ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2010
ÎNSCRIS: 03.03.08
JUN-2010
2 AD. + 2 [11, 22] COPII

Hoinarind prin zona

Si pentru ca tot veni vorba de drumuri (click aici), pe portiuni bune de pe drumurile dintre statiunile lor (Balcic, Albena, Zlatni Piasatsi, Varna) stau 'postate' zeci de 'parasute/patachine/whatever' in costume foarte graitoare asupra menirii lor pe acele locuri. Sincer, la cum arata, nici sa ma plateasca ele nu as apela la serviciile lor, da' totusi nu cred ca stau ele degeaba acolo... mai pica vreun fraier din cand in cand...

Ma rog. Asta a fost despre fauna. Si tot despre fauna o sa va spun imediat cand o sa va povestesc despre plaja din Balcic.

Sambata pe la pranz, cand dogoarea soarelui nu ne mai lasa nici sa stam la piscina, am hotarat sa iau fetele si sa le duc la Balcic, sa mancam ceva de pranz si sa vizitam Castelul. Poate si sa facem o baie in mare. Ne suiram deci tuspatru-n masina (apropo, stiati ca in limba bulgara, masinii i se spune kola? ) si hai iar la drum. Pana la Balcic sunt vreo 14 km, drum bun si foarte liber. Si pentru cei care au spus ca n-ar fi indicatoare spre castel, eu iar vin si va contrazic: este unul chiar din soseaua principala (prima intersectie catre Balcic, cum vii dinspre Varna, asa cum mergeam si noi acum) pe care scrie si CASTLE langa denumirea localitatii (Balcic) ! E drept, este o strada cam ingusta si care coboara destul de pieptis printre doua siruri de copaci care isi intind crengile pe deasupra ei pana intri brusc chiar in orasel, prin capatul acestuia dinspre Albena, chiar la intersectia in X unde o strada urca spre centru (cea din stanga voastra, cum intrati in aceasta intersectie), alta merge spre Albena (la dreapta) iar cea din urma (drept inainte) urca usor spre castel care se afla cam la 300 de metri distanta. In ziua aia, n-am vazut echipaj de politie acolo, dar este un loc unde stau de obicei (mai mult sau mai putin) la panda, pentru ca acolo este un ditamai indicatorul de STOP pe care unii il cam ignora...

Am luat-o deci inainte, iar acolo am lasat masina in parcarea (vestita) cu plata (2BGN/h) si "contract" cu carciuma "ARICIU": daca stai in parcare si arati bonul la carciuma, aia cica fac reducere la pret. Iar daca ai mancat la carciuma indicata si arati bonul de consumatie cand platesti parcarea, primesti si acolo o reducere (10% parca). Big deal... Cum noua ne placuse o alta carciumioara cand statusem acum trei ani acolo, am tras tot la ei (Castanul / Kestena) si am fost imediat abordati de un tinar ospatar. Ne-a dat meniuri si ne-a lasat sa alegem, ne-a intrebat ce vrem sa bem si ne-a servit repede cu bauturile reci, sa ne mai hidratam pana vine mancarea. Vorbea binisor romaneste, dar cum si noi vorbeam bulgareste (mai putin piciu'), am ales sa vorbim doar pre limba lui.

Am luat o portie de salata 'Ovchearska', niste ficatei vanatoresti (excelenti!!! ), un cascaval pane cu cartofi prajiti si pentru mine o chestie care se chema Sabie caucaziana... Asta consta dintr-o farfurie cu salata, cartofi prajiti si alte legume peste care vine 'depusa' carnea si legumele de pe o adevarata sulita pe care s-au perpelit haiduceste la gratar. Carnea este de pui si de porc (putin marinata, mmmm...), legumele sunt rosii, ceapa, ciuperci, lime si ardei. Cu tot efortul depus, n-am reusit sa termin tot. Recunosc, nici de ajutor n-am avut parte, ca fetele abia au dovedit ce comandasera ele...

Dupa ce ne-am pus burtile la cale, molesiti de caldura, am purces pe alee la vale catre intrarea la castel. Acolo, vazand fetele ca bieletul costa 10 BGN de caciula (si 2 pentru caciulita) - dublu fata de acum 3 ani!!! , au renuntat la vizita, asa ca ne-am intors la masina (dupa ce au lasat ceva maruntis pe la tarabele cu kitsch-uri de acolo) si am mers mai departe, la plaja aia pe care o tot laudam eu, de la silozuri. Loc de parcare (moka! ) am gasit; problema era ca in trei ani de zile lucrurile nu s-au imbunatatit, ci mai degraba s-au stricat. Plaja era invadata de colorati autohtoni, galagiosi si cu niste figuri care nu inspirau pic de incredere, nisipul continea gramezi de chistoace si alte gunoaie marunte... Initial am crezut ca vom putea supravietui printre ei, dar dupa scurt timp (timp in care am intrat sa facem si o baie in mare - mare care spre deosebire de cum o stiam era groaznic de murdara si plina de alge dar si de diverse gunoaie plutitoare) am tras concluzia ca piscina de la hotel e de o mie de ori mai buna decat ce am gasit acolo si ne-am strans jucariile si am sters-o inapoi. Nu inainte de a face o statie scurta la un supermarket din zona (Lidi+), de unde am luat paine, o bere si alte nimicuri necesare.

La hotel am stat in piscina pana s-a ascuns soarele dupa dealuri (si am mai fi stat, dar adia un vanticel care facea neplacuta iesirea din apa)... Dupa ce ne-am limpezit si schimbat, am decis sa mergem in Nisipurile de aur (ca in Albena mai fusesem, in vizita, dar acolo, nu) sa luam cina si sa vedem ce-om mai face. Am gasit cu greu un loc de parcare in spatele unui hotel (urmatorul dupa Admiral - Admiral appartments, imi sopteste google maps), tot cu 2BGN/h si de acolo am oprit la prima carciumioara intalnita in cale - Stejarul batran (Stariat dab / Old oak). Aveau pizza buna - cu greu am inghitit toti 4 - trei portii... Serviciul, tot asa, deosebit de politicosi si de rapizi.

Am mai mers apoi cativa pasi pe promenada statiunii, fetele s-au "tras" in cateva "jucarii" de pe acolo dar cum timpul a zburat pe nesimtite, ne-am intors la hotel si ne-am odihnit.

A doua zi, dupa cateva ore la piscina, am eliberat la pranz camera si am pornit la drum spre casa, in ideea sa ajungem cat de cat devreme. Am mers de data asta prin Varna, Sumen, Razgrad, Ruse, Giurgiu. Autostrada este in stare buna, mai putin cam un sfert din lungimea ei (cam al 3-lea dinspre litoral spre Dunare), dar si pe aici se putea naviga repede (eu am mers cu 80-100 km/h, facand slalom printre gropi, fara sa nimeresc vreuna! ) - oricum, drumul este cam cu 20-30km mai scurt decat varianta pe care am mers la venire si muuult mai bun! Am facut fix 4 ore pana acasa, cu opriri cu tot!

Si... am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea noastra...

Multumiri celor care au avut rabdare s-o citeasca.

In curand, vor fi si poze pentru exemplificare. Din pacate, nu vor fi nici prea multe, nici deosebit de reusite, pentru ca aparatul foto a "lesinat" de sambata dimineata, pana duminica seara, refuzand sa mai faca vreo poza cat de cat utilizabila. Asa ca am folosit telefonul, care... nu a fost conceput in acest scop. Dar a imortalizat cat de cat ce doream...

Trimis de Dragoș_MD in 21.06.10 15:06:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: vezi user-cardul

VIZUALIZĂRI: 2859 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Kestena - Salata "Ovcearska"

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[21.06.10 19:26:21]

Dragos sa fim seriosi, inseamna ca nu prea circuli, pe centura Bucurestiului sunt niste nasoale pe aici de nu mai faci sex niciodata daca le vezi, din cauze naturale. In Bulgaria macar arata ca niste femei, sunt ele mai bronzate de la natura dar au toti dintii in gura, sunt slabute si unele arata chiar bine la corp si mai putine sunt chiar dragute.

Ps. Frumos review!

Michi
[21.06.10 20:37:28]

Lux de amanunte, la obiect, pot zice ca "am fost acolo"

TORA INGRID
[22.06.10 18:19:48]

Multime de amanunte ptr o singura zi, dar totul povestit intr-un spirit... de gluma. Consideratiile despre fauna prestatoare ar putea face obiectul unui topic aparte " ce-am mai vazut noi pe unde-am umblat... " ca tocmai am trecut pe valea Oltului si am vazut niste scene din fuga masinii greu de uitat, ziua in amiaza mare... Fauna este peste tot, nu cred ca fisa stomatologica primeste stele sau margarete...

fain review, l-am citit eu mai tarziu dar merita

krondia*
[27.06.10 21:55:15]

Utila recomandarea despre Kastena. Ai idee ce program de vizitare are castelul, nu am reusit sa aflu daca este deschis si lunea.

Dragoș_MDAUTOR REVIEW
[27.06.10 23:24:35]

@krondia > sincer, nu stiu. dar daca faci click aici gasesti datele de contact; poti incerca sa intrebi direct...

balasa violeta
[30.07.10 01:08:56]

Mult mi-a placut castelul si gradinile. Nu ma mai dadeam dusa. Imi propusesem ca odata sa ne cazam aici. L-am vizitat de doua ori si de fiecare data, aducandu-mi aminte de istorie, am simtit ca am fost furata. Gradinile pline de flori, frumoasa cascada m-au incantat nespus.

Odata, o sa-mi scriu si eu impresiile.

Frumos review !

balasa violeta, ionescunic, krondia*, Michi, TORA INGRID