ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2019
ÎNSCRIS: 28.07.08
STATUS: ADM
NOV-2019
[rog selectati]

„Caravana AFA” prin Alpii austrieci și Dolomiți. Plus Postojna și Croația. 9 nopți cazare, 26 iunie - 05 iulie
[update] Caravana a fost amânată pentru 2021 — perioada: 25.06-04.07

Ideea mi-a venit acum câteva luni - îmi doream să merg eu pe acolo. M-am consultat intens cu câțiva utilizatori care cunosc bine zona, zonele respective - Bogdan DSN, claudiu_71, hugovictor, traian. leuca -- unii chiar au fost prin zonă, pentru documentare, pentru noi. În august am fost și eu acolo, într-un weekend, documentându-mă și eu, la modul ”cu ochii mei”.

Am avea ce să vizităm pe acolo - timp și energie să fie!

Muzeul Terorii, Muzeul Porsche şi Muzeu Bonzai - toate lângă Seeboden; cu vaporaşul pe lacul Millstatt; cu telecabina pe Goldeck din Spital an der Drau; Alpin Road Villach; Muzeul Minimundus şi neapărat Pyramidenkogel - în Klagenfurt; drumul alpin Maltatal; Grossglockner-ul cuplat cu Panoramabahn Kreuzeck; cu vaporaşul pe Ossiacher See, cu telecabina pe Kanzelhohe, apoi Alpin Park şi Castelul Landskrom; cu telecabina la Ankogel, Kleinkirchheim, Heiligenblut sau Arnoldstein, castelul Hochosterwitz, cheile Raggaschlucht etc....

Apoi, în Dolomiți: superbele lacuri Misurina, Braies, Sorapis; zona lacului St.Caterina din Auronzo di Cadore; Tre Cime di Lavaredo; Cibiana di Cadore; pasurile Falzarego, Tre Croci; Lagazuoi; Cinque Torri, etc șamd...

Pentru mai multe detalii - consultanți excelentele reviews-uri de aici:

- amfostacolo.ro/hotel9.php ... latorii&id=7627

- amfostacolo.ro/hotel9.php ... te-zone&id=2211

Și pozele de aici ori de aici.

IMPORTANT: Nu ne propunem să atingem TOATE obiectivele de mai sus (nici măcar ”marea lor parte”) - nu mergem acolo ca să ””bifăm”, cu orice preț, cât mai multe.

PROGRAMUL ZILNIC (cu excursiile ”locale”, pt fiecare zi) pe care-l vom propune va fi unul LEJER, ușor, scurt. Cine dorește, îl poate extinde la (cât) mai multe obiective, oricât de multe dorește / poate :-)

Concluzia „unanimă” - ar fi superfain, e realizabil. Prețurile la cazare sunt cam mari, dar merită. În plus, se pot încerca variante mai economice, inclusiv campinguri!

În vizita mea din august am contactat direct câteva variante de cazare, am vizitat niște campinguri etc. După ce m-am întors, am scris emailuri către cel puțin 50-60 de hoteluri, pensiuni etc.

Spre MAREA mea surprindere, rezervarea cazării pentru un grup (relativ mare) s-a dovedit MULT mai dificilă decât pentru cazul ”individual” (1-2-3 camere). Majoritatea covârșitoare a hotelurilor ne-au refuzat din start - unii motivând că nu au atâtea camere disponibile (deși solicitarea era pentru vara anului viitor!), unii mi-au spus direct că nu sunt interesați în grupuri relativ mari.

A fost cu atât mai dificil cu cât eu căutam să asigur 2 variante de cazare pentru fiecare „etapă” - una cât mai ieftină (eventual fără masă) și una mai bună calitativ, care să includă demipensiune.

Am reușit, până acum, doar parțial, încă mai caut, mai negociez cu hoteluri, pensiuni, vile etc. Motiv pentru care datele (cifrele) prezentate mai jos sunt doar provizorii, putând suferi (mici) modificări la final ([le] între timp, am stabilit”varianta finală”). Am zis însă că e mai important să vă anunț cât mai repede, pentru a nu vă „stingheri” eventuala programare a vacanțelor 2020.

Programul propus

Întâi de toate, „schița” de mai jos se referă exclusiv la cazări - programul zilelor din fiecare etapă urmând a fi stabilit împreună și detaliat ulterior.

a26.06-29.06 25.6-28.6: Alpii Austriei - zona Carinthia - cazare 3 nopți în Seeboden

29.06-02.07 28.6 - 1.7: Dolomiți - cazare 3 nopți în zona Misurina - Cortina d'Ampezzo - Auronzo di Cadore

02.07-03.07 1.7 - 2.7: Postojna - cazare 1 noapte în zonă

03.07-05.07 2.7 - 4.7: Plitvice, Croația - 2 nopți cazare —» Parcul Plitvice și/sau Parcul Krka și/sau 1 zi plajă

05.07-06.07: Zagreb (sau variante) - 1 noapte cazare în zona resp.

Traseul (doar cazările!) îl puteți urmări pe hartă aici: goo.gl/maps/cLTs8Te5t7qXG6nD7.

După cum vedeți, cu excepția primei și ultimei zile, sunt distanțe scurte între cazări -- care să ne permită MAXIMIZAREA timpului alocat viztelor ”locale” (de ex: putem pleca dup-amiaza târziu în ultima zi din Dolomiți, ne cazăm seara la Postojna, a doua zi dimineața vizităm peștera, apoi plecăm spre Plitvice)

Am avea deci 10 9 nopți cazare, la un preț estimativ între 400 363-690 640 euro de persoană = funcție de cazarea aleasă, regimul meselor etc - sunt variante, puteți alege, de ex, între cazări mai modeste, fără masă și până la cazări la 4 stele cu demipensiune.

În plus, puteți opta pentru cazare la camping (inclusiv varianta ”cu cortul”!) - prețul va fi evident (și) mai mic.

[le] Preț final cazări = 469 e / pers odată cu schimbarea în „cazare cu demipensiune” în Croația, prețul a crescut la 500 euro / pers.

IMPORTANT: în prețul cazării sunt incluse CARDURI TURISTICE, cu gratuități la obiectivele vizitate (telecabine etc)

Rog observați că deși avem doar 10 9 nopți cazare, perioada (în zile) va fi considerabil mai mare - avem de ajuns în Seeboden, în prima zi, probabil unii vor avea nevoie de 2 zile pentru a ajunge acolo. Idem, la retur - e cel puțin 1 zi în plus (pentru unii poate 2). Pe scurt, e necesar a vă rezerva 12-14 10-11 zile pentru această Întâlnire! (exemplu 25 iunie - 8/9 5/6 iulie)

Dacă programul nu vă permite atâtea zile - puteți „lua”, de exemplu, doar primele 3 etape (Carinthia + Dolomiți + Postojna), sau - alt exemplu - doar ultimele 3.

Transportul

- evident, nu e inclus în prețurile de mai sus

Avem multiple posibilități

1. mașina personală - probabil va fi cea mai uzuală

2. autocar / microbuz — funcție de nr de doritori, vom închiria și vom împărți costurile

3. rulote - sunt disponibile de închiriat, în România - am inițiat deja contacte ref. la acest aspect (sau puteți închiria direct voi) - sunt însă destul de scumpe

4. avion București - Graz, de unde puteți eventual închiria mașină - sau vă puteți îmbarca pe autocarul/microbuzele noastre (APROAPE sigur vom avea)

Regimul copiilor, cel single etc.

- va fi determinat ulterior, funcție de cazările alese

- va fi comunicat individual, în calculațiile de preț aferente fiecărei înscrieri / solicitări

Înscrieri, avans, termene și condiții de anulare

- pentru rezervarea fermă („blocarea”) cazărilor este necesar să plătim un depozit - de regulă între 30 și 50%

- am stabilit avansul la 200 euro / persoană

- vă puteți înscrie în Lista Înscrieri CARAVANA AFA 2020

- diferența = până cel târziu în 26.05.2020

Condiții de retragere:

- până la 31.12.2019 - fără taxe de anulare;

- ulterior: vă puteți retrage fără costuri dacă găsiți (sau găsim împreună) un înlocuitor. În caz contrar, se pierde avansul.

FOARTE IMPORTANT: contractele aferente cazărilor vor fi semnate în 1-2 săptămâni. Solicitările mele au estimat un număr între 20 și 50 de camere. Contractele finale vor fi făcute pentru un număr fix de camere - în funcție de numărul de înscrieri la acel moment.

Spre deosebire de alte cazuri, aici NU PUTEM face alocările „funcție de statut”. Alocările vor fi făcute în ordinea avansurilor plătite

Dacă sunteți interesați și doriți să vă ”blocați” una sau mai multe camere - înscrieți-vă, plătiți avansul cât mai repede. (dacă apare ceva: vă puteți retrage GRATUIT până în 31.12). Ulterior... s-ar putea să nu mai fie camere (sau să putem obține, dar la alt preț - evident mai mare).

Trimis de Admin in 31.10.19 09:59:19
Validat / Publicat: 01.11.19 09:27:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ.

VIZUALIZĂRI: 13047 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Admin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Tre Cime di Lavaredo (Dolomiți) - foto Bogdan DSN

ECOURI STICKY: importante, "concluzii" etc
NOTĂ: ecourile STICKY sunt "extrase" şi afişate prioritar, la începutul şirului de ecouri; ele se regăsesc, totuşi, ŞI în succesiunea cronologică, "normală" a şirului de ecouri
09-11-2019, 09:05 - Admin

Am pregătit PROGRAMUL COMPLET al CIRCUITULUI - va fi publicat în foarte scurt timp. Înainte recapitulez pe scurt

Cazările (+ mesele incluse!)

• 29.06-02.07 28.6 - 1.7 = 3 nopți Italia = Albergo Miralago 2*, MISURINA [e chiar pe malul lacului!] + DP

• 02.07-03.07 1.7 - 2.7 = 1 noapte Slovenia - Center Hotel 3*, POSTOJNA + MD

• 03.07-05.07 2.7 - 4.7 = 2 nopți Croația - Bellevue Hotel 2*, PLITVICE +MD

Total 9 nopti cazare (plus mese - DP, MD - e indicat la fiecare): 469 euro / pers

09-11-2019, 09:16 - Admin

Program detaliat zilnic

• ZIUA 1 - Înainte de a ajunge la Seeboden se poate face o oprire la Burg Hochosterwitz - burg-hochosterwitz.com/en
      De aici sunt 100 km / 75-90 min pana in Seeboden

• ZIUA 2 [cazare Seeboden] – avem 2 propuneri de traseu

• Var. 2.1 - drumul alpin Malta Hochalmstrasse - se trece pe langa mai multe cascade, cea mai mare este Fallbach (200 m inaltime), lângă cascadă este un parc tematic pentru copii (link mai jos). Exista o potecă și spre cealaltă cascadă, Melnikfall. Sus la baraj există o platformă cu podeaua din sticlă, se pot face plimbări, se poate vizita interiorul barajului etc. site malta, site fallbach - aprox 1.5 ore 3-4h (incls masa!) + 1h drumul spre Porsche

La intoarcere se poate vizita muzeul Porsche (este în apropiere) - site oficial - estimativ 1h (program muzeu 9-18) + 30 min drum retur Seeboden

• Var. 2.2 – drumul alpin Grossglockner – sus în parcarea de la capătul drumului se poate coborî pe ghețar (pe jos sau cu funicularul), se pot vedea marmote, se pot face plimbări. Se poate și mânca pe aici, o cafea, un suc, un apfelstrudel. Biletul fiind valabil 24 ore - se poate coborî în Kaprun/Zell am See, cu întoarcere după-amiază gratis. site; impresii - estimativ 1.5 drum + 4-6 ore sus (incl masa!) + 1.5 drum retur

• ZIUA 3 [cazare Seeboden] - propunem 2 variante (3.1 și 3.2)

• 3.1. 1 cheile Raggaschlucht - site - 40 min dr + 2h vizita + 20 min dr spre Moll

• 3.1. 2 ghetarul Moll cu funicularul prin munte, apoi cu telegondola, se ajunge la 3000m - site - 3h vizita (incl masa!) + 1h dr înapoi.

• Total 3.1 = 7h

• 3.2 Pyramidenkogel + vizita satul Maria Worth, apoi vizita Portschach (toate pe malul lacului Woerthersee - cu bărcuțe electrice!) = 4-7 ore

• ZIUA 4 - decazare Seeboden = ora 10.00

- plimbare cu vaporasul pe Millstattersee - 2h (10-12)

- plecarea spre Lago di Braies (site; impresii) (2.5 ore Seeboden - Braies)

- ajungem la Lago Braies la 14/15

– tur de lac sau plimbare cu barca sau plimbare usoara pe malul drept. 2h

- spre Misurina, cu oprire la 2 lacuri – Toblachersee / Lago di Dobbiaco și Lago di Landro = 1h

- Lago Misurina ajungem aprox la ora 18 + [cazare Misurina]

• ZIUA 5 [cazare Misurina]

Passo Falzarego – urcare cu telecabina la Rifugio Lagazuoi (de urmat traseul usor spre varf 2778 m, adaposturi, puncte de observatie din primul razboi Mondial, plimbare cu peisaje spectaculoase. 1h drum + 1.5 h vizita

Apoi CinqueTorri (la 2 km de Falzarego spre Cortina) - vezi impresii - urcare cu telescaun; de la Rifugio Scoiattoli; traseu circular Cinque Torri (usor, cam 60-90 min) - 3h (incl masa!) + 1h înapoi. Total 6.5 ore

• ZIUA 6 [cazare Misurina] == 2 variante

6.1. 1 – urcare la Tre Cime di Lavaredo impresii (trebuie plecat dimineata devreme - 8.30, ca să nu se blocheze drumul!) cu traseu circular in jurul stancilor (circa 4-5 ore)

6.1. 2 - apoi luat telescaunul din Misurina înspre Col de Varda – de sus peisaje spectaculoase) 1.5-2.0 h

SAU

6.2 Pass Pordoi (drum de la Misurina = 1.5h) - de aici urcare cu telecabina (peisaje de vis) si apoi un traseu usor de 30-40 min pana la refugiul Forcella Pordoi (2848 m) site ~ 2.5 ore + 1.5h drum înapoi = 5.5 - 6h

• ZIUA 7 - decazare Misurina - ora 10.00

- tur de lac Misurina / plimbare hidrobicliclete / barca (2-2.5h) + deplasare Auronzo di Cadore (30min) + vizita Lac S. Catharina (1h) + drum Postojna (4h)

- ajungem la Postojna la ora 18 - [cazare Postojna]

• ZIUA 8 - decazare Postojna - ora 10

- vizită peștera Postojna impresii + Castelul Pradjama impresii = 4.5h (masa = la peșteră, reducere grup)

- drum spre Plitvice = 3.5h // aprox la ora 18 = [cazare Plitvice]

- drum înapoi = 100-120 min

10.2 zi de plajă / timp liber

• ZIUA 11 = decazare Plitvice + drum spre casă

09-11-2019, 09:48 - Admin

OBS. Excursiile propuse presupun costuri suplimentare = intrări la obiectivele vizate - o să revin cu o estimare a lor.

În AUSTRIA avem însă inclus Millstattersee card, care include o serie de GRATUITĂȚI (și reduceri)

Pentru cine dorește - redau mai jos o variantă ce presupune „costuri zero” - TOATE obiectivele de mai jos sunt incluse în card

Excursii - varianta „economică”

• ZIUA 2 - drumeții montane + obiective culturale

- cele 3 drumuri alpine incluse în card: Millstätter mountain road; Lammersdorfer mountain road site web; Tschiernock mountain road site web - sunt situate în partea nordică a lacului Millstattersee, la maxim 20 km!

- Tour through the cheese dairy Kaslab´n Nockberge - pe FB - la 17 km de Seeboden pe hartă

- Castle Porcia, Spittal - everycastle.com/Porcia-Palace.html - la 5km de Seeboden pe hartă

TRASEUL pe hartă

• ZIUA 3 zi de ștrand și plajă - intrări GRATUITE la

- piscina Drautauperle din Spittal site web - la 5 km de Seeboden

- alte 2 ștranduri in Seeboden - Lido Winkler Seeboden - site web; Lido Ertl Seeboden - site web - foarte aproape de cazarea noastră!

• ZIUA 4 (până la ora 12, când plecăm spre Lago Braies) - turul lacului Millstattersee

- transfer GRATUIT cu ferry pe celălalt mal (inclus în card)

• --

Am transcris mai sus foarte puține din gratuitățile incluse în Millstaterser Inclusiv Card.

Lista completă - de unde puteți, eventual, alege alte variante - aici

09-11-2019, 10:14 - Admin

Obs referitoare la costuri ”excursii opționale” în Alpii austrieci (zilele 2-4 și parțial 5)

- pentru cei care vor să țină „costurile jos” - există varianta „obiective incluse în Millstatterseecard” - costul = zero (intrările = gratuite) - vezi lista lor aici

- pt cei care doresc: am ințiat discuții pentru obținerea Kartnen Card - preț actual este de 55 euro / pers; prețul 2020 se va ști abia în ian-feb anul viitor; avem însă 50% discount de grup [le] nu se mai acordă discounturi de grup...

Kartnen Card asigură gratuitate la toate obiectivele din program, cu excepția Grossglockner (unde cardul asigură doar o reducere)

sfârşit listă ecouri STICKY; mai jos găsiţi ecourile în ordinea cronologică, "normală"

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 7

se afișează ecourile [1 - 30] din total 196
    doinafil [01.11.19 09:53:34] »

@Admin: Bună dimineața și mulțumim de ofertă!

Bănuiesc că se va deschise o listă a înscrierilor, cum a fost la „Cappadocia”. Noi ne înscriem la varianta cu autocar/microbuz și... sperăm să fim sănătoși ca să ne putem bucura de această caravană, într-o companie agreabilă!

Admin [01.11.19 10:06:13] »

@doinafil: linkul pentru înscrieri e afișat în articol.

Îl reproduc și aici: amfostacolo.ro/intalniri- ... id=29&o=0#lista

doinafil [01.11.19 10:50:20] »

@Admin: Mă iertați, vă rog, nu l-am observat!

Am să-l rog pe Mihai să facă înscrierea pe numele lui de user.

BEBEPETRESCU [01.11.19 12:57:46] »

@Admin: Place rau de mult! Sotia si-a dat deja Ok-ul (2 pers), mai astept un pic ptr. prietenii nostril (2 pers), deci cred ca vom fi 4 adulti/ 2 camere/ auto proprii/ preferabil cazare cu demipensiune, dar asta o vom bifa cand fac inscrierea. Pe cand crezi ca ne poti spune mai multe privitor la unitatile de cazare (numele/locatia)?

BEBEPETRESCU [01.11.19 13:01:21] »

@Admin: " Cornel" , cel deja inscris (2+2) esti Admin? ca sa stiu sa ma tin de tine... daca iese " rau" sa stiu cui sa ma adresez... !!! " de bine" !

mariana07 [01.11.19 13:10:12] »

Plata se poate face in euro si/sau lei?

Dan&Ema [01.11.19 14:12:53] »

Ce mishtoooooo!

Admin [01.11.19 15:12:50] »

- Da, eu sunt primul înscris (”cornel”)

- Plata preferabil în euro, dar se acceptă și în lei (e un pic dezavantajos, curs BNR + 2%, mai bine cumpărați voi euro)

- suntem în tratative avansate cu aprox 10 hoteluri - toate sunt ok, în opinia mea; în acest weekend mi-am propus să facem alegerile finale -- depinde însă, FOARTE MULT, de numărul de înscriși = nr de camere pe care le vom contracta

Luni - sau în primele zile ale săpt viitoare - voi anunța hotelurile rămase în cursă

mprofeanu [01.11.19 15:50:52] »

@Admin: As fi mers cu drag, ma tentează chiar daca pesteră si cascadele le-am vazut, sincer as fi vrut sa le revad iar, dar in perioada 4 - 18 iunie suntem plecați in alt loc.

Off daca oferta ar fi venit cu măcar doua săptămâni mai devreme. Am plătit deja avioanele...

Admin [01.11.19 16:02:20] »

@mprofeanu: noi mergem la sfârșit de iunie și început de iulie

Dacă nu ai greșit scriind că sunteți plecați între 4-18 iunie, atunci nu se suprapune cu ”caravana”

Dacă plecarea voastră e în 4-18 IULIE -- ai putea veni, eventual, în primele 2 etape -- cele mai „consistente” - (1) Carinthia și (2) Dolomiți - câte 3 nopți cazare ambele, până în 2 iulie

mprofeanu [01.11.19 16:24:30] »

@Admin: Mulțumesc pentru detalii, dar este foarte repede după întoarcerea din excursia noastră!

Ar fi greu pentru noi să plecăm iar, chiar dacă este o pauză de 10 zile.

Eu îmi programez excursiile cu foarte mult timp înainte și îmi este greu să mă adaptez la propuneri care vin după aceea...

adrianbogdan [01.11.19 21:44:08] »

Buna! Pot lua in calcul cazarile si activitatile cuprinse in intervalul 27.06. - 05.07.2020 cu masina noastra?

Cam de atata timp dispunem.

Admin [01.11.19 22:01:00] »

@adrianbogdan: Însemnă să prinzi doar 2 nopți în Seeboden (din cele 3) iar după cazarea în zona Plitivice să vă îndreptati direct spre casă (fără să vă mai opriți o noapte în Zagreb)

E absolut ok, din punctul meu de vedere

btt [04.11.19 15:41:05] »

@Admin: pentru Postojna daca sunt doritori pt a vedea mai mult decat traseul standard trebuie vorbit din timp la pestera.

Admin [04.11.19 16:19:52] »

@btt: Hotelul la care stăm zice că ne ajută și în această privință (ne-a propus niște tururi fantastice, numa' timp să fie!)

Maricarmen [05.11.19 21:54:00] »

Buna seara, Cornel!

Sunt interesata de aceasta excursie si am trimis solicitarea mea ieri seara. Am primit telefon de la un dl. Cristi astazi si apoi mi-a trimis pe mail oferta pt 6 nopti in Austria si Italia, respectiv 240 euro/pers cazarea. Seara, l-am sunat si eu sa mai pun cateva intrebari concrete. Nu mi-a placut interactiunea cu dansul. Parea deranjat de intrebarile mele " prea concrete" . Mi-a dat si niste informatii diferite de ceea ce am citit in mailul tau. Avansul ar fi 50%, in loc de 20-30% cat scrii tu. Apoi referitor la transport, lucrurile sunt neclare. Tu spui ca din Graz sigur veti avea autocar/microbuz, daca venim cu avionul. El spune ca nu se stie acest lucru. Depinde daca se strang suficienti interesati de autocar, cu plecare din tara si ca, oricum daca eu nu aleg toata excursia nu pot beneficia de autocar.

Intrebarea mea este: cum ma pot decide acum daca nu se cunosc toate datele privind aceasta excursie, transportul fiind o componenta f importanta. Si intreband daca ma pot inscrie pe lista, a spus ca daca vreau, pot, desi nu toti se inscriu. ??? Atunci cum stiti pe cate persoane contati?

Eu nu am mai interactionat cu acest site privind excursiile, insa nu ma asteptam la atata lipsa de organizare.

In aceste conditii, nu vad avantajele alaturarii la acest grup, daca marea parte a excursiei se face pe cont propriu. Fiecare vine cu auto propriu, sta cat vrea, 6 nopti sau 10 sau ultimele 3-4 nopti. Sunt reduceri la cazare asa bune pt grup mare sau?

Mentionez ca am mai iesit din tara de multe ori, fie cu grup organizat, fie pe cont propriu, situatie in care m-am descurcat excelent.

Daca ai ceva timp, imi poti raspunde acestui mail. Daca nu, nicio problema.

Pot fi contactata oricand la nr. [***].

Cu bine,

Carmen I.

webmasterX [05.11.19 22:00:59] »

@Maricarmen:

Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Admin [05.11.19 23:33:25] »

@Maricarmen: hai să vedem - acolo unde merită (la aia cu ”dezorganizarea”, de x, nu am de gând să rsp)

Avansul ar fi 50%, in loc de 20-30% cat scrii tu.

Eu am scris că noi (eu, organizatorii) trebuie să plătim un depozit de 30-50% (la fiecare hotel în parte, pt minim 20-30 camere)

Am mai scris că avansul e de 200 euro / pers (pt toate cele 10 nopți de cazare; la fracțiuni nu m-am gândit, încă)

Văd diferențe destul de mari între ce am zis și ce afirmi tu că am zis.

În rest, spui că ”Lucrurile sunt neclare”.

Așa e - nu e oferta std a vreunei agenții, ”clară ca bună ziua”. Care să spună, de ex: ”avem transport cu autocar”, oamenii să-și ia bilete la avion Buc-Graz, eventual - apoi să se anunțe ”nu mai avem autocar, nu sunt suficienți înscriși”.

La noi - e mai ”neclar” . Nu știm încă dacă vom avea sau nu autocar. Dar vom ști în curând.

Și mai ai alte neclarități, destule - e firesc.

DE REȚINUT că programul e încă în curs de definitivare.

În relativ scurt timp, vom ști:

- dacă se adună nr de persoane pentru a putea contracta locurile de cazare - sau nu. (cu alte cuvinte: dacă mai facem ”caravana” sau nu).

- dacă vor fi solicitări de ”transport microbuz/autocar” - sau nu. (Și dacă acest nr va fi rezonabil pentru cei care vor împărți costul!)

Dacă sunteți totuși interesați - ÎNSCRIEȚI-VĂ - fie că aveți „neclarități”, fie că nu. Nu vă obligă nimeni să plătiți avansul. Ne ajută în organizare

Sau în „dezorganizare”, dacă vreți

Pt. cei care nu sunt totuși atât de «critice» ”neclaritățile” acestui moment și își doresc să „prindă” una dintre camerele eventual contractate - pot să plătească avansul. La o adică se pot retrage LINIȘTIȚI, oricând până la 31.12 - primind banii integral înapoi.

Admin [06.11.19 00:10:40] »

Și o precizare, poate fi importantă

Eu nu am proiectat ”Caravana” ca să beneficiem de prețuri super ieftine, ca reduceri de grup (bine, avem un preț mai mic, ca grup - dar nu asta e ideea, vezi mai jos)

Lucrez de câteva săptămâni bune - dacă nu luni! - la acest proiect pentru că vreau să ofer ocazia de a vizita locuri superbe ÎMPREUNĂ = oameni și prieteni cu aceleași preocupări, gusturi, afinități turistice.

Cine e tentat să se înscrie exclusiv sau primordial pentru a beneficia de prețuri mici și „reduceri de grup” - vă sfătuiesc să NU o faceți!

Pentru voi cea mai bună variantă poate fi organizarea individuală - din toate punctele de vedere...

Admin [06.11.19 13:18:12] »

Ok, actualizări

- am primit / cvasi-bătut palma cu alte oferte, mai ”convenabile”

- am decis renunțarea la ultima noapte de cazare, cea din Zagreb - pentru o flexibilitate cât mai bună a programului individual (”drumul spre casă”)

Porgramul ”de acum” implică deci doar 9 nopți cazare, la prețuri cuprinse între 363 și 640 euro / pers.

O să actualizez și în anunțul inițial.

Probabil celi mai muți se vor orienta spre minimum (363/pers). AVând în vedere prețurile meselor în Austria, Italia — Țestosu', de exemplu, scria recent că „nu a ieșit sub 40 de euro, 2 adulți” — le recomand să studieze variantele cu DP, sunt cele mai avantajoase, în opinia mea.

Eu de exemplu voi lua în Dolomiți o variantă cazare la 2 stele, dar cu DP.

Admin [06.11.19 13:34:35] »

În plus, în 2-3 zile vom avea propunerea traseelor turistice zilnice - atât pentru Carinthia, cât și pentru Dolomiți

- pentru fiecare dintre cele 2 1/2 „zile pline” (în sensul de ”încărcate cu vizite turistice”) din fiecare zonă

- ”traseul” zinic va fi conceput LEJER, accesibil oricui.

- fiecare propunere va avea și una sau mai multe ”extensii” - pentru cine dorește să vadă (cât) mai multe

sandybell [07.11.19 00:02:15] »

@Admin: Buna seara, eu consider ca pt familiile fara copii, este mai avantajos masa cu MD, pt a nu perturba programul zilei!

DOINITA [07.11.19 08:20:58] »

Buna dimineata, tuturor!

In ce cont vom face plata avansului?

Multumesc!

Sa ne vedem cu bine si sa avem drumuri bune!

Testosu' [07.11.19 08:26:29] »

@Admin: o mica exemplificare de preturi restaurante: o bere 5-6 euro, pizza 8-15euro, fel principal 14-24 euro, 4-6 euro pahar vin, 1-2,5 euro/pers taxa servicii (coperto), etc

Cred ca mai am și acum bonurile fiscale din acea vacanta și as putea sa le scanez și atasez ca foto

Admin [07.11.19 09:06:38] »

@DOINITA & all: cine dorește să plătească deja avansul -- veți primi o factură de avans, acolo e menționat contul în care se poate plăti

DOINITA [07.11.19 09:17:54] »

@Admin: Multumim, asteptam factura!

Admin [07.11.19 12:46:05] »

@sandybell:

„programul zilei” (ora de cină, de ex) poate fi stabilit de noi-înșine, riscul de „a-l perturba” e minim.

Putem stabili, de ex, ca într-una sau mai multe zile cina să fie la 20, sau chiar la 21 (e doar cu titlu de ex)

economiile făcute la masă pot fi MARI, la demipensiune.

BOGDAN DSN [07.11.19 19:38:30] »

Pentru Italia, este mult mai avantajos de luat varianta cu demipensiune - cina incepe in general de la ora 19.30-20, deci este timp suficient pentru vizite, plimbari etc in cursul zilei.

Meniul se alege cu o seara inainte din 3-5 preparate diferite la felul 1 si 3-5 preparate la felul 2. Desertul - de regula exista 2 variante care vor fi prezentate in seara respectiva.

Bauturile se platesc separat (au preturi convenabile)

Am fost in acest an in 2 locuri diferite/cazari diferite si preturile sunt mult mai convenabile in varianta demipensiune

DB-01-VIN [08.11.19 10:49:49] »

@Admin: Salve. Subscriu opiniei tale, si eu voi opta daca se poate pt. cazare la 2 stele cu DP. Atata timp cat profilul actiunii este unul activ, nu marimra camerei sau al patului conteaza ci sa avem mese cat mai ok iar difetenta de bani de la 2 la 4 stele sa o putem folosi pt. restul cheltuielilor.

Admin [08.11.19 11:13:55] »

Mă gândesc că potențialilor interesați le este destul de greu să se orienteze, informeze, hotărască fără informații mai concrete despre cazări

Astfel că încerc să- i ajut cu informații mai detaliate despre hotelurile luate în vedere / contactate

Varianta ”minimal”

26.06-29.06 = 3 nopți Austria - Ertlhof (hotel familial) Seeboden - FM (fără masă)

29.06-02.07 = 3 nopți - Italia - Albergo Cacciatori 3*, Auronzo di Cadore + MD (mic dejun)

02.07-03.07 = 1 noapte Slovenia - Center Hotel 3*, Postojna + MD

03.07-05.07 = 2 nopți Croatia - Bellevue Hotel 2* Plitvice + MD

TOTAL 9 nopti = 363 373 euro/pers.

Varianta „maximală”

26.06-29.06 = 3 nopți Austria – Moserhof Hotel 4* Seeboden - DP (demipensiune)

29.06-02.07 = 3 nopți Italia – Albergo Miralago 2* Misurina (chiar pe malul lacului!) + DP

02.07-03.07 = 1 noapte Slovenia – Jama Hotel 4* - Appartments Proteus 3*, Postojna + MD

03.07-05.07 = 2 nopți Croatia – Jezzera Hotel 3*, Plitvice + DP

Total 9 nopti: 632 euro / pers

Observații referitoare la ”var maximală”

(1) În Dolomiți puteam alege un hotel cu mai multe stele (evident și mai scump); în opinia mea, însă, situarea Miralago chiar pe malul lacului, cu priveliștea FANTASTICĂ oferită ”bate” orice „stele superioare”! PS: vbesc „din văzut cu ochii mei” - nu „din auzite” - am stat acolo, 1 noapte, în documentarea mea din august.

(2) La Postojna am primit ofertă bună de la complexul format din Jama 4* și Apart Proteus 3*. Am ales și propus varianta de 3 stele (Proteus); la Jama era sensibil (mult) mai scump (nu merită, zic eu, pt 1 noapte)

[edit 8.11.2019] - prețul la Hotel Center a fost mărit, de hotel, cu 10 euro / pers - detalii în ecoul de aici

35 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    Admin, adrianbogdan, ateleru, BEBEPETRESCU, CEB, Cornel, Cristina55, Dan&Ema, DB-01-VIN, den_den, doinafil, DOINITA, drdragulescu, edith simon, Elena7777, gabimos, iulian68, IzaN, koko48, ltaloi, mara 2005, mariana07, mprofeanu, msnd, MykeR, nfelicia, P0R0, Paty, ravita1967, rockgsm, sandybell, Sergiu C, skf, Testosu', Yoda
    Alte impresii din această RUBRICĂCaravana AFA 2020 - circuit Alpii austrieci și Dolomiți, iunie-iulie: