ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.10.2019
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 05.05.18
OCT-2019

Tbilisi, un oras fermecator cu defectele inerente unei capitale

Buna tuturor,

Asa cum cred ca v-ati obisnuit deja, am sa scriu despre cum sa te descurci in Tbilisi mai mult decat despre ce am vazut, conform principiului "frumusetea e in ochii celui care priveste".

E a doua mea calatorie in Georgia, despre prima v-am spus deja.

Zborul Bucuresti Tbilisi are un singur defect... e noaptea :).

Asta inseamna ca ajungeti acolo pe la 4:30 si e o problema ce veti face pina cand va primiti camerele. Solutia cea mai sigura e sa rezervati si noaptea zborului. Solutia la noroc e sa mergeti si sa priviti duios in ochii celor de la hotel si sa-i rugati sa va dea o camera, chiar daca ati ajuns la 6:00 dimineata. La noi a functionat a doua, trebuie spus insa ca am achitat jumatate din tariful noptii de cazare :) si am avut noroc ca aveau camere libere.

In momentul in care ajungeti in fata aeroportului din Tbilisi veti fi asaltati de "taximetristi" cu oferte absolut fantasmagorice... 175 de lari o masina pina in Tbilisi, ceva in genul aeroportului Bucuresti de alta data. Asta in conditiile in care un pret corect, pe aparatul de taxat e undeva la 70 de lari. Ca sa nu fiti jupuiti solicitati transfer de la aeroprort la hotel si invers, atunci cand rezervati camerele. Daca nu ati facut-o refuzati primele oferte si negociati. Daca nici asta nu va satisface, treceti strada din fata aeroportului si mergeti in parcare. Acolo veti fi contactati de georgieni "taximetristi onorifici" care va vor duce cu un minivan, 6 persoane, cu 50 de lari. Asa am facut noi, pentru ca am uitat sa solicitam transfer de la aeroport la hotel. La intoarcere hotelul ne-a oferit serviciile unui "taximetrist onorific", un bus de 10 persoane cu 80 de lari, un pret foarte bun.

In aeroport exista ATM, scoateti lari de acolo. Tot acolo va recomand sa va cumparati o cartela SIM de Georgia, e un ghiseu cu un domn amabil care va pune si cartela in telefon. In afara de faptul ca puteti vorbi in Georgia (sa folositi whatsup si sms intre voi, sa sunati la hotel, sa vorbiti cu firmele de turism, etc), veti avea si acces la internet, va asigur ca e foarte util pentru orientare. Singura problema e ca se activeaza dupa 30 de min. iar a mea s-a activat dupa cateva ore :). Mai mult decat atat, cu SIM-ul de Georgia puteti descarca aplicatia Yandex, un fel de Uber din Georgia, si veti avea taxi aproape degeaba tot timpul si deplasarea asigurata in Tbilisi la orice ora din zi si din noapte, ceea ce recomand cu caldura. Daca sunteti mai mult de 4 persoane cumparati mai multe cartele, altfel e complicat sa ceri o a doua masina, daca nu ai inchis prima comanda. Nu va speriati daca preturile se modifica, e ceva functie de cerere si oferta, variatiile sunt de 1sau 2 lari in sus atunci cand e cererea mare. Pentru 7 km de la hotel in centrul orasului cel mai mare pret a fost de 8,6 lari.

Noi am avut excursii platite de acasa, luate de pe viator, in 4 zile din cele 7. Recomand excursiile in Kazbegi, Kakhetia (Batoni Castle si Tsinandali Palace, foarte ok) si la Mtskheta, asezonate cu cate o degustare la diversi producatori de vinuri.

Preturile nu sunt mari si firmele au fost foarte serioase, cu exceptia uneia dar acolo a fost ghidul dragut, ne-a returnat o parte din bani, si i-am iertat de review negativ. E vorba despre firma Roniner Tours, care nu a onorat promisiunile. In rest serviciile au fost exceptionale. O solutie foarte ieftina poate parea sa luati oferte din strada in Tbilisi dar nu au ghid profesionist si nici nu va asteapta restaurantele cu masa pusa, obiectivele turistice cu ghid propriu samd, veti avea doar sofer (care nu vorbeste engleza), ceea ce nu e totuna, credeti-ma. O alta solutie poate fi sa alegeti excursiile de pe viator si sa solicitati la hotel serviciile unui ghid profesionist freelancer, care sa vi le organizeze si va fi un pic mai ieftin decat cele online.

Bijuteriile din argint se cumpara de la magazinele cu Georgian Enamel, sunt de o calitate ireprosabila insa mai scumpe. Procesul tehnologic necesita 8 emailari si arderi in cuptor succesive. Bijuteriile ieftine nu respecta tehnologia si veti putea sa vedeti diferenta daca va uitati pe spatele bijuteriei, email-ul de calitate arata ca portelanul fin, celalalt arata ca o cana alba de tuci. Exista si o piata de aur si argint in gara centrala din Tbilisi si pe linga ea. Aici de calitate e doar aurul, argintul e asa si asa dar e mai ieftin.

In mall-urile din Tbilisi nu are rost sa intrati, preturile sunt mai mari decat acasa. Recomand cu caldura magazinele mici de pe stradutele din centrul vechi, puteti gasi lucruri deosebite, hand made, la niste preturi rezonabile.

Tbilisi e un oras fermecator, centrul vechi e superb, sa nu ratati fortareata Narikala, baile sulfuroase si gradina botanica. In rest plimbati-va prin centrul orasului cu entuziasm, nu evitati nici o straduta.

La mancare nu prea am avut noroc in Tbilisi, nu a fost rea dar nu m-a dat pe spate ca la Kutaisi. In schimb mesele aranjate de firmele de turism au fost foarte bune. Intr-una din excursii firma a organizat masa la o pensiune a unei doamne in varsta din Talevi, un orasel din Kakethia, care ne-a zapacit cu mancarea. Am aplaudat-o la scena deschisa iar doamna era vizibil emotionata si mandra totodata.

Sper ca va vor fi de folos sfaturile mele.

Daca aveti intrebari nu ezitati.

Trimis de aschimodius in 07.10.19 13:46:06
Validat / Publicat: 07.10.19 15:54:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CAUCAZ.

VIZUALIZĂRI: 1077 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aschimodius); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Caucazul mare vazut de la cota 2500.

Rodel [07.10.19 18:44:06] »

Sfaturi foarte utile! Mă tentează Georgia, dar nu și orarul de zbor! Așa că mai aștept, poate se va schimba.

mprofeanu [07.10.19 19:58:38] »

@aschimodius: Frumoase poze! Impresii utile ce pot ajuta pe cei ce vor să meargă acolo!

Ai avut noroc cu ziua frumoasă și implicit cu pozele din Caucaz, ce soare, ce lumină!! Nu știu cum ai reușit așa performanță, din ce unghiuri ai pozat!?

Noi am fost într-o zi de septembrie și am prins o ploaie, nori și ceață. Pentru că am avut mașină închiriată am stat mai mult în zonă și am putut vedea Caucazul spre înserat în toată măreția lui!

aschimodius [08.10.19 09:50:04] »

@mprofeanu: Nu am facut nimic deosebit, doar am avut un noroc chior cu o zi perfecta, care l-a uimit si pe ghid. I-am si zis ca vremea buna vine odata cu oamenii buni .

aschimodius, mprofeanu, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Tbilisi și împrejurimile: