ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.10.2019
OCT-2019
2 AD. + 2 COPII -- v: 3 si 3

la PMM* = 33 USD

Super hotel

Aș vrea să fac un post foarte scurt și clar cu informațiile pe care nu le-am găsit în posturile anterioare.

1. MINIBARUL

Se spune că minibarul se umple o dată la 2 zile și apa zilnic. 1$ în minibar face minuni. În cameră aveți facilitatea de a vă face cafea (nes) și/sau ceai. Se reumple zilnic stocul de ceai/cafea/zahăr.

2. CUTIA CU VALORI

O găsiți dacă deschideți ușa frigiderului. Este gratuită, dar pentru a o utiliza mergeți la recepție și cereți o cheie.

3. CAMERE

Și cu bacșiș și fără, tot la fel se face curățenia. Nu pot să nu remarc personalul extrem de amabil. Ce nu am mai întâlnit, este faptul că se suplimenta gelul de duș, șamponul și lotiunea de corp, fără să ceri acest lucru în mod explicit.

4. APA

Am plecat cu frica de probleme gastrice. Pot spune că apa din hotel este ok. Ne-am spălat și pe dinți cu ea, copiii la baie, mai luau câte puțin în gură, nu pot să știu dacă au înghitit sau nu, dar nu am avut nici o problemă. Am spălat sticlele de lapte cu apă de la robinet și nu am avut probleme. Oricum paharele la baruri se spală tot cu aceeași apă.

5. PLAJA ȘI MAREA

Spunea cineva că ai nevoie de papuci de apă. Noi am supraviețuit foarte bine și fără. Sunt bineveniți, dar nu obligatorii, în cazul în care mergeți să faceți snorkeling. Acolo la reflux se calcă pe bolovani și este destul de greu accesul în apă făcându-se și pe scări, care erau cam înțepătoare dacă nu aveai ceva în picioare.

Plaja fin golf nu are nisipul acela fin, este plin de pietricele sau de urme de cărămizi sau de scoici, dar nu sunt așa de multe ca să necesite papuci de apă.

Dacă nu vă duceți de acasă mască de snorkeling, se găsește la magazinele din incinta resortului (mai scumpă), sau la bazarul de peste drum cu 10$ (negociați)

6. MAGAZINE

Nu cumpărați nimic din resort. Ieșiti peste drum sunt magazine care vând orice, doar să vândă. Înarmați-vă cu multă răbdare, înainte de a obține un preț ți se pun o serie de întrbări:

"Where are you from"

"How many you want to buy"

"What size" etc.

După aceea vei primi un preț. Dacă nu îți convine, ca să scapi dă un preț foarte mic, dacă îi convine vânzătorului prețul o să strige după tine în timp ce ieși din magazin, dacă nu, drum bun, același lucru îl vei găsi și în următorul magazin.

Cleopatra, magazinul cu prețuri fixe, face o conversie ciudată dacă cumperi în EURo sau $. Pentru că îți convertesc 1$=16. ceva lire, iar la restul magazinelor îl convertesc la 18-20lire, în funcție de fața ta.

Dacă le spuneți că sunteți din Moldova sau Transilvania știu că sunteți români. Noi am spus că suntem din Kosovo, că deja nu mai puteam să ni se spună de Hagi, Simona Halep și Florin Salam, în această ordine.

7. ȚÂNȚARII

Cum se lasă seara apar și ei, să nu uitați acasă un antidot. Se găsește și la farmaciile de peste drum. Spray-ul nostru s-a stricat și am fost nevoiți să ne luăm altul (9$)

8. PARTY pe plajă

În special pentru cei care pleacă din Cluj miercurea. Miercuri seara, de la ora 21, începe pe plaja HAVANA Party pe plajă. Foarte fain și să nu o ratați. Mai este o petrecerece pe plajă vinerea.

9. MÂNCARE

În orice moment puteți găsi ceva de mâncare. Zicea cineva că în timpul zilei găsiți doar pizza. Fals! La barul de după a treia piscină se servește un mic dejun întârziat unde găsiți și iaurturi ambalate pentru copii, iar de la 12 se face pizza, hamburger, salate, în unele zile se fac ceva mici și alte produse la grătar. Nu am fost în fiecare zi să vedem ce este. Oricum mâncarea de la restaurantul principal este foarte multă și diversă (orice înafară de porc). La fiecare masă găsiți pește si sau rață, curcan, oaie, fructe de mare etc. Mai găsiți și vafe/clătite la barul Bella vista (cel care închide golful). Deci nu vă faceți griji de mâncare, găsiți în orice moment câte ceva.

La restaurantul principal erau 2 săli speciale, una doar pentru adulți, și una pentru copii. În cea pentru copii, pe lângă mesele mari erau puse și măsuțe mici și mâncare specială de unde se puteau servii copii, la nivelul lor. Cei mici erau încântați să își poată pune singuri în farfurie. Din păcate nu erau farfurii în sala respectivă, trebuia să ieși pe hol să iei o farfurie.

În fiecare seară era mâncare cu un anumit specific: turc, arăbesc, internațional, italian, etc. Nu uitați că miercurea sunt Creveți și lunea somon și sushi (deloc reușit după părerea noastră - orezul era de-a lor și nu special de sushi). Restul zilelor nu prea am reținut ce este. oricum pește de cel puțin 2 feluri la fiecare masă.

Nu ratați dulciurile, baclava, prajiturile cu cocos (sunt de toate culorile) crema de zahăr ars, de care nu m-am săturat, budinci, prăjituri ca de casă. Toate foarte bune. Și fructele. Mulți spuneau că nu prea sunt, sunt și le schimbă foarte bune curmalele, caki, guava, minibanane, mere, pere, pepene.

10. EXCURSII OPȚIONALE

Noi am luat o excursie, cu barca cu fundul de sticlă, de la agenția de peste drum de hotel. Cei din hotel ne vindeau aceeași excursie pentru 4 adulți și 2 copii de 3 ani cu 70$, iar noi am luato cu 50EURO. Dar TREBUIE să vorbiți o limbă străină.

Am primit, de la tour operatorul român o excursie city tour în Hurgada, care avea tot ghid vorbitor de engleză și nu română. Foarte greu pentru cei care nu vorbeau engleza.

11. TAXI

În incita hotelului este o stație de unde poți comanda un taxi. Vine o companie agreată de hotel, ai scumpă. Mi-a cerut până în Hurgada și innapoi 25$ (negociați). Dar dacă ieșiți din hotel vin taxiuri pe stradă și ele sunt mai ieftine 10$ pentru aceeași rută.

12. AQUARIUM

Dacă achiziționați biletele on-line, defapt primiți un cod de bare cu o reducere de 10% zic ei. În loc de 27EURO, cât e afișat am plătit 25$.

13. MONEDA

Toată lumea zicea că cel mai bine este să aveți $. Părerea mea este că cel mai bine ieșeam dacă am fi luat LIRE EGIPTENE din România. Dacă tot trebuie să schimbați bani, căutați LIRE. Dacă vrei să aveți bani mărunți (1$, 5$) pentru bacșiș, căutați din timp pe la casele de schimb, se găsesc foarte greu (cel puțin în Cluj deabea am găsit 7$ în 2 luni de căutări). Dar, DA aveți nevoie de 1$.

14. FACILITĂȚI COPII MICI

- 2 tobogane cu apă pentru copiii mici

- 2 piscine de 60 cm, integrate în piscinele mari

- spațiu de joacă generos, dar ciudat, toboganele nu prea alunecau, dar era suficient loc de cățărat

- o piscină, pe care nu o pomenește nimeni, în spațiul de joacă pentru bebelusi (mică cu apă foarte caldă) aici deobicei nu era nimeni. O singură dată am văzut o singură mămică cu un bebe de un an.

- mini-disco - probabil trebuia să încep cu el - în fiecare seară de la ora 20 în anfiteatru sau pe plajă. Cu o zi înainte se anunța unde va avea loc următoarea întâinire

- o dată pe săptămână concurs de talente

- de 2 ori pe săptămână olimpiadă pentru copii, în urma ei copii primesc diplome

- miniclub unde se desfășoară zilnic activități de la ora 11

15. AQUA PARK

Deschis doar pentru copii de peste 7 ani, sau mai mari de 120cm. Are 6 tobogane și unul cu colace. Se închide între orele 13-14.

16. PERSONALUL

Extrem de amabil, nu foarte insistent, dar vesel și pus pe șotii. Tot timpul extrem de atent cu copiii și cu adulții, să te facă să zâmbești pentru că esti în concediu și trebuie să fi relaxat.

17. ACTIVITĂȚI ZILNICE

Găsiți, la intrarea pe plajă, un panou cu toate activitățile din ziua respectivă (yoga, steching, belly-dance, aquagym în mare sau la piscină, latino dance, program pentru copii, board game night, petreceri, concurs cu obstacole pe un traseu gonflabil, la piscine, în fiecare seară este spectacol tematic, lecții de cultură egipteană, proiecții de filme în wintergarden etc.

18. RESTAURANTELE A-LA-CARTE

Accesul se face pe bază de programare la terminalele speciale (din recepție, din restaurantul The Palm, și de la guest relation). Noi am fost la toate. Din noiembrie doar cei care au UAI mai pot merge gratis la toate, cei de la AI au acces doar contra cost la Il delfino și la cel italian.

Il Ranchero - mexican - foarte bună mâncarea pentru cei cărora le place picant. În momentul în care comanzi chelnerul îți spune clar care este picant și care nu. Au meniu pentru copii - nu grozav. Au tequila. Atmosfera foarte faină. Restaurantul este puțin ascuns în spatele grădinii de iarnă.

Fatoosh - cel mai slab dintre toate. Meniu fix, indiferent dacă esti copil sau adult. Au un aperitiv format din 9 chestii diferite, pe care le găsești, deobicei și în restaurantul principal. Aici am remarcat pâinea pe care ne-au servit-o caldă.

Il delfino - pește. Atât de mult ne-a plăcut că am fost de 2 ori. Poți merge și la amiaz și la cină. Au o supă de pește grozavă, salatele, supa, fructele și desertul este de tip bufet. Mai poți comanda un fel principal. Le-am încercat pe toate și toate au fost foarte bune. Recomand.

Italian - se poate servi amiaza și cina. O atmosferă extrem de elegantă, la fel și servirea. Puține locuri, dar extrem de interesant. Poți comanda: Antipasti, Supă, Pizza, Paste, Fel principal (cu carne) și desert. Tot ce am încercat a fost foarte bun, dar nu merită sa luați UAI, doar pentru aceste 2 restaurante. Este mâncare foarte bună și în restaurantul principal.

19. INTERNET

Ne-am luat o cartelă de 10$ din aeroport. Dacă nu aveți nevoie de net continuu, nu o achiziționați. Relaxați-vă și bucurați-vă de resort. Oricum aveți net decent la orice bar, recepție și chiar pe plajă. Am efectuat apeluri video pe facebook cu netul de pe plajă și a fost decent. Noi am folosit 8GB în 2 săpt., din cei 16GB pe care îi aveam pe cartelă.

20. SPA

Am achiziționat 4 ședințe de masaj egiptean și 4 șoțul, le-am negociat la 30$ de masaj. Atenție, în acești bani aveți acces la jacuzi, saună uscată și saună umedă. Nu exitați să cereți. Încă 5 $ la maseur îl fac mult mai plăcut! Fetele sunt masate de fete, iar băieții de băieți.

21. CONTROL AEROPORT

- intrii în aeroport

- control la tot bagaje de cală, bagaje de mână, tot! de aici nu mai poți ieși și se ia și lichidele

- înfoliere bagaje, check-in

- control pașapoarte

- control cu tot cu descălțat. Inclusiv bebelușii trebuie descălțati. Femeile pe poarta lor, barbații pe a lor.

- duty free, zonă de fumat

- control 3 cu descălțat scos tot, pus pe bandă. Băieții, dacă trec cu mama sunt controlați la bărbați.

- un chin. Ne-am dus folie de acasă și am înfoliat bagajele în cală. Duceți folie alimentară, că e mai ușoară și vă faceți că le înfoliați, că orice, doar să aibă folie. Această restricție este doar pentru zborurile către RO. Nemții nu trebuiau să își înfolieze bagajele. Taxă înfoliere 5EURO/ 4$.

Nu știu dacă am uitat ceva, dar răspund cu plăcere la întrebări!

Trimis de ramo_info in 16.10.19 13:02:02
Validat / Publicat: 16.10.19 13:39:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Am mai fost acum 10 ani.

VIZUALIZĂRI: 4178 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramo_info); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Patiserie dulce la micul dejun
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.30 USD pe cameră

nicole33 [16.10.19 23:09:38] »

@ramo_info:

Nu este chiar aşa!

Bagajele de cală de verifică doar prin sondaj, după criterii doar de ei ştiute .

Bagajele de mână NU sunt supuse controlului la acest filtru iniţial, doar trec prin scanner.

Nu te împiedică nimeni să ieşi şi să reintri, doar că mai treci prin filtru încă o dată.

Lichidele NU se aruncă la acest filtru iniţial, ci la controlul de securitate. Faza cu "descălţatul" se petrece tot acolo, nu la intrarea în aeroport înainte de check in.

Taxă înfoliere 5EURO/ 4$.

De fapt, este taman pe dos , 5 USD sau 4 EURO. Am chitanţele primite la înfolierea bagajelor pe Hurghada din urmă cu nici o lună.

Nu ştiu unde/dacă găseşti lire egiptene în România, sincer, nici măcar nu m-am interesat, dar mi se pare infinit mai simplu să retragi lire egiptene direct de la bancomat folosind cardul de salariu în lei. Am avut bancomat în holul hotelului.

ramo_info [16.10.19 23:46:11] »

@nicole33: la ora 4am când am intrat în aeroport, sincer nu am vazut nici o iesire, dupaă ce am stat la coada de la primul control. Am mentionat ca ne-au descălțat doar la al 2-lea și al treilea control.

Fie că se verifică sau nu bagajul de mână, la primul control, oricum trebuie să pui tot pe bandă, așa că, din punctul meu de vedere mi-au scanat bagajul de mână de 3 ori. La ce s-au uitat nu mă interesa, ci doar disconfortul produs.

Oricum, după primul control m-am uitat după o ieșire, dar nu am văzut nici una.

Cu taxa de înfoliere, ai dreptate, a fost o greșală de tipar. ????

Nu am căutat lire in Ro, era doar o sugestie personală, ce aș face eu data viitoare. Cum a fost aproape imposibil să găsim dolari mărunți, era o variantă și să caut lire. Iar la câți români pleacă în Egipt nu m-aș mira să se găsească.

nicole33 [17.10.19 00:15:52] »

@ramo_info:

Simplu: ieşeai exact pe unde ai intrat . Eu aşa am procedat prima dată pe aeroportul din Hurghada, după ce am predat bagajele de cală am ieşit afară din aeroport pentru a fuma, neştiind că se poate fuma în spaţii special amenajate după controlul de securitate. Am revenit la filtrul iniţial scanând doar bagajul de mână. Încă o dată, desigur. A doua oară nu am mai avut motive să ies din aeroport, ştiind că pot fuma în interiorul aeroportului

Am mentionat ca ne-au descălțat doar la al 2-lea și al treilea control.

Eu nu am trecut decât prin două controale: primul cel cu scanarea tuturor bagajelor, înainte de zona de check in, unde nu m-a întrebat nimeni de lichide, deşi aveam, dar m-au pus să deschid unul din bagajele de cală, deja înfoliat de la hotel. Alţi bani, altă distracţie, altă coadă...

După predarea bagajelor de cală şi obţinerea cărţilor de îmbarcare, a urmat controlul paşapoartelor, unde nu i-a interesat decât să semeni cu poza din paşaport .

Abia la controlul de securitate (al doilea şi ultimul!) a trebuit să ne descălţăm şi să nu avem obiecte şi accesorii metalice (ceasuri, curele cu catarame etc.). Plus "pipăiala" de rigoare. La propriu . Aici au avut din nou curiozitatea de a desface rucsacul soţului în care ţineam toate "sculele" electronice, dar nu au avut nimic de comentat

NU A EXISTAT niciun alt control în afara celor deja enumerate!

Greu de crezut să se fi schimbat regulile şi procedurile din data de 22 septembrie anul curent

ramo_info [17.10.19 11:44:33] »

@nicole33: Se pare că din 22 sept până în 9 oct. au schimbat regulile! Au fost 2 controale, după ce am lăsat bagajele la chek-in.

Noi nu am avut lichide la primul control, dar erau câteva grămezi de sticle puse în fața benzilor. Mă gândesc că turisti nu au renunțat la ele de bună voie mai ales că sticla de jumate de apă, în interior era 2$.

viorelpop [25.11.19 12:21:58] »

buna, e unul din hotelurile gasite la un pret bun pentru primavara si am o intrebare vis a vis de camere, am inteles ca sunt cateva corpuri renovate sau vor fi renovate?

ramo_info [25.11.19 13:44:27] »

@viorelpop: da, sunt renovate, probabil că vor mai renova pâna anul viitor (corpul 4000 - sigur este renovat). Sunt camerele superioare. Cele standard, sunt cele cu ușă între camerele alăturate.

Si noi am cautat pe anul viitor. Sunt curioasă ce pret ati primit, de ați spus ca e preț bun?

viorelpop [25.11.19 15:28:26] »

@ramo_info: iti scriu in privat... dupa regulile forumului nu cred ca e bine sa pun informatile aici!

ramo_info, viorelpop
    Alte impresii din această RUBRICĂDesert Rose Hotel: