ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2019
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 05.09.09
SEP-2019

Sejur relaxant, hotel decent dar nu tocmai de 5*

Revin pe site-ul AFA după o perioadă mai lungă de absență datorată in mare parte comodității mele (lenei), nu a lipsei impresiilor si încep prin a-mi cere scuze membrilor comunității.

Ceea ce m-a determinat sa scriu aceste impresii a fost un review despre același hotel scris cu o 2 luni mai devreme (probabil acest review - notă webm) si care după părerea mea este complet eronat. Am vrut ca cei care caută impresii pe site-ul AFA să aibă si un alt punct de vedere.

Să începem. Nu vreau sa vorbesc despre transport ci strict de hotel.

Hotelul este situat in stațiunea Anissaras, pe malul mării la aprox. 25 km de Heraklion capitala insulei Creta. Este de tip resort are o clădire principală si mai multe clădiri cu 1-2 etaje care găzduiesc bungalourile. Cam 3/4 din camere au vedere la mare.

Are un restaurant principal si 3 restaurante "a la cart": grecesc, italian, asiatic. Deasemenea are un lobby bar cu terasă destul de mare, bar la piscina si tot la piscina o "Creperie" (Clătitărie ar fi pe românește?) unde se servesc clătite, diferite dulciuri si sucuri.

Complexul beneficiază de o piscină principală (mai mare), una mai mică și una pentru copii dotată si cu tobogan. Are 2 terenuri de tenis, loc de joaca pentru copii, spa.

Piscinele sunt cu apă sărată adusă prin conducte din marea care se află cam la 50 m. Are si plajă la mare cu șezlonguri si umbreluțe gratis dar plaja e cu pietricele si apa e cu bolovani rotunzi si alunecoși. Trebuie sa ai încălțări destinate pentru astfel de plajă.

Despre camere si curățenie:

Am fost cazat într-un bungalou cu vedere la mare. Camera destul de mare, cam 24-26 mp frumos mobilată, cu pat matrimonial king size si o canapea, televizor lcd, minibar (cu numai 2 sticle de apă plată se 1L!!!) balcon cu o măsuță si 2 scaune, aer conditionat, baia cu cadă, dotată cu tot ce necesar, dar cam mică pentru 5*. Curățenia se făcea zilnic, schimbat prosoape zilnic, schimbat lenjerie la 2 zile.

Restaurante:

Restaurantul pricipal în sistem "all inclusiv". Mic dejun de tip continental si grecesc oferea destule opțiuni, cel puțin pentru mine.

Prânzul si cina: permanent grătar pui, peste, porc si mai rar miel; 7- 8 feluri de mâncare gătită, aperitive, deserturi, fructe. Nu lipsea mâncarea tipic grecească. Mâncarea bine gătită dar meniul repetitiv si nu foarte divers. Restaurantele "a la cart" necesitau rezervare (gratuită) în prealabil fără limita de rezervări. Personal le-am încercat pe toate și sunt ok, mâncarea mai bună ca la "main restaurant".

Băuturi: vin rosu și roze, demisec, la sticlă calitate medie; bere la dozator (slăbuță), băuturi spirtoase producție indigenă; 7- 8 feluri de cocktailuri cafea, capuccino etc la barul din lobby.

Animație și alte activități:. Program zilnic:ziua Aqua gym, darts, jocuri, yoga seara diferite activități la amfiteatrul complexului. Exista si o sala de jocuri dotata cu biliard, fotbal de masa simulatoare pentru copii (auto, moto, etc). Bonus: toți turiștii beneficiază de câte un masaj de relaxare de 20 minute gratuit

Personalul: amabil, binevoitor, majoritatea înțeleg si vorbesc engleza mulțumitor.

Concluzii: Apreciez că sistemul "all inclusiv" este unul minimalist, turcii îi zic "all inclusiv light". Hotelul după părerea și experiența mea nu e de 5*, e cam de 4* si ceva, e ok dar nu rupe gura târgului.

NU încercați să-l comparați hotelurile de 5* turcești că veți fi dezamăgiți!

Personal an învățat ca atunci când plec în vacanță să văd partea plină a paharului și sincer foarte rar am fost dezamăgit de vacanta mea. Pentru noi a fost un sejur relaxant la un raport preț calitate acceptabil. Il recomand celor care nu sunt foarte pretențioși.

Trimis de deceneu in 13.10.19 19:18:33
Validat / Publicat: 13.10.19 20:02:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, Zakynthos - hoteluri 4* Skiathos - hotel 3*

VIZUALIZĂRI: 4119 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (deceneu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Creperie - Pool bar

[13.10.19 20:00:49]

Bun revenit pe sait, cu impresii, după o luuungă pauză.

• Alte impresii din această RUBRICĂMitsis Serita Beach Hotel [Anissaras]: