ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2019
ÎNSCRIS: 29.08.12
OCT-2019
single

Curcubeu pe cerul gurii!

Desi e clar ca nu ma pricep sa scriu despre “mancatorii” am hotarat totusi sa recidivez cu un mic articol despre o locatie deosebita. Din start spun ca n-am poze pentru ca nu mi-a dat prin cap sa fac, nu stiam ca voi scrie ceva.

Ajuns in Iasi dupa o zi destul de grea, dar care a trecut repede, m-am cazat undeva in centrul orasului, cel putin eu asa cred (in general cand sunt in interes de serviciu nu am timp de plimbare).

Dupa ce am parcat masina si am primit cheia mi-am amintit ca nu am mancat aproape nimic, numai cateva “crantanele” in timp ce conduceam pe minunatele sosele romanesti :)), prin urmare am plecat in cautarea unui restaurant.

Chiar langa hotel erau doua astfel de locatii, dar mirosul de ceapa prajita care se simtea cand am iesit pe balconul camerei m-a determinat sa caut altceva. Tot cu maps in mana am plecat spre un restaurant care parea aproape. Pe drum am ajuns langa o terasa.

Se cheama Bistro Felix si il gasiti pe str. Nicolae Gane nr 1.

Am vazut o terasa draguta, unde desi era cam frig (maxim 13-14 grade) mancau ceva clienti, erau 5-6 mese ocupate! Vazand acest lucru am intrat si eu. Imediat a venit o ospatarita cu meniul. Initial imi doream o ciorba, dar cand am studiat carticica, (apropo: era cam jerpelita si e pacat pentru ca se stie “prima impresie conteaza”), m-am razgandit. Imi plac foarte mult pastele asa ca m-am sucit repede catre “tagliatere quatro fromagi”.

Rasfoind meniul am remarcat ca preturile sunt cam mari (in general pentru comparatie ma uit la espresso, care aici era 7 lei, la apa si sucuri care erau cu 1-2 lei mai mari decat preturile din centrul Craiovei). Am mai cerut si un cappuccino care a venit repede, a fost bun cu spuma de lapte dar nedecorat (o inimioara, un fluturas, ceva, asa cum m-am obisnuit la Port Nature :)) ). Nu am luat mai mult de 3-4 inghitituri ca a aparut si farfuria cu paste.

De aratat arata super: ornata cu felii de mar, nuci si cateva picaturi de toping pe margine. Din pacate si aici am un repros: farfuria era putin ciobita, ori se stie ca detaliile fac diferenta. Cand am vazut portia am fost chiar dezamagit, era cea mai mica portie de paste care am primit-o vreodata si am mancat multe paste atat pe la noi cat si la origini.

A urmat testul suprem, infig furculita si rulez cateva tagliatere, nu imi place mancarea fierbinte si doream sa nu ma “prajesc”. Acum e momentul sa il citez pe Robert: “curcubel pe cerul gurii”, cele mai bune paste de acest gen care le-am mancat si acum salivez cand m-a gandesc la ele. Pana la sfarsit s-a dovedit ca portia desi mica a fost satioasa.

Nota de plata a venit repede, a fost 37 lei (maricica, dar a meritat banii). Nu am explorat mai in amanunt locatia, dar eu cred ca daca sunteti pasionati de paste merita sa incercati localul (asta nu inseamna ca celelalte preparate nu sunt bune, dar nu am testat altceva).

Ca o concluzie: preturi mari, portii micute dar suficiente, servire foarte buna, atmosfera placuta, ospatarii imbracati corespunzator, cateva detalii care ar trebui corectate, per total merita cu prisosinta o vizita.

Trimis de nrs † in 24.10.19 20:35:52
Validat / Publicat: 25.10.19 11:12:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IAȘI.

VIZUALIZĂRI: 2484 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nrs †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Iași?:

• pagină generată în 0.050342082977295 sec