ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.11.2019
DIN: Galaţi
ÎNSCRIS: 27.08.17
AUG-2019

Marele Palat Peterhof, Versailles-ul rusesc

Pentru a vizita palatul Peterhof si gradinile acestuia ne-am rezervat o zi, datorita domeniului vast, aglomeratiei, dar si a faptului ca, desi programul de vizitare al palatului este 10.30-18.00, accesul individual in palat este permis in doua intervale, 12.00-14.00 si 16.15-17.45, iar in fiecare zi de luni este inchis. Aceste intervale sunt atat pentru vizitare, cat si pentru cumpararea biletelor.

Fiind amplasat la circa 30 km de Sankt Petersburg, avand insa iesire si la Marea Baltica, prin golful Finlandei, se poate ajunge aici si cu vaporasul, care se ia din spatele Hermitage, insa este mai scump. Noi am mers cu microbuzul pe care l-am luat din statia de metrou Avtovo (microbuze particulare: K-224, K-300, K-424 sau autobuzele de stat: 200,210). Exista si alte statii de metrou de unde pot fi luate autobuze, Leninsky Prospekt sau Prospekt Veteranov.

Domeniul are o suprafata de 600 ha si cuprinde Gradinile de Sus si Gradinile de Jos, separate de Palatul Peterhof. Daca optezi pentru vaporas, intrarea se realizeaza prin Gradinile de Jos, insa daca ajungi aici cu autobuzul, microbuzul, accesul se realizeaza prin Gradinile de Sus.

Am strabatut Gradinile de Sus, unde, pe vremea lui Petru erau cultivate legume, fructe, ierburi si plante medicinale, trecand pe langa cele trei fantani: Mezheumnny, Stejar si Neptun.

Accesul in Gradinile de Sus este liber, insa biletul de acces in Gradinile de Jos costa 900 ruble (separat de cel pentru palat, care este de 1000 ruble/persoana). Pe langa acestea, se pot vizita si alte pavilioane aflate in Gradinile de Jos, pentru care se plateste separat, la casele de bilete amenajate la fiecare obiectiv in parte. De asemenea, din gradinile palatului Peterhof se poate ajunge in gradinile Alexandria, acestea fiind separate printr-un gard, accesul fiind permis aici dupa ce se plateste un alt bilet, insa nu te mai poti intoarce.

Povestea palatului incepe odata cu victoria de la Poltava din 1709, a lui Petru cel Mare asupra suedezilor, cand acesta a decis sa construiasca un palat potrivit pentru un monarh, iar o vizita la Versailles a sporit ambitiile acestuia. Lucrarile au inceput in 1714, iar in 1723 Peterhof a fost deschis oficial.

Fiind o vreme insorita si calduta, am decis sa vizitam mai intai Gradinile de Jos, dupa ce am asistat la spectacolul oferit de Marea Cascada, incepand cu ora 11.00.

Piesa centrala, Marea cascada, construita in acelasi timp cu palatul, este alimentata de izvoarele subterane ale Dealurilor Ropshai situate la aproximativ 22 km distanta. Initial, intregul decor era alcatuit din sculpturi de plumb aurit care si-au pierdut frumusetea, fiind inlocuite de-a lungul timpului, astazi numarand 37 statui din bronz aurit, 64 fantani si 142 jeturi de apa care coboara de-a lungul teraselor Marelui palat catre mare, prin canalul marin, pe unde tarul putea naviga de la palat pana la golful Finlandei. Aceasta este zona cea mai fotografiata si aglomerata, avand intr-adevar unicitatea sa.

Gradinile de Jos sunt impartite in trei zone: centrala (Grand), de vest (Marly) si de est (Monplaisir), avand peste 20 de fantani, inclusiv fantani-capcana, amuzamentul copiilor. Pe versantii dealurilor sunt amplasate cascade: The Great (in partea centrala), Chessboard Hill (in partea de est) si Golden Hill (in partea de vest), una singura fiind amplasata intr-o zona plata, Lion cascade.

Pentru a nu, rata” niciun obiectiv, am folosit google maps, deoarece nu exista harti sau pliante ajutatoare. Turul gradinilor l-am inceput cu partea de est, zona pe care am strabatut-o pana am ajuns la gardul care separa gradinile Peterhof de parcul Alexandria. Marturisesc ca nu am vazut toate fantanile, insa ne-am oprit la cele mai interesante, despre care voi povesti in continuare.

Fantanile romane sunt doua fantani identice asezate simetric la baza Chessboard Hill, de o parte si de alta a cascadei cu acelasi nume. Initial, acestea erau din lemn, dar in 1800, au fost reconstruite din granit si marmura.

Cascada Chessboard Hill este situata pe o panta naturala si a primit acest nume datorita treptelor sale de scurgere pictate la mijlocul secolului al XVIII-lea, cu patrate alb-negru ca ale unei table de sah. De o parte si de alta a cascadei, sunt instalate pe piedestal statui de marmura ce reprezinta figuri ale zeilor stravechi. Ulterior, aspectul cascadei s-a schimbat cand au fost adaugati trei dragoni cu aripi, colorati, care pazesc intrarea in grota superioara.

Fantana piramida este una dintre cele mai frumoase fiind reprezentata de piramida tetraedrica in sapte trepte, fiind construita in cinstea victoriei asupra suedezilor. Aspectul de obelisc este dat de jetul de apa cu un debit de 100 de litri/secunda, fiind cel mai abundent dintre fantanile Parcului de Jos.

, Din fantana in fantana”, am ajuns la malul marii, extrem de linistita, fara valuri, probabil pentru ca intra in golful Finlandei sau poate pentru ca asa este in aceasta perioada a anului.

Aici se gasesc Baile, construite atat pentru Petru I, cat si pentru Maria Alexandrovna, sotia imparatului Alexandru al II-lea, care suferea de o boala pulmonara si aici facea hidroterapie, procedura la moda in Europa in a doua jumatate a secolului al XIX-lea. In apropierea Bailor a fost amenajata o gradina peisagistica in miniatura pentru imparateasa, numita ulterior, Gradina chinezeasca.

Cel mai romantic si celebru pavilion este insa Monplaisir, palatul suburban preferat al lui Petru I, proiectat chiar de el. Intrarea este 500 ruble, se poate filma si fotografia, insa in interior nu exista niciun panou explicativ. Acesta este singurul palat al lui Petru cel Mare care isi pastreaza caracterul original din secolul al XVIII-lea si in care se gasesc puternice influente ale arhitecturii olandeze din acel secol, motiv pentru care palatul a fost numit si Casa olandeză. Pavilionul are un singur nivel si se intinde pe orizontala, avand doua holuri lungi si luminoase separate de cateva camere.

Cabinetul de lac are peretii decorati cu 11 panouri verticale mari in lac negru si 11 mai mici, orizontale, realizate in stil chinezesc. Pe consolele de pe rafturile dintre panouri, sunt asezate vase din portelan.

In Sala Mare, in stil baroc, situata in centrul palatului, au avut loc evenimente importante familiale, receptii cu ambasadorii si celebrarea victoriilor armatei rusesti. Un pahar mare de sticla de pe masa aminteste de pedeapsa imfama pe care o aplica Petru celor care incalcau regulile: „Goblet of the Big Eagle”, adica sa bea o portie completa de vodca din paharul de 1,5 litri, numit „Marele vultur”.

Bucataria proiectata in maniera olandeza, are o caracteristica unica, chiuveta de piatra pentru spalarea vaselor, alimentarea cu apa si sistemele de canalizare, create pentru Monplaisir, fiind o inovatie semnificativa pentru secolul al XVIII-lea.

In Cabinetul de lucru al lui Petru, instrumentele de navigatie si masurare sunt dovezi ale exercitiilor navale ale imparatului, care era expert in constructii navale si afaceri maritime. Atmosfera intima este data de obiectele de zi cu zi ale tarului, pastrate aici: camasa de noapte, prosopul, ulciorul si vasul pentru spalat.

Ne-am continuat plimbarea pe malul marii, ajungand la un alt pavilion ce gazduieste Muzeul yahturilor imperiale si am traversat Canalul Morskoy pentru a ajunge in partea vestica a gradinilor.

Pavilionul Hermitage era folosit candva ca un loc de izolare, primul de acest gen fiind construit in Peterhof, prin decretul lui Petru I, care a vazut astfel de constructii in timpul calatoriilor sale in tarile europene.

Am urcat pe colina cu Sady venery, o zona de promenada, de unde se poate admira partea de vest a gradinilor, palatul Marly, balta cu pesti si marea. Am coborat apoi langa palatul elegant cu doua etaje, Marly, vedeta partii de vest a parcului de jos. Ne-am plimbat apoi prin gradinile cu trandafiri ale parcului numit, Peterhof in timpul razboiului”, unde sunt expuse fotografii care arata cum a fost acesta distrus aproape in totalitate in cel de-al doilea razboi mondial si cum a fost reconstruit.

Ne-am intors apoi catre zona centrala, trecand pe langa Menager Fountains, situate la baza cascadei Golden Hill, numita astfel deoarece are partile verticale al treptelor acoperite cu foita de cupru aurit, ce creeaza un joc interesant de lumini prin oglinda apei.

Lion Cascade este construita odata cu Hermitage si este decorata cu sculpturi ce reprezinta doi lei, amplasate pe cele doua parti ale unei colonade, realizata din granit si marmura. In centrul bazinului, pe o stanca de granit, se afla o statuie a nimfei Aganippe.

Alte doua fantani, Adam si Eva, sunt pe aleea Marly, asezate simetric fata de canalul marin, prima terminata fiind Adam.

Am finalizat plimbarea prin Gradinile de jos si ne-am intors de-a lungul canalului central marin, ajungand la baza Marei Cascade, la grupul sculptural „Samson Tearing Apart the Jaws of the Lion”, monumentul care celebreaza marile victorii rusesti.

Marele Palat Peterhof, pare impozant vazut din gradini, dar de fapt este destul de ingust si nici prea mare. Tarul a incercat sa-si stabileasca resedinta la Strelna, insa terenul s-a dovedit a fi complet inadecvat pentru canalele si fantanile pe care le-a imaginat. Prin urmare si-a indreptat atentia spre actuala locatie si a inceput sa-si întocmeasca propriile planuri pentru gradini si palat, iar cladirea a fost terminata in 1721, avand aspectul unei cladiri mici cu doua etaje, cu o latime care nu o depasea pe cea a Marii cascade si care servea pentru receptii si sarbatori. Marele Palat a fost transformat in timpul domniei tarinei Elisabeta, cand i s-a adaugat un al treilea etaj si aripi cu pavilioane la fiecare capat, iar stilul baroc a facut loc neoclasicismului. Interiorul acestuia a fost aproape in intregime reconstruit dupa cel de-al Doilea Razboi Mondial. Din cele aproximativ treizeci de camere, mai multe merita mentionate pentru frumusetea decoratiunilor interioare.

Scara principala, puternic ornamentata si cu o multitudine de statui aurite, da tonul pentru ceea ce urmeaza si ne conduce la o serie de camere de stat folosite in scopuri oficiale.

Sala Chesma este o sala de asteptare situata in fata camerei Tronului, decorata cu picturi mari, care prezinta cele mai dramatice episoade ale bataliei de la Chesma in care flota rusa condusa de contele Alexei Orlov a invins flota turca.

Sala Tronului este cea mai spatioasa, proiectata pentru receptii, baluri si concerte, care initial stralucea in splendoarea sa, dar in 1777 a fost decorata intr-un stil clasic si mai modest.

Sala de bal ocupa cea mai mare parte a jumatatii occidentale a Palatului Grand Peterhof. Ferestrele sunt dispuse in doua niveluri aici si numeroase oglinzi si picturi sunt folosite ca decoratiuni. Potrivit unei legende, Elisabeta a ordonat proiectantului sa foloseasca cat mai mult aur in designul camerei.

Sala de mese alba era destinata meselor festive, in centrul camerei aflandu-se o masa imensa, acoperita cu o fata de masa alba si un set de portelan pentru 30 de persoane.

Camera portretelor este cea mai veche, a fost proiectata in timpul vietii lui Petru I. Este decorata aproape in intregime cu picturi ce reprezinta portrete ale unor femei.

Salile de ceremonii sunt urmate de camerele private, care adapostesc dormitoare, birouri private si saloane.

Camera de studiu apartine primului proprietar si creator al palatului si este cel mai vechi interior al palatului. Elementul principal al decorului sunt panourile de stejar sculptat. In timpul marelui razboi patriotic din 1941-1945 au fost evacuate opt panouri, sase dintre ele fiind refacute dupa razboi.

Obiectele personale ale lui Petru I sunt prezentate aici. Exista 2 steaguri, al Rusiei si al Suediei. In casetele din cele doua dulapuri erau ascunse hartii si documente foarte valoroase. In partea centrala se afla un glob englezesc din secolul al XVIII-lea.

Infatisarea palatului s-a schimbat in secolul al XIX-lea, cand in aripa de est, cu vedere spre Gradinile de Sus, arhitectul a creat opt interioare, prin ridicarea unui al treilea etaj, cu ocazia casatoriei fiicei impăratului, Olga Nikolaevna, cu printul Karl din Württemberg. De atunci, aripa de est a inceput sa fie numita "jumatatea Olgai" a Palatului Grand Peterhof.

Calatoria pe taramul Peterhof s-a terminat, iar propria concluzie este ca acesta nu are acelasi farmec ca si palatul Ecaterinei, desi se vede si aici amprenta acesteia, dar faptul ca nu a fost resedinta ei favorita a facut ca aurul sa fie mai putin prezent pe pereti si in decoratiuni. Ceea ce il face insa inegalabil sunt parcurile cu numeroasele fantani si in special Marea Cascada, care este una dintre cele mai spectaculoase creatii din lume.

Trimis de geani anto in 03.11.19 22:25:38
Validat / Publicat: 04.11.19 06:22:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RUSIA.

VIZUALIZĂRI: 1000 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Marly palace

DOINITA
[04.11.19 19:44:44]

Amintiri placute din locuri superbe! Multumesc pentru o plimbare, fie ea si virtuala, prin superbele gradini imperiale si locuri calcate de picioare imparatesti.

Felicitari pentru articol!

[04.11.19 19:45:50]

@DOINITA: Mulțumesc!

RazvanP*
[22.11.19 16:32:37]

@geani anto:

Buna ziua, ati fost pe cont propriu sau printr-o agentie?

Multumesc.

[29.11.19 18:07:14]

Vacanța am organizat-o împreună cu soțul meu si nu am apelat la agenție.

tripyy
[21.01.20 14:51:29]

@geani anto:

Stii care este programul pentru spectacole? Sau este doar unul, la ora 11?

[22.01.20 11:20:11]

Fantanile functioneaza toata ziua, începând cu ora 11.00. Si noi ne-am îngrămădit, crezând că sunt deschise doar o perioadă de timp, dar am descoperit apoi, stand toată ziua prin grădini, ca, merg" până la închiderea palatului.

[24.03.20 22:03:20]

@geani anto: Fara cuvinte, doar felicitari, votat cu mare drag.

DOINITA, geani anto, mishu, RazvanP*, tripyy
Alte impresii din această RUBRICĂPalatul Peterhof [Peterhof]: