ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.11.2019
DIN: SLATINA
ÎNSCRIS: 20.01.12
OCT-2019

Balamuc peste tot!

Ne-am hotarat la city-break in toamna fără copii. Plecat cu Turkish, aterizat ok, îmbarcat în mașina de transfer de la aeroport la hotel.

Ajuns dimineata la 8 la hotel si cazarea după 14. Lăsat bagaje la receptie plecat in recunoaștere. Am ales un hotel in apropriere de bazar. La 500 de metri. In fata bazarului statie de tramvai. Super!

Am intrat in bazar dornici de cunostinta cu balamucul. Strazi si străduțe cu sutele. Vanzatori amabili dimineata pt saltea. Daca doriti cumpărături ducetiva dimineata. Sunt mai maleabil si lasa mult la pret. Nu va duceți in weekend ca preturile cresc cu 50%... Nu mâncat o nici o data in bazar. Preturi imense si mâncare ciudata.

La cumpărături faceti paritatea lei euro sau dolar in lei sau lire. 1euro 6.33 lire iar dolar 5.6 lire. Daca vreti sa cumpărați in lire schimbați la case Bancnotele (probabil case de schimb, notă web) va ia 5.55 % comision din suma scoasă.

Legat de ce e de vizitat in partea asiatica: Moscheia albastră superba dar decat mormintele sultanilor. Restul Moscheia inchis. Catedrala Sfânta Sofia e in renovare dar ai ce vedea. Daca vreti sa vizitati la ora 8.30 sa fiti la obiective pt evitarea aglomerația. Istambulul turist pas nu merita. Poate nimeriti ca noi zi cu cross si evenimente si multe obiective sunt închise

Palatul Topkapi: imens cel putin 2-3 ore. Nu ratați baremul. Pret 72 lire plus 42 lire barem. Pont nu mâncat o la restaurantele si cafenelele de acolo. Preturi duble fata de oras.

La magazinele de suveniruri prețurile sar in aer. In exterior de 2 sau 3 ori mai mici. Singurul regret ca nu am putut vedea piata Tarom si palatul sultanilor. A fost închisă zona pt cross si un meci. Dar le vom vedea alta data.

Croaziera pe Bosfor de meritat. 4 ore minunate.

Nu trebuie tratată o masa sub podul Galata. Nu iti vine sa mai pleci. Am stat 5 ore numai sa privesti de la masa vapoarele cu veneau si plecau cu turiști. O masa 4 pers 300 lire (300×0.8 lei), cafea, apa si baclavaua din partea casei. O sa tel cu mai multe detalii.

Trimis de VICIANA in 05.11.19 09:10:43
Validat / Publicat: 05.11.19 09:55:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalia, Kusadasi, Istambul

VIZUALIZĂRI: 2516 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (VICIANA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Intrarea în bazar

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[05.11.19 21:55:18]

@VICIANA:

Am încercat să citesc până la capăt articolul de mai sus cu speranţa că poate poate voi înţelege ceva, ignorând multitudinea greşelilor de tot soiul. Surprinzător, articolul nu a fost scris de pe telefon, cum am crezut iniţial.

Chiar dacă am fost şi eu acolo la IstaNbul, cu N, nu cu M , şi am vizitat principalele obiective turistice, tot ai reuşit să mă bagi în ceaţă.

Pentru corecta informare a cititorilor interesaţi de o vizită în marea metropolă, voi preciza că este vorba, de fapt, de partea europeană a Istanbulului. Toate obiectivele turistice importante din Istanbul se află în partea europeană!

Un sfat util, cred eu: o exprimare îngrijită în scris este o dovadă de respect faţă de cei care citesc cele scrise, dar, în primul rând, faţă de tine.

[06.11.19 08:16:51]

@nicole33:

Ieri am citit articolul prin tramvai. Am crezut că telefonul meu s-a gripat ???? și s-au amestecat tastele. Mi-am adus aminte de el acum, l-am recitit și... caut piața Tarom în Istanbul, pe hartă și nu o găsesc! Cred că s-a schimbat harta lumii ????, piața Tarom o fi în zona europeană de peste asiatica cu Sf. Sofia, gard în gard cu căsuța Erdogan?!

Acum lăsând hazul făcut de necaz, este dezinformare curată și nu merită cele 1000 puncte. La sfatul tău aș adăuga că o hartă i-ar prinde bine măcar când ne povestește nouă dacă nu și în timpul vizitei acolo. Sunt inadmisibile așa gogomănii pe un site turistic de dimensiunea AFA.

Arya
[06.11.19 09:12:57]

@elviramvio:

Eu am alta nelămurire: cum asemenea aberatii au fost apreciate pozitiv de useri serioși de pe AFA? Sa nu fi citit nimic si doar sa fi votat precum semnează primarul? Respectivii au fost cel putin o data la Istanbul și totusi nu au sesizat asemenea greseli grosolane de geografie.

[06.11.19 09:37:34]

@Arya:

Cred că au fost surprinși de... balamuc și s-au rătăcit în " baremul" de la Topkapi după ce au " tratat masa" de la podul Galata cu " vânzătorii amabili dimineața pt saltea" ????????

Mă opresc, chiar e balamuc!

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[06.11.19 10:24:45]

@Arya, elviramvio: eu nu am votat încă, dar citind ”șuetele” voastre - o să o fac și eu

Oamenii pe care-i ”criticați” c-au votat sunt probabil de neînțeles pentru voi, așa-i?

A NU sta pe margine, ca voi, a NU căuta noduri-în-papură, ca voi,.a NU tresălta la unele *potențiale, FOARTE probabile* erori de „autocomplete” ale telefonului - pare de neînțeles, unora ca voi, știu.

Eu apreciez totuși dorința de a ajuta, așa cum s-a priceput, a autoarei. A scris pentru că a vrut să ajute, dezinteresat, alți oameni.

Îmi pare o atitudine MULT mai ok ca a voastră.

Yoda
[06.11.19 10:38:42]

@Arya: Sper sa ma numar si eu printre userii seriosi si care au vizitat de mai multe ori Istanbulul. Adica, serios sunt (sau cel putin asa cred eu), si Istanbulul l-am vizitat, intr-adevar, de mai multe ori.

In apararea mea, am votat pentru ca:

- m-a facut sa rad si rasul e benefic.

- pozele sunt frumoase.

- ca s-o incurajez pe autoare.

In apararea autoarei, as spune ca banuiesc ca a folosit " auto-complete" (care de exemplu inlocuieste Taksim cu Tarom si Bancomatele cu Bancnotele) si ca a mai scris un articol fara greseli si ca si-a cerut scuze.

LE: Si multumesc lui tm67bru

Costi
[06.11.19 11:06:59]

@tm67bru:

Permite-mi să nu fiu în totalitate acord cu tine...

Ai dreptate, este de apreciat efortul de a scrie și de a transmite informații, mai ales atunci când nu ai niciun interes material să o faci!

Dar să recitești ce ai scris înainte de a posta sau imediat după și să corectezi greșelile datorate, în marea majoritate, mai mult ca sigur, folosirii neadecvate a unui corector automat mi se pare dovada respectului față de tine însuți/însăți, față de cititori și față de limba română.

Aici ne despărțim în opinii, pentru că atitudinea autoarei review-ului se încadrează perfect în ceea ce românul exprimă foarte plastic prin această zicere: Las' că merge și așa!

Sunt mulți cei care, atunci când li se atrage atenția cu privire la modul cum scriu, răspund cu supărare: Ce, nu suntem la ora de limba română! , răspuns prin care își ascund lipsa de pregătire și ignoranța, uitând că, atunci când vorbești limba română ca limbă maternă, ești permanent „la ora de limba română”!

Autoarea review-ului, din fericire nu a avut o astfel de atitudine, dar oricum văd că a ignorat cu totul ce se întâmplă pe pagina propriului review. L-a scris și nici că a mai interesat-o ce a urmat.

Așadar, eu nu votez în niciun fel, nici „cu plus”, nici „cu minus”. Recunosc, nu mi-a plăcut deloc reviewul, mai ales că este despre unul din preferatele mele, primul mare oraș vizitat de mine (am aniversat în august 30 de ani de la prima vizită acolo). Dar apreciez prezența pe sait a autoarei, membră veche și cu ceva activitate (pozele chiar îmi plac)...

Mi-a plăcut și că are un review intitulat chiar așa: Merge și așa! (semnul exclamării l-am pus eu).

Și-a cerut chiar și scuze, în review-ul ce a urmat acestuia, pentru „greșelile de tastat”.

Așa că, s-auzim de bine!

[06.11.19 11:35:02]

@Costi, aArya, elviramvio: Aloo, dnu profesor, doamnelor - nu suntem la școală aici, atitudini de genul ”tras de urechi autorii” pentru că au fost neglijjenți, neîngrijiți în exprimare NU-ȘI AU locul aici.

E, desigur, de preferat să citim reviews-uri cât mai îngrijit scrise; putem încerca să ”îndrumăm” userii în acest sens - însă NU prin atitudini precum cele ale voastre, mai sus!

Astfel de atitudini nu vor avea niciun rezultat constructiv -- majoritatea celor ”trași de urechi” nu vor scrie mai îngrijit, ci pur și simplu nu vor mai scrie. Am văzut de sute, prob mii de ori asta.

Generalizarea acestor eventuale tendințe la ce duce? Că rămân să scrie pe AFA doar o mână - ba chiar ”câteva degete de la o mână” - de „elitiști”, care pot scrie fără frica de a fi ”trași de urechi”?

Cine câștigă din asta?

Că de pierdut e posibil, ba chiar probabil să pierdem cu toții - și în primul rând cititorii.

[06.11.19 12:15:27]

@Admin:

Cornel, din păcate trebuie să-ți spun că nu sunt de acord cu ecoul tau. Si acum îți spun cum am ajuns la acest articol în situația în care n-am reușit să mai citesc articolele Marikai, Crismis, Mireille, Robert, Carmen Ion, Mprofesnu, Irinad și cer iertare, lista e foarte lunga. Am primit un telefon ieri și mi-a fost indicat acest articol, persoana știind că urmăresc oferta de zbor Istanbul pt. o suma câștigată la un concurs de travel și care nu poate fi cheltuită decât așa. Persoana care m-a băgat în belea????, desigur a considerat că face o gluma, lucrează în turism. Nu spun mai mult, tu înțelegi ca nu neapărat gramatica m-a șocat, nimic nou. Dar pur și simplu e... îmi cer scuze, e fals și nu face cinste AFA că sa fiu decenta, și se consideră că AFA promovează asta. In decembrie vreau sa scriu și pe AFA despre circuitul portughez folosind trenurile lor excelente. Cum crezi că ar primi colegii un articol în care as vorbi despre gările din Lagos cu peroane la Porto? Sau că am făcut plaja pe malul raului Tagus in zona orașului Braga? Sunt mulți scriitori buni, medii și chiar slabi pe AFA care merita laude și ultimii încurajări. Aici e altceva. Știu ce mă așteaptă pt intervenția asta, îmi asum și sper că măcar în sufletul tău să-mi dai dreptate. E păcat dacă nu mă crezi. O zi buna îți doresc! (Am scris de pe telefon așa că dacă am bramburit litere, să știi că sunt doar chioara ????????)

[06.11.19 12:26:39]

@elviramvio: ca peste tot în viață, lucrurile nu sunt, nici pe AFA, doar „alb și negru”.

Da, AFA acceptă și astfel de articole, scrise mai neîngrjit - asta nu înseamnă că AFA „promovează” astfel de articole - e o... gogomănie să crezi / scrii asta

AFA promovează o scriere cât mai corectă și mai îngrijită - vezi de ex ex campania ”Scrie românește pe net”. AFA a implementat un sistem prin care articolele scrise - printre altele - îngrijit și ordonat sunt ”scoase în evidență”, prin aprecieri (voturi), marcaje editoriale (MG, „Articolul zilei”, ”Review-ul săptămânii” etc)

AFA nu trage însă pe nimeni de urechi că scrie neîngrijit, câteodată, sau agramatical, altă dată.

Tragerea de urechi îmi pare o atitudine indemnă și neelegantă.

Dacă tot și-a făcut timp să scrie, un om elegant corectează cu civilitate eventuale greșeli sau informații incorecte. Eventual dă sfaturi, face recomandări - cel mai adesea, cu civilitate și eleganță.

În rest - ori în caz contrar: un om elegant ignoră, nu trage de urechi.

rentea
[06.11.19 14:52:00]

@admin + @tm67bru - o atitudine foarte ok. oamenii trebuie sa fie incurajati sa scrie, in fond este " interesul" direct al site-ului si al membrilor de a avea cat mai multe opinii inregistrate, cat mai multe note acordate, astfel incat sa reiasa o medie reprezentativa pentru orice.

Este evident ca multe din greselile respective sunt erori de autocorector.

INSA, numai faptul ca a avut rabdare sa incarce pozele respective (apropo, ar fi tare util un proces de upload grupat al pozelor sau un proces mai usor, mai rapid) este, pentru mine, o dovada de mare respect pentru toti utilizatorii siteului.

Mihai18
[06.11.19 22:49:06]

Viciana & Ariana 32

Vă mai amintiți de rewievul scris de @Ariana 32 intitulat „OK ca city break” (se referea la Viena cu statuile sale „coclite) și care a stârnit foarte multe ecouri critice, unele chiar picante.

În urmă cu cca. 2 zile, @Viciana „a aruncat bomba” testând vigilența cititorilor care au reacționat prompt și corect. Aceasta denotă că viata pe AFA pulsează, că userii chiar dacă nu scriu, citesc ce s-a mai publicat recent și este foarte bine.

Și eu am observat că Viciana a scris rewievul „în vârful peniței” ori l-a scris „pe genunchi” M-a frapat când a scris că Moscheea Albastră se află în zona asiatică a Istanbulului și instinctiv am vrut să o corectez printr-un ecou, apoi m-am abținut dar observ că unii dintre dumneavostră nu ați fost cuminți și ați trimis săgeți spre ea (glumesc).

Noapte bună tuturor.

black_mamba
[12.12.19 21:50:59]

3 cuvinte, 5 prostii. [****] -1 de la mine.

VICIANAPHONEAUTOR REVIEW
[16.04.20 19:11:51]

@nicole33:  Articolul a fost scris într-adevăr pe telefon. Daca se citeste si continuarea se vede ca am cerut scuze pentru greseli. Telefon nou cu funcții pe care le descoperi mai greu. Cu ce v-am băgat în ceață? Pentru intrebari suplimentare va sta la dispozitie.

VICIANAPHONEAUTOR REVIEW
[28.09.20 08:17:48]

Luna viitoare vom vizita iarăși Istanbulul. De data asta voi fii mai explicita în exprimare prin fotografii. In ceea ce privește greșelile de tastare voi verifica mai atent funcția de autocorectare telefonului. Din dorința de a ajuta și graba de a impartasii impresile noastre mai greșim. Dar nu este un capăt de tara. Gresesc alții ce conduc un oraș sau o tara când vorbesc (primari și presedinti) dar un om obișnuit  dornic sa fac un bine. Ne vom auzi  dupa vizita în pandemie. O zi frumoasa!

black_mamba, elviramvio, Mihai18, rentea, VICIANA, Yoda
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Istanbul: