ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.11.2019
ÎNSCRIS: 29.07.15
AUG-2019
2 AD. + 2 COPII -- v: 3 si 6

Un hotel corect, bun!

Inca de la intoarcerea in tara am intentionat sa postez o recenzie cat mai exacta pentru cei care doresc o vocanta la acest hotel, insa nu am reusit pana acum. A trecut si vara dar acum fiind in pragul Targului de Turism pt 2020 imi fac putin timp si postez pentru cei interesati de Ramada Resort kusadasi & Golf. Sper sa va fie de folos.

Un hotel corect, cu plusuri si minusuri, cu un raport calitate pret ok- asta ar fi concluzia principala.

Acum pe rand. Dupa un drum cu masina obositor de vreo 16-17 ore cred, ajungem la hotel in jurul orei 15:00. Plecasem seara la ora 22:00 din Mangalia, Bulgaria traversata usor, libera, pustie chiar, la vama s-a trecut usor. Am asteptat putin la bac la Canakkale si apoi dupa ora 9:00 in Turcia a inceput greul. Poate si pe fondul oboselii drumul Canakkale – Izmir ni s-a parut infernal. Putine serpentine, apoi aglomeratie, mers greoi, semafoare, treceri de pieton... un fel de DN 2 Afumati si Voluntari dar lung de vreo 300 km. De la Izmir autostada pana la Kusadasi am ajuns foarte repede. Locatia hotelului nu era corecta pe harta, dar l-am gasit relativ repede, intreband localnicii.

Parcare OK, Hotelul frumos, primitor, format din 4 corpuri de cladiri: 2 cu camera duble (standard si superioare) 2 doar cu apartamente (suites si Junior Suites cu vedere spre piscina si mare sau spre parcare). Aveam 2 camere rezervate si platite inca din decembrie 2018:1 junior suite si o dubla superioara (adica cu pat matrimonial si canapea extensibila)

Amabili la receptie, primim cartele imediat, suntem condusi la camere ca si cum totul este in regula, fara ca nimeni sa nu ne spuna nimic, si cand deschidem usa SURPRIZA... In loc de junior suite aveam camera dubla superioara, iar cei cu camera dubla superioara aveau o camera dubla standard, cu un pat pliant care nici macar nu incapea, era pus langa usa. Dupa un scandal mostru facut de noi, cineva de la receptie se gandeste sa vorbeasca cu noi, sa ne transmita senin dar si usor senil ca au fost dublate rezervarile, ca e greseala lor, ca isi cer scuze dar ca acum nu au nimic disponibil din camerele noastre, si ca vom primi camerele conform rezervarii ziua urmatoare. Deci pe romaneste...comanzi 7 sticle de Coca Cola dar primesti 6 si una de American Cola si aia e... trebuie sa le bei asa ca nu ai ce face.

Reprezentanta locala a agentiei a fost foarte amabila, a incercat sa ne ajute dar nu a putut face nimic, prima nopate a trebuit sa stam cazati in ce ne-au oferit. Ca si compensatie pentru neplacerile create ne-au oferit 3 cine la cele 3 restaurante a la carte (Italian, Turcesc si Pescaresc) fata de una singura, la alegere, cat au cei cu cazare minim 7 nopti.

Deci asta a fost sosirea si cazarea, apoi dupa o prima noapte dificila, am primit camerele rezervate si totul a intrat in normal. Camere ok, curate, spatioase.

Baia era potrivită ca mărime, cu o cabină de duș ce nu permitea apei să se scurgă în exterior. Consumabilele (gel de duș, șampon și hârtie igienică) au fost completate zilnic. Curatenia in baie putea fi mai buna, ceva mucegai pe langa usile de la cabina de dus ce putea fi eliminat cu mai multa atentie.

Balconul, orientat către piscine, era dotat cu măsuță, 2 scaune și uscător de rufe.

În frigider am găsit ape plate și minerale, fanta, sprite, cola și cola light la sticle de 1 l care se completau zilnic daca erau consumate. In plus se mai aduceau si fructe si o sticla de vin de 500 ml

Camerista a intrat zilnic să schimbe prosoapele și să aranjeze prin cameră. Lenjeria a fost schimbată la 2 zile

Hotelul in regula, dar iti lasa senzatia uneori ca totul era subdimensionat, in special la psicina si baruri. Punctele forte sunt restaurantul si camerele junior suite, ideale pentru familiile cu copii si cu un raport calitate pret foarte bun. Oricum 90-95% din cei cazati erau familii cu copii de diverse varste, nu cred ca am vazut 10 cupluri singure. Camerele pentru familii erau dotate cu tv, sistem de boxe si dvd, frigider mare, cuptor microunde, masina de spalat vase, masina de spalat rufe, vesela, cuptor, aragaz… deci bucatarie complet utilata... banuiesc ca pentru familiile cu copii f mici care vor sa le gateasca ceva, desi este imposibil sa nu gasesti ceva la restaurant. Oricum o parte dintre ele utile.

Despre masă, numai cuvinte de laudă, toate mesele extrem de variate, cu tot ce iti puteai dori, preparate traditionale, toate tipurile de branzeturi, salate, fructe, etc

Masa se putea lua în restaurant, pe terasa acoperită sau pe o terasă exterioară.

Chelnerii luau comanda pentru băuturi și apăreau rapid cu ele, dar ti le puteau lua si singur de la bar: Bere la draft, 3 vinuri la sticla turcesti, (alb, rose, rosu) gama Coca Cola la dozator si 3 sucuri naturale (orange, piersici, ananas) tot la dozator.

Restaurantele a la carte aveau aceleasi bauturi doar ca pentru mancare puteai alege 3 variante: 1 antreu din 4-5 variante, 1 fel principal din 4-5 disponibile, 1 desert din 3-4 variante). Mancarea cea mai buna a fost la cel italienesc, insa la cel pescăresc priveliștea este superba, fiind pe stanci intr-un mic golf unde se poate face si plaja. Din pacate am aflat locatia lui in ultima seara.

Înghețata și gofrele se serveau doar intre 14- 16:00 și erau însoțite de cozi luuuungi!

Tot după program se serveau și gozleme cu diverse umpluturi.

Echipa de animație draguta, atenti, implicati, îsi făceau simțită prezența începând cu ora 10, si cam la 2 zile deschideau programul cu o melodie romaneasca. Costi Ionita – Mare e lumea.

În fiecare seară erau spectacole în amfiteatrul foarte spațios destul de ok. In rest 1 data pe saptamana petrecere la psicina, petrece cu spuma, etc, muzica live la chitara, etc dar nimic spectaculos

Sunt mai multe baruri și terase, toate fiind deservite de personal amabil, rapid dar mereu cozi micute de 3-4 persoane. Un mare plus este piscina pentru adulti, unde nu au acces copiii sub 16 ani. Foarte libera, linistita, cu un bar mereu liber.

Wifi este funcțional pe tot cuprinsul resortului... Piscina principala mare, ok, dar foarte aglomerata, totul arata ca un strand urias. Am găsit de fiecare dată sezlonguri, indiferent de oră. Toboganele funcționau după un anumit program 10:00-12:00 si apoi 14:00-17:00 si normal, erau principalul punct de atractie.

Cel mai mare minus al hotelului, de unde probabil si pretul mai accesibil, plaja.

Micuta, curata, destul de aproape, cu transport asigurat din ora in ora cu sezlonguri și umbrele, cu toalete curate și cu un bar dotat cu terasă, dar plina de pietre la intrarea in apa, total inadecvata pentru copii. Nisip pe plaja dar de la intrarea in apa cam 10-15 m numai pietre bolovani, etc. Apoi apa era curata, nisip, valuri dar… …. Au incercat fie sa puna un ponton (pt care nu au primit aprobare si era lasat pe plaja) fie sa faca in apa un fel de alee din saci cu nisip... dar in zadar.

De la bar se putea lua apă, sucuri, bere și ayran, iar la pranz mancare gen fast food: hamburger, pizza la felie, cartofi prajiti. Spre prânz am văzut că se serveau și gustări& fructe. Pe romaneste, faceau si eu ce puteau, isi dedeau interesul.

In concluzie un sejur placut, un hotel corect (nu cred insa ca de 5 stele, extrem de popular, bun pentru familiile cu copii cu 3 mari plusuri:

-raport calitate pret bun spre foarte bun,

-restaurant excelent

- cazare in camera tip apartament foarte buna pentru familiile cu 2,3 copii

Si 3 mari minusuri: foarte aglomerat, plaja deplorabila si usor subdimensionat in unele cazuri

Trimis de mihaimii in 13.11.19 20:39:56
Validat / Publicat: 13.11.19 21:36:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya, Belek

VIZUALIZĂRI: 4144 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaimii); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.11.19 21:35:27]

@mihaimii: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

ANA.RALUCA
    [02.03.22 12:28:45]

Buna ziua

Am achizitionat un pachet AI pentru Ramada Resort Kusadasi si plecam tot cu auto... Ma intereseaza mai multe detalii despre drumul de la Mangalia la Kusadasi, dar si distanta pana in orasul Kusadasi de la hotel.

Fac mentiunea ca vom face popas o noapte la dus in Canakkale si la intoarcere doua nopti in Istanbul...

nrs †
    [02.03.22 12:37:14]

probabil ca cel mai scurt drum din Mangalia pana in Turcia este prin Malko Tarnovo, dar s-ar putea sa fie un drum putin mai complicat prin munti

ANA.RALUCAPHONE
    [02.03.22 12:44:07]