ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.10.2019
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 12.07.09
SEP-2019

Ospitalitate cretană

Am plecat de acolo prieteni cu unii din personalul hotelului.

Și nu numai noi. Am observat emoția cu care plecau două perechi din țări nordice, precum și două persoane din Franța și Germania. Am observat modul în care erau primiți și strigați pe numele mic la sosire mai mulți oaspeți din Franța și Germania, care veneau de mai mulți ani acolo.

Hotelul traiește prin abnegația angajaților și a patronilor, care îl face o destinație dorită, în ciuda condițiilor modeste: este un hotel tipic grecesc nu prea mare și este înghesuit între alte clădiri dintr-o stradă relativ mărginașă a orașului Rethymno. Este foarte aproape de plajă (sub 100 m), dar nu are vedere la mare. Nu are propria plajă, dar prețurile pentru folosirea plajelor apropiate sunt rezonabile, comparativ cu calitatea plajei cu nisip și intrare lină în mare. Totuși, curațenia pe plaje lasă uneori de dorit.

Camera a fost destul de mare, dotată și cu o canapea, cu o masă cu scaune pe balcon, cu un frigider mare și cu plită electrica, cu filtru de cafea, cu fierbător electric, aer condiționat, TV prin satelit (prinde și TVR Internațional), Wi-Fi bun, curățenie ireproșabilă, etc. Mai ciudat a fost faptul că doar WC-ul era plasat într-o încăpere separată, iar dușul era plasat după un perete de sticlă mată, în formă de U, fără o ușă care să îl despartă de cameră, dar consider că faptul nu era deranjant, existând ventilatore care porneau automat.

Hotelul are niște minusuri clare: are o piscină destul de mică și parțial la umbră (dar când plaja este așa aproape, nu este un impediment major), nu are un local destul de mare în care să se organizeze lejer petrecerile de seară, nu are vedere la mare, etc. Nu găsesc că este tocmai adecvat pentru familiile cu copii, Dimitrios Vilage din apropiere având mult mai multe facilități pentru aceștia.

Totuși, reușește să compenseze prin calitatea serviciilor: mâncarea a fost excelentă, foarte diversificată, curățenie, comportament excelent al personalului. Trebuie remarcați angajații români, în special frații Nicoleta și Marian de la bar, dar și alții, care pe lângă modul prietenesc în care s-au comportat, ne-au oferit și o mulțime de informații foarte utile.

Am zburat din Cluj și am ajuns după ora 12 noaptea la hotel, cu cca. o jumătate de zi mai târziu față de cei care au zburat din București (iar la plecare tot noi am fost primii). Deși am fost singura pereche care am ajuns atât de târziu, am fost așteptați de personalul hotelului și de patron cu o băutură de bun venit la bar, cu informații și cu masa de seară pregătită în frigiderul din cameră.

Am avut regim all inclusiv, dar deși am observat că erau sumedenie de taverne în zonă (ca să nu mai vorbim de ce era spre centru) la care puteam lua masa la prețuri rezonabile, a fost foarte bine așa.

Mâncarea a fost foarte bună. Bufet suedez la toate mesele, dar și o bucătăreasă vorbăreață și simpatică care pregătea câte un fel de mâncare specială în fața clienților. Poate a fost puțin cam ciudată insistența cretană în folosirea scorțișoarei și turmenicului în multe feluri de mâncare, dar se pare că este o tradiție de pe vremea venețienilor. Au fost însă atâtea feluri de mîncare și atât de bune, încât modul nostru în general destul de cumpătat de hrănire a fost supus la cam multe tentații.

Un minus ar fi totuși sortimentul destul de sărac de fructe.

Vinul cu autoservire de la dozator, în special cel roșu, l-am găsit suficient de bun. Băuturile de la bar servite în regim de all inclusiv le-am găsit destul de bune, deși erau mărci locale (berea nu am gustat-o din motive personale).

Și drumul de la hotel, pe faleză, către centru/ orașul vechi venețian, este pitoresc, printre sumedenie de taverne și magazine.

Ceia ce consider că era de apreciat era atmosfera intimă, de familie, promovată de personalul hotelului și de patroni pe toată perioada sejurului. Am participat la trei seri de petrecere organizate în hotel: una cu muzică cretană, una cu dansuri grecești și una cu belly dance. Înafară de profesioniștii angajați pentru acestea, personalul hotelului și patronul s-au implicat susținut în crearea atmosferei reușite, dansând, cântând și antrenând doritorii în distracție.

În ciuda spațiului destul de mic din barul hotelului, petrecerile au fost antrenante. A fost un fapt pozitiv, cu atât mai mult cu cât găsesc că minusul orașului Rethymno este oferta redusă pentru distracțiile de seară. Deși nu mai suntem la prima tinerețe, suntem de părere că o zi de vacanță nu este completă dacă nu se lasă și cu un pic de dans seara. Vă asigur că am căutat cu asiduitate localuri cu muzica live, încă din noaptea în care am ajuns în Rethymno, dar aproape că nu am găsit.

Singura locație descoperită a fost restaurantul Cretan Flavors din apropiere, dar și acolo doar o seară. Acolo a fost mai mult muzică grecească, dar au cântat și câteva piese R&B. Am colindat nopțile prin centru, dar printre sutele de taverne de acolo, nu am mai găsit muzică și dans pentru cei de vârstra noastră. Chiar și pentru cei tineri, oferta era foarte săracă sub aspectul acesta. Totuși, nu talentele muzicale locale lipsesc, căci am văzut un spectacol ad-hoc, cu doi chitariști talentați, care stăteau însă pe jos pe un trotuar din orașul vechi venețian, alături de un numeros auditoriu tânăr. Nu înțeleg de ce nu au fost angajați de una din sutele de taverne care te îmbie în mod excesiv și insistent cu mâncare și băutură.

Dintre destinațiile excursiilor făcute de noi în acest an la Sovata, Budapesta și Balcik, găsesc că Rethymno stă cel mai slab la capitolul viață de noapte. În rest orașul este pitoresc, are o îndelungată istorie conservată în monumente, este destul de mare, iar imprejurimile sunt frumoase.

Trimis de aditzu in 14.10.19 21:13:12
Validat / Publicat: 14.10.19 21:56:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Rodos, Paralia Katerini

VIZUALIZĂRI: 1988 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aditzu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Promenada din port

[14.10.19 21:40:22]

Excelent review - și bun revenit pe sait, cu impresii, după o lungă pauză

[14.10.19 22:16:19]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

• INFO: Membrii AmFostAcolo beneficiază de oferte speciale pentru această destinaţie - Solicită o ofertă personalizată