați, cu un pat dublu mare, cu aer condiţionat, televiziune prin cablu și televizor cu ecran plat și minibar. Mai avea birou de lucru, dulap pentru haine și două noptiere cu veiozele aferente.

În baie am văzut duşul cu cabină, uscătorul de păr, articolele de toaletă și o parte din prosoape, celelalte fiind prezentate în cameră. Spun am văzut pentru că am descoperit o problemă; patul dublu mare nu era chiar mare și am hotărât să o schimbăm cu o Cameră Twin, spuneam și în alte impresii că îmi doresc ca patul să fie cât mai confortabil.

Am făcut câteva poze și am coborât la recepție, tânăra de acolo amabilă ne-a dat camera dorită, am mutat bagajeje, am făcut poze și în acea cameră, are tot 22 de metri pătrați și a avut aproape același mobilier ca și prima, era diferit biroul.

Era plăcută, deconectantă prin gama de culori aleasă pentru decorarea camerei, nuanțe de la crem la maro pentru mobilier, crem pentru pereți și faianță, grena cu flori aurii pentru mochetă, înviorate de roșul fotoliului și de soarele ce intra pe fereastră, …

În baie am găsit tot ce văzusem în cealaltă cameră, prosoape albe și articole de igienă personală, săpun, șampon, …, bune calitativ.

Am făcut și aici ceva poze, se vede diferența doar de amplasarea mobilierului în cele două camere și am plecat în oraș pentru o scurtă plimbare, începută prin parcul de lângă hotel, continuată apoi prin oraș până la Piața Unirii, în total puțin peste 1 kilometru, vreo 20 de minute timp în care am făcut mai multe opriri pentru văzut și pozat… Întoarcerea am făcut-o pe jos, pe același traseu, dar, fără pozat, ceva mai repede.

Micul dejun

Am avut micul dejun inclus în preț, tip bufet, se poate solicita și la hotel, cost 20 lei, se servește sâmbăta și duminica între 8:00 și 10:00, în celelalte zile între orele 7:00 și 10:00. În jurul orei 8 am coborât la Sala pentru micul dejun, erau la acea oră 5 – 6 persoane în sală, cred că tot atâtea serviseră masa, preparatele erau cam neatinse pe platourile sau în vasele lor.

Am avut mâncare rece, produse lactate, unt, brânză, cașcaval, iaurt și produse din carne, salam, șuncă, diverse gemuri și compoturi, cereale, iar ca mâncare caldă erau pregătite ouă fierte, ochiuri și omletă, crenvurști fierți, șuncă prăjită. Se mai serveau legume, roșii, castraveți, ardei iar fructe am pozat doar mere. Aveau și prăjituri, bune, mi-au plăcut, dar nu le-am pozat pentru că o doamnă din personalul restaurantului m-a oprit?!?!..., am apucat să fac doar câteva poze pe care le voi posta.

De băut se oferea apă rece, apă cu lămâie, suc de portocale și de mere, cafea, ceaiuri de mai multe feluri. A fost un mic dejun bun, cantitativ și calitativ.

Restaurantul

Hotelul are și un restaurant cu 70 de locuri, se deschide în zilele lucrătoare la orele 11:00, în week-end la orele 12:00, se închide zilnic la orele 22:00, unde se servesc meniuri à la carte, preparate cu specific național sau internațional, dar la solicitare se asigură și diete speciale, inclusiv meniuri vegetariene.

Am mâncat acolo în ultima seară, avusesem o zi plină, nu am mai mers în oraș ca în serile precedente, despre care poate un alt review…

Am ajuns la restaurant pe la 18:30, eram singurii clienți la acea oră, au mai venit câțiva până când am plecat, pe la orele 19:45. Am primit meniurile, ofertă frumos prezentată, atrăgătoare, destul de bogată.

Este oferită toată gama de băuturi, începând cu Apă plată sau minerală, Răcoritoare din gama Coca-Cola, Sucuri, freshuri sau limonade, diverse tipuri de Ceai și de Cafea, continuând cu tării naționale, Țuică și Palincă, internaționale, Coniac, Whisky, Votcă, Rom, Tequila și terminând cu Bere la sticlă sau halbă și Vinuri albe, roșii sau roze, toate, mi-a plăcut ideea, numai din podgorii românești.

Ca mâncare se prepară Salate, cu pui sau cu pește, Supe Creme și Ciorbe diferite, Preparate din Pasăre, Porc, Vită sau Pește cu diverse Garnituri, Paste și Desert. Mai multe detalii despre ele, componente, cantități, prețuri se văd în pozele postate.

Ca băutură am solicitat “Bere Ursus”, iar ca mâncare o ”Ciorbă de Burtă” și două porții de “Ceafă de Porc BBQ cu Cartofi Copţi”. Servirea a fost rapidă, tânărul care ne primise a fost atent și promt, am fost și noi... Am achitat costul consumației, 76 lei, cam mult pentru ce am primit, prețurile sunt cam mari pentru ce oferă preparatele respective...

Există și o terasa mare și un bar de zi, despre care aflasem lucruri bune, nu mai știu ce să zic, nu le-am vizitat…

Concluzii

Pot spune că hotelul oferă condiții bune de cazare, locația este bine apreciată, curățenia la fel. Aerul curat și liniștea pe care le oferă sunt însă principalele lui avantaje. De menționat este și personalul hotelului foarte amabil. Un inconvenient, pentru mine, sunt camerele mansardate, care nu prea îmi plac, dar cum stau în hotel doar pentru odihna de noapte nu mă deranjează prea tare, un atuu fiind amplasarea lui în apropierea parcului "Nicolae Bălcescu" care face plăcută, după o zi de văzut, plimbarea până în centrul orașului….

Toate acestea împreună cu prețurile practicate fac hotelul recomandabil celor ce ajung în Oradea!!

Trimis de mprofeanu in 01.12.19 21:38:22
Validat / Publicat: 01.12.19 22:18:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORADEA.

VIZUALIZĂRI: 908 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Oradea, Hotel Impero, Vedere generală, foarte aproape, vizavi este și stație de benzină
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.00 EUR pe cameră

Carmen Ion [01.12.19 22:35:52] »

@mprofeanu: Pare o alegere bună pentru vizitarea Oradei, un oraș care m-a impresionat plăcut.

Mulțumesc pentru menționarea reviewului meu. Mi-aș fi dorit să fi avut mult timp la dispoziție pentru a explora orașul.

Toate cele bune!

mprofeanu [01.12.19 22:44:39] »

@Carmen Ion: Mulțumesc frumos pentru ecou și pentru că m-ai citit!

Mi-a placut Oradea mult! Și mie îmi pare rău ca nu am stat mai mult să o vizitez. Aici a fost locul nostru de vizitare mai mult pentru împrejurimi.

Cu drag,

Carmen Ion, mprofeanu