ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.10.2019
DIN: Galaţi
ÎNSCRIS: 27.08.17
AUG-2019

Trenul de mare viteza Sapsan

Pentru a calatori intre Moscova si Sankt Petersburg sau retur, e mai potrivita optiunea trenului de mare viteza Sapsan, construit in 2009 de germanii de la Siemens, denumit astfel dupa numele soimului calator, considerate cea mai rapida pasare din lume.

In continuare voi argumenta cele de mai sus, fiindu-mi greu sa fac o ierarhie a motivelor pentru care am ales aceasta varianta de deplasare. Asa cum spune si numele, poate atinge pana la 250 km/h, iar durata unei calatorii intre cele doua localitati este de 3,5-4 h. In mod regulat, zilnic circula circa 12 trenuri pe aceasta ruta, de dimineata devreme pana seara tarziu. Fiecare tren are 10 vagoane cu diferite clase de servicii, de la economic pana la business (economic, economic+, bufet, business, clasa I, cabina de conferinte).

Statiile de tren sunt situate in mijlocul oraselor si sunt usor accesibile cu mijloacele de transport in comun, de exemplu din Moscova pleaca din gara Leningradsky vokzal (la statia de metrou Komsomolskaya).

Desi aceasta distanta (aproximativ 650 km) se parcurge cu avionul intr-o ora, luand in considerare amplasarea aeroporturilor, la distanta mare de orase, precum si timpul necesar pentru check-in si procedurile de imbarcare, fara a lua in calcul eventualele intarzieri sau anulari ale zborului, timpul total al calatoriei cu trenul este mai scurt decat cel cu avionul.

Referitor la siguranta calatorilor, mentionez ca accesul pe peron se face cu 45 de minute inainte de ora plecarii si se trece de un control de securitate similar celui dintr-un aeroport, la intrarea principala, dupa care urmeaza un al doilea control inainte de a ajunge la platforma de la care pleaca trenul.

Fiecare vagon are o insotitoare, care se ocupa de calatori, de la verificarea pasapoartelor si vizarea biletelor pana la servirea si indrumarea acestora.

Vagoanele sunt impecabile, calatoria este lina, spatial dintre scaune este mai mare decat cel oferit de avioane, exista acces la wi-fi, casti audio si inca ceva ce nu am intalnit pana acum in niciun mijloc de transport, anume pastrarea unui nivel al vocii care sa nu deranjeze ceilalti calatori (cerinta care se afiseaza si chiar se respecta!). Pentru cei care calatoresc cu copii, sunt zone speciale pentru acestia, asa cum sunt si pentru animalele de companie.

Am rezervat biletele on-line, cu 45 de zile inainte de data plecarii, de pe link-ul: russianrailways.com/Sapsan, cu posibilitatea de a alege atat vagonul cat si locul preferat, la pretul de 70 euro/persoana. Biletul pe care l-am primit pe e-mail l-am tiparit si l-am prezentat la imbarcare, impreuna cu pasaportul (se poate afisa biletul si pe telefon, dar e recomandabil sa fie imprimat).

Trimis de geani anto in 07.10.19 17:36:48
Validat / Publicat: 07.10.19 21:42:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RUSIA.

VIZUALIZĂRI: 1066 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 trenul sapsan
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 22 voturi)

Mihai18
[07.10.19 22:12:56]

Bună seara.

Am acordat primul vot acestui rewiev și constat că scriu și primul ecou.

Foarte interesant subiectul rewievului care deși este scurt (Non mult, sed multum), este foarte edificator. Nu înțeleg, la urcare pentru ce se mai cere pașaport, doar se călătorește în aceiași țară, de la pct. A la pct. B? Foarte scump transportul. De fapt, rușii nu sunt singurii în această privință. Eram în Brussels și Parisul fiind relativ aproape am dorit măcar o zi să merg la Paris. M-a descurajat prețul biletelor și atunci m-am deplasat cu mașina.

Despre denumirea trenului. Sapsan (șoim) este foarte potrivită. Această pasăre este cea mai rapidă pasăre din lume și în picaj atinge cca. 300km/oră iar în timpul picajului poate face mișcări, schimbări bruște de direcție pe care niciun aviator nu le face.

Vă doresc mult bine.

geani antoAUTOR REVIEW
[08.10.19 06:38:21]

@Mihai18: Mie mi se pare cea mai bună opțiune și am argumentat. Avionul ar fi costat mai mult sau cel putin la fel, un tren obișnuit parcurgea distanta in 8 ore. Nu stiu cat ar fi costat închirierea unei mașini, însă am experienta unor alte tari din Europa, iar costurile nu sunt chiar mici. Aceasta cred ca este opțiunea multor călători, pentru că locuri nu mai erau. De ce pasaport, nu stiu, poate pentru siguranța.

mprofeanu
[09.10.19 15:51:15]

@geani anto: Bun reviewul tău și de ținut minte pentru mine. Nu se știe niciodată când sper să ajung acolo. Oricum rușii pentru Leningrad dau viză on-line fără invitație începând cu 1 octombrie și am înțeles că vor introduce în curând și pentru întreaga Rusie.

Am fost acolo cu mulți ani în urmă în primăvara anului 1990, de atunci au apărut atât de multe schimbări deci se impune o nouă vizită ...

DOINITA
[04.11.19 20:13:48]

Daca "Mihai 18" a dat primul vot, eu vin cu votul ce aduce si superbonusul. Interesant si foarte util review pentru ceai care doresc sa circule intre Moscova si Sankt Petersburg, dar nu numai. Orice informatie despre o destinatie turistica este bine venita si merita un vot +superbonus.

Vacante frumoase si la fel de inspirate!

geani antoAUTOR REVIEW
[04.11.19 20:41:35]