ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.10.2019
STATUS: CONSUL
JUL-2018

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Cele mai frumoase sate de pe malul lacului Como... probabil

Unul din cele mai atrăgătoare lacuri din Italia (alături de Garda și Maggiore) este lacul Como – prima dată am ajuns aici în 2010 și am scris aici - vezi impresii. Cu siguranță o singură vizită nu este suficientă pentru a vedea superbele locuri de aici. La lacul Como poți petrece o vacanță de 3 zile sau de 7 zile, iar eu sunt convins că nu ai cum să te plictisești.

În vara lui 2018 am revenit pe malurile lacului Como, de această data alegând, probabil, cele mai atrăgătoare localități din jurul lacului – Varenna și Bellagio (triunghiul este completat de Menaggio, dar aici nu am ajuns… încă). Am ales varianta deplasării cu trenul din Bergamo (cu schimbare în Lecco) – prețul unui bilet dus/întors pe relația Bergamo-Varenna fiind de 9,2 euro (preț din iulie 2018). De la Lecco (oraș situat la capătul lacului Como) trenul parcurge cea mai mare parte a drumului spre Varenna, prin tunele, în scurtele perioade când iese din tunel se întrevăd frumusețea lacului și a munților din jur.

Coborâți în gara Varenna Esino, iar de aici aveți de mers câteva minute pe jos pentru a ajunge pe malul lacului. Peisajul este minunat – doar nu degeaba și-a luat George Clooney o casă pe aici (wevillas.com/news/villa-o ... y-on-como-lake#). Varenna este un fost sat de pescari care a devenit în zilele noastre una din cele mai frumoase și vizitate localități de pe malul lacului Como (alături de Bellagio).

De la debarcader puteți închiria o bărcuță pentru o escapadă romantică pe lac. Faceți o plimbare pe, lungolago, - prilej excelent pentru relaxarea ochilor și sufletului. Opriți-vă pentru câteva minute pe una din băncuțele de pe promenadă - veți fi înconjurați de flori multicolore, de apele liniștite ale lacului, de peisajele spectaculoase cu munții care, veghează, lacul și satele de pe mal.

În Varenna veți vedea multe case colorate care contrastează frumos cu apele lacului, dar și cu verdele copacilor. Aici nu veți găsi muzee sau obiective turistice deosebite – aici se vine pentru relaxare, pentru plimbare alături de persoane dragi, pentru a savura o cafea sau un cappuccino la o terasă pe malul apei și pentru a inspira aer curat.

Varenna are mai multe străduțe în pantă pe unde vă puteți plimba în liniște, iar casele deși vechi, sunt bine întreținute. Veți găsi multe localuri de familie, cu atmosferă intimă (cu 4-5 mese fiecare) unde puteți servi prânzul sau cina. Noi ne-am bucurat de momentele petrecute aici și am savurat peisajele, atmosfera acestor străduțe înguste cu multe magazine cu suveniruri, cu produse de artizanat sau cu produse alimentare locale. Puteți vizita Villa Monastero, iar principalul punct de atracție de aici îl reprezintă grădinile (biletul este 5 euro) întinse pe malul lacului. În piazza San Giorgio veți vedea o biserică din piatră, veche de peste 700 de ani – Chiesa di San Giorgio cu al său turn cu ceas care funcționează foarte bine.

Apoi luați una din numeroasele curse de ferry pentru a ajunge în Bellagio - prețul unui bilet (din iulie 2018) este de 4,6 euro/pers/sens. Transferul durează cam 10 minute, timp în care veți face multe fotografii cu cele două localități, pentru că perspectiva de pe lac este diferită, dar și foarte frumoasă. Tarifele pentru deplasarea între diferite localități le puteți găsi aici - navigazionelaghi.it/biglietti-como.aspx#

Bellagio este un loc extrem de frumos, dar și pitoresc, unde poți face o mulțime de fotografii care pot fi utilizate pe post de wallpaper sau numai bune de pus pe ecranul de pornire. Este un orășel cosmopolit și mai exclusivist, probabil și cel mai scump de pe malul lacului Como, dar care trebuie vizitat de oricine ajunge prin această zonă.

După ce coborâți de pe ferry aveți 2 variante, dacă o luați în partea dreaptă ajungeți pe promenada lungolago. Faleza beneficiază de o vegetație bogată cu foarte mulți leandri, trandafiri, palmieri etc. Dacă din port mergeți spre stânga, veți ajunge chiar în centrul localității. Din Via Roma (strada care merge parallel cu lacul) se desprind la dreapta câteva străduțe (Salita) înguste, în pantă. Mai toate ajung în Piazza della Chiesa, unde veți vedea Basilica di San Giacomo cu turnul din piatră - construcții care au venerabila vârstă de o mie de ani.

Nu trebuie să ratați o plimbare pe aceste străduțe pietonale pavate cu piatră, unde veți găsi multe cafenele chic, magazine cu produse de artizanat (mătasea naturală ocupă un loc de cinste) sau cu produse locale (dulciuri, salamuri, brânzeturi, ulei de măsline etc), mici restaurante, toate aranjate cochet și cu bun gust. Câteodată aceste alei sunt ticsite de turiști, dar ele rămân la fel de fermecătoare. Sunt mai multe gelaterii unde va fi greu să vă decideți asupra gusturilor dorite, dar va trebui să o faceți, mai ales că la acest sortiment prețurile sunt normale. Dar dacă doriți să mâncați ceva, vă recomand să o faceți în Varenna sau dacă vreți Bellagio atunci îndepărtați-vă de aceste străduțe turistice.

În linkurile de mai jos veți găsi mai multe informații folositoare, iar eu mă opresc aici cu poveștile, dar prin pozele atașate sper să vă determin pe cât mai mulți să vizitați aceste localități de pe malul lacului Como.

varennaturismo.com, lakecomotravel.com/varenna

Trimis de BOGDAN DSN in 22.10.19 17:53:49
    Validat / Publicat: 22.10.19 18:31:45
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 4979 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Varenna - de pe vaporul spre Bellagio