ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.11.2019
STATUS: POSEIDON
OCT-2019

Restaurant Casa Bucovineană – un loc tradițional

Scurt și la obiect.

Unul din criteriile după care am ales drept loc de cazare Casa Bucovineană din Suceva (vezi impresii) a fost existența la fața locului a unui restaurant pentru a ne scuti seara de alergătură. Părerea mea: a fost o alegere bună.

Adresa restaurantului este strada Petru Rareș nr. 57B, în apropierea Pieței Mari, a Direcției de Pașapoarte, la margine de cartier armenesc. Strada are sens unic, locurile de parcare sunt ordonate „în spic” pe latura stângă. Localul și pensiunea de trei flori este semnalizată printr-o firmă stil poartă rurală, de altfel întreaga intrare reproduce o prispă țărănească.

Restaurantul ocupă parterul unei clădiri și spații exterioare. Pe prispa unde se află un război de țesut sunt câteva măsuțe pentru fumători, iar la interior găsim 2 săli: una mobilată și accesorizată cu elemente țărănești, alta în stil modern, cu bar, mobilier trendy colorat și sistem de iluminat cu leduri. Am mâncat în ambele încăperi, în zile diferite și atmosfera a fost ok indiferent de decor.

Mi-a plăcut sala tradițională în care este reprodusă o fațadă de casă bucovineană cu ceardac, fântâna cu roată, țesăturile și piesele de îmbrăcăminte de pe pereți, obiectele de ceramică. Pe mese sunt așezate platemate-uri roșii peste fețe de masă albă creând un contrast vizibil.

Meniul e unul tradițional în principal, prețurile sunt potrivite, porțiile mari. Am mâncat hribi cu smântână (30 lei), pulpe dezosate la grătar (14 lei), ceafă la grătar (16 lei), cartofi prăjiți (6 lei), bere (7 lei/500 ml), tochitură moldovenească. Drept desert am încercat clătite cu brânză și smântână la cuptor (20 lei), papanași (destul de buni) și tocinei – cartofi rași prăjiți sub formă de chiftele, se consumă cu zahăr și smântână. Preparatele au sosit fierbinți, au fost gustoase și sățioase.

Serviciile au fost bune, timpul de așteptare rezonabil (chiar dacă sâmbătă seara se desfășura și un eveniment), chelnerii amabili.

Terasa exterioară e destul de mare, mobilier de ratan în general, decoruri parțial tradiționale. O parte din mese sunt în aer liber, o parte pe terasa acoperită a celei de-a doua clădiri a pensiunii.

Recomand acest restaurant celor doritori de un fel de mâncare tradițional bucovinean, atmosfera e plăcută, serviciile de calitate, prețul mediu.

Alegeri inspirate!

Trimis de tata123 🔱 in 18.11.19 09:21:41
Validat / Publicat: 18.11.19 13:39:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SUCEAVA.

VIZUALIZĂRI: 2502 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Fațada casei bucovinene din salonul tradițional.

Zoazore [18.11.19 21:57:38] »

@tata123: De ce te miri la P07 ca pestele e pe perete? Nu era televizor iar pe radio, in P06, stau perne! Deci, pestele unde trebuia sa stea?

Arata tare bine si e foarte frumos acolo! Tocineii sunt, intr-adevar, specifici bucovineni, dar mie-mi place mai mult varianta sarata!

Privind pozele, chiar ca m-am simtit ca in casa unor bunici!

Si portiile sunt generoase, iar preturile... tare bune si prietenoase!

tata123 🔱 [19.11.19 08:49:00] »

@Zoazore: E o artă să usuci peștii în asemenea „hal” încât să dea bine pe perete. Atmosfera e plăcută în salonul tradițional de la Casa Bucovineană, de altfel nici nu vedeam altfel decorul într-un loc cu asemenea nume. Se pare că cititorilor noștri nu prea le place

Apropo de cartofi, ar merge în aceste zile mohorâte de toamnă din București niște felii de cartofi coapte pe plită!

Să auzim numai de bine! Sănătate!

tata123 🔱, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Suceava?: