ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.10.2019
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 08.02.13
SEP-2019

Hotel Iliria - Sarande. Mic, cochet si de bun gust.

Salutare dragi colegi si navigatori pe siteul A. F. A. Astazi am sa va impartasesc impresiile mele despre acest hotel din statiunea albaneza Saranda. Pentru concediul din aceasta vara am ales ca destinatie tot Albania. Am alocat mai mult timp acestei tari pentru ca am vrut sa cunosc locuri si oameni noi.

Pentru mine Albania este o tara in care contrastele puternice se intalnesc la tot pasul. Este tara unde nu exista clasa de mijloc, cea care da stabilitate si echilibru economic unei tari. Aici o sa intalniti bogatie si saracie, curatenie si mizerie dar una peste alta Albania este o tara super frumoasa, cu peisaje de vis si un litoral in plina dezvoltare.

Toate statiunile albaneze se dezvolta frumos datorita investiilor masive facute aici de oamenii de afaceri straini si autohtoni, iar marele atu il reprezinta preturile mici la cazare si alimentatie publica.

Asa cum am promis dupa ce termin cu unitatile de cazare din aceasta tara voi scrie si un ghid de calatorie cu foarte multe informatii utile pentru toti cei care isi pregatesc viitoarele concedii pe aceste meleaguri.

Deci primul popas in acest an il fac in Saranda, iar gazda mea pentru trei zile este hotelul Iliria, cotat la 4 stele pe siteurile de rezervari si o nota destul de super, 9.

AMPLASARE - Hotelul este amplasat in partea sudica a statiunii Saranda, chiar la strada principala care tine loc de faleza. Distanta fata de centrul statiunii este de aproximativ 1,5 kilometri. Hotelul este o locatie cu patru etaje, zugravita in alb iar ca arhitectura se aseamana foarte mult cu hotelurile din Grecia.

RECEPTIA - Se afla la parterul imobilului si ocupa un mic loc in coltul din dreapta chiar langa lift. Tot aici se afla si restaurantul unde se ofera micul dejun si un bar de zi unde puteti savura o cafea sau o bautura. Chiar patronul locatiei se ocupa de formalitatile receptiei pana la ora 17 dupa care serviciul de noapte este asigurat de alt angajat care este si receptioner si barman. Conversatia cu gazdele mele a fost un amalgam de engleza si sportiva, vorba aceea ma dor mainile de cat am vorbit.

CAMERA -Am primit o camera dubla deluxe la etajul unu cu vedere la marea Ionica. Accesul la etajele hotelului se face cu un lift ultramodern care se afla langa receptie sau pe scarile exterioare aflate pe latura stanga. Camera aleasa pe site foarte mare si amenajata modern. Mobilier nou, un pat matrimonial imens si foarte confortabil, dresing imens cu o multime de usi si sertate, dulap cu oglinda si o zona de recreere cu masuta si canapea. O plasma de dimensiuni mari amplasata pe peretele din fata patului cu multe programe italiene, rusesti si albaneze. Toata mobila din camera era noua, moderna si de culoare alba iar podeaua amenajata cu parchet care contrasta foarte frumos cu mobilierul. Punctul de rezistenta il reprezinta imensul balcon care ofera o priveliste superba spre centrul statiunii, port si implicit catre mare si insula Corfu. BAIA -Nu foarte mare dar amenajata frumos cu obiecte sanitare moderne. Pereti si podeaua tapetati cu faianta si gresie, o cabina de dus, toaleta, lavoarul si o oglinda cu spoturi. Apa calda era oferita de un boiler electric amplasat tot acolo. Produse de igiena oferite sapunuri si geluri de dus de productie locala. Prosoape din bumbac care se schimbau zilnic daca erau lasate jos langa lavoar.

MICUL DEJUN- In fiecare dimineata acest hotel serveste clientilor sai un mic dejun tip bufet, chiar in sala de mese de la parter unde se afla receptia si barul. Toate produsele oferite sant proaspete si de buna calitate Oua preparate in toate felurile, inclusiv omleta cu legume specific albaneza, branzeturi, mezeluri, unt, legume, cereale, lapte dulceturi si creme, clatite, croisante si nelipsitul burek. Ceai de fructe si cafea la ibric foarte buna. Pentru cei care doreau cafea expresso Lavazza erau serviti contra cost de la bar, 100 de leke, aproximativ 4 lei. Chiar si pentru persoanele cu pretentii mai mari micul dejun cred ca a fost destul de ok.

PARCAREA -Pentru toti cei care vin cu masina la acest hotel parcarea se face chiar in fata iar pentru cei care numai gasesc loc aici, hotelul are in spatele lui pe alta straduta o parcare privata absolut gratuita. Nu sant probleme cu furtul sau ridicatul autovehiculului atata timp cat este parcat regulamentar la indicatiile personalului de la hotel. WI-FI - Semnalul este puternic in toate zonele acestui hotel iar aerul conditionat functioneaza perfect.

PLAJA - Chiar in fata hotelului exista o plaja amenajata pe un ponton de ciment si o zona cu foarte multe pietre. Nerecomandata persoanelor care nu stiu sa inoate si copiilor. Majoritatea plajelor din Saranda sant cu pietre, pietris si bolovani, Eu am mers pentru plaja in Ksamil, o mica statiune in plina dezvoltare la aproximativ 10-11 km de acest hotel, unde sant plaje amenajate si nisip si intrare lina in apa. Pretul pentru 2 sezlonguri si o umbrela in functie de plaja aleasa intre 500 si 1000 de leke, aproximativ 4- 8 euro.

RECOMAND acest hotel datorita pretului foarte bun si a serviciilor oferite. Amabilitatea personalului, curatenia fac din acest hotel o gazda perfecta pentru sejurul dvs in statiunea Saranda. Vacante si calatorii frumoase va doresc.

Trimis de micutzu in 27.10.19 18:51:51
Validat / Publicat: 27.10.19 20:11:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBANIA. A mai fost în/la: saranda, durres, vlore, tirana

VIZUALIZĂRI: 6322 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (micutzu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Apus de soare in Saranda
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 20.00 EUR pe cameră

[27.10.19 19:20:55]

Mutat în rubrica "Iliria Hotel, SARANDE" (nou-creată pe sait)

[27.10.19 20:18:00]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

ofulici
    [29.11.19 10:46:09]

@micutzu: buna ziua, am fost si noi anul trecut cazati aici si a fost ok. Anul viitor intentionam din nou aceasta locatie numai ca s-a scumpit cu 100 euro, asa ca am ales in Sarande alta locatie.

[29.11.19 10:53:50]

@ofulici:

buna ziua, am fost si noi anul trecut cazati aici si a fost ok

ofulici