ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.10.2019
ÎNSCRIS: 11.08.19
OCT-2019

Circuit Turcia - coasta Liciei si Grecia - insula Rhodos

In perioada 5 - 12 octombrie 2019 am efectuat acest circuit printr-o agente de turism.

Am cumparat bilete cu circa 3 saptamani inainte, in ultimul moment, gata, gata sa nu mai gasesc pentru octombrie.

Programul circuitului, pe zile, este anuntat destul de vag, fara a nominaliza hotelurile, lucru foarte important, pachetul de baza include avion, 7 cazari si 7 mic dejunuri, transport cu autocarul pe toata durata.

Traseul a fost Lara, cartier al Antalyei - 1 noapte, Gocek -1 noapte, Faliraki, localitate la 30 min de orasul Rhodos- 2 nopti, Gocek -1 noapte, Hotel Tripolis, zona Denizli -1 noapte, Lara -1 noapte.

Daca vrei si cina pentru cele 7 nopti, platesti in plus (supliment demipensiune). Mai exista pachet premio, adica 4 pranzuri + 3 excursii) = 159 Euro.

Turistii sunt sfatuiti sa cumpere cele 2 pachete (demipensiune si premio) pentru ca hotelurile unde urmeaza a fi cazati sunt departe de orice restaurant, taraba, magazinas. Si asa a fost... Deci, atunci cand platesti, nu stii unde vei fi cazat (asta se anunta cu 5 zile inainte), si nu te poti informa de pe net unde e locatia, daca esti in pustietate sau nu, daca ai acces la ceva restaurante/chioscuri/etc si risti sa ramai nemancat si cu banii in buzunar. Deci... bine ca am cumparat suplimentul demipensiune.

Singura vizita (cu ghid) la un obiectiv turistic, inclusa in pret, a fost la biserica Sf Nicolae din Demre. In rest ne-am plimbat de capul nostru in centrul vechi al orasului Rhodos si centrul vechi al orasului Antalya. Au mai fost cele 3 excursii optionale, cu ghid, platite suplimentar de unii.

In programul circuitului sunt incluse vizite la 3 fabrici/magazine: covoare, aur, piele. Pentru fabrica de covoare s-a facut un ocol de 230 km, am ajuns la un hotel langa Pamukale, Tripolis se numeste, frumos, curat, cu bazin cu apa termala, in mijlocul pustietatii, unde nu am gasit nici macar un chiosc de tigari. Pentru asta am trecut pe la marginea orasului Denizli, fara a-l vizita.

Vizita la covoare a durat 2 ore, 1 ora pentru prezentare si 1 ora pentru negocieri (cei care au cumparat). Ca exemplu, mi s-a expus un covoras din matase, cca 40x60 cm al carui pret pornea de la 25.000 Euro. La acest pret se face din start o reducere de cca 50% si apoi incepe negocierea...

Noi, turistii, am cerut sa renuntam la una din fabrici dar ghidul (vorbitor de romana) a zis ca nu se poate, ca aceste fabrici / magazine sponsorizeaza circuitul si de aia e relativ ieftin.

Apoi am facut iar 230 km catre magazinele de aur si piele, in drum spre Antalya, iar am pierdut timp pe drum, 2 ore prezentare, 2 ore negocieri. In final am ajuns in Antalya, unde urma sa vedem orasul vechi dar era deja seara... in octombrie intunericul se lasa devreme. Evident, ghidul nu ne-a insotit si fiecare s-a descurcat, mai bine sau mai rau...

In concluzie, cazarile au fost departe de orase, ajungeam la cina in ultima jumatate de ora si repede, repede, "serviti cina, ca se inchide".

Cei care nu au cumparat suplimentul demipensiune au fost nemultumiti, nu au gasit unde sa manance seara, in cateva localitati in care am fost cazati (nu toate).

Cazarile sunt alese asa incat sa fie cat mai ieftine. In doua seri am fost cazati in Gocek, la 40 minute de orasul Fethiye, oras din portul caruia am luat vaporul catre insula Rhodos unde am stat 2 nopti... Drumul cu vaporasul a durat 2 ore dus si 2 ore si jumatate la intoarcere, dupa care iar 40 minute pana la cazare in Gocek, cu toate ca sunt o multime de hoteluri si in Fethiye.

Nu am cumparat pachetul premio (3 excursii optionale + 4 pranzuri) si am avut intuitie buna pentru ca, de exemplu, cei care au cumparat au fost nemultumiti de turul orasului Rhodos unde ghidul local habar nu avea despre ce e vorba si de calitatea pranzului, in general, care a fost 15-20 Euro/persoana.

Una din excursii era in satul Lindos (insula Rhodos) si ar fi costat 39 Euro/persoana dar noi am inchiriat o masina, am vizitat satul si ne-a costat 10 Euro/persoana.

In general micul dejun se servea intre orele 7 si 9. Cand am plecat spre Rhodos ne-am trezit la ora 5, am luat micul dejun si ne-am suit in autocar la 6:45 pentru a fi in port la 7:30.

In Rhodos am avut 2 zile libere, in care am vizitat satul Lindos si am facut baie... apa calda in octombrie.

In ultima zi, 12 octombrie, iar am reusit sa facem baie in zona hotelului Grand Park Lara, la ora 12 am eliberat camera, avionul decola la 16:45, si la ora aceea erau 34 grd. C

In concluzie, eu nu voi repeta aceasta experienta, am vizitat hoteluri si mai putin locuri/orase, am pierdut mult timp pentru a ajunge la cazari si pentru eventuale cumparaturi la locatiile alese de agentia turca de turism, care este agentie partenera a celei din Romania.

Cand am cerut initial, detalii despre cazari si am semnalat niste neconcordante din program, reprezentantul agentiei romane nu a stiut sa raspunda. Cred ca cei de aici se ocupa numai de rezervarea biletelor de avion si transmiterea cu 5 zile inainte a informatiilor primite de la agentia turca.

Ghida a fost foarte buna, instruita, stia istorie, mitologia greaca si romana si ne-a dat multe informatii despre Turcia, in general.

Mancarea a fost buna si foarte buna, hotelurile frumoase si curate (dar nu erau de 5 stele, asa cum au fost prezentate), autocarul mirosea a mucegai. Peisajele sunt superbe peste tot, si in Turcia si in Grecia, dar nu e meritul agentiilor de turism, ci al naturii.

Agentia romana de turism ne-a informat, prin e-mail, cu 5 zile inainte de plecare ca este recomandat sa dam ghidului si soferului cate 5 Euro/pers/zi, (adica 35 Euro/pers) daca suntem multumiti... cu alte cuvinte, agentia nu vinde servicii turistice complet multumitoare... In autocar, ghida ne-a zis, pe sleau, sa dam baccis, fiecare cat vrea... si fiecare a vrut cam 5 Euro/persoana. Si cam atat...

Trimis de 22Liliana in 15.10.19 16:23:13
Validat / Publicat: 15.10.19 17:20:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 706 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (22Liliana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.10.19 16:56:56]

Bun review de debut

@22Liliana: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 40&ridAnt=97287

• Alte impresii din această RUBRICĂCircuite, excursii tematice Turcia:

• pagină generată în 0.034091949462891 sec