ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.11.2019
ÎNSCRIS: 12.11.19
NOV-2019

Safari, Cairo, Luxor si Orange Bay

Buna ziua,

Recent m-am intors din concediul din Egipt, din Hurghada.

Am fost cazat la Grand Resort. Despre resort am sa va spun doar cateva cuvinte... mancarea a fost buna, este un resort curat, bauturile sunt relative rele avand in vedere ca distilatele sunt bauturile lor locale si fiecare angajat al resortului incearca printr-un fel sau altul sa iti bage mana in buzunar pentru 1 dolar sau 1 euro.

Topicul recenziei este despre calatoriile optionale care poti sa le faci si sincer recomand tuturor personelor care ajung in Egipt sa faca excursii.

Cei de la agentia cu care am fost in vacanta [...] ne-au pus la dispozitie si ei excursii dar la un pret mult mai mare decat le-am gasit la Amir. Exemplu Cairo -» [agenția TO] 100$ / AMIR 60$.

Cei de la agentie iti spun ca daca mergi in excursii optionale poti sa ceri pachet pentru mancare de la restaurant dar il vei primii doar daca cumperi excursiile promovate de agentia lor. Daca cumperi de la alta agentie cum este Amir nu vei primii pachet decat daca platesti o suma de bani, noua ni s-a cerut 12$.

Eu si iubita mea am facut 4 excursii: Safari, Cairo, Luxor si Orange Bay. Pentru toate aceste patru excursii, pentru doua personae am platit 360$ si am avut inclus un ghid in limba engleza si pranzul asigurat la fiecare din ele.

Safari este o excursie in desert care combina mersul cu ATV-ul, JEEP-ul, BUGGY, vizitarea unui sat de beduini, plimbare cu camila, gustarea unui ceai negru preparat acolo si seara se asista la un ORIENTAL SHOW.

Ce nu ne-a placut noua a fost faptul ca in clipa in care am mers cu jeep-ul catre satul de beduini, soferul a mers foarte tare si jeep-ul nu era suta la suta la viteza respective (trebuia sa te ti cu mana de plafonul masinii si de scaun sau de colegul din stanga sau dreapta).

Una peste alta a fost o excursie frumoasa care a inceput la ora 11:30 si s-a terminat la 19.

Cairo este o excursie mai extenuanta avand in vedere ca se pleaca dimineata la 1:30 si se ajunge in jurul orei 00:00 inapoi la hotel.

Cuprinde vizitarea Muzeului de la Cairo pentru aproximativ 2 ore (mie mi se pare ca ne-a tinut mai putin), croaziera pe Nil care nu este inclusa in pretul excursiei, deci se plateste o extra taxa de 10$/persoana, vizitarea piramidelor Kheops, Khefren si Mickerinos (aici cine vrea merge cu camila pentru aproximativ 25 minute si pretul este intre 10$ si 20$; sunt multi comercianti care vor sa iti vanda statuete si magneti- ar trebui sa fiti atenti pentru ca sunt smecheri).

Dupa ce lumea termina plimbarea cu camila si se bucura de peisaj si face poze se merge intr-una din cele 6 piramide mici si se poate intra inauntru. Accesul este putin dificil deoarece este stramt, dupa ce coborati cateva minute ajungeti in piramda si din pacate nu vedeti nimic special; temperatura este foarte ridicata.

Apoi se fac poze cu sfinxul (daca reusiti sa ajungeti inainte de ora 16:00 puteti sa si intrati in perimetrul acela; noi nu am reusit sa ajungem din cauza ca am pierdut timp la croaziera pe Nil si la tura cu camile-care amandoua au fost platite extra).

Dupa ce ati terminat de vazut sfinxul sunteti dusi la un magazin de parfumuri, unde pierdeti si acolo o ora.

Luxorul este o excursie putin mai usoara in comparatie cu Cairo deoarece se pleaca la 5:00 si se ajunge inapoi la hotel aproximativ la ora 23:00.

Ca si puncte de oprire sunt: templul Karnak, mormantul lui Hachepsut si Valea Regilor in care se vitizeaza 3 morminte; daca vreti sa vizitati mormantul lui Tuthankamon va trebui sa platiti in plus.

Sunt mai interesante mormintele ca si piramidele deoarece in morminte veti vedea hieroglife. Intre timp se mai face o extra croaziera pe Nil care costa 10$ si o oprire la fabrica de Alabastru.

Orange Beach este o excursie lejera de jumatate de zi care incepe la ora 8:00 si are ca si opriri urmatoarele: oprire pe insula unde veti putea face poze cu hinta si cu hamacul din apa si va puteti bucura de apa si de plaja minunata pentru 2 ore, doua opriri in larg pentru snorkeling, o oprire pentru plimbare cu banana sau cu sofa trase de o barca cu motor.

Una peste alta recomand cu incredere agentia lui Amir, care este un tip simpatic si iti explica in detaliu fiecare lucru despre excrusii.

Trimis de Bizubac in 12.11.19 13:27:34
Validat / Publicat: 12.11.19 14:18:51
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 2212 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bizubac); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[12.11.19 14:18:36]

@Bizubac: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Subiectul reviews-urilor e normal să fie cel indicat în numele rubrici - adică excursiile opționale, impresii și recomandări - și nu o agenție sau alta - motiv pentru care am ajustat titlul la forma actuală.

=-

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 29&ridAnt=97668

Dana2008
[12.11.19 15:41:54]

@Bizubac: Bine ai venit printre noi prietenii de pe Afa!

Felicitări pentru articol!

Fotografiile sunt necesare pentru că nouă ne plac foarte mult!

Călătorii plăcute!

Numai bine!

IOANA ADRIANA
[13.11.19 12:28:42]

Buna ziua! Tocmai m-am intors dintr-o vacanta de 7 zile in Hurgada. Deoarece nu ajunsesem inca in Egipt, am ales luna noiembrie, ideala pentru plaja, dar mai ales pentru a face excuriile optionale.

Concediul ideal pentru mine este acela de a imbina cateva zile de relaxare si odihna cu explorarea zonei si ajungerea la obiectivele turistile cele mai importante.

Inca de cumpararea pachetului turistic de la agentia din Romania am cautat posibilitatile de realiza excursiile optionale. Am gasit numeroase recenzii pozitive ale Agentiei SHAHIN TOURS HURGADA, prin persoana lui Amir Gemy, la care am apelat. Raspunsurile lui la toate intrebarile noastre, promptitudinea si calutatea serviciilor si mai ales preturile oferite (la aproape jumatate fata de agetiile din Romania sau alte agentii locale) m-au determinat sa ma inscriu pe acest site si sa recomand cu incredere pentru excursiile din Hurgada: Amir Gemy si Agentia Shahin tours.

nicole33
[13.11.19 19:49:25]

@IOANA ADRIANA:

Mă bucur că ai fost mulţumită de serviciile lui Amir, deşi nu poţi să ştii ce ţi-ar fi oferit alţii, cât timp nu ai apelat la serviciile lor.

Despre hotelul la care ai fost cazată nu vrei să scrii câte ceva? Oamenii întâi aleg cazarea şi abia apoi se gândesc la excursii.

Este evident şi faptul că înscrierea ta pe site a fost făcută la îndemnul/rugămintea/sugestia lui Amir şi a avut drept unic scop o nouă reclamă (a câta oare??? ) făcută " minunatei" agenţii.

Ce nu este corect este să afirmi că preţurile lui Amir sunt la jumătate faţă de alte agenţii LOCALE, deoarece NU ESTE ADEVĂRAT! Pot dovedi oricând contrariul cu flyere de la câteva agenţii locale care oferă exact aceleaşi excursii, cu siguranţă în exact aceleaşi condiţii, în general la ACELAŞI PREŢ, uneori chiar puţin mai mic decât al lui Amir. Dar patronii respectivelor agenţii nu au avut " şmecheria" lui Amir care a înţeles că promovarea excesivă/exasperantă a agenţiei lui pe AFA îi poate aduce clienţi gârlă şi profituri uriaşe.

Dacă tot a câştigat o cârcă de bani pe seama turiştilor români, stimabilul Amir ar putea investi măcar într-un ghid vorbitor de română, extrem de util turiştilor care, deşi abia leagă două trei vorbe în limba engleză, cumpără de la el excursii din care se întorc cum au plecat , neînţelegând mai nimic din explicaţiile ghidului despre istoria celor vizitate, dar bucuroşi nevoie mare că au economisit nişte bănuţi şi convinşi că au făcut o mare afacere.

simona_vlad
[29.11.19 12:38:32]

@nicole33:

Ce nu este corect este să afirmi că preţurile lui Amir sunt la jumătate faţă de alte agenţii LOCALE, deoarece NU ESTE ADEVĂRAT! Pot dovedi oricând contrariul cu flyere de la câteva agenţii locale care oferă exact aceleaşi excursii, cu siguranţă în exact aceleaşi condiţii, în general la ACELAŞI PREŢ, uneori chiar puţin mai mic decât al lui Amir. Dar patronii respectivelor agenţii nu au avut "şmecheria" lui Amir care a înţeles că promovarea excesivă/exasperantă a agenţiei lui pe AFA îi poate aduce clienţi gârlă şi profituri uriaşe.

Dacă tot a câştigat o cârcă de bani pe seama turiştilor români, stimabilul Amir ar putea investi măcar într-un ghid vorbitor de română, extrem de util turiştilor care, deşi abia leagă două trei vorbe în limba engleză, cumpără de la el excursii din care se întorc cum au plecat, neînţelegând mai nimic din explicaţiile ghidului despre istoria celor vizitate, dar bucuroşi nevoie mare că au economisit nişte bănuţi şi convinşi că au făcut o mare afacere.

Foarte bine punctat! La o alta postare am scris despre patania mea cu acest Amir, care desi luasem legatura cu el si cu Monica de mult timp, am avut confirmarea pentru 3 excursii, am facut doar una singura, printr-un noroc as spune acum.

2 excursii le-am ratat, pentru ca nu a fost colaborare intre ei, pentru ca sunt foarte aglomerati si nu fac fata, pentru ca... reclama e de vina.

Cat despre preturi, ai perfecta dreptate, oferta foarte buna peste tot. Am venit acasa cu flyere de la agentiile concurente, dar nu am contractat excursii pentru ca am crezut in corectitudinea si onestitatea lui Amir.

Faptul ca Amir vorbeste romana a dus la confuzii si multa lume a inteles ca si ghizii iti vorbesc in romana, si au ales agentia lui.

nicole33
[29.11.19 20:01:38]

@simona_vlad:

Îmi pare rău pentru experienţa neplăcută avută cu multlăudata agenţie.

Ar fi extrem de util să-ţi scrii impresiile ca review distinct, povestind despre NESERIOZITATEA " minunatului" Amir, care a condus la ratarea a două excursii deja confirmate de acesta, importante poate pentru voi la alegerea unei vacanţe în Egipt, chiar dacă se va pierde prin puzderia de pseudoarticole fără cap şi fără coadă, simple reclame deşănţate făcute acestei agenţii.

Este prima dată când aud de această colaboratoare Monica. Este cumva româncă? Dacă da, aceasta ar explica muuulte .

Deşi nu credeam că este posibil, iată că aflu noutăţi .

Habar nu am avut că Amir vorbeşte româneşte.

L-am cunoscut şi eu în septembrie anul acesta, am fost personal la " minunata" agenţie, nu voiam nimic de la el, dar curiozitatea nu-mi dădea pace , însă toată conversaţia noastră s-a desfăşurat exclusiv în limba engleză, deşi a ştiut din prima că sunt româncă.

Între timp am aflat şi explicaţia pentru care Amir este ales orbeşte ŞI de către românii care nu cunosc engleza nici măcar la nivel basic, oricum absolut insuficient pentru a pricepe ceva din explicaţiile unui ghid la Cairo sau Luxor. Pur şi simplu aceştia nu sunt interesaţi de nimic altceva decât de un selfie cu Piramidele, Sfinxul, cămila etc. pentru a se lăuda apoi în faţa prietenilor că au fost acolo şi pentru ei este important să-şi atingă obiectivul cu costuri cât mai mici.

Bizubac, simona_vlad
Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: