ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.11.2019
DIN: Galaţi
ÎNSCRIS: 19.04.18
OCT-2019

la PMM* = 246 USD

O saptamana de vis in paradis

Dupa proverbul din popor: "Cînd doi se bat al treilea castigă", in cazul nostru dupa cochetarea cu doua destinatii din Asia, in cele din urma am ajuns intr-un alt paradis – Punta Cana. Daca mi-ar fi pus cineva intrebarea:'' Unde vei ajunge peste un an? " cu siguranta aveam un alt raspuns. Am pierdut startul pentru Asia asa ca ne-am reorientat. Am tot intrat pe AFA, vizualizand orice articol, bucurandu-ma de fericirea altora. Stim prea bine ce inseamna o vacanta bine organizata si cata satisfactie iti ofera implinirea unui mic/mare vis. Mi-au atras atentia impresiile impartasite de adri-nico, viki68r, nicole33, robert, cat si pozele postate desprinse dintr-o alta lume.

Dupa lungi sedinte in familie am ales Grand Palladium Punta Cana Resort & SPA - pachet achizitionat de la agentia spaniola mult mentionata pe forum la un pret decent, zbor operat de Wamos Air plecare la 14:25 din Madrid. Am ales sa petrecem o noapte in Madrid, atat la dus, cat si la intors pentru a nu a avea surprize neplacute si totodata ne-am bucurat de un city break, explorand putin Madridul.

Intrarea in Republica Dominicana a fost neplacuta. Am stat la o coada imensa, fara apa, intr-o caldura infernala. Aterizase 3 avioane la interval mic de timp, cei de la frontiera fiind depasiti. Dupa aproape 9 ore de zbor, statul in picioare 3 ore a fost un chin.

Dar totul s-a uitat cand am ajuns la hotel. Am facut cea mai buna alegere. Am fost cazati in corpul 3000 (camera 3027), camera deluxe cu o vedere splendida la gradina, foisorul cel alb si putin in zare oceanul. Camera imensa, bine intretinuta, cu un pat pe masura, confortabil. Am fost reticenta cand am primit cardul de acces si am vazut numarul camerei. Mi-am dat seama ca este la parter, iar noi solicitasem camera la etaj (vazusem pe forum ca ar fi probleme cu instalatiile de la baie). In cazul nostru nu a fost cazul.

Primirea a fost pe masura. Pe masuta din fata canapelei am avut un platou cu fructe proaspete si o sticla cu bautura locala. Sotul a ramas placut surprins cand a deschis televizorul cu diagonala 123 cm si a vazut mesajul de bun venit cu numele nostru trecut alaturi de datele informative despre vreme, ora...

Baia dotata cu tot ce trebuie: prosoape curate, consumabile, jacuzzi. Terasa decorata cu plante tropicale ne astepta in fiecare dimineata, unde urmaream rasaritul si ne bucuram de cafeaua lor Santo Domingo.

Minibarul era aprovizionat in fiecare zi cu 4 sticle de bere Presidente, 2 Cola, 1 Sprite, 1 Fanta si 2 ape plate la 2 litri. Desigur, pentru bunastare am contribuit in fiecare zi cu cate un dolar.

Plaja la doi pasi de corpul nostru. Seara se organiza night party uneori, iar ziua petreceri tematice si unele concursuri: darts, minigolf. Am stat doar la plaja, bucurandu-ne de baile in ocean. Am testat si piscinele, dar ni s-au parut banale, apa mica... neimpresionante. Gradinile bine ingrijite, dar ma asteptam sa vad si pasarile flamigo mentionate intr-un alt articol.

Restaurantul preferat a fost Las Torres. Am fost si la altele, dar aici am avut mancare cu gust, mai diversificata, servita intr-un decor placut. Am facut si o rezervare pentru restaurantul japonez Sumptuory, unde am avut parte de un show culinar si o cina pe cinste. Am avut de ales un tip de carne si un tip de peste. Eu am ales rata, sotul – pui. In timpul gatirii pe plita speciala am fost serviti cu sushi si o bautura.

Echipa entertainment de nota 10. Seara prezentau show-uri tematice la teatrul de vara sau pe plaja, iar ziua participau intens la activitati. Am pierdut cateva show-uri, dar am regretat. Nu suntem fan rock, dar ce au prezentat a fost peste asteptari.

Ce m-a impresionat cel mai mult a fost modul de gandire a lor, cum vad ei viata de zi cu zi. Munceau peste 12 ore, dar de multe ori ii vedeam (barmani, ospatari, cameriste) cum dansau, cantau, mereu cu zambetul pe buze. M-am indragostit de ritmul latino, ascult zi de zi cand ma relaxez si retraiesc amintirile.

O alta destinatie, un alt regret ca nu am ales un sejur mai mare de 7 nopti. Mi-a fost foarte greu sa ma despart de Republica Dominicana si ii inteleg pe ceilalti care revin in acest paradis.

Trimis de Aliona R in 10.11.19 18:21:04
Validat / Publicat: 10.11.19 19:37:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 2513 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Aliona R); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 246.62 USD pe cameră

webmaster45 [10.11.19 19:37:04] »

La ce hotel aţi fost cazaţi în Madrid?

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului - „SCRIE REVIEW”

webmaster [10.11.19 19:44:47] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Aliona R [10.11.19 19:49:28] »

@webmaster45: Am ales același hotel. Articolul este în faza de redactare. Va urma.

nicole33 [10.11.19 20:35:04] »

@Aliona R:

Felicitări pentru vacanţă şi pentru articol!

După renovare, hotelul este de nerecunoscut. Arată mult mai bine decât la data vizitei mele, chiar dacă, în acel Paradis, aspectul învechit al camerei a contat cel mai puţin.

În schimb, m-am bucurat să revăd în pozele tale aceeaşi plajă de vis de care m-am îndrăgostit iremediabil .

Culoarea incredibilă a Oceanului îmi trezeşte nostalgii.

Mi s-a făcut aşa un dor de Punta Cana. Offff...

He he he. Eu am petrecut de două ori câte două săptămâni în complexul Grand Palladium şi tot m-am despărţit cu greu de acest Paradis în care îmi doresc să revin.

PREŢ SEJUR:

1828

cu AVIONUL (toate taxele incluse)

Preţul afişat include şi zborul Bucureşti - Madrid şi retur sau doar Madrid - Punta Cana?

Aliona R [10.11.19 20:45:33] »

@nicole33: Doar Madrid -Punta Cana și retur. Restul cheltuielilor le-am suportat suplimentar.

nicole33 [10.11.19 20:47:29] »

@Aliona R:

Bănuiam eu că este doar preţul pachetului luat prin agenţie. Exact preţul ăsta mă interesa.

Aliona R [10.11.19 21:14:40] »

@nicole33: Mulțumim pentru aprecieri. Recomand tuturor o asemenea experiență. E o pastila vindecatoare pentru suflet.

Dana2008 [11.11.19 06:33:23] »

@Aliona R: Minunat! Felicitări pentru alegerea destinației in paradis!

Călătorii plăcute și alegeri inspirate și pe viitor!

Numai bine!

dansal [16.11.19 08:41:21] »

@Aliona R: Buna ziua,

Felicitari pentru alegerea facuta.

3 ore la coada pentru viza? Cei cu transferul de la aeroport la hotel v-au asteptat atat de mult timp? Banuiesc ca zborul de intoarcere a fost seara. Dupa check-out ati avut unde lasa bagajele si face un dus? M-as bucura sa aflu tips-uri proaspete despre locatie. In ianuarie o sa ajungem si noi, pentru 10 nopti.

Multumesc!

nicole33 [16.11.19 09:14:58] »

@dansal:

Surprize de acest gen pot apărea atunci când aterizează mai multe avioane aproximativ în acelaşi timp. Altfel nu sunt probleme.

Am zburat de două ori în Dominicană şi în cazul meu ambele curse au avut întârziere, astfel că am fost singurii la coada pentru plata taxei de intrare. Nu am aşteptat mai mult de 15 minute, un timp rezonabil, în opinia mea.

Agenţia parteneră din Dominicană, cea care asigură transferul spre hoteluri, aşteaptă toţi turiştii atât cât este nevoie, îi bifează pe liste, îi aşteaptă şi pe cei care întârzie la recuperarea bagajelor sau se rătăcesc prin aeroport/parcare. Noi i-am aşteptat în zadar pe unii care îşi plătiseră transfer privat la hotel, însă fără să anunţe agenţia.

Dupa check-out ati avut unde lasa bagajele si face un dus?

Există o cameră specială pentru depozitarea bagajelor după check out. Poţi solicita alte prosoape de plajă pentru a face un duş înainte de plecare. Există duşuri curate şi dotate cu toate consumabilele necesare în zona recepţiei.

Aliona R [19.11.19 07:36:07] »

@dansal: Am avut nenorocul de a sta 3 ore. In cazul nostru cursa a ajuns mai devreme si s-a intersectat cu Air France si o alta cursa de galagiosi vorbitori de portugheza.

In cazul transferului, toti am fost in aceeasi situatie, am stat in autocar pana la ultimul venit. Transferul este asigurat de compania aeriana si intradevar exista liste cu nume- prenume si hotelul unde esti cazat.

Zborul de intoarcere a fost noaptea, avand parte de liniste. La dus a fost petrecere mare, am avut cativa sarbatoriti care nu s-au sfiit sa goleasca cateva sticle de tarie.

La fiecare hotel exista camera de bagaje, iar dupa check-out puteti apela la ea.

Este important de mentionat ca incepand cu ora 12 se dezactiveaza toate serviciile oferite pe parcursul sejurului.

De exemplu, am vrut sa mergem sa mancam si am apelat la seif pentru a pune actele, banii si obiectele de valoare. Nu a mai vrut sa se inchida si desigur nici usa de la intrare, asa ca am fost nevoiti sa parasim camera si sa ne lasam bagajele la receptie.

Masa am servit-o la snack bar, era singurul loc unde nu te intreaba numarul camerei ca sa te verifice in sistem.

Sper ca sunt de folos informatiile. Daca aveti intrebari va raspund cu mare placere. Vacanta placuta!!!

moonmih2003 [19.11.19 10:51:07] »

@Aliona R: buna ziua, am si eu o intrbare referitoare la agentia prin care ati luat biletele. Ati mers cu [***]? Am vazut ca este o agentie spaniola si as vrea sa stiu daca este de incredere. Va multumesc!

webmaster45 [20.11.19 06:15:26] »

@moonmih2003:

sirbuvio CONS. ONORIFIC AFA / CARAIBE [05.02.20 08:48:11] »

Flamingo erau in fata la receptia de la GP Bavaro, in acel mic lago... nu-i de mirare, si eu i-am vazut in ultima zi. Cred, chiar din autocarul care ne ducea la aeroport. Totusi, poate or fi fost plecati in tarile calde atunci cand ati fost voi...

Uite, ca sa ai motiv sa revii....

google.com/search?q=grand ... Q_AUoAXoECBAQAw

rarestop77 [07.07.22 17:01:25] »

@moonmih2003: buna! imi poti trimite pe email cu ce companie ai luat biletele pentru republica dominicana [***]

Multumesc.

webmaster45 [07.07.22 17:49:02] »

@rarestop77:

Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor de tip date personale (nume, numere de telefon, adrese de mail etc) — sunt interzise, de ceva timp, și de lege. Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Pentru a transmite un mesaj personal: click pe linkul "mesaj pers" afişat la fiecare ecou, lângă username (click pe „pliculeț”).

moonmih2003 [07.07.22 21:31:33] »

@rarestop77: buna! noi am luat pana la Madrid un wizz air parca si dupa am mers cu Envelope. E o super companie, nici nu stii cand trece timpul, au de toate, mancare, bauturi etc iar excursi am luat-o printr-o firma spaniola [***]

webmaster45 [07.07.22 21:43:42] »

@moonmih2003:

Aliona R, dansal, moonmih2003, rarestop77, sirbuvio