ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.10.2019
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
OCT-2019

Bașaran Business Hotel - Antalya

În cadrul circuitului Cappadocia din acest an, în prima noapte am fost cazați în Antalya, la Bașaran Business Hotel. Este un hotel de 4*, amplasat în oraș, la numai 11 km de aeroport. Se înțelege deci că după zborul care de altfel a decurs fără nici un fel de probleme, drumul până la cazare nu ne-a solicitat fizic prea mult. Am ajuns la hotel pe lumină, după formalitățile de cazare și după cocktail-ul (nonalcoolic) de bun venit rămânându-ne timp suficient și pentru o raită prin împrejurimi.

Adresa hotelului este Başaran Business Hotel - Kızıltoptak Mah. 917 Sk. No:1 Muratpaşa, Antalya, foarte aproape de Hacı Mehmet Durmazlar Cami, o moschee frumoasă, construită în 2013.

Formalitățile de check-in au decurs rapid. Am predat pașapoartele, am primit cardurile de acces în cameră, urmând ca după o oră să ne luăm pașapoartele de la recepție împreună cu parola de acces la internet. Acum este momentul să specific faptul că pentru a te conecta la internet - FREE - se specifică numărul camerei și numărul de pașaport. La recepție nu găsești nici un pliant de prezentare a hotelului și nici o hartă a orașului. Am observat și comunic aici tarifele de cazare afișate la recepție: 65 euro/noapte - single, 95 euro/noapte - double, 135 euro/noapte - suite.

Ca multe alte hoteluri turcești, și Bașaran Business Hotel - Antalya are un lobby foarte înalt. Practic seamănă cu o curte interioară, de la etaje coborând elegant mai multe scări în spirală. Două lifturi cu pereții de sticlă urcă și coboară necontenit purtând în sus sau în jos oaspeții hotelului.

Camera

Ni s-a repartizat camera 106. Camera situată la etajul 1, pe colțul clădirii, este - în opinia noastră - una dintre cele mai bune. Speram din tot sufletul să fie una cu balcon (soțul meu este fumător și balconul este prima lui condiție atunci când face o rezervare de cazare). Foarte puține camere au balcoane la Bașaran Business Hotel - Antalya. Cei care se cazează în camera 106 beneficiază nu de un balcon oarecare, ci de o adevărată terasă. Este mare cât un apartament, are formă de L, mărginind parțial două laturi ale clădirii. Singura ieșire pe terasă este din camera 106. O masă cu scrumieră și două scaune sunt singurele dotări ale acestui spațiu supradimensionat. Personal, cel mai mult mi-a plăcut apropierea de Haci Mehmet Durmazlar Cami, noua moschee, foarte frumoasă, pe care am admirat-o de aproape și din unghiuri imposibile în alte situații.

Două paturi confortabile, cu saltele bune și cu așternuturi proaspete, un fotoliu, o singură noptieră pe care se afla telefonul și un notes cu creion, o consolă pe care se afla serviciul de ceai și cafea cu toate dotările lui, un scaun capitonat, un dulap în care am găsit umerașe, caseta de valori, un burețel pentru lustruit încălțămintea și un încălțător, precum și trusa de cusut și papucii de unică folosință, au fost dotările în materie de mobilier. Pe alocuri, mobilele dădeau semne de oboseală, mici jupuituri fiind vizibile cu ochiul liber. Minibarul, de fapt o mică vitrină frigorifică, nu conținea decât un pet de 0,5 l apă plată. Trebuie să menționez că Bașaran Business Hotel - Antalya ne-a oferit FREE două peturi cu apă plată, cel de-al doilea fiind postat lângă serviciul de ceai/cafea. Televizorul cu ecran plat, montat pe perete, recepționează prin satelit mai multe posturi turcești, foarte puține în engleză sau franceză și nici unul românesc.

Prizele și întrerupătoarele în camera 106 sunt suficiente, lumina foarte discretă, pe bază de spoturi, fiind controlabilă din pat. Telefonul ne-a fost de un real folos fiind cel care ne-a dat deșteptarea a doua zi, devreme, pentru continuarea călătoriei spre Cappadocia. Asta după ce minaretul moscheii din apropiere ne-a chemat, conștiincos, la rugăciune. Aparatul de aer condiționat ne-a fost de asemenea de mare folos, noi - sosind din zone mai reci - având nevoie de puțină căldură seara.

Baia

Baia camerei 106 este suficient de mare. Este capitonată cu gresie și faianță asortate și este dotată cu cabină de duș cu uși glisante. Scurgerea este foarte bună, totul este curat și funcționează impecabil, singura obiecție din punctul meu de vedere fiind dușul fixat în tavan, imposibil să-l manevrezi după dorință. Două seturi de prosoape curate (mare și mediu) plus încă unul mic, pentru picioare, uscător de păr, telefon, oglindă măritoare, mobilă și o alta mare, fixată în perete, deasupra chiuvetei, sunt dotările băii. În materie de cosmetice consumabile amintesc gel de duș, șampon, loțiune de corp, cască pentru duș, bețișoare pentru urechi, două săpunele tip turist și hârtie igienică înclusiv de rezervă.

Restaurant

Fiind cazati doar o singură noapte, la Bașaran Business Hotel - Antalya am beneficiat de o cină și de un mic dejun. Am început cu cina din seara sosirii. Fuseserăm averizați că cina, în regim bufet suedez, nu include și băuturi. Acestea se pot comanda și se plătesc separat. Doar la micul dejun cafeaua, sucurile și ceaiul sunt FREE. Mai fuseserăm avertizați, dar am văzut și afișul de la intrarea în restaurant, ca nu putem părăsi restaurantul cu ceva de mâncare și nici nu putem introduce mâncare sau băuturi în restaurant.

Restaurantul se află la parter, este mare, curat și supravegheat fără ostentație. Oferta nu este prea generoasă. La cină poți opta pentru salate, legume la cuptor (vinete, ardei, cartofi), iahnie de fasole, cartofi prăjiți, orez și doar un singur fel de bază (o tocăniță cu cartofi și bucățele mici de carne de vită). La desert se oferă multe dulciuri, dar slabe calitativ. Am remarcat pentru prima oară în viață că baclavaua și cataifurile preparate în România sunt mai bune decât cele preparate în Turcia, adică la mama lor. Fructele nu erau nici ele calitative - două feluri de mere, mandarine cu coaja cam verde, pepene, rodii tăiate sferturi, smochine într-un lichid cu un gust dubios (parcă erau murate) - nu erau dulci și nici nu aveau gustul lor natural.

Sala de servire a restaurantului comunică direct cu o terasă mare, cu ieșire și în stradă. Acesta este spațiul în care se poate fuma. În restaurant, în mai multe locuri, dar și la recepție, cutia pe care scrie Tip Box este nelipsită.

Concluzii

Am stat prea puțin la Bașaran Business Hotel - Antalya. Pot spune doar că spațiile sunt generoase, elegante și curate, iar conexiunea la internet este foarte bună. Nu pot spune nimic despre piscinele hotelului (acoperită și în aer liber), despre SPA, baia turcească, sauna, masajul, sala de fitness sau sălile de întâlniri ale oamenilor de afaceri pentru că nu m-au interesat și nu am fost acolo.

Trimis de iulianic in 26.10.19 17:03:06
Validat / Publicat: 26.10.19 18:05:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 781 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Antalya - Bașaran Business Hotel. O parte din dotările camerei 106.

webmaster45 [26.10.19 18:04:52] »

Mutat în rubrica "Başaran Business Hotel, ANTALYA [oraşul]" (nou-creată pe sait)

iulianic [26.10.19 18:17:43] »

@webmaster45: Da, este OK!

webmaster [26.10.19 18:25:36] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

iulianic