ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.10.2019
ÎNSCRIS: 19.06.11
SEP-2019

la PMM* = 22000 AMD

Casanova Inn – Boutique Hotel, cazare bună în Dilijan

Plecând din Goris, vezi impresii, pentru a-mi continua turul prin Armenia, am rămas o noapte în Dilijan, la Casanova Inn – Boutique Hotel, aceasta fiind a treia mea cazare în Armenia.

De la Mira Hotel din Goris la Casanova Inn – Boutique Hotel, în Dilijan

Am plecat de la Hotelul Mira din Goris dimineața în jurul orei 9:30 mergând circa 20 kilometri până la Telecabina Wing of Tatev. După vizită de acolo, vezi impresii, au urmat alte obiective turistice dar și drumul parcurs de 300 kilometri până la Dilijan ne-au făcut să ajungem la hotel destul de târziu, în jurul orei 21. Începuse ploaia și se făcuse destul de rece, cazarea s-a derulat rapid, camera primită a fost mare, geamurile și caloriferele erau închise, destul de rece, amabilitatea gazdelor încălzindu-ne puțin…

Ceva poze și am coborât la restaurant pentru masă, renunțând să mai mergem în oraș cum îmi propusesem.

Casanova Inn – Boutique Hotel are 3 stele și este afiliat la Booking din septembrie 2013 unde are un punctaj bun, 9,4 din 296 de evaluări, eu i-am acordat mai puțin,... 8,8 pe site-ul lor apar și impresiile mele,....,rece în cameră și prețuri destul de mari la restaurant.

Amplasarea hotelului

Hotelul este situat la vreo 3 kilometri de Primărie, pe Strada Hovsepyan, la numărul 63 are telefonul +374 55 493420, site-ul dilijanhotel.am, coordonatele GPS fiind 40,722583° N, respectiv 44.897051° E.

La 3 – 4 kilometri de hotel se află principalele obiective turistice din Dilijan, Muzeul de artă populară, Muzeul și galeria de artă geologică, Monumentul eroilor filmului "Mimino", Reședința de vacanță a lui Aghasi Khanjyan, Casa de vacanță a URSS, ultimele două de tristă amintire, Aghasi Khanjyan fiind primul secretar al Partidului Comunist din Armenia, care astăzi sunt tratate ca atare, ambele clădiri fiind abandonate deși sunt mari, au o arhitectură armeană modernă și au fost foarte luxoase.

Cunoscutele Mănăstiri Matosavank și Jukhtakvank, foarte apropiate între ele, se află la sud de Dilijan la 6 – 7 kilometri, până la Mănăstirea Haghartsin sunt 14 kilometri spre nord iar Mănăstirea Goshavank de află la 21 kilometri spre est.

Important Pentru noi care am avut mașină închiriată, nu a fost nicio problemă distanța mare de centru și nici drumul care era foarte prost, cu gropi în asfalt, cred că nici pentru cei ce vin acolo cu mijloace de transport. Dilijan este pe drumul ce leagă Tbilisi de Yerevan și vanurile opresc la cerere în centru. De acolo sunt taxiuri cu care poți să ajungi la hotel, prețuri mici.

Facilitățile oferite

Se poate parca în fața hotelului, pe strada îngustă, sau într-o parcare publică, iar contra cost hotelul asigură transfer la și de la aeroport, sunt oferite servicii de spălătorie, călcătorie.

Contra cost se mai asigură și alte servicii, închirieri de biciclete, bilete de transport public, servicii de turism, schimb valutar. Hotelul oferă condiții pentru pescuit și schi, oferă echipamente pentru tenis de masa și badminton, organizează drumeții și călărie, are saună și piscină, centru de fitness și masaj. Are și grădină, terasă, sală de conferință și petreceri, fax și copiator, iar internetul wireless, nu se achită separat, a funcționat foarte bine în toată zona hotelului.

Gazdele vorbesc engleza și rusa, sunt amabile, politicoase, profesioniste… Am fost întâmpinați la intrarea în curtea hotelui de un tânăr din personal cu o umbrela mare, tânărul ne-a ajutat la bagaje și la venire și la plecare, au fost atenți.

Check-in se face între orele 13 și 24 contra unui document de identitate și o carte de credit, check-out până la ora 12, dar recepția este deschisă nonstop. La solicitare se depozitează bagajele oaspeților, nu a fost cazul pentru noi.

Camera

”Am Fost Acolo” în seara zilei de 15 septembrie, cu un cost de circa 32 de euro, cu mic dejun inclus, având rezervată o Camera Dublă superioară cu un pat dublu, cameră mare, doar ea de 25 metri pătrați, înaltă în jur de 3 metri.

Mi-a plăcut camera, avea un hol la intrare destul de lung din care se intra în față în baie și în dreapta la dormitor. Camera este veselă, deconectantă prin tablourile de pe pereți, prin culorile folosite, albastru pentru mocheta din cameră și gresia din baie, gri argintiu pentru cuverturi și draperii…

Aveam în cameră o canapea de trei persoane și o măsuță cu două fotolii, aici ne-am băut cafeaua de deșteptare, dar se pot servi micul dejun, care poate fi adus în camera, sau comenzile date prin room service la barul și restaurantul hotelului. Dulapul pentru haine încastrat în zid făcea camera mai spațioasă. Am avut noptiere, veioze și un ventilator, dacă avea de unde să ia aer cald îl foloseam, așa…

Televizorul și frigiderul au stat nefolosite, am ajuns târziu și am stat o singură noapte pentru televizor, era destul de rece în hotel pentru frigider. Patul a fost mare și confortabil, asigurându-ne o bună odihnă, necesară după o zi de mers și vizitat.

Baia suficient de mare are cadă cu perdea și toate dotările necesare, am primit prosoape albe, pufoase, articole de igienă, săpun, șampon de bună calitate. Diferit față băile din alte hoteluri, avea un boiler pentru încălzirea apei…

Micul dejun

Micul dejun a fost inclus în preț și servit la masă de gazde, mai corect spus l-am găsit pe masa frumos aranjată și ornată pregătită pentru noi la ora 9 cum stabilisem seara împreună cu gazdele noastre.

A fost diversificat și în cantități mari, am avut mâncare rece, unt, brânză, smântână și cașcaval, 9 tipuri de dulcețuri făcute în casă, nu m-am putut abține și am gustat din fiecare, bune rău! :)), legume crude, castraveți și roșii, sau fierte, cartofi, mâncare caldă, șuncă friptă, ni s-au oferit ouă ochiuri sau omletă pe care le-am refuzat. Am avut produse de patiserie preparate la hotel, foarte bune, sucuri, ceai și cafea proaspătă… Erau destul de mulți turiști acolo, majoritatea ruși….

Mi-a plăcut cazarea, modul cum aceasta a fost construită, în pantă, cu alei cu brazi, cu flori de sezon, mi-a plăcut interiorul frumos ornat…. Din stradă cazarea nu-și arată adevărata frumusețe, când intri după gardul cu zid o vezi cu adevărat, este așezată în trepte ce coboară în pantă…

Hotelul este recomandabil prin poziția lui, în pădure la marginea orașului, prin facilitățile pe care le oferă, prin calitatea serviciilor și confortul camerelor, prin prețul oferit, cu mențiunea că este departe de centru și prețurile la restaurant sunt cam mari…

Trimis de mprofeanu in 20.10.19 15:12:01
Validat / Publicat: 20.10.19 17:43:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CAUCAZ.

VIZUALIZĂRI: 273 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Dilijan, Casanova Inn – Boutique Hotel, Camera, Patul mare și odihnitor, se vede și holul ce duce la baie
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22000.00 AMD pe cameră

[20.10.19 17:43:39]

Mutat în rubrica "Casanova Inn Boutique Hotel [Dilijan], #EXCURSII și CĂLĂTORII" (nou-creată pe sait)

[20.10.19 19:53:07]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;