ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2019
ÎNSCRIS: 27.07.19
AUG-2019

Un sejur reusit

Buna,

Este pentru prima data cand scriu un articol pe acest site :).

O mica prezentare a mea (a familiei mele) eu sunt Dodo am 2 copii, dar in calatorii il luam doar pe cel mic (7 ani), cel mare este major si isi face iesirile cu prietenii sai si mai am un sot, Gabi. Ne petrecem de obicei concediul (inceputul lunii August) in principiu in zonele de deal-munte si cu o apa curgatoare sau nu in apropiere :)

Pentru concediul de anul acesta am ales zona Orsova- Eselnita, pentru ca acum 5 ani cand am fost intr un alt concediu in Baile Herculane cu trenul, au fost foarte multi calatori care au coborat in Orsova.

Dupa multe cautari pe diferite site uri de cazare si indeplinand cerintele noastre a fost aleasa pensiunea " La Ponton ", ce ne a atras? Piscina... Dunarea... nu prea m au incantat recenziile pe care le am citit pe AFA, dar am zis sa ne incercam norocul si chiar a fost OK pntru noi.

Am sunat proprietara pe nr de tel afisat pe site si ne am inteles la pretul de 220 lei/ noapte, (rezervarea fiind facuta din luna mai), am mai confirmat inca odata in luna iulie ca sa nu am vreo surpriza neplacuta si pe data de 4 august am plecat din Bucuresti catre aceasta locatie... Despre traseu nu am pre multe sa va spun decat ca am condus (doar eu am permis) 400 de Km din poarta in poarta cum se spune.

Pensiunea este pe partea stanga a soselei si toate balcoanele au vedere catre Dunare, iar pe partea stanga a soselei este amenajata parcarea.

Ne am cazat in camera 8 de la etajul 1 as putea spune socotind parterul la nivelul pontonului :) camera spatioasa, curata cu pat matrimonial (160/200) am incaput lejer cu Gabi si Cezarica, aer conditionat, balcon generos cu masa si 2 fotolii si o vedere de exceptie, baia micuta dar cu perdea la dus si toate cele necesare. Pe palier exista 2 vitrine frigorifice pe care le poti folosi cu incredere. Ps atasez si pozele.

Nu suntem obisnuiti de a ne fi dus gunoiul de catre altcineva, asa ni l am dus singuri si am cerut alti saci de gunoi, lenjeria de pat a fost schimbata dupa 3 nopti la solicitarea noastra.

Accesul la piscina este gratuit, ai sezlonguri la discretie, in curte mai este amplasata si o masa de ping-pong cu palete si mingiute la umbra vitei de vie. Pe terase sunt multe ghivece cu leandri infloriti, iar proprietara este darnica si ofera altoi cu ii solicita. Plata cazarii am facut-o la finalul sejurului cand am si renegociat camera noi fiind cei care am stat in acea perioada cel mai mult, si am platit in final 190 lei per noate.

In aceasta pensiune se poate si manca fiind dotata cu restaurant, dar am petrecut doar o zi intreaga aici, Cezar mi a zis ca nu mai vrea sa mai viziteze nimic, ci doar sa stea toata ziua in piscina, dar tot am plecat cu salupa pe Dunare spre cazanele mici si mari. Salupa ne a luat chiar de pe pontonul pensiunii. Plimbari am tot facut vreo 2 zile prin Serbia in Kladovo ne a placut mai mult dar imi las loc de o alta recenzie pentru acest oras :) si un pic prin Drobeta... Orsova.

Noi am fost multumiti de acesta pensiune cu mentiunea ca nu suntem genul de persoane care adora luxul ci doar simplitatea. Mancare buna dar portiile un pic cam mici, pt un mic dejun cu 2 omlete (a cate 2 oua fiecare) si un bol cu lapte si cereale am platit 36 lei.

Adaug si cateva foto daca reusesc :)

PS este foarte important sa cereti parola de la WIFI pentru ca sunt mai aproape antenele de mobil din Serbia si cum nu este in UE sunt si ceva tarife mari...dar daca telefonul permite apel wifi se poate folosi cu incredere .

Zi frumoasa!

Trimis de Dorina D in 09.10.19 17:14:28
Validat / Publicat: 09.10.19 17:51:49

VIZUALIZĂRI: 1476 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dorina D); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Apus pe Dunare

[09.10.19 17:51:22]

Bun review de debut, merităr marcat!

@Dorina D: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

crismis
[09.10.19 18:04:41]

@Dorina D: Bine ai venit pe site!

Felicitări pentru articol, mi-au plăcut ambele: subiectul și prezentarea! Chiar sunt în căutare de o cazare în zonă, pentru sfârșitul lui mai. Pensiunea asta pare să îndeplinească toate criteriile noaste de includere: camere cu vedere la Dunăre, piscină, restaurant. Nici prețul nu e rău... Gata, am pus-o pe listă!

Mulțumesc pentru pont!

A... Și mai povestește!

[09.10.19 20:50:17]

Este primul tău review şi îmi place că e scris cu zâmbetul în colţul ochilor. Ai o atitudine turistică aşa cum trebuie să fie, cu rele... bune dar, debordantă.

Te bucuri de fiecare moment şi respect asta, pentru că eu nu o mai fac. Mi-aş dori să văd prin ochii tai... poate pot, aşa, să iau de la tine doza de pozitivism.

Şi...

si mai am un sot, Gabi.

Asta e tare... Hihihi... Si soţia mea aşişderea, spune la fel.

Bravo!... şi Bine ai venit!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[09.10.19 20:56:42]

@Alex_Macedo:

Si soţia mea aşişderea, spune la fel

Adicăăăă... și ea are un soț Gabi?!?

[09.10.19 21:26:30]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[09.10.19 21:35:56]

@Dragos:

Haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa... Mai stii? Poate ca are!!!... Bravo, Bravo, Bravo!!!

Tu esti cu detaliile si... respect! Ai simtul... acolo unde trebuie!!

Haaaaaaaaaaaaaaaaa... Vai! Dupa o zi crunta, ai reusit sa imi aduci lacrimi in ochi de ras

Multumesc, Dragosul nostru!!

Haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Dorina DAUTOR REVIEW
[10.10.19 13:48:31]

@webmasterX: Va multumesc pentru incurajari, cu siguranta voi mai scrie cate ceva pe aici. de urmarit AFA o fac de mult... doar contul l am facut recent si la fel si curajul de a scrie tot recent este

Va pup si va imbratisez cu drag pe toti doar virtual

[10.10.19 13:56:22]

@Dorina D:

Eu chiar te rog, să mai scrii!!!

Atitudinea pozitivă ce o ai, îţi dă un imbold... în sensul... dă mai departe şi bucură-te că ai împărtăşit. Mai rar un membru nou cu atât entuziasm. Ne plafonăm, în timp, ca vechi membri....dar...vii tu, cu adieri de primavară, la început de toamnă.

Bravo !

Continuă să scrii, Dorina!

Sigur, eu voi citi...

adrianaglogo
[10.10.19 23:21:07]

@Dorina D: Si eu te indemn sa mai scrii aici, o faci si frumos si cu haz. Si mie mi-a placut faza cu " mai am un sot " !

Si respect atitudinea de a lua ce e bun dintr-o vacanta si obiectivitatea relatarii tale. Te mai astept aici

adrianaglogo, Alex_Macedo, crismis, Dorina D
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea La Ponton: