ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 17.03.08
JUN-2010
2 AD. + 1 (11,9 ani ) COPII

Un hotel excelent, copilul nu a vrut sa mai plece de acolo

Voiam de mult sa ajung si in zona Bodrum, deoarece fusesem deja de mai multe ori in Kusadasi si Antalya. Am ales acest hotel la recomandarea agentiei Premium Holidays & Apyas care este sponsorul acestui site. Ca o paranteza – intamplator eu colaborez cu ei de mai multi ani, chiar inca dinainte sa existe acest site – si sunt foarte multumit.

Resortul Kefaluka este amplasat pe malul egeoaicei (cum o numeste o distinsa colega de site), in golful Akyarlar – unul dintre cele mai frumose 15 golfuri din lume, conform revistei Forbes.

Kefaluka este de fapt numele vechi al golfului Akyarlar si inseamna ceva de genul “roza vanturilor”.

In acelasi golf, pe cealalta parte (oarecum fata in fata) este un alt hotel nou – Xanadu Island Resort.

Distantele sunt de aprox 25 km fata de Bodrum si de aprox 10 km de Turgutreis. Pana la aeorportul Milas –Bodrum sunt aprox 60 km, pana la Kusadasi sunt aprox 160 km, iar pana la Izmir sunt aprox 200 km.

Noi am mers cu masina, am facut practic un circuit (Turcia – Grecia), cu oprirea finala la Kefaluka Bodrum.

Venind dinspre Bodrum se merge in directia Turgutreis (sunt indicatoare), apoi se ajunge in localitatea Gurece unde – la un moment dat – este o intersectie mai mare, unde se face stanga catre Akyarlar. Pe o cladire din stanga intersectiei este si un panou indicator mare cu Kefaluka. Dupa asta se urmeaza efectiv drumul pana in Akyarlar, iar acolo deja se vede hotelul si sunt si panouri indicatoare.

Pretul a fost 120 Eur / noapte (cu reducerea de early booking de 15 % aplicata) = camera dubla standard, 2 adulti + 1 copil 12 ani, toti 3 cu Ultra All Inclusive, pentru prima jumatate a lunii iunie. Deci pretul total precizat aici reprezinta asadar costul efectiv al sejurului de 11 nopti la acest hotel, fara costuri de transport sau alte cazari intermediare. Dupa jumatatea lunii iunie, pretul crestea cu aprox 20 %.

Hotelul este nou, deschis in 2009, respecta standardele hotelurilor noi de 5* din ultimii ani din Turcia – mari, moderne, ahitectura futurista. Este “sapat” efectiv in stanca, pe un deal din acest golf. Conform site-ului hotelului, are 370 camere, majoritatea fiind cu sea-wiew. De asemenea, are teren de tennis, mini fotbal, basket, sala de jocuri, bowling, billiard, sali de conferinta si cinema (la nivelul B5). Daca tot am vorbit despre nivelurile hotelului – este nivelul cu receptia, pe unde se intra in hotel, iar deasupra mai sunt inca doua niveluri (1 si 2) de camere. Cu un nivel sub receptie este lobby bar-ul imens, cu o terasa si panorama superba asupra golfului. Coborand si mai jos sunt nivelurile B1 pana la B7. La B6 este restaurantul principal Kefalonia, iar la cel mai de jos nivel = B7 este SPA –ul, “mini straduta” cu magazine, cabinetul medical, sala de fitness, mini club-ul, young club-ul si acessul spre piscine.

In zona de receptie si lobby bar este internet wireless gratuit, dar nu am testat acest “aspect” pt ca nu consider ca trebuie sa-mi duc laptopul cu mine in concediu.

Cazarea a fost extrem de rapida si prompta – poftim voucerul, pasapoartele, poftim cardurile de acces in camera si towel card-urile, scurt instructaj despre hotel, etc.

Cateva cuvinte despre camere - am avut camera dubla standard, cu balcon, vedere super la mare (repet - aproape toate camerele hotelului au vedere la mare, cred ca sunt doar 6 cemere cu vedere spre deal). Estimarea mea pt suprafata camerei este de aprox 28-30 mp. Camera avea si extra bed pentru copil, LCD, minibar, seif, noptiere, baie cu cada, papuci de casa, sampoane + dusgel-uri + crame mici, sapunuri, pila de unghii, sampon Dove la dus, etc, etc. Cu siguranta ca mai erau si alte mici “gaselnite” care erau in camera, dar nu mi le amintesc acum.

Se face zilnic curatenie in camera, schimbat prosoape, etc.

Camera are aer conditionat centralizat, cu reglaj individual pe fiecare camera, silentios, deci se poate folosi si noaptea. AC se opreste automat daca se deschide usa de la balcon si reporneste cand aceasta se inchide.

La sosire am avut in camera un platou cu fructe pe masa.

Despre Ultra All Inclusive

Minibarul din camera (2 ape minerale, 1 apa plata de 1 L, 2 beri Efes la sticla, 2 Fanta la sticla, 2 Cola la sticla) reumplut zilnic cu tot ceea ce se consuma.

Bauturi incluse

Bere Efes

Johnnie Walker, J & B, Jim Beam, Vat 69, Long John si inca vreo 3 alte marci.

Coniac Napoleon si inca vreo 2 marci de-ale lor.

Campari, Cinzano, Martini, Garonne, Amaretto, Havana Club, Bacardi (de vreo 3 feluri), o gramada de lichioruri de-ale lor,

Votca de mai multe feluri (nu am retinut marcile pt ca nu beau votca)

Vin marca Pamukkale Senfoni (alb, roze si rosu) si sampanie tot turceasca.

O gramada de cocktail-uri cu si fara alcool, shake-uri, frappe, etc.

Sucuri Cola, Fanta, Sprite, Schweppes, sucuri de diverse fructe la cutie.

De asemenea aveau cafea filtru, turceasca si espresso (de fapt nespresso – pt ca era pe baza de ness, sau ceva asemanator).

Toate astea se puteau servi la Lobby bar, Pool bar, Cine bar sau Moonlight bar.

De asemenea, la baruri, iti aducea la masa de fiecare data si un mic bol cu alune, iar seara si popcorn.

Masa – extrem de bogata – tip buffet, la mic dejun, pranz si cina.

Micul dejun, intre 07. 00-10. 30, la Restaurantul principal Kefalonya. Erau foarte multe feluride paine (albe, negre, maro, cu susan, cu seminte, baghete, etc), multe branzeturi, cateva feluri de cascaval, iaurturi, unt, margarina, miere, dulceturi, fructe (portocale, mere, pere, cirese, pepene rosu, pepene galben, etc), multe salate, rosii, castraveti, masline, oua ouchiuri, omleta de 2 feluri, oua fierte, lapte, cereale, cornuri, croissante de vreo 4-5 feluri, suc proaspat de portocale, etc, etc. Cafea iti luai de la aparatul de pe terasa, avea variante de cafea, cappuccino, cafea cu lapte, ciocolata calda, parca). Era si zahar normal si zahar brun, daca va ajuta cu ceva asta.

Pranzul, intre 12. 30-14. 30, la Restaurantul principal Kefalonya. Si la pranz erau foarte multe feluri de mancare – salate, supa sau ciorba, fripturi (pui sau curcan, vita, peste, etc), paste, cartofi in mai multe feluri, aprox 25 feluri de deserturi (prajituri, crème, budinci) + separate fructele, etc

Cina, intre 19. 00-21. 30, la Restaurantul principal Kefalonya, iarasi – mancare din belsug, s-ar putea scrie pagini intregi despre asta, dar nu vreau sa plictisesc pe nimeni.

Ca si bauturi la panz si cina (la restaurantul mare) – se servesc la masa – apa, sucuri acidulate, sucuri la cutie, bere, vinuri.

Despre Restaurantele A la Carte - oricare dintre acestea se pot “folosi” gratuit o data pe timpul sejurului, dar nu cred ca este o problema sa faci rezervare la acelasi restaurant de 2 ori, pt ca nu tine nimeni evidenta

Luna Piena – cu specific Italian, este amplasat langa Moonliht bar, pe o terasa spre mare

Vento – specific pescaresc, fructe de mare, etc, este amplasat deasupra la Moonliht bar, pe terasa spre mare

Biberi – specific Mexican, este amplasat tot langa Moonliht bar, pe acceasi terasa spre mare, langa cel italian

Kebabi – specific turcesc, este amplasat pe o alta terasa spre mare, in lateral dreapta (este inchis miercurea, cand la restaurantul mare este seara turceasca)

Suande – specific chinezesc si japonez, este amplasat la nivelul B7, langa sala de fitness. Dupa ora 23. 00, pana dimineata, aici – la Suande - se poate manca cate ceva daca va mai este foame (adica se transforma din restaurant asiatic in restaurant “pasare de noapte”).

Am mancat la toate aceste restaurante cate o data (in afara de cel Mexican) si mancarea a fost in general delicioasa.

Langa piscina animatorilor este si restaurant Zuzu – pentru copii. Aici sunt hamburgeri de mai multe feluri, salate, supa zilei, etc. Este deschis zilnic, intre 12. 00-18. 00. Langa Zuzu, este Zuzu Café Bar – unde se servesc diverse feluri de cafele, dar si bauturile de la Pool Bar. Tot aici, dupa amiaza se fac acei – deja celebri - cartofi copti, placintele lor delicioase (gozleme), fursecuri, pateuri cu branza, etc.

Inghetata la cornet (Algida) este zilnic langa Suande, intre 10. 00 si 18. 00 si uneori si la restaurantul mare.

Hotelul are si o echipa destul de buna de animatori, care se straduiesc sa tina turistii “in priza” pe timpul zilei – aerobic, water gymnastic, darts, tir cu arcul, tir cu pusca, ping pong, tennis, fotbal, volei pe plaja, polo, lectii de scufundari la piscina jocuri amuzante la piscine, etc.

In fiecare seara de la ora 22. 00 este spectacol la amfiteatrul hotelului – de ex – seara turceasca (miercurea, am prins de 2 ori, a fost o trupa din afara hotelului, dar dansurile au fost diferite), seara “modern dance” (cu o trupa de dansatori rusi + 2 romani, el si ea, care faceau diverse dansuri acrobatice foarte spectaculoase, combinate cu numere de circ acrobatic), seara cu concurs de miss, seara cu concurs de mister, seara braziliana, seara de circ mongolez, etc.

Dupa spectacol este discoteca pe terasa la Moonlight Bar, de regula canta cineva live – muzica internationala, turceasca, sau dansatoare din buric, etc. Chiar era atmosfera faina la acest bar seara. De obicei aici tinea cam pana la 12-01 noaptea, apoi se continua la discoteca interioara din hotel, de la nivelul B5.

Despre piscine – este piscina mare centrala (in mijlocul careia este Pool bar-ul) care este “conectata” cu urmatoarea piscina intr-o parte, iar in partea cealalta este “conectata” cu piscina cu jacuzzi. Mai este inca o piscina (animations pool) si apoi sunt piscinele pentru copii si topoganele (nu mai stiu exact cate sunt, vreo 4 parca).

Temperatura la piscine – aprox 26-27 grade, adica perfecta (era termometru la piscina mare).

Temperatura exterioara – nu stiu, dar peste 30 grade oricum.

Sunt destule sezlonguri, nu trebuie sa te trezesti cu noaptea in cap ca sa ocupi sezlonguri. Tot timpul gaseai cateva sezlonguri goale. Este si aici sistemul binecunoscut cu prosoapele de la “ghereta” de prosoape, pe baza de “towel card”.

La piscine “circula” toata ziua un baiat cu un carucior cu sucuri, ape, beri la gheata, ca sa nu mai fii nevoit sa mergi pana la pool bar pt acestea. Daca vrei insa un mohito, sau un cuba libre, atunci - asta e – trebuie sa mergi pana la bar.

Hotelul are si plaja proprie, destul de lunga, nu foarte lata, sunt si aici sezlonguri, umbrelute, ponton foarte mare, cu bar pe ponton, dusuri pe ponton, etc.

Temperatura apei marii= perfecta.

Are si centru de sporturi nautice – ski jet (35 Eur = 10 min, 50 Eur = 17 min), canoe = gratis, wind surf, banana, parasailing, etc.

SPA –ul hotelului, asa cum spuneam este la nivelul B7, are o piscina interioara care se poate folosi in cadrul all inclusive-ului, 2 saune uscate, o sauna umeda, fantana de gheta, sala de relaxare, etc, toate gratuite. Se plateste doar hammam-ul sau diversele feluri de masaj.

Tot la nivelul B7 este un magazin de bijuterii, unul de covoare-carpete, unul de haine de piele, unul de haine, un mini market, si cabinetul medicat (non stop).

Mi-a placut si faptul ca lumea se imbraca frumos seara.

Activitati pentru copii – este Mini Club, pentru copii mai mici, unde 3 fete se ocupa toata ziua de copii. Seara este si mini disco pt acestia.

De asemenea este si Young Club – pentru copii mai maricei, de 10-16 ani, au si aici jocuri, internet, li se organizeaza si jocuri la piscine (polo) sau fotbal, ping pong, darts, etc.

Despre turisti – multi englezi, sunt si rusi (dar mult mai putini decat in Antalya), sunt si olandezi, belgieni, sunt si romani (dar mai putini decat in Antalya). In general lume civilizata, de bun simt (cu mici exceptii - nu le spunem care anume).

Daca vreti sa vizitati Bodrum sau Turgutreis, exact la poarta hotelului este statie de dolmus (minibus), cu plecare la ore fixe, din ora in ora, toata ziua.

Preturi – pana la Bodrum = 4, 6 TL, pana la Turgutreis = 3, 15 TL (sper ca am retinut bine preturile). 1 Eur = aprox 1, 8-1, 9 TL

Sper ca nu am uitat ceva.

Cam asta ar fi in mare despre Kefaluka Resort, a fost un sejur excelent, cu un raport foarte bun intre pretul platit si ceea ce am “primit” efectiv acolo.

PS - evident ca as putea fi carcotas si sa gasesc si cateva puncte “negative” – de ex LCD – ul din camera era de diagonala mica, cam 50 si nu era de 80 sau 100, dar cat ne uitam la TV in camera si cat de mult conteaza diagonala?

Nu erau halate de baie in baie, ca la hotelurile din Antalya, dar nici acolo nu am folosit halatele pt ca nu prea aveam la ce. Poate ca in extrasezon, cand nu este asa cald, sunt si aici halate.

Dar nu-i asa (ca sa citez pe cineva de pe acest site) mergi in concediu, nu in inspectie. Repet - noi ne-am simtit foarte bine, la un pret rezonabil.

Daca sunt intrebari, va stau la dispozitie.

Trimis de presario in 22.06.10 12:10:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya (4 ori), Kusadasi (3 ori), Istanbul (2 ori)

VIZUALIZĂRI: 9219 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (presario); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bine ati venit la Kefaluka !

[22.06.10 12:16:37]

brava!!!... un comentariu ..ff..util... puncte de la mineeeeeee!!!... il vom pune pe lista noastra de TURCIA pt viitor... mercic...

creivean
[22.06.10 12:25:34]

@webmaster

Pentru astfel de review-uri, ar trebui să putem acorda mai mult de 400 PMA

@presario

Bine te-ai întors, chiar mă gândeam pe unde umbli.

Şi acum on-topic:

1. Şti ceva, despre sejururile cu avionul, din Cluj sau Timişoara, merg ceva chartere pe Bodrum?

2. Plaja este cu nisip fin, sau cu pietriş?

3. Televizorul (LCD - ul) ăla micuţ are şi programe româneşti?

4. Ziceai de sucuri de fructe. Fresh-uri sunt? Măcar la micul dejun?

[22.06.10 12:39:08]

creivean - chartere spre Bodrum sunt doar din Bucuresti, din cate stiu eu.

Turkish Airlines are insa curse regulate Budapesta Bodrum, tot din cate stiu eu. In acest caz trebuie luat taxi de la aeroport la hotel si retur, sau vorbit la hotel sa aranjeze cumva ei transferul.

Plaja este cu nisip fin, la intrare in apa este o zona lata cam de un metru cu pietricele, apoi este iarasi nisip, dar nu este deranjant. Pontonul este super mare, sezlonguri comode, scari spre mare, dusuri, bar, etc.

Televizorul nu are programe in romana, dar sincer sa fiu nu am cautat pana la capat. Sunt romani mai putini decat in Antalya si poate nu au considerat necesar, sau poate se poate aranja la receptie sa puna si posturi romanesti. Eu nu prea m-am uitat la TV.

Cred ca am uitat sa zic - era fresh proaspat de portocale la micul dejun.

In rest - asa cum spuneam - sucuri la cutie = ananas, mere, pere, fructe padure, etc.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[22.06.10 12:45:37]

De un an de zile tot caut impresii romanesti despre acest hotel .

Amplasarea lui mi se pare fabuloasa iar daca spui ca si servicile se ridica la inaltime cu siguranta o sa-i calc si eu pragul in viitor.

Multumesc pentru informatile amanuntite si un sincer BRAVO pentru review. Astept cu nerabdare si poze , sper ca ai pus multe

De la hotel se poate merge cu vreo ambarcatiune in insula Kos ? Ca am inteles ca sunt numai vreo 5 km.

[22.06.10 12:51:48]

Andox - pun si cateva poze acum, dar merge mai greu cu selectia ca am vreo 1800 in total.

Kos este intradevar aproape, cred ca mai mult de 5 km totusi, dar aproape.

Se poate tocmi excursie la Kos din port Turgutreis, din port Bodrum, sau de la agentia partenera a agentiei de unde iei biletul. Aceasta agentie partenera ( in acest caz 3E Travel ) mi-a lasat un plic la receptie cu mesaj ca ma viziteaza la hotel a doua zi dupa sosire, ne-am intalnit, etc si poti lua de la ei diverse excursii, inclusiv la Kos.

soreno29
[22.06.10 12:52:57]

super review! si de ai fi vrut sa te duci in inspectie aici nu ai fi putut intocmi proces verbal!

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[22.06.10 12:59:34]

De excursii de-astea organizate banuiam ca sunt, dar eu ma refeream la vreo salupa rapida (asa cum sunt pe la hotelurile din Antalya) pe care sa o inchiriezi vreo 3-4 ore si sa dai o fuga cu ea.

Desi acum daca stau sa ma gandesc din cauza granitei TR-GR cred ca e mai dificil de facut asta

[22.06.10 13:08:47]

Sunt destule salupe rapide in porturile de care vorbeam, centrul nautic al hotelului are o salupa rapida, centrul nautic de langa hotel are, dar - intradevar - nu stiu cum este cu granita.

Eu am vrut sa merg la Kos, dar fiind cu masina, avand masina trecuta in pasaport la intrarea in Turcia, era o procedura extrem de birocratica si greoaie, daca nu cumva imposibila de iesit din Turcia fara masina, asa ca am renuntat.

[22.06.10 13:10:34]

@soreno29... unde te crezi in ROMANIA... lasa inspectiile pt cei din tara, apropo daca vi la mine la job sper sa ma anunti din timp si fara procese verbale... DA... voi numa de asta sunteti buni... eeeee... intocmit una doua, proces verbal, amenzi si spagaaaaaaa... la greu... e... glumesc, cred ca tu esti un om bazat... si corect... ne cunoastem mai bine... noi... cred ca vei scrie si tu un review sper la fel de util cand vei veni, din BULGARIA, de la HRIZANTEMA de-abea astept sa vad ce ne spui referitor la locatie...

pepsi70ro
[22.06.10 13:36:07]

Super review, detaliat si foarte util, Felicitari!

Ar trebui sa-ti ceara voie cei de la Premium Holidays sa-ti posteze review-ul ca prezentare a hotelului. Cred c-ar fi cea mai buna prezentare/comentariu.

creivean
[22.06.10 13:47:13]

@pepsi70ro

De fapt asta se şi întâmplă.

Dacă pe pagina hotelului de pe saitul agenţiei click aici dai clic în josul paginii pe link-ul AmFostAcolo, te aduce în cele din urmă aici

[22.06.10 13:56:30]

pepsi - ii las sa puna pe site, pt ca asa cum spuneam, colaborez de mult cu ei ( chiar si cand erau sub "umbrela" altei agentii ) si colaborez foarte bine.

Todeauna merg pe mana lor in Turcia, le spun cam ce vreau, unde anume si cati bani am, iar ei imi dau variantele.

Va multumesc la toti pt voturi.

[22.06.10 14:16:28]

wooaww... super tare... !!!... felicitarile mele @presario... intr-adevar un review complet si ff bine conturat... cred ca am fost prima care l-am citit... hihihi... !!!... si prima care am votat... m-am bucurat sincer citind... este un lucru bun si de remarcat atunci cand cei care se intorc din locatii... scriu asa de bine... voturile le meriti pe bune...

mirelab
[22.06.10 14:20:39]

@VIO, primul vot a venit de la mine. WM spune o vb cine a votat primash'data?

Si daca tot am postat acest ecou, sa revin si eu on topic si sa il felicit pe @presario pentru aceasta prezentare "ca la carte". Sincer nu credeam sa mai existe intrebari

[22.06.10 14:34:14]

@mirelab, imi cer scuze dar din pacate cand am votat eu, nu era nicio valoare inscrisa pt review... si daca te vei uita la minutele ecoului meu, eu am scris imediat dupa postarea acestuia adica dupa cateva minute... in fine... nu vreau a polemiza pe treaba asta, dar am fost pe faza atunci cand a aparut acest review... doarece sunt atentionata pe e-mail de ele... si le citesc... daca am mailul deschis... asta e... poate webmaster sa lamureasca treaba asta daca vrei tu asa de concret... eu ma bucur sincer ca l-am citit si am votat pentru el... numai bine...

anca_l*
[22.06.10 14:34:18]

Super relatarea ta!

As vrea sa te intreb cat ai facut din Oradea pina in Bodrum?

Mie, de exemplu, din Arad, mi se pare foarte lung drumul!

[22.06.10 14:43:12]

Anca - drumul l-am facut pe bucati, pt ca este intradevar foarte lung.

Am dormit seara la TM la niste prieteni, am plecat dimineata la 05.15 din TM si la ora 19.30 eram deja la Cannackale in Turcia, unde am dormit. A doua zi am plecat la 9 dimineata si dupa amiaza eram la Kefaluka.

[22.06.10 14:51:10]

mirelab, VIO: (am verificat pentru ca ma preocupa problema voturilor -- am primit sesizari ca unele dintre ele nu s-ar memora) - voturile voastre sunt date succesiv, al mirelei la 12:14:32, iar al lui VIO la 12:15:01

[22.06.10 14:58:12]

ok...@mirelab esti ...first..multumita...ai primit explicatia...am votat cam in acelasi moment si din acest motiv nu a aparut valoarea pe site...am inteles...e ok...fi tu prima...DA.....eu nu ma supar...@webmaster ,multumim pentru explicatie...

anca_l*
[22.06.10 15:16:25]

Ati iesit prin Serbia?

[22.06.10 15:18:42]

Anca - da, am mers pe Belgrad-Salonic - Alexandroupoli. Este majoritatea drumului autostrada, pana la granita cu Turcia.

[22.06.10 15:31:19]

presario: nu am reusit insa sa citesc review-ul (nu gasesc timp sa-l parcurg in liniste), dar asa privit in diagonala mi se pare exceptional si meriti felicitari integrale, atat pentru el cat si pentru alegerea inspirata (am fost in mai intr-un info trip prin Bodrum si Kefaluca a fost hotelul care mi-a placut cel mai mult din cele vazute)

iman
[22.06.10 15:46:14]

buna presario. multumesc pentru frumoasa descriere. la anul il aleg si eu.

cris1960
[22.06.10 15:55:25]

Superb review-ul cu date dintre cele mai interesante ( vezi mai ales indicatiile de ajuns cu masina ) . Si eu voi fi peste doua saptamani in acest hotel si informatiile sunt de cea mai mare importanta.

Din toata inima felicitari si din pacate doar 400 PMA.

ionescunic
[22.06.10 16:31:11]

Frumos review, bine v-ati intors!

Se vede ca nu ai intrat demult pe site, ai revenit cu o mare sete de scris.

aaaaa
[22.06.10 20:19:38]

foarte frumos review.Felicitari.

georgiana
[22.06.10 23:34:40]

Foarte frumos,mai ales pozele,nici nu ma mir ca Raducu a vrut sa ramana acolo!

Inseamna ca si fetele erau ....faine!

dand
[23.06.10 15:21:12]

In primul rand felicitari pentru review

Suntem o familie cu o fetita de 3 ani si 6 luni si ne-ar ajuta sa stim daca piscina de la tobogane este foarte adanca si daca exista o zona la plaja pretabila pentru copii mici (daca intrarea in apa este lina sau abrupta si daca gasim o zona de plaja cu nisip, pentru joaca)

Multumesc

[23.06.10 15:32:48]

dand - piscina de la tobogane nu este foarte adanca, dar nu mai stiu exact ce adancime are ( cred ca are cam 1 m ).

Langa aceasta piscina, mai este inca o piscina mai mica, cu adancime mica, pentru copii cam de varsta copilului vostru. Este si loc de joaca pentru copii mici, este si mini clubul unde precis ca o sa-i placa.

Si la plaja este Ok, am vazut copii mici jucandu-se acolo, faceau castele, etc. Sunt si niste "pavilioane" la plaja ( nu stiu cum sa le zic altfel ) acoperite cu stuf, au cate 3 canapele si 2 sezlonguri, la umbra, se poate dormi acolo la amiaza, etc

[24.06.10 09:36:40]

Multumim foarte mult "presario" pentru review. Astept de foarte mult timp un comment pentru acest hotel. Plec si eu pe data de 02.07 spre acest hotel. Sper sa am o vacanta reusita. Am si eu o intrebare. Am auzit unele guri "rele" ca ar bate vantul foarte tare in acel golf, este adevarat?......de asemenea, te mai rog pentru ca nu ai pus decat vreo 2 poze din camera si nu prea arata deloc cu camerele prezentate pe site-ul hotelului.......mai poti pune cateva poze?

[24.06.10 10:10:20]

georgesandu - din pacate nu mai am alte poze relevante cu camera. M-am uitat din nou pe site hotelului, la camere click aici

Acolo ai 3 poze atasate. Primele 2 poze cred ca sunt de la camere matrimoniale, sau standard, dar mai speciale.

Poza de jos, a 3-a este exact de la genul de camera care am avut eu. Singura modificare este ca fotoliul din coltul din dreapta de langa geam a fost mutat in stanga, ca sa faca loc la extrabed pt copil.

Daca nu reusesti sa vizualizezi poza da-mi de stire sa o captez" cumva de pe net.

In ceea ce priveste vantul, in prima zi - intr-adevar a batul vantul - dar nu tare. A fost chiar placut, pt ca nu era caldura "sufocanta". Am intrebat si eu animatorii despre vant si au zis ca de regula nu bate nici un vant vara.

In urmatoarele zile insa nu a banut nici un fel de vant si a fost si foarte cald, a trebuit chiar sa "suplimentam" tratamentul cu Efes.

Seara este doar o usoara briza, dar foarte placuta.

Oricum - la terasa Moonlight Bar si le restaurantele a la carte au montate pe cate 2 laterale niste geamuri de protectie.

Daca te mai pot ajuta cu ceva, da-mi de stire.

sbacau
[26.06.10 16:07:25]

unul din cele mai bune rw despre un hotel turcesc...parerea mea este ca ar fi trebuit sa inchei un contract cu ei pentru turistii care vor veni in urma rw tau...cred ca ai fi facut bani frumosi!

tudi*
[01.07.10 21:51:23]

Buna seara, noi plecam la acest hotel pe 26 august, am citit toata descrierea hotelului si mi-am facut o imagine clara, totul este frumos, oricum noi in concediu vedem doar jumatatea plina a paharului. Daca puteti sa ne spuneti ceva (ce ati omis) despre distantele de la hotel la plaja

[02.07.10 09:10:59]

tudi - cum iesi din hotel ajungi la piscine. Dupa ce treci de piscine ajungi in zona Agora (cu barul Moonlight si 3 rest a la carte), apoi este plaja. De la piscine pana la plaja sunt aprox 100 - 150 m dupa parerea mea, se coboara pe alei usor serpuite (cu inclinatie mica) sau pe niste scari. Nu trebuie sa va faceti probleme, distanta este foarte mica si se parcurge usor.

Mergeti si cu copii?

[02.07.10 10:46:51]

Salutare Presario,

maine dimineata plec spre acest hotel. Mare rugaminte: Tot caut pe GPS adresa hotelului si din pacate nu am harta completa, cred... ai cumva coordonatele GPS pentru aceasta adresa? ... Hotelul nu este in Bodrum din cate am inteles... este in Akyarlar, ce este asta o "comuna"?

[02.07.10 10:52:04]

1) coord GPS ale hotelului: 36.984592 N - 27.296391 E

NB: acest tip de informatie (cordonatele GPS) este disponibil pe site pentru aproape toate hotelurile din Turcia (si din alte destinatii, desigur) -- le gasesti in paginile de prezentare a hotelurilor, in cazul Kefaluka aici

2) prin "Bodrum" de obicei se intelege intreaga peninsula, hotelurile sunt rasfirate pe acolo -- un procent mai mic din total fiind localizate exact in ORASUL Bodrum. Iti dau imediat un link catre o harta care te va ajuta sa intelegi mai bine

LATER: Localizarea pe o harta interactiva a hotelului Kefaluca - click aici -- marind/micsorand zoom-ul iti poti face o idee foarte clara despre intreaga zona.

[02.07.10 11:01:30]

georgesandu - ai acum coordonatele hotelului.

Daca urmezi si indicatiile din review - este simplu de ajuns.

Akyarlar este intradevar o mica localitate inainte de Turgutreis, in stanga.

[02.07.10 11:08:02]

Multumesc mult pentru ajutor "webmaster". Ma tot chinuiesc de vreo 2 saptamani sa dau de adresa exacta a hotelului (pe GPS) si nu reuseam. Merci mult si promit ca am sa ma intorc cu informatii despre traseu si hotel.

[02.07.10 11:09:27]

Merci oricum presario......

[02.07.10 11:11:29]

Eu am mers fara GPS in Turcia (GPS-ul meu "stia" doar pana la intrarea in Turcia) dar nu a fost nici o problema.

Concediu placut!

[02.07.10 11:18:43]

Am mai fost pana in turcia cu acest GPS, dar doar pana la Istanbul... si acum tot cu trecere prin istanbul vreau sa merg... apropos hai sa va mai intreb ceva (sincer nu prea ma descurc pe site) poate stiti vreun hotel mai ieftin (2-3 stele) cam la 200-300 km de Istanbul in drum spre Bodrum... ca am tot cautat si nu m-am decis la nimic... mi-am pus in cap sa merg pana gasesc ceva in drum sa fiu multumit. merci anticipat

[02.07.10 11:19:22]

georgesandu - am reverificat si am ajustat un pic coordonatele GPS -- cateva sutimi de grad, oricum

[02.07.10 11:23:44]

georgesandu - imi pare rau - nu stiu hotel intre Istanbul si Bodrum.

Eu am mers pe ruta Canackkale - Izmir - Bodrum si am dormit la Canackkale.

Poate ne ajuta webmasterul.

[02.07.10 11:29:27]

Eu merg cu avionul, dar -- pentru ca sarcinile de serviciu imi cer asta -- citesc tot ce se scrie pe aici pe site, astfel ca pot sa-ti fac o recomandare:

hotel Eronur (3 stele) din Bilecik - vezi impresii click aici si localizarea pe harta a orasului Bilecik: click aici

SebCom
[06.07.10 23:02:47]

Atentie la asa zisele "pavilioane" cu stuf de pe malul marii: sunt contra-cost. Si va apuca ameteala: costa 100 Euro/zi. Pentru ei primiti acces la pavilion si un chelner care va aduce totul acolo.

[26.07.10 14:23:08]

Salutare!... am promis ca o sa vin cu detalii despre acest hotel... (spre rusinea mea inca nu s-a intamplat)... deocamdata nu am avut timp nici sa descarc pozele... am intrat doar sa ii dau coordonatele exacte pentru GPS lui webmaster... deci: N 36.9646116 si E 27.2978682.

PROMIT CA REVIN CU DETALII... in cateva zile... SCUZEEEEE!!!

[26.07.10 14:26:35]

multzam fain -- am ajustat coordonatele GPS, astfel ca hotelul este localizat de-acum precis pe harta: click aici

[26.07.10 15:34:20]

Da - acum este localizat corect pe harta.

Pt webmaster - in fata hotelului, pe aceea mica peninsula legata de tarm este hotelul ( nou ) Xanadu Island Resort.

mar121_mar121*
[16.01.11 19:32:09]

Salut, vreau sa te intreb te rog in ce perioada ai fost? am vazut un filmulet la cineva care a fost in iunie si batea vantul foarte tare la acest hotel. Ai prins vreo zi urata... in care sa bata vantul... ?

cris1960
[17.01.11 11:17:48]

Pentru mar121

Eu am fost anul trecut in perioada 10-15.07. si pot sa-ti spun ca in toata perioada vantul a suflat chiar foarte tare acesta fiind motivul pentru care nu m-as mai intoarce la Kefaluka, in rest totul a fost OK (Chiar numele Kefaluka inseamna: rascrucea vanturilor)

mar121_mar121*
[17.01.11 18:28:21]

da din pacate asta e un mare dezavantaj

[19.03.11 00:43:50]

Buna presario.

Noi mergem anul asta 2ad si 2 copii, si as vrea sa te rog daca poti sa imi spui si mie traseul, cum pot ajunge din Bucuresti la Kefaluka.

Miruna (ceea mare) a citi ce ai scris despre hotel si este fff nerabdatoare sa mergem... plecam de pe 25 aug.

Multumesc mult.

[05.04.11 07:52:17]

Pt copii mai mari (adolescenti 13-17 ani) aveti idee daca exista club gen teen-age? Oricum noi am luat deja biletele...

Cred ca voi aduce prima informatie "la cald" din acest an, pentru ca plecam acum in aprilie.

[05.04.11 14:43:38]

eu inca nu am fost am luat si eu bilete ptr 25 august

Distractie placuta. Scrie cind vi si mie cum a fost te rog frumos... Mersi.

[23.05.11 19:40:18]

Buna igvoicu.

Deci? Cum a fost la Kefaluka???

[15.06.11 07:50:24]

Cu scuze! Dar ecoul dvs. era in spam.

Deci a fost excelent, mai putin vremea... Noi am fost in perioada 22-27.04.2011.

Conditiile sunt excelente, masa+cazare (noi am avut Family Suit Separate Bedroom).

Hotelul era aproape gol, doar 60 pers fata de capacitatea de 1000 pers.

Echipa de animatie: Nota 10+

Despre restaurantele a la carte nu ma pot pronunta, intrucat nu erau deschise (se deschisese de 2 zile hotelul).

SPA-ul excelent dar scump rau.

Problema grava si de luat in seama: drumul... Portiunea dintre Bodrum si Akyarlar sau Turgutreis - Akyarlar sunt jalnice. Pacat de peisaj, in loc sa poti admira, trebuie sa fii un copilot atent la gropi.

In rest: este cel mai bun resort in care am stat in Turcia. Merita fiecare ban dat si as mai merge.

[15.06.11 22:18:00]

Multumesc mult ptr raspuns... de-abea asteptam si noi sa mergem... drumu este mai rau decit in romania??? ca noi sintem invatati cind venim acasa cu drumurile din romania. fetele mele numai pot de bucurie cind a vazut ce ai scris (cea mare).

O zi buna si multumesc inca odata!!!

[16.06.11 08:43:43]

Pana la Bodrum, drumul nu este prost. Se lucra in schimb pe portiuni de la vama Hamzabeyli pana la Eceabat.

Drumul f prost este de la Bodrum incolo.

Ca sfat, de la Bodrum, urmati indicatorul (sau programati GPS) catre Turgutreis. Apoi programati Akyarlar - Kefaluka. Hotelul este la iesirea din sat, situat in panta.

Drum bun!

FCHRISTEA*
[21.06.11 07:25:26]

O intrebare daca imi permiteti... cat ati facut cu masina ca si timp si ce traseu... in 2 vorbe. Pe 22 septembrie trebuie sa fiu acolo pentru 10 zile. Multumesc.

[21.06.11 12:03:12]

Am mers pe traseul Giurgiu - Razgrad- Targovishte - Kotel-Omurtag - Hamzabeyli. Am stat la vama aprox 1h. Apoi am urmat indicatorul de Edirne si apoi Havsa - Eceabat. Am luat Ferry Eceabat-Canakkale 23TL/autoturism. Am plecat din Bucuresti la 05.45 si am ajuns la hotel Akol - Canakkale in jurul orei 18.30.

Apoi, Canakkale - Kusadasi. Plecat 08.30, ajuns in jurul orei 16. Am stat 5 zile, apoi am plecat la Akyarlar.

Deci de la Kusadasi am plecat la 09.00 si am ajuns la Akyarlar pe la ora 14.00 cu f multe pauze de foto, vizite Didim si altele.

ATT: Este necesar card KGS pt autostrada, costa 25 TL (din el pana la Bodrum consumi cam 12 TL)

Drum bun!

[21.06.11 14:59:01]

Multumesc din suflet.

19 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
aaaaa, anca_l*, creivean, cris1960, dand, FCHRISTEA*, georgesandu, georgiana, igvoicu, iman, ionescunic, larimiru, mar121_mar121*, presario, sbacau, SebCom, soreno29, tudi*, VIO
Alte impresii din această RUBRICĂKefaluka Hotel [Akyarlar]: